*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 437961 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #308 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 12:05:42 μμ »
συγγνώμη θα σου πω κάτι με καλή διάθεση (μην παρεξηγήσεις...)
υπάρχουν κ τέτοιοι εργοδότες;;;; που είσαι κρυμμένος;;; ;D
Δεν είμαι κρυμμένος!
Όποιος σκέφτεται λίγο διαδικτυακοπονηρά μπορεί να με βρει ;)
Δυστυχώς η κρίση έχει ρημάξει τα πάντα. Πολλοί πατάνε επί πτωμάτων και για κονομήσουν αλλά και για να επιβιώσουν.
Αν εγώ συμφωνήσω με ένα γονέα να κάνω μάθημα στο παιδί του 2 ώρες (ώρες φροντιστηρίου=45' + διάλειμα ανάμεσα από συνεχόμενες ώρες)
την εβδομάδα και του παίρνω 50€ το μήνα πως θα πληρώσω καθηγητή; Θα του κάνω εγώ μάθημα για να είμαι εντάξει.
Ένας καθηγητής (χοντρικά) μου κοστίζει 30 βδομάδες x 2 ώρες x 15€ μικτά = 900€ για να "βγει" το μάθημα. Εγώ παίρνω τα μισά από τον μαθητή. Τα άλλα μισά;
Έτσι δημιουργούνται προβλήματα. Μεγάλη προσοχή. Όπου ακούτε φτηνά δίδακτρα και βλέπετε 1-2 μαθητές στο "τμήμα" θα πει ότι τα πράγματα είναι δύσκολα.
Υπάρχουν βέβαια και οι απατεώνες με 10 μαθητές ανά τμήμα που -και καλά- δεν έχουν να πληρώσουν (αφού στέλνουν τα λεφτά στα νησιά Κέιμαν αφορολόγητα)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:27:18 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #309 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:58:38 μμ »
εγώ πάντως λέω να τηλεφωνήσω αύριο στην επιθε'ωρηση εργασίας ,να δω αν έχω συνέπειες ως προς την παραιτησή μου ,ελπίζω οι υπόλοιποοι να είστε καλύτερα επαγγελματικα  ::)

Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #310 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 02:42:17 μμ »
ερση μην ανησυχεις και δεν εισαι μονη σου!!
κι εγω σε 2 φροντιστηρια δουλευω και οι μεν με πληρωνουν οποτε το θυμουνται ενω οι δε κανουν αλλα τρις χειροτερα τα οποια δεν θα ηθελα να εκθεσω δημοσιως.ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα η κατασταση γιατι απο τη μια σκεφτεται καποιος να φυγει και απο την αλλη φοβαται να ρισκαρει γιατι ισως δεν βρει δευτερη δουλεια!!
κουραγιο!!

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #311 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 02:47:16 μμ »
εγώ πάντως λέω να τηλεφωνήσω αύριο στην επιθε'ωρηση εργασίας ,να δω αν έχω συνέπειες ως προς την παραιτησή μου ,ελπίζω οι υπόλοιποοι να είστε καλύτερα επαγγελματικα  ::)
Μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις. Υπογράφεις ένα έντυπο "οικοιοθελούς αποχώρησης" στο λογιστή του φροντιστηρίου.
Το μόνο πρόβλημα είναι αν σου έχουν βάλει ποινή (χρηματική) διακοπής (από μέρους σου) της σύμβασης.
Η γυναίκα μου πριν από 5-6 χρόνια δούλευε σ' ένα φροντιστήριο και της έβαζαν στη σύμβαση όρο ότι αν αποχωρήσει πριν την ολοκλήρωση της σύμβασης (έλειγε 15 Ιουνίου) έπρεπε να καταβάλει 3000€ κάτι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:27:18 »

Αποσυνδεδεμένος valentine23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #312 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 03:10:21 μμ »
Καλημέρα
Έχω ένα μικρό φροντιστήριο το οποίο θα το κλείσω μόλις είμαι επιτυχών στον επόμενο ΑΣΕΠ ;D ;D ;D
Τον περασμένο Ιούνιο βγήκε μια απόφαση που υποχρέωνε όλες τις ιδιωτικές επιχειρήσεις να πληρώνουν μέσω τραπεζικού λογαριασμού (της εταιρείας) τους υπαλλήλους στους δικούς τους λογαριασμούς (στην ίδια τράπεζα).
Αν δεν υπήρχαν οι αποδείξεις των καταθέσεων σε πρώτη φάση δεν θα μετρούσαν για έξοδα στην επιχείρηση (οι μισθοί ΚΑΙ οι εισφορές ΙΚΑ). Σε επόμενη φάση θα "έπεφταν" και πρόστιμα.
Όπως καταλαβαίνετε έγινε ένας χαμός και το μέτρο αυτό ουσιαστικά δεν εφαρμόστηκε ποτέ.
Εγώ βέβαια το υιοθέτησα ώστε να μην υπάρχει ούτε αμφισβήτηση ούτε καθυστέρηση.
Και πάλι δεν θα είχα πρόβλημα καθώς εκτός από εμένα που κάνω Μαθηματικά έχω μια κουμπάρα μου που κάνει Φυσική και μια ακόμα κοπέλα που κάνει Φιλολογικά.
Μη νομίζετε ότι όλα τα φροντιστήρια "κονομάνε" χωρίς - προς Θεού - να ξέρω τα δικά σας φροντιστήρια.
Όμως ποτέ μα ποτέ δεν δέχτηκα μαθητή που να πληρώνει λιγότερα απ' όσο θα πληρώσω τη Φυσικό μου και τη Φιλόλογό μου. Να μη μπαίνω μέσα δηλαδή και πάντα να "βγαίνουν" οι πληρωμές.
Τώρα αν εγώ που είμαι αφεντικό θα πληρώνομαι για όλες τις ώρες μου "κανονικά" είναι άλλο θέμα.
Αλλά ηθικά δεν θα προσλάμβανα ποτέ κάποιον και να μην έχω να τον πληρώνω.

Απατεωνιές μπορούν να γίνουν πολλές. Καμμιά φορά και οι λογιστές δεν ξέρουν καλά τη δουλειά τους.
Όταν κάποιος έρχεται να δουλέψει σε 'μένα τον στέλνω καταρχήν στην επόπτη εργασίας να ενημερωθεί και μετά υπογράφει σύμβαση.
Συμβουλή δικιά μου: επίσκεψη στον επόπτη εργασίας της περιοχής σας να ξέρετε ποιά είναι τα δικαιώματά σας και οι υποχρεώσεις σας και να απαιτείτε αντίγραφο της σύμβασης εργασίας -με τους όρους που συμφωνείτε- θεωρημένη από τη Διεύθυνση Εργασίας της περιοχής σας.


Μπορω να σε ρωτησω κατι,οποιος αλλος μπωρει φυσικα να βοηθησει ας μου απαντησει...
μια γνωστη μου ειναι να δουλεψει σε Φροντιστηριο για ενα 4ωρο.Της ειπαν οτι δεν τους συμφερει να της βαζουν ενσημα?
Γιατι να μην τους συμφερει και  αν τελικα αποφασισει να παει ποσο πρεπει να της δωσουν την ωρα?
Της ειπαν 12 Ευρω?Δεν ειναι λιγα,αφου δεν θα της δωσουν ουτε δωρο Χριστουγεννων ουτε επιδοματα???

...


Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #313 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 08:51:48 μμ »
ειναι αναλογα οτ φροντιστηριο.τα 12 ευρω ειναι καθαρα απο οτι καταλαβα γιατι δεν θα της κολλαει ενσημα?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2010, 08:55:02 μμ από tania24 »

Αποσυνδεδεμένος valentine23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #314 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 09:14:06 μμ »
ειναι αναλογα οτ φροντιστηριο.τα 12 ευρω ειναι καθαρα απο οτι καταλαβα γιατι δεν θα της κολλαει ενσημα?
Της ειπαν οτι δεν τους συμφερει...

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #315 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 09:50:50 μμ »
νομίζω και γω ότι 12 είναι καθαρά χωρίς ασφάλιση και ετσι όπως είναι τα πράγματα δώρο σε φροντιστήριο δευτεροβάθμιας χλωμό πια ....εγω

προσωπικά θα κάνω υπομονή μέχρι και την Τετάρτη ,θα ξαναρωτήσω πότε πληρώνομαι το Σεπτέμβρη και αν πάλι με εμπαίξει Πεμπτη πρωί επιθεώρηση

 εργασίας και καταγγελία σύμβασης μιλάμε μέχρι στιγμής ότι τα χρήματα είναι 800 ευρώ αυτά δε μας τα χαρίζει κανένας !!!

είπα στον εαυτό μου ότι έχεις μια ιδέα για εσένα και καμία γραμματέας δε θα στη χαλάσει !!!

Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #316 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 09:51:37 μμ »
μαλιστα...αρα θα βαζει και τα 12 στην τσεπη.
θα πηγαινει μια φορα τη βδομαδα η παραπανω?μια φορα τη βδομαδα κι εμενα δεν μου κολλουσαν..και γενικα να ξερεις οτι αρκετα φροντιστηρια δεν κολλανε το 100% των ενσημων, ουτε δωρο δινουν , ουτε τιποτα.
οποτε το θεμα ειναι αν της αρκουν τα περιπου 200 ευρω το μηνα και ας μην εχει ενσημα .εγω π.χ οταν ξεκινησα επαιρνα 8 ευρω την ωρα καθαρα και μου κολλαγαν ενσημα.
το αλλο θεμα εινια οτι αν δεν εχει ενσημα δεν θα συμπληρωσει ευκολα τις προυποθεσεις για το επιδομα ανεργιας του χρονου το καλοκαιρι.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #317 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 09:52:00 μμ »
εγώ πάντως λέω να τηλεφωνήσω αύριο στην επιθε'ωρηση εργασίας ,να δω αν έχω συνέπειες ως προς την παραιτησή μου ,ελπίζω οι υπόλοιποοι να είστε καλύτερα επαγγελματικα  ::)
Μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις. Υπογράφεις ένα έντυπο "οικοιοθελούς αποχώρησης" στο λογιστή του φροντιστηρίου.
Το μόνο πρόβλημα είναι αν σου έχουν βάλει ποινή (χρηματική) διακοπής (από μέρους σου) της σύμβασης.
Η γυναίκα μου πριν από 5-6 χρόνια δούλευε σ' ένα φροντιστήριο και της έβαζαν στη σύμβαση όρο ότι αν αποχωρήσει πριν την ολοκλήρωση της σύμβασης (έλειγε 15 Ιουνίου) έπρεπε να καταβάλει 3000€ κάτι.


εγώ λέω να κάνω κατεγγελλία συμβασης γιατί δε με πληρώνει και όχι να φύγω από καπρίτσιο ,σοφά δε θα πράξω?

Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #318 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 09:53:09 μμ »
νομίζω και γω ότι 12 είναι καθαρά χωρίς ασφάλιση και ετσι όπως είναι τα πράγματα δώρο σε φροντιστήριο δευτεροβάθμιας χλωμό πια ....εγω

προσωπικά θα κάνω υπομονή μέχρι και την Τετάρτη ,θα ξαναρωτήσω πότε πληρώνομαι το Σεπτέμβρη και αν πάλι με εμπαίξει Πεμπτη πρωί επιθεώρηση

 εργασίας και καταγγελία σύμβασης μιλάμε μέχρι στιγμής ότι τα χρήματα είναι 800 ευρώ αυτά δε μας τα χαρίζει κανένας !!!

είπα στον εαυτό μου ότι έχεις μια ιδέα για εσένα και καμία γραμματέας δε θα στη χαλάσει !!!

ερση αν αυτο σε κανει να νιωθεις καλυτερα κι εγω την παρασκευη πληρωθηκα για σεπτεμβρη και μου εδωσαν και κατι χρωστουμενα απο λερυσι :-\

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #319 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 09:56:32 μμ »
τάνια μου είναι η κοροιδία της ξέρεις τί είναι να σου λέει ναι σήμερα θα πληρωθείς ,να πηγαίνεις το απόγευμα και να σου απαντά εμ δεν πρόλαβα να στις βγάλω τις ώρες ή κάτσε να δω αν θα έχω χρήματα μέχρι τις 10 που σχολάς!!!!δε σε υποβαθμίζει έτσι;;;είναι σα να σου λέει αμα θες περιμενε λες μπορείς να κάνεις και διαφορετικα!!!σε ποια περιοχή βρίσκεται το δικό σου;

Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #320 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 10:02:00 μμ »
Αθηνα ειμαι και γενικα δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα αν εξαιρεσεις αυτο που με πληρωνουν οποτε να ναι..σε καταλαβαινω και μπραβο σου που εχεις το θαρρος.εχεις απολυτο δικιο.απλα πριν κανεις οτιδηποτε ψαξτο καλα μην βγει απο πανω και χρωστας κιολας.καλο κουραγιοοο!

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #321 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 10:41:45 μμ »
ειναι αναλογα οτ φροντιστηριο.τα 12 ευρω ειναι καθαρα απο οτι καταλαβα γιατι δεν θα της κολλαει ενσημα?
Της ειπαν οτι δεν τους συμφερει...
Αν μιλάμε για φροντιστήριο δευτεροβάθμιας είναι καλά.
Αν σκεφτείς ότι γύρω στα 11€ προβλέπει η συλλογική σύμβαση.
Όσο για το αν "συμφέρει"... Αν έρθει έλεγχος από το ΙΚΑ δεν σου λέω... ;D
Πάντως γενικά για κάθε μια ώρα (διδακτική) το ΙΚΑ είναι επιπλέον 5-6€ για τα 10€ καθαρά δικά σου.
Τέλος μη νομίζετε ότι για τέτοια ωράρια προκύπτει και κανα σημαντικό ποσό για δώρο Χριστουγέννων.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2010, 11:06:10 μμ από Stelios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.