*

Αποστολέας Θέμα: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών  (Αναγνώστηκε 49112 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #84 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 07:22:48 μμ »
Καλησπερα!
1) Σε ιδιαιτερο debutant (Ε' δημοτικου) οπου δουλευω Α ton tour 1 διαπιστωνω τεραστια κενα ειδικα μετα τη διορθωση του πρωτου controle. Ο μαθητης ειναι πολυ εξυπνος αλλα δεν ασχολειται οσο θα επρεπε με αποτελεσμα να μην μπορω να προχωρησω. Δεν θελω να μπω στην διαδικασια να επαναλαβω την ενοτητα. Καμια ιδεα για επαναληψη που να κινησει το ενδιαφερον του και να εχει αποτελεσμα?? Επισης με τον συγκεκριμενο εχω σοβαρο προβλημα με την αναγνωση/προφορα. Δεν ξερω αν ντρεπεται απλα ή υπαρχει πραγματικο προβλημα  αλλα δεν μου διαβαζει σωστα και παρ' ολες τις διορθωσεις που κανω τα λαθη επαναλαμβανονται.

2) Καμια ιδεα για κατι πιο πρωτοτυπο απο κειμενακια/τραγουδι (το οποιο ειναι δυσκολο σε ιδιαιτερο γιατι ντρεπονται συνηθως) για ιδιαιτερα Α1-Α2?

Merci d'avance!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:56:48 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #85 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 08:18:04 μμ »
Καλησπερα!
1) Σε ιδιαιτερο debutant (Ε' δημοτικου) οπου δουλευω Α ton tour 1 διαπιστωνω τεραστια κενα ειδικα μετα τη διορθωση του πρωτου controle. Ο μαθητης ειναι πολυ εξυπνος αλλα δεν ασχολειται οσο θα επρεπε με αποτελεσμα να μην μπορω να προχωρησω. Δεν θελω να μπω στην διαδικασια να επαναλαβω την ενοτητα. Καμια ιδεα για επαναληψη που να κινησει το ενδιαφερον του και να εχει αποτελεσμα?? Επισης με τον συγκεκριμενο εχω σοβαρο προβλημα με την αναγνωση/προφορα. Δεν ξερω αν ντρεπεται απλα ή υπαρχει πραγματικο προβλημα  αλλα δεν μου διαβαζει σωστα και παρ' ολες τις διορθωσεις που κανω τα λαθη επαναλαμβανονται.

2) Καμια ιδεα για κατι πιο πρωτοτυπο απο κειμενακια/τραγουδι (το οποιο ειναι δυσκολο σε ιδιαιτερο γιατι ντρεπονται συνηθως) για ιδιαιτερα Α1-Α2?

Merci d'avance!
Γνώμη μου είναι ότι σε τέτοιες διαπιστώσεις ή προχωρήσαμε πολύ γρήγορα (σχεδόν βέβαιο) ή δεν επιμείναμε αρκετά στην προφορά όσο θα έπρεπε ακόμη και με ασκήσεις φωνητικής εκτός βιβλίου.
Επαναλήψεις μέσω βίντεο με φαινόμενα γραμματικής, λεξιλογίου και φωνητικής θα βρεις άπειρα στο utube...Bonne chance!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 12:07:50 πμ »
Βοnne année!!!

victoryhope σ' ευχαριστω πολυ εστω και καθυστερημενα. Πραγματι σιγα σιγα βελτιωνεται η κατασταση..με πολλη δουλεια βεβαια.

Νεο θεμα:. Με μια μαθητρια μου τελειωνουμε σε καμια βδομαδα απ οσο υπολογιζω το A ton tour 2. Μετα απο μια καλη επαναληψη σκεφτομαι να μπουμε σε καινουριο βιβλιο. Η αληθεια ειναι οτι το Α ton tour 3 δεν με ενθουσιαζει ιδιαιτερα ως προοπτικη. Με ανησυχει λιγο βεβαια το ενδεχομενο καποιο αλλο βιβλιο να επαναλαμβανει υλη που εχουμε ηδη κανει ή να παραλειπει φαινομενα που θα διδασκονταν ενδεχομενως με το ΑΤΤ.
Εχετε καμια προταση για βιβλιο τετοιου επιπεδου?  Η μαθητρια ειναι ΣΤ' δημοτικου.

Αποσυνδεδεμένος anikol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 03:36:31 πμ »
γεια σας!
Εχω αναλαβει μια κοπελιτσα γ γυμνασιου επιπεδου β2. Δουλευουμε το βιβλιο της κατρανιδου αλλα δυσκολευετε πολυ ακομη και μαυτο. Το προβλημα της ειναι οτι δεν κανει καμια ασκηση αν δεν ειμαι εγω απο πανω της... με 2 ωρες ομως την εβδομαδα και μαυτο το ρυθμο δεν θα βγει η υλη... τι μου προτεινεται να κανω για να της κεντρισω λιγο το ενδιαφερον μηπως καταφερω και κανει καμια ασκηση σπιτι;;;  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:56:48 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 12:37:12 μμ »
Νομίζω ότι σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να είμαστε αυστηροί. Εξήγησέ της ότι αν θέλει το δίπλωμα θα πρέπει να δουλέψει και μόνη της και μίλα σχετικά και στους γονείς της. Το λέω αυτό, γιατί κάποια στιγμή τα παιδαγωγικά "τερτίπια" εξαντλούνται. Μιλάμε για μεγάλο κορίτσι και όχι για παιδάκι δημοτικού.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 02:09:18 μμ »
γεια σας!
Εχω αναλαβει μια κοπελιτσα γ γυμνασιου επιπεδου β2. Δουλευουμε το βιβλιο της κατρανιδου αλλα δυσκολευετε πολυ ακομη και μαυτο. Το προβλημα της ειναι οτι δεν κανει καμια ασκηση αν δεν ειμαι εγω απο πανω της... με 2 ωρες ομως την εβδομαδα και μαυτο το ρυθμο δεν θα βγει η υλη... τι μου προτεινεται να κανω για να της κεντρισω λιγο το ενδιαφερον μηπως καταφερω και κανει καμια ασκηση σπιτι;;;  :-\

Στην περίπτωσή σου εγώ δεν θα έβαζα "ασκήσεις" για το σπίτι αλλά να συνθέτει κείμενα πάνω σε ένα θέμα που έχετε δουλέψει. πχ.από περιλήψεις ή να πει τη γνώμη της σε κάτι. Υποχρωτικά γράφοντας ένα κείμενο τα λάθη θα φανούν και θα κάνεις "διόρθωση του λάθους" βάσει αυθεντικής παραγωγής γραπτού λόγου. Παρόμοια πράγματα και στα προφορικά και εάν είναι δυνατό εκεί μαγνητοφωνείς αυτά που λέει και μετά τα ακούτε μαζί και αυτοδιορθώνεται. Ϊσως ακούγονται "προχώ" αυτά που λέω αλλά λέω τι θα έκανα εγώ. (μεταξύ μας, τις ασκήσεις τις έχω βαρεθεί κι εγώ μετά από πολλά πολλά χρόνια που διδάσκω, ας μην αναλώνόμαστε μόνο σε αυτές...λιγότερες ασκήσεις και περισσότερη δράση!)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 11:46:01 μμ »
Βοnne année!!!

victoryhope σ' ευχαριστω πολυ εστω και καθυστερημενα. Πραγματι σιγα σιγα βελτιωνεται η κατασταση..με πολλη δουλεια βεβαια.

Νεο θεμα:. Με μια μαθητρια μου τελειωνουμε σε καμια βδομαδα απ οσο υπολογιζω το A ton tour 2. Μετα απο μια καλη επαναληψη σκεφτομαι να μπουμε σε καινουριο βιβλιο. Η αληθεια ειναι οτι το Α ton tour 3 δεν με ενθουσιαζει ιδιαιτερα ως προοπτικη. Με ανησυχει λιγο βεβαια το ενδεχομενο καποιο αλλο βιβλιο να επαναλαμβανει υλη που εχουμε ηδη κανει ή να παραλειπει φαινομενα που θα διδασκονταν ενδεχομενως με το ΑΤΤ.
Εχετε καμια προταση για βιβλιο τετοιου επιπεδου?  Η μαθητρια ειναι ΣΤ' δημοτικου.


Για ρίξε μια ματιά στο ADOSPHERE 2. Αρέσει πολύ στα παιδιά αυτή η σειρά. Μπορείς να κάνεις επανάληψη σε κάποια φαινόμενα ή στο λεξιλόγιο μέσω των πρώτων κεφαλαίων του βιβλίου.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 07:25:07 πμ »
Για ρίξε μια ματιά στο ADOSPHERE 2. Αρέσει πολύ στα παιδιά αυτή η σειρά. Μπορείς να κάνεις επανάληψη σε κάποια φαινόμενα ή στο λεξιλόγιο μέσω των πρώτων κεφαλαίων του βιβλίου.
Τα adosphere είναι όντως πολύ ωραία βιβλία, έχω δουλέψει το 1. Πριν καταλήξεις ωστόσο, δες το βιβλίο γιατί κάθε μαθητής είναι ξεχωριστή περίπτωση!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #92 στις: Μάρτιος 06, 2014, 07:01:10 μμ »
Καλησπέρα,

στις εξετάσεις του Β2 στην έκθεση, επιτρέπεται ο εξεταζόμενος να χρησιμοποιεί λέξεις ή εκφράσεις από το δοθέν θέμα τις έκθεσης ή πρέπει να κάνε αναδιατυπωση; Θέλω να πω, αν χρησιμοποιήσει αυτούσιες εκφράσεις του θέματος, είναι μείον;

ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 24, 2014, 12:25:29 πμ »
Επειδή δε θυμάμαι σε ποιο θέμα του φόρουμ είχα αναφερθεί στα γαλλικά ως ειδικό μάθημα, υπάρχει κάποιο βιβλίο προετοιμασίας;
Βρήκα και τον παρακάτω ιστότοπο:
http://www.study4french.gr/

Αποσυνδεδεμένος nancy_v

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 04, 2014, 01:37:31 μμ »
Γεια σας! Τι κάνετε;
Έχω μια μαθήτρια δευτέρας γυμνασίου η οποία τώρα θα κάνει το επίπεδο Α2. Αρχικά πήγαινε σε φροντιστήριο, αλλά δεν έμεινε ευχαριστημένη και έτσι, ξεκινήσαμε ιδιαίτερα. Το κορίτσι έχει πολλά κενά και πέρασα σχεδόν όλο τον καιρό πέρσι από τη στιγμή που την ανέλαβα διδάσκοντας της τους χρόνους (γραμματική). Βέβαια, της έκανα και κείμενα, λεξιλόγιο κ.λπ. συνεχίζοντας της την σειρά που είχε στο φροντιστήριο (A ton tour A1-A2). Όμως, ενώ το βιβλίο είναι πολύ μικρό, η κοπέλα δεν είχε φτάσει ούτε στη μέση στο φροντιστήριο και εννοείται πως δεν πρόλαβα ούτε εγώ να το τελειώσω γιατί την ανέλαβα σχεδόν στο τέλος της χρονιάς. Περιγράφοντας μου την κατάσταση και τον τρόπο διδασκαλίας της προηγούμενης καθηγήτριάς της, κατάλαβα γιατί είχε τόσα κενά, αλλά νομίζω ότι το πρόβλημά της οφείλεται λίγο και στον τρόπο με τον οποίο διαβάζει, μιας και, κατά την γνώμη μου, δεν είναι ιδιαίτερα συγκεντρωμένη και το διάβασμά της μοιάζει λίγο με αυτό που λέμε "κάνω τα πάνω-πάνω/τα χοντρά", "όσα βλέπει η πεθερά", κι ας θέλει να δώσει για πτυχίο τον Μάιο. Τώρα, λοιπόν, δυσκολεύομαι να διαλέξω κάποιο βιβλίο για εκείνη... Εσείς τι θα μου προτείνατε;

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 04, 2014, 01:46:44 μμ »
Γεια σας! Τι κάνετε;
Έχω μια μαθήτρια δευτέρας γυμνασίου η οποία τώρα θα κάνει το επίπεδο Α2. Αρχικά πήγαινε σε φροντιστήριο, αλλά δεν έμεινε ευχαριστημένη και έτσι, ξεκινήσαμε ιδιαίτερα. Το κορίτσι έχει πολλά κενά και πέρασα σχεδόν όλο τον καιρό πέρσι από τη στιγμή που την ανέλαβα διδάσκοντας της τους χρόνους (γραμματική). Βέβαια, της έκανα και κείμενα, λεξιλόγιο κ.λπ. συνεχίζοντας της την σειρά που είχε στο φροντιστήριο (A ton tour A1-A2). Όμως, ενώ το βιβλίο είναι πολύ μικρό, η κοπέλα δεν είχε φτάσει ούτε στη μέση στο φροντιστήριο και εννοείται πως δεν πρόλαβα ούτε εγώ να το τελειώσω γιατί την ανέλαβα σχεδόν στο τέλος της χρονιάς. Περιγράφοντας μου την κατάσταση και τον τρόπο διδασκαλίας της προηγούμενης καθηγήτριάς της, κατάλαβα γιατί είχε τόσα κενά, αλλά νομίζω ότι το πρόβλημά της οφείλεται λίγο και στον τρόπο με τον οποίο διαβάζει, μιας και, κατά την γνώμη μου, δεν είναι ιδιαίτερα συγκεντρωμένη και το διάβασμά της μοιάζει λίγο με αυτό που λέμε "κάνω τα πάνω-πάνω/τα χοντρά", "όσα βλέπει η πεθερά", κι ας θέλει να δώσει για πτυχίο τον Μάιο. Τώρα, λοιπόν, δυσκολεύομαι να διαλέξω κάποιο βιβλίο για εκείνη... Εσείς τι θα μου προτείνατε;

Ωραία βιβλία είναι τα prepadelf. Ωστόσο, όπου και να καταλήξεις, το κύριο ζητούμενο είναι να αλλάξει τρόπο μελέτης. Εφόσον την προετοιμάζεις για δίπλωμα πρέπει να εστιάσει στην τεχνική, η οποία βέβαια βασίζεται σε ουσιαστική γνώση. Συνεπώς, ανελέητη εξέταση λεξιλογίου και πολλά κείμενα ώστε να αποκτήσει την "αίσθηση" της γλώσσας.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος nancy_v

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 04, 2014, 02:07:45 μμ »
Ωραία βιβλία είναι τα prepadelf. Ωστόσο, όπου και να καταλήξεις, το κύριο ζητούμενο είναι να αλλάξει τρόπο μελέτης. Εφόσον την προετοιμάζεις για δίπλωμα πρέπει να εστιάσει στην τεχνική, η οποία βέβαια βασίζεται σε ουσιαστική γνώση. Συνεπώς, ανελέητη εξέταση λεξιλογίου και πολλά κείμενα ώστε να αποκτήσει την "αίσθηση" της γλώσσας.
Merci beaucoup!!!

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 19, 2014, 11:30:05 μμ »
Συνάντησα μια γνωστή μου, απόφοιτο Γαλλικής ΑΠΘ, και μού είπε ότι εκθέσεις βιβλίων γαλλικής στη Θεσ/νίκη γίνεται μόνο μία φορά από την Trait d'Union, αλλά δεν ξέρω πού και πότε. Είναι απαράδεκτο που δεν έχουν δωρεάν βιβλία ΟΛΟΙ οι εκδοτικοί οίκοι! Πώς θα πουλήσουν το προϊόν τους;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 206
Σύνολο: 207

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.138 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.