*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 862745 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
kgiannis έχεις πάρει σκόρπιες φράσεις μου και τις σχολιάζεις, είπαμε ότι ΑΕΙ ΤΕΙ διαφωνούμε δεν πιστεύω σε κοινή μοριοδότηση. Τώρα εάν εσύ βρίσκεις τις εκάστοτε προκηρύξεις τέλειες τι να πω...εμένα φίλε δεν μου περισσεύουν τα 120 ευρώ να τα χαρίζω στον ΕΟΠΠΕΠ και στον κάθε ΕΟΠΠΕΠ, να μας γλείφουν με σεμινάρια και με υποσχέσεις περί εξετάσεων σε σύντομο χρονικό διάστημα, νομίζω είναι κάτι που έπρεπε και εσένα να σε προβληματίζει και όχι επειδή έχεις πιστοποίηση να λες ότι όλα είναι τέλεια. Όσον αφορά τη πιστοποίηση σίγουρα βοηθάει στη χρήση κάποιων εκπαιδευτικών τεχνικών και όχι μόνο, αλλά επειδή το ανέφερε και κάποιος φίλος, για να μεταφέρεις τη γνώση πρέπει πρώτα να την κατέχεις αλλιώς απλά παραπληροφορείς τους εκπαιδευομένους. Κομπλέ η πιστοποίηση αλλά όχι να γίνονται τα ίδια χάλια με τον ΑΣΕΠ μία φορά στα 10 χρόνια, ας το έλεγαν από την αρχή να μη δί ναμε τίποτα.
6. Το υπουργείο καθορίζει. Ναι όλοι σε μία λίστα σύμφωνα με τα μόρια, εσύ ως πιστοποιημένος ας πάρεις τα 8 μόρια, αλλά όχι να προηγείσαι είναι άδικο.
Φίλε μου τα υπόλοιπα στα απαντάω πιο μέτα, αλήθεια συγνώμη αλλά τρέχω και με άλλα πραγματάκια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κάτι χαζό;Έχει γίνει άλλη πιστοποίηση από τον Ιούλιο του 2015;

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Foufoutos δεν πρόκειται να ξοδέψω τον πολύτιμο χρόνο μου για να σου απαντήσω.

Εκεί που θες απαντάς κι εκεί που δε θες όχι. Κατανοητό.
Το ελληνοαμερικανικο συνέδριο τελικά πότε έγινε-όντως ενδιαφέρομαι αν ξαναγίνει (αν έχω φυσικά σχετικό αντικείμενο).
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Foufoutos σε λίγες μέρες γίνεται ένα ελληνοαμερικάνικο συνέδριο για 5χρονα, πήγαινε να δηλώσεις συμμετοχή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κάτι χαζό;Έχει γίνει άλλη πιστοποίηση από τον Ιούλιο του 2015;

Οχι δεν έγινε. Εχει γίνει το 2007(τότε ήταν αλλιώς δεν είχε εξετάσεις), το 14 και το 15.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Foufoutos σε λίγες μέρες γίνεται ένα ελληνοαμερικάνικο συνέδριο για 5χρονα, πήγαινε να δηλώσεις συμμετοχή!

Απαντω με επιχειρήματα.  Αν μπορείς κάνε το ίδιο σε παρακαλώ! Δωσε λινκ για το ελληνοαμερικάνικο συνεδριο που εγινε περυσι το καλοκαιρι και σου στερησε το χρονο να παρεις την πιστοποίηση.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2016, 06:36:11 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οχι δεν έγινε. Εχει γίνει το 2007(τότε ήταν αλλιώς δεν είχε εξετάσεις), το 14 και το 15.

Ε κάτι είχε και τότε ;)
Έπρεπε να έχεις 150 ώρες εκπ. εμπειρία και είχε επιπλέον 300 ώρες παρακολούθηση (όχι όλες δια ζόσης, σε 4 Σαββατοκύριακα) + 4 εργασίες + μικροδιδασκαλία σε DVD για βαθμολόγηση.

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εξετάσεις (νομίζω ούτε καν εξετάσεις) δώθηκαν το 2007 από το ΕΚΕΠΙΣ νομίζω ή κάνω λάθος;
foufoutos απαντάς με επιχειρήματα μικρού παιδιού, δικέ μου. Εκείνη τη περίοδο δεν είχα μόνο παρουσίαση της διατριβής και παρουσίαση σε συνέδριο, είχα και παραδοτέα και ένα κάρο δουλειές, γιατί στον τομέα μου έχυσα πολύ ιδρώτα όχι για να πάρω ένα χαρτί, ούτε που με νοιάζει, άπειρες ώρες δουλειάς σε δύσκολες συνθήκες και πολλά πολλά χημικά, οπότε το ότι μετά από μερικές μέρες που τελείωσα βρήκα το κουράγιο να ασχοληθώ με τις εξετάσεις του ΕΟΠΠΕΠ αντί να πάω σε κανένα νησάκι, νομίζω ότι κάτι λέει. Η αλήθεια είναι ότι έχασα τις εξετάσεις για λίγο, αλλά και να είχα τελειώσει με την πιστοποίηση τα ίδια θα έλεγα, δύο λίστες είναι απαράδεκτο και κάποια κριτήρια πρέπει να τροποποιηθούν. Κάποιος από εσάς υποβάθμισε τα ΙΕΚ και μου έγραψε '' ρε φίλε τι να τα κάνεις τα ΙΕΚ... '' δηλαδή ένας τεχνικός φαρμάκων που αποφοιτά από ένα ΙΕΚ και χρειάζεται να έχει ένα επίπεδο γνώσεων και ικανοτήτων όταν βγει στην αγορά εργασίας, δε πρέπει να έχει αποφοιτήσει από ένα ίδρυμα που να μπορεί να του τα προσφέρει αυτά;
Παιδιά όπως ανέφερα και πριν ας μοριοδοτηθούμε όλοι σε μία και μόνο λίστα. Εσείς θα έχετε και 8 μόρια από την πιστοποίηση τα οποία τα δικαιούστε, προφανώς!! Τέλος πάντων εμένα η λογική '' έτσι είναι τα πράγματα και τι να κάνουμε '' τη θεωρώ παρτάλικη (δεν υπάρχει αυτή η λέξη...) λογική. 

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εξετάσεις (νομίζω ούτε καν εξετάσεις) δώθηκαν το 2007 από το ΕΚΕΠΙΣ νομίζω ή κάνω λάθος;

Το απάντησα αυτό πιο πάνω. Είχε κάτι περισσότερο και ουσιαστικότερο από εξετάσεις.
Παρακολούθηση 300 ωρών + εργασίες + μικροδιδασκαλία είναι νομίζω ουσιαστικότερο από εξετάσεις+μικροδιδασκαλία. Και τότε με πληρωμή.
Δεν είναι αυτό το θέμα όμως. Απλά το διευκρινίζω γιατί υπάρχει από αρκετούς μία τάση μηδενισμού σε ότι έκαναν οι άλλοι και μεγέθυνσης σε ότι έκαναν οι ίδιοι...

Το λάθος που κάνεις σε κάποια μηνύματά σου είναι το εξής:
Λες ότι έχεις διδακτορικό και έχεις κάνει έρευνα κτλ. Μπράβο σου. Και εγώ τα έχω κάνει αυτά.
Όμως το διδακτορικό και η έρευνα δεν έχει καμία σχέση με τη διδασκαλία στο ΙΕΚ.
Καλώς μοριοδοτείται, αλλά μέχρι εκεί. Είναι τελείως λάθος να λες σε μήνυμά σου ότι το διδακτορικό πρέπει να είναι προαπαιτούμενο κτλ. Για διδασκαλία σε ΑΕΙ, μεταπτυχιακό κτλ, ναι. Για ΙΕΚ, σε καμία περίπτωση.
Το διδακτορικό σου δεν σε κάνει σε καμία περίπτωση ανώτερο, ούτε φυσικά και σου χρωστάει όλη η κοινωνία επειδή έκανες διδακτορικό (το τελευταίο δεν το είπες, αλλά κάποιοι άλλοι με διδακτορικό το πιστεύουν).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2016, 12:08:32 πμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
 Ρε φίλε niteulf τι ασχολείσαι με κάθε σαλεμένο, φτάνει πια με αυτό το θέμα...
 

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνώ ουσιαστικότερο αλλά ίσως πιο εύκολο, οι εξετάσεις είναι πάντα εξετάσεις, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μαθαίνεις καλύτερα..niteulf πέφτεις και εσύ στην ίδια παγίδα με μερικά παιδιά ακόμα, ποιος μίλησε για ανώτερο και κατώτερο,η γνώση είναι κάτι που μένει και το θέμα είναι πώς την αξιοποιείς για να ξεχωρίσεις σε έναν τομέα. Εγώ μιλάω για επαρκές γνωστικό υπόβαθρο των εκπαιδευτών ειδικά σε κάποιες ειδικότητες των ΙΕΚ. Είχα γνωστή εκπαιδεύτρια από ΤΕΙ η οποία δίδασκε σε ΙΕΚ και δεν ήξερε που πάνε τα 4, όχι γιατί ήταν απόφοιτη ΤΕΙ (και ΑΕΙ να ήταν μπορεί και να μην άλλαζε και κάτι) απλά πήρε το πτυχίο της από τα ΤΕΙ, έκανε μεταπτυχιακό σε ΑΕΙ και μετά βγήκε να διδάξει και φυσικά τα έκανε μαντάρα...Θες να σου πω γιατί συμβαίνει αυτό, γιατί πτυχίο με πτυχίο διαφέρει, μεταπτυχιακό με μεταπτυχιακό διαφέρει και phd με phd διαφέρει αλλά και άνθρωπος με άνθρωπο διαφέρει.. Εάν λοιπόν σε κάποιες ειδικότητες και το τονίζω αυτό, είχαν ως προαπαιτούμενο το διδακτορικό, την ερευνητική εμπειρία (με μία τουλάχιστον δημοσίευση), την πιστοποίηση φυσικά αλλά και τη διδακτική εμπειρία σε ενήλικες νομίζω οι εκπαιδευόμενοι κερδισμένοι θα έβγαιναν και όχι χαμένοι. Είναι άσχημο άλλα μαθηματικά να μαθαίνει ένας φοιτητής στα ΑΕΙ, άλλα στα ΤΕΙ, άλλα στα ΙΕΚ, άλλα στα Κολέγια..ήδη αυτό το φαινόμενο παρατηρείται και στα σχολεία με κάποιους καθηγητές να διδάσκουν αρες μαρες....από τη μία τα πτυχία λοιπόν δεν λένε κάτι πάντα, αλλά σε συνδυασμό με άλλες εμπειρίες και δεξιότητες λένε πολλά. '' Δε σου χρωστάει όλη η κοινωνία επειδή έκανες διδακτορικό'' εννοείται συμφωνώ μαζί σου, τύποι με τέτοιες απόψεις είναι τουλάχιστον νάρκισσοι..Σε ΑΕΙ που πρέπει να εμβαθύνεις ακόμα περισσότερο ούτε το διδακτορικό φτάνει, θέλει εμπειρία και να έχεις αποδείξει ότι το'χεις το αντικείμενο (εκεί πας βήμα βήμα και το βλέπεις, έχει βγάλει ο ΕΛΚΕ κάτι προσκλήσεις για διδασκαλία σε ΑΕΙ...)

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρε φίλε niteulf τι ασχολείσαι με κάθε σαλεμένο, φτάνει πια με αυτό το θέμα...

H αλήθεια είναι @@ ότι έχει πολυσυζητηθεί το θέμα.
Αλλά κάθε άποψη πρέπει να είναι σεβαστή.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνώ ουσιαστικότερο αλλά ίσως πιο εύκολο, οι εξετάσεις είναι πάντα εξετάσεις, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μαθαίνεις καλύτερα..niteulf πέφτεις και εσύ στην ίδια παγίδα με μερικά παιδιά ακόμα, ποιος μίλησε για ανώτερο και κατώτερο,η γνώση είναι κάτι που μένει και το θέμα είναι πώς την αξιοποιείς για να ξεχωρίσεις σε έναν τομέα. Εγώ μιλάω για επαρκές γνωστικό υπόβαθρο των εκπαιδευτών ειδικά σε κάποιες ειδικότητες των ΙΕΚ. Είχα γνωστή εκπαιδεύτρια από ΤΕΙ η οποία δίδασκε σε ΙΕΚ και δεν ήξερε που πάνε τα 4, όχι γιατί ήταν απόφοιτη ΤΕΙ (και ΑΕΙ να ήταν μπορεί και να μην άλλαζε και κάτι) απλά πήρε το πτυχίο της από τα ΤΕΙ, έκανε μεταπτυχιακό σε ΑΕΙ και μετά βγήκε να διδάξει και φυσικά τα έκανε μαντάρα...Θες να σου πω γιατί συμβαίνει αυτό, γιατί πτυχίο με πτυχίο διαφέρει, μεταπτυχιακό με μεταπτυχιακό διαφέρει και phd με phd διαφέρει αλλά και άνθρωπος με άνθρωπο διαφέρει.. Εάν λοιπόν σε κάποιες ειδικότητες και το τονίζω αυτό, είχαν ως προαπαιτούμενο το διδακτορικό, την ερευνητική εμπειρία (με μία τουλάχιστον δημοσίευση), την πιστοποίηση φυσικά αλλά και τη διδακτική εμπειρία σε ενήλικες νομίζω οι εκπαιδευόμενοι κερδισμένοι θα έβγαιναν και όχι χαμένοι. Είναι άσχημο άλλα μαθηματικά να μαθαίνει ένας φοιτητής στα ΑΕΙ, άλλα στα ΤΕΙ, άλλα στα ΙΕΚ, άλλα στα Κολέγια..ήδη αυτό το φαινόμενο παρατηρείται και στα σχολεία με κάποιους καθηγητές να διδάσκουν αρες μαρες....από τη μία τα πτυχία λοιπόν δεν λένε κάτι πάντα, αλλά σε συνδυασμό με άλλες εμπειρίες και δεξιότητες λένε πολλά. '' Δε σου χρωστάει όλη η κοινωνία επειδή έκανες διδακτορικό'' εννοείται συμφωνώ μαζί σου, τύποι με τέτοιες απόψεις είναι τουλάχιστον νάρκισσοι..Σε ΑΕΙ που πρέπει να εμβαθύνεις ακόμα περισσότερο ούτε το διδακτορικό φτάνει, θέλει εμπειρία και να έχεις αποδείξει ότι το'χεις το αντικείμενο (εκεί πας βήμα βήμα και το βλέπεις, έχει βγάλει ο ΕΛΚΕ κάτι προσκλήσεις για διδασκαλία σε ΑΕΙ...)

Κοίτα και γω είχα γνωστό σε ΙΕΚ με διδακτορικό αλλά σαν καθηγητής ήταν άθλιος. Μεταδοτικότητα μηδέν. Τα ξέρεις και από το Πανεπιστήμιο. Εντάξει, οι περισσότεροι γινόμαστε καθηγητές χωρίς να είχαμε ποτέ ουσιαστική παιδαγωγική εκπαίδευση...

Αποσυνδεδεμένος stepaok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Eίμαι απελπισμένος
    • Προφίλ
Αγαπητοί μου συνάδελφοι,ο μόνος λόγος που μπαίνω σ αυτό το φόρουμ,είναι για να ενημερωθώ για κάποιο νέο σχετικά με το πότε θα γίνουν οι εξετάσεις πιστοποίησης.Αντί αυτού,βλέπω αντιπαράθεση προσωπικών απόψεων,που λίγο ενδιαφέρουν τον υπόλοιπο κόσμο.Κι εγώ προσπαθώ να πιστοποιηθώ 1 χρόνο τώρα,αλλά δεν μου δίνουν την δυνατότητα,αλλά ούτε κλαίγομαι,ούτε κατηγορώ άλλους.Θα παρακαλούσα αν μπορούμε να γράφουμε πιο ουσιαστικά πράγματα.Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.