*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 862457 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
μα αφου εχεις πανω απο 150 ωρες διδασκαλιας και μπορεις να ενημερωσεις τον ΕΟΠΠΕΠ για αυτο με νεα δικαιολογητικα γιατι να σου ζητησει να περασεις απο σεμιναριο; το αν θελεις εσυ να κανεις το σεμιναριο για να προετοιμαστεις για τις εξετασεις δεν ενδιαφερει ουτε αφορα τον ΕΟΠΠΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος NikosChatzoglou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Η υπερανάλυση ξενερώνει
    • Προφίλ
Όταν είχα στείλει τα χαρτιά μου στον ΕΟΠΠΕΠ το Μάιο του 2015 είχα διδακτική εμπειρία κάτω από 150 ώρες σε δομές Εκπαίδευσης Ενηλίκων, και με παρέπεμψαν σε σεμινάριο. Τώρα έχω πάνω από 150 ώρες και παρόλα αυτά δεν στέλνω νέα δικαιολογητικά απαλλαγής γιατί φοβάμαι να πάω στις εξετάσεις χωρίς κάποια προετοιμασία σε ΚΕΚ και περιμένω όπως και άλλοι συνάδελφοι. Από περιέργεια και αγωνία για το τι θα γίνει μπήκα σήμερα στην ιστοσελίδα ενός ΚΕΚ της περιοχής μου και διάβασα την ίδια ακριβώς ανακοίνωση για σεμινάριο 200 ωρών με το σύνδεσμο που παρέθεσε ο Πυροσβέστης, όπου προτρέπει για άμεση επικοινωνία για συμμετοχή. Το ζήτημα είναι, αυτό το σεμινάριο θα αναγνωριστεί με το πέρας της παρακολούθησής από τον ΕΟΠΠΕΠ ή ο ΕΟΠΠΕΠ όπως προαναφέρθηκε κάποια στιγμή θα βγάλει ανακοίνωση με τα ΚΕΚ όπου θα διεξαχθούν τα σεμινάρια; Όχι τίποτα άλλο αλλά μην πάνε άδικα τα 300+ ευρώ που θα πρέπει να δώσω...Αν ξέρει κάποιος να μας πει γιατί καίει πολύ κόσμο...     
Είναι παράτυπο να σε παραπέμψουν σε σεμινάριο αφού είχες ήδη το τυπικό προσόν των 150 ωρών.
Everyone has three lives; a public life, a private life and a secret life.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είναι παράτυπο να σε παραπέμψουν σε σεμινάριο αφού είχες ήδη το τυπικό προσόν των 150 ωρών.

Δεν έχω στείλει συμπληρωματικά δικαιολογητικά διότι θέλω να πάω προετοιμασμένος παρακολουθώντας ένα πιστοποιημένο σεμινάριο από τον ΕΟΠΠΕΠ . Με αυτά που βλέπω όμως σκέφτομαι να τα στείλω, ένας θεός ξέρει πότε θα αξιολογηθεί πάλι με τη νέα διδακτική εμπειρία, στο ενδιάμεσο μάλλον θα παρακολουθήσω ένα σεμινάριο από αυτά που βγάζουν κατά καιρούς τα ΚΕΚ και θα πάω να δώσω...Είναι σίγουρο για τον Απρίλιο ή απλά φήμη;         

Αποσυνδεδεμένος katia_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
και εγω οταν ειχα κανει χαρτια ειχα λιγοτερες απο 150ωρες κ ειχαν αξιολογησει να περασω απο σεμιναριο,απο τοτε ομως εχω αρκετες ωρες πανω απο τις 150ωρες που ζητανε.Ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω;να στειλω τις βεβαιωσεις που αποδεικνυουν την προυπηρεσια;σιγουρα μπορει να αλλαξει ή αφου βγηκε η αποφαση δε αλλαζει;ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Κανείς νέα αίτηση ηλεκτρονικά σαν αυτή που έκανες αρχικά. Προσθετεις τα νεα σου προσοντα κ την υποβάλλεις. Χρειάζεται να καταθεσεις κ παράβολο. Στέλνεις τα δικαιολογητικά τα καινούργια με την αίτηση εκτυπωμένη. Στο φακελο αναγραφεις "αίτηση αλλαγής". Η διαδικασία αναφέρεται κ στη σελίδα του εοππεπ.

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
και εγω οταν ειχα κανει χαρτια ειχα λιγοτερες απο 150ωρες κ ειχαν αξιολογησει να περασω απο σεμιναριο,απο τοτε ομως εχω αρκετες ωρες πανω απο τις 150ωρες που ζητανε.Ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω;να στειλω τις βεβαιωσεις που αποδεικνυουν την προυπηρεσια;σιγουρα μπορει να αλλαξει ή αφου βγηκε η αποφαση δε αλλαζει;ευχαριστω!!

Το ίδιο έπαθα και εγώ, αλλά με σταματάνε δύο πράγματα για αλλαγή αίτησης. Πρώτον το νέο παράβολο (αρκετά ακριβό δες στον πίνακα τους) και ο χρόνος αναμονής να ξαναεξετάσουν την αίτηση (άλλοι 2 με 3 μήνες).

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
http://www.eoppep.gr/images/EKPAIDEYTES/Pinakas_xrhmatikwn_poswn.pdf

Το παράβολο σε σχέση πάντα με τα αρχικά λεφτά δεν είναι τόσο υψηλό. 30 ευρώ

Αποσυνδεδεμένος katia_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών
« Απάντηση #1673 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 01:07:25 μμ »
Να σαι καλά σε ευχαριστώ. και κτ ακόμα, για αλλαγή μπαίνουμε στην σελίδα - http://trainers.eoppep.gr/Trainer/TrainerProfile - εμφανίζετε η παλιά αίτηση (που έχω ήδη υποβάλλει) με την αξιολόγηση, πατώντας αριστερά της κάθε αίτησης (το μπλε κουτάκι) δεν μπορώ να κάνω αλλαγές άρα από που γινονται οι αλλαγές? :(

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, διαβάζω το θέμα αλλά αν μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα.
1. Για να δώσεις εξετάσεις απαιτείται προϋπηρεσία πάνω από 150 ώρες σε ΙΕΚ κ.τ.λ ή και σε σχολείο;
2. Αν δεν έχεις αυτές τις ώρες παρακολουθείς σεμινάριο;
3. Τι άλλα προσόντα πρέπει να έχεις; Αν ο τίτλος σπουδών σου παρέχει παιδαγωγική επάρκεια δεν είναι αρκετό;

Φαίη

  • Επισκέπτης
Όσοι θέλετε να υποβάλετε αίτηση αλλαγής θα πρεπει να έχετε (και αυτή τη φορά) υπομονή.
Την έχω στείλει από τον Αύγουστο και ακόμα τίποτα!!Αναμενόμενο θα έλεγα...

Για να δούμε αν θα οδηγήσει και κάπου όλη αυτή η ιστορία...έχω αρχίσει να αμφιβάλλω.

Συνάδελφοι, διαβάζω το θέμα αλλά αν μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα.
1. Για να δώσεις εξετάσεις απαιτείται προϋπηρεσία πάνω από 150 ώρες σε ΙΕΚ κ.τ.λ ή και σε σχολείο;
2. Αν δεν έχεις αυτές τις ώρες παρακολουθείς σεμινάριο;
3. Τι άλλα προσόντα πρέπει να έχεις; Αν ο τίτλος σπουδών σου παρέχει παιδαγωγική επάρκεια δεν είναι αρκετό;
Για να δώσεις εξετάσεις είτε πρέπει να έχεις 150 ώρες σε δομές εκπαίδευσης ενηλίκων είτε να παρακολουθήσεις
ένα σεμινάριο του εοππεπ (κανείς δεν ξερει κάτι περισσοτερο γι'αυτό ακόμη) και έπειτα να δωσεις εξετάσεις.
Κάτι άλλο δε χρειάζεται.

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Ότι χρειάζεσαι θα το βρεις εδω! http://www.eoppep.gr/index.php/el/structure-and-program-certification/dmv-trainners/menu_pilotiko_ekpedef

150 ώρες σε εκπαίδευση ενηλίκων. Αν δεν τις έχει τότε σεμινάριο που θα διοργανώσει ο εοππεπ. Τα μονο που βοηθα απο άποψη πτυχιων για να πας απευθειας σε εξετάσεις ειναι το εξης οπως αναφερεται στο ΦΕΚ: Απόφοιτοι σπουδών σε πτυχιακό ή μεταπτυχιακό επίπεδο με αντικείμενο
την εκπαίδευση ενηλίκων, ή τη Δια Βίου μάθηση ή τη συνεχιζόμενη εκπαί−
δευση και κατάρτιση ή τη συνεχή εκπαίδευση και εκπαιδευτική πολιτική
και στο πλαίσιο των σπουδών τους σχεδίασαν, ανέλυσαν ή και υλοποίησαν
Μικροδιδασκαλίες.

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 Keravnos83, Alhambra ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας!

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Όσοι θέλετε να υποβάλετε αίτηση αλλαγής θα πρεπει να έχετε (και αυτή τη φορά) υπομονή.
Την έχω στείλει από τον Αύγουστο και ακόμα τίποτα!!Αναμενόμενο θα έλεγα...

Για να δούμε αν θα οδηγήσει και κάπου όλη αυτή η ιστορία...έχω αρχίσει να αμφιβάλλω.
Για να δώσεις εξετάσεις είτε πρέπει να έχεις 150 ώρες σε δομές εκπαίδευσης ενηλίκων είτε να παρακολουθήσεις
ένα σεμινάριο του εοππεπ (κανείς δεν ξερει κάτι περισσοτερο γι'αυτό ακόμη) και έπειτα να δωσεις εξετάσεις.
Κάτι άλλο δε χρειάζεται.

Συνεπώς όσοι θέλουν να κάνουν αλλαγή, μπορεί να πέσουν στην παγίδα να περιμένουν άλλους 5-6 μήνες και ίσως έτσι χάσουν κάποια ευκαιρία για σεμινάρια αν ξεπαγώσει ξαφνικά ο ΕΟΠΠΕΠ. Μιλάμε αυτός ο οργανισμός μου χει σπάσει τα νεύρα.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μια ερώτηση ένα πρόγραμμα πιστοποιημένο ή μη από ΕΟΠΠΕΠ για την προετοιμασία στην εκπαίδευση ενήλικων μετράει στη μοριοδότηση ως επιμόρφωση πχ σε προκήρυξη ΙΕΚ; Πριν 2 χρόνια περίπου παρακολούθησα ένα σεμινάριο 37 ωρών για τα ΚΔΒΜ το οποίο μέτρησε στη μοριοδότησή μου από το ΙΕΚ.   

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 316
Σύνολο: 325

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.