*

Αποστολέας Θέμα: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών  (Αναγνώστηκε 49165 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #140 στις: Δεκέμβριος 19, 2022, 10:33:44 πμ »
η επιχείρηση γαλλικά απέτυχε. Θέλω να τη χωρίσω να κάνει μόνη της, δεν ταιριάζουν τα επίπεδα, αλλά δεν ξέρω καθηγήτρια καλή ούτε με ποια κριτήρια να επιλέξω ωστε να μη ναλλάζω και πάλι ...Βοηθήστε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:38:52 »

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #141 στις: Δεκέμβριος 19, 2022, 12:52:54 μμ »
η επιχείρηση γαλλικά απέτυχε. Θέλω να τη χωρίσω να κάνει μόνη της, δεν ταιριάζουν τα επίπεδα, αλλά δεν ξέρω καθηγήτρια καλή ούτε με ποια κριτήρια να επιλέξω ωστε να μη ναλλάζω και πάλι ...Βοηθήστε!

Καλημέρα, κοίτα η χρονιά δεν έχει προχωρήσει τόσο ώστε να μην σώζονται τα πράγματα. Να κρατήσεις την ίδια καθηγήτρια δεν το σκέφτεσαι ε; Σχετικά με τα κριτήρια που αναφέρεις, το προφανές θα έλεγα, δηλαδή να έχει δουλέψει ξανά με παιδιά δημοτικού και γενικότερα αρχάρια επίπεδα. Επίσης νομίζω ότι δεν θα έφερνες κάποια συνάδελφο σε δύσκολη θέση, αν ζητούσες να γίνει ένα δοκιμαστικό μάθημα, ώστε να δείτε αμφότερες οι πλευρές αν υπάρχει χημεία. Τώρα για το που να απευθυνθείς, αν όχι μέσα από τον κύκλο σου ή ξέρω'γώ μέσω της - του καθηγήτριας - καθηγητή των αγγλικών, κοίτα στο "Πανελλήνιο δίκτυο καθηγητών" που απ'ό,τι κυκλοφορεί διαδικτυακά είναι το πιό αξιόπιστο ή κατόπιν, μέσα από την σελίδα στο Facebook "Ξενόγλωσσοι καθηγητές στην Ελλάδα".

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #142 στις: Δεκέμβριος 19, 2022, 01:52:20 μμ »
Σ ευχαριστώ πολύ για την αμεση απάντηση. Με την καθηγήτρια δεν είμαι ευχαριστημένη, διότι βλέπω ότι δεν υπάρχει οργάνωση. Επίσης, δεν έχει δώσει από την αρχή ούτε μια εξτρα σελιδούλα με ασκήσεις ή θεωρία για βοήθεια, πράγμα που το θεωρώ απαράδεκτο. Με το δοκιμαστικό πάλι τι θα καταλάβω; Με το παιδί θα είναι και σ αυτήν την ηλικία το μόνο που κοιτάνε τα παιδιά, είναι να είναι χαμογελαστούλα η δασκάλα...
Υπάρχουν ίσως κάποιες ερωτήσεις που θα μπορούσαν να μου δείξουν ότι δουλευει σωστα και έχει οργάνωση; ευχαριστώ και πάλι. Είναι δύσκολα και τα πράγματα πάντως και από την πλευρά του γονιού.

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #143 στις: Δεκέμβριος 19, 2022, 08:55:23 μμ »
Αυτό το κάτι επιπλέον δεν ξέρω πως το εννοείς. Επικουρικά; Ως διευκρίνιση; Ή για εξάσκηση - εμβάθυνση; Αυτό όμως δεν είναι κατ'ανάγκη κακό, εκτός κι αν βλέπεις ότι ο μαθητής δεν ανταποκρίνεται, οπότε εκεί πρέπει όντως κάτι να κάνεις. Γενικότερα ξέρεις τι γίνεται, είναι τόσο περιορισμένος ο χρόνος μας στην δεύτερη ξένη γλώσσα και τόσο μεγάλη η πίεση να προχωρήσουμε που δεν υπάρχει η άνεση να πάρουμε τον χρόνο μας και πχ να καταγράφουμε σε τετράδιο το λεξιλόγιο ή τα γραμματικά φαινόμενα στο τετράδιο της γραμματικής αντίστοιχα, όπως κάνανε κάποτε. Τα περισσότερα βιβλία όμως είναι προσαρμοσμένα αναλόγως, ώστε οι ανάγκες να καλύπτονται. Από την εμπειρία που αποκόμισες από αυτή την μικρή επαφή που έχει η κόρη σου με την γλώσσα, προφανώς έχεις δει τι την έχει δυσκολέψει. Οπότε εκεί ίσως να επικεντρώσεις τις ερωτήσεις. Συμβουλευτικά εγώ σαν καθηγήτρια γαλλικής θα σου πω ότι προσωπικά δίνω πολύ μεγάλη έμφαση από την αρχή στην σωστή εκφορά συλλαβών, καταλήξεων, διφθόγγων κλπ. Τα γαλλικά δεν έχουν φωνητική ορθογραφία, οπότε αν αυτά δεν τα ξεκαθαρίσει ένας μαθητής, μετά δεν μαζεύονται. Επίσης θεωρώ απαραίτητη την χρήση οπτικοακουστικών μέσων, δηλαδή να δίνουμε μεγαλύτερη ευκαιρία στους μαθητές να ακούν την γλώσσα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:38:52 »

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #144 στις: Δεκέμβριος 20, 2022, 08:24:25 πμ »
Με βοήθησες πραγματικά, ευχαριστώ! Όντως δεν χρησιμοποιείται οπτικοακουστικό υλικό. Ένα σκέτο βιβλίο...

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #145 στις: Δεκέμβριος 20, 2022, 01:11:39 μμ »
Πλέον όλα τα βιβλία έχουν όχι μόνο ακουστικό υλικό αλλά και ηλεκτρονικό βιβλίο, χώρια που στο youtube υπάρχουν αφθονα εκπαιδευτικά βίντεο ανάλογα με τα θέματα που επεξεργάζονται και το επίπεδο των μαθητών. Και εγώ θα προβληματιζόμουν αν δεν γίνεται τίποτα από οπτικοακουστικό υλικό. Στην επόμενη καθηγήτρια που θα βρεις πρέπει λοιπόν να το ρωτήσεις αυτό: χρησιμοποιεί οπτικοακουστικό υλικό όσο πιο συχνά γίνεται; Οι φωτοτυπίες δεν είναι τόσο απαραίτητες όταν η σειρά είναι καλή και πλήρης . Αν και εγώ διδάσκω άλλη γλώσσα ξέρω από συναδέλφους γαλλικών ότι και στα γαλλικά υπάρχουν πολύ καλές σειρές.  Η καθηγήτρια που έχεις τώρα δεν έχει προφανώς το οπτικοακουστικό υλικό μάλλον γιατί δεν το έχει αγοράσει, αν και ξέρω ότι στους καθηγητές το δίνουν με μια αισθητή έκπτωση και είναι απαραίτητο να το προμηθευτούν έστω και αν πρέπει να το αγοράσουν. Αλλιώς δεν είναι επαγγελματίες. Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159772
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.