*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 438392 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1134 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 02:59:36 μμ »
Με τον ίδιο τρόπο μπορούν να πιάσουν τους πάντες.
Γιατρούς με φακελάκια, σχολές οδηγών, υπαλλήλους δημοσίου που λαδόνονται, ιδιώτες που λαδώνουν, αποδείξεις που πολλοί δεν κόβουν και εισπράτουν το ΦΠΑ κτλ κτλ κτλ.
Δεκαετίες γίνονται και δεν πιάνουν κανένα.
Με τον καθηγητάκο που παίρνει 10 Ευρώ για να κάνει ιδιαίτερο δεν πρόκειται να ασχοληθούνε.
Μόνο καμία καρφωτή για κάποιον που έχει μεγάλο κύκλο. Και πολύ σπάνια και αυτό.

ή τα φροντιστήρια που σου λέει ο ιδιοκτήτης ότι αν έρθει η Επιθεώρηση Εργασίας θα πεις ψέμματα κάτι για να μην πληρώσουν πρόστιμο, ή τις αποδείξεις που δεν εκδίδουν, ή υπογράφουμε για 3 Ευρώ σου δίνει (αν θέλω 5) και αυτό αποδεικνύεται αν θέλει κανείς με διαφορά δηλωθέντων εισοδημάτων και καταθέσεων/λίστα περιουσιακών στοιχείων (προσαυξήσεις κτλ) ή τα εικονικά τιμολόγια (αγόρασε η ιδιοκτήτρια νέο λάπτοπ δικό της και το δηλώνω ως της σχολής) η λίστα φυσικά και δεν έχει τελειωμό....
ΥΓ στα ιδιαίτερα συνεχίζω να το τονίζω αν ο μαθητής δεκτεί να πληρώνει το οικόσημο (+30%) προκαταβολικά για τις ώρες του είναι οκ, αν δεν α) πληρώνει μαθήματα, β) ακυρώνει, γ) σταματάει χωρίς να ειδοποιήσει τότε γιατί να το πληρώνει ο καθηγητής από την τσέπη του???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:23:23 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1135 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 03:42:55 μμ »
ή τα φροντιστήρια που σου λέει ο ιδιοκτήτης ότι αν έρθει η Επιθεώρηση Εργασίας θα πεις ψέμματα κάτι για να μην πληρώσουν πρόστιμο, ή τις αποδείξεις που δεν εκδίδουν, ή υπογράφουμε για 3 Ευρώ σου δίνει (αν θέλω 5) και αυτό αποδεικνύεται αν θέλει κανείς με διαφορά δηλωθέντων εισοδημάτων και καταθέσεων/λίστα περιουσιακών στοιχείων (προσαυξήσεις κτλ) ή τα εικονικά τιμολόγια (αγόρασε η ιδιοκτήτρια νέο λάπτοπ δικό της και το δηλώνω ως της σχολής) η λίστα φυσικά και δεν έχει τελειωμό....
ΥΓ στα ιδιαίτερα συνεχίζω να το τονίζω αν ο μαθητής δεκτεί να πληρώνει το οικόσημο (+30%) προκαταβολικά για τις ώρες του είναι οκ, αν δεν α) πληρώνει μαθήματα, β) ακυρώνει, γ) σταματάει χωρίς να ειδοποιήσει τότε γιατί να το πληρώνει ο καθηγητής από την τσέπη του???
Ακούγονται πολλά που γίνονται..

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1136 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 09:09:56 μμ »
ή τα φροντιστήρια που σου λέει ο ιδιοκτήτης ότι αν έρθει η Επιθεώρηση Εργασίας θα πεις ψέμματα κάτι για να μην πληρώσουν πρόστιμο, ή τις αποδείξεις που δεν εκδίδουν, ή υπογράφουμε για 3 Ευρώ σου δίνει (αν θέλω 5) και αυτό αποδεικνύεται αν θέλει κανείς με διαφορά δηλωθέντων εισοδημάτων και καταθέσεων/λίστα περιουσιακών στοιχείων (προσαυξήσεις κτλ) ή τα εικονικά τιμολόγια (αγόρασε η ιδιοκτήτρια νέο λάπτοπ δικό της και το δηλώνω ως της σχολής) η λίστα φυσικά και δεν έχει τελειωμό....
ΥΓ στα ιδιαίτερα συνεχίζω να το τονίζω αν ο μαθητής δεκτεί να πληρώνει το οικόσημο (+30%) προκαταβολικά για τις ώρες του είναι οκ, αν δεν α) πληρώνει μαθήματα, β) ακυρώνει, γ) σταματάει χωρίς να ειδοποιήσει τότε γιατί να το πληρώνει ο καθηγητής από την τσέπη του???
Αυτά υπήρχαν σχεδόν από πάντοτε.
Απλά τα τελευταια χρόνια με τη στενότητα που υπάρχει έχει ενταθεί ως φαινόμενο...

Αποσυνδεδεμένος μαργαριτα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1137 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 10:20:43 μμ »
Πληρωνει κανονικα και βαζει ενσημα αυριο εχω συναντηση
Να ζητησω αυξηση με παιρνει η οχι ; Εννοειται δωρα αδειες και τετοια
Δεν παιζουν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:23:23 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1138 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 11:11:38 μμ »
Πληρωνει κανονικα και βαζει ενσημα αυριο εχω συναντηση
Να ζητησω αυξηση με παιρνει η οχι ; Εννοειται δωρα αδειες και τετοια
Δεν παιζουν

Χωρίς να έχω καμία ιδέα για το ποιος είναι ο εργοδότης σου (δεν θυμάμαι καν αν είσαι σε ΚΞΓ ή ΜΕ) θα έλεγα ότι με 23% ΦΠΑ και γενικότερα με τα τωρινά δεδομένα της αγοράς, μάλλον δεν σε παίρνει να ζητήσεις αύξηση.

Προσωπικά φροντιστήριο που δίνει αύξηση αυτή την εποχή ή διαλαλεί ότι θα απορροφήσει τον ΦΠΑ, δεν του δίνω μεγάλες πιθανότητες να είναι μαζί μας και του χρόνου.

Όμως εσύ ξέρεις καλύτερα πώς πάει το φροντιστήριο, αν έχετε μεγάλη προσέλευση μαθητών, αύξηση προγραμμάτων από χρόνο σε χρόνο, φέσια κλπ. Επίσης εσύ ξέρεις αν έχετε έχουν αυξηθεί τα δίδακτρα σε σχέση με πέρσι και αν ο εργοδότης σου πήρε πρόσφατα καινούριο λάπτοπ / αυτοκίνητο / εξοχικό.

Αποσυνδεδεμένος μαργαριτα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1139 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 11:22:18 μμ »
Φροντιστηριο ξενων γλωσσων  ειναι σιγουρα δεν ειπα οτι ειναι βιομηχανος
Εχει προσελευση παιδιων καλο ονομα γενικα αλλα  5 ευρω ειναι λιγα για ατομο με προυπηρεσια 10 χρονων κ πτυχιο πανεπιστημιου

Αποσυνδεδεμένος μαργαριτα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1140 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 12:14:13 πμ »
Και κατι τελευταιο αν μπορειτε ενημερωστε με γτ
Ειναι λιγο επειγον. Σκεφτομαι φετος να δηλωσω
Νησια για σχολεια κ αμα με παρουν να φυγω απο το φροντιστηριο
Κατι το οποιο μπορει να γινει σε 2 μηνες. Υποψιν δουλευω 2 χρονια στο φροντιστηριο για να
Ειμαι κοντα στον τοπο καταγωγης μου. Υπαρχει περιπτωση αν υπογραψω συμβαση με το φροντιστηριο κ
Φετος δεχτω να παω σε σχολειο μακρια να μου κανει καταγγελια ; Οτι πχ την αφηνω χωρις καθηγητρια κτλ;
Μπορει πχ να ζητησει αποζημιωση κτλ;

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1141 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 01:19:57 πμ »
Μα όποτε θέλεις φεύγεις..
Δε νομίζω να μπορεί να σου κάνει κάτι..

Αποσυνδεδεμένος piko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1142 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 07:31:38 μμ »
Πληρωνει κανονικα και βαζει ενσημα αυριο εχω συναντηση
Να ζητησω αυξηση με παιρνει η οχι ; Εννοειται δωρα αδειες και τετοια
Δεν παιζουν

για φροντιστήριο ξένων γλωσσών μια χαρά είναι η τιμη

Αποσυνδεδεμένος piko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1143 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 04:59:00 μμ »
για φροντιστήριο ξένων γλωσσών μια χαρά είναι η τιμη

δύσκολοι καιροί εμενα προσωπικα δε θα με πάρει φέτος στο φροντιστήριο που πήγαινα περυσι γιατι εκανε περικοπές σε ώρες, εχω στείλει αρκετά βιογραφικά σε φροντιστήρια αλλα τζίφος δε μπορω να καταλάβω, εχω απογοητευτει... :-[

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1144 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:40:09 μμ »
Τι να καταλάβεις, τα πράγματα είναι απλά: οι φόροι και τα έξοδα αυξάνονται, οι γονείς δεν πληρώνουν, προστέθηκε το ΦΠΑ 23% και ο κόσμος στρέφεται στις κοπελίτσες που κάνουν ιδιαίτερα με 5 και 10 ευρώ την ώρα. Τα περισσότερα φροντιστήρια πλέον τα συμφέρει να είναι μικρά και ευέλικτα με ελάχιστο προσωπικό.

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1145 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 08:16:16 μμ »
Τι να καταλάβεις, τα πράγματα είναι απλά: οι φόροι και τα έξοδα αυξάνονται, οι γονείς δεν πληρώνουν, προστέθηκε το ΦΠΑ 23% και ο κόσμος στρέφεται στις κοπελίτσες που κάνουν ιδιαίτερα με 5 και 10 ευρώ την ώρα. Τα περισσότερα φροντιστήρια πλέον τα συμφέρει να είναι μικρά και ευέλικτα με ελάχιστο προσωπικό.

Πολύ σωστή η τοποθέτηση

Αποσυνδεδεμένος lime23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1146 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 03:18:28 πμ »
Καλησπέρα,
αύριο έχω συνάντηση με ιδιοκτήτρια κέντρου ξένων γλωσσών προκειμένου να με προσλάβει ως καθηγήτρια αγγλικών. Δεν έχω ξαναδουλέψει σε φροντιστήριο και θα ήθελα να με βοηθήσετε με κάποιες απορίες. Αρχικά απ ότι διάβασα στο ιντερνετ απο 1/09/15 το ωρομίσθιο ορίζεται στα 5,40 ευρώ (αντι 3,52 που ήταν εως τωρα).  Να σημειώσω οτι δεν εχω εμπειρία και ότι οι ώρες απασχήσης θα είναι περιπου 9 ωρες την εβδομάδα.Απ ότι έμαθα από άλλη κοπέλα που δούλευε εκεί τα τελευταία χρόνια το ωρομίσθιο που έδινε ήταν 4 ευρώ συν ένσημα. Εάν μου κρατήσει το ίδιο ωρομίσθιο θα έχω κάποιο πρόβλημα με την ασφάλιση μου δεδομένου οτι είναι κατώτερο της συλλογικής σύμβασης? Τί αλλο θα πρέπει να προσέξω? Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1147 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 08:54:28 πμ »
Τι εννοείς αν θα έχεις κάποιο πρόβλημα; Αν υπάρχει ΣΣΕ που ορίζει το κατώτατο ωρομίσθιο στα 5,40 ευρώ (δεν ξέρω αν ισχύει αυτό, το παίρνω ως δεδομένο) πρέπει να σου δώσει 5,40 ευρώ μεικτά, δηλαδή γύρω στα 4,80 καθαρά, για να σε προσλάβει νόμιμα - και όχι 4 ευρώ. Αν δεν σε προσλάβει νόμιμα, τότε δεν θα μπορείς να βάλεις ένσημα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159847
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 625
Σύνολο: 642

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.