*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 438757 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #462 στις: Ιούλιος 27, 2012, 06:08:19 μμ »
Ανακοίνωση της ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ (Ο.Ι.Ε.Λ.Ε.) για τη χθεσινή διαπραγμάτευση για τη σύναψη νέας ΣΣΕ ανάμεσα στην ΟΙΕΛΕ και στην εργοδοτική ομοσπονδία των ιδιοκτητών φροντιστηρίων μέσης εκπαίδευσης (ΟΕΦΕ)
http://www.pde.gr/index.php?page=4975

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:37:10 »

Αποσυνδεδεμένος gabriel87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • εκπαιδευση...
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #463 στις: Ιούλιος 27, 2012, 07:25:14 μμ »
Εχω δουλέψει σε 9 φροντιστηρια ως τωρα.Οι 7 εργοδότες τηρούσαν στο επακρο την ΣΣΕ. Οι υπολοιποι 2 ήταν ξεκαθαροι κ συμφώνησαν μαζί μου για το τι μπορούσαν να μου δωσουν. Η μείωση 45% είναι τραγική...πως θα ζησουν οι οικογενειες ετσι;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2012, 07:27:10 μμ από gabriel87 »
Δ ιαμα ΝΤ οπουλου....

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #464 στις: Ιούλιος 27, 2012, 07:25:32 μμ »
οι μισθοί των καθηγητών στα φροντιστήρια μειώνονται, αλλα δε μειώνονται τα δίδακτρα που δίνουν οι μαθητές, η ΟΕΦΕ μαλλον θέλει "δούλους" εκπαιδευτικούς >:( :(
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #465 στις: Ιούλιος 27, 2012, 07:36:44 μμ »
οι μισθοί των καθηγητών στα φροντιστήρια μειώνονται, αλλα δε μειώνονται τα δίδακτρα που δίνουν οι μαθητές, η ΟΕΦΕ μαλλον θέλει "δούλους" εκπαιδευτικούς >:( :(
Μπορείς να δώσεις κάποια στοιχεία, γιατί εγώ έχω την αντίθετη άποψη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:37:10 »

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #466 στις: Ιούλιος 27, 2012, 07:46:19 μμ »
Εχω δουλέψει σε 9 φροντιστηρια ως τωρα.Οι 7 εργοδότες τηρούσαν στο επακρο την ΣΣΕ. Οι υπολοιποι 2 ήταν ξεκαθαροι κ συμφώνησαν μαζί μου για το τι μπορούσαν να μου δωσουν. Η μείωση 45% είναι τραγική...πως θα ζησουν οι οικογενειες ετσι;
εισαι απο τους τυχερους εχω δουλεψει σε 5 φροντιστηρια και τα 5 δεν τηρουσαν τη ΣΣΕ επισης το 90% σχεδον των γνωστων και φιλων που εχω απο το χωρο ηταν στην ιδια κατασταση και σε διαφορετικα φροντιστηρια!!και μιλαω για την αττικη..

Αποσυνδεδεμένος Aggelosgeorgiou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #467 στις: Ιούλιος 27, 2012, 08:03:01 μμ »
οι μισθοί των καθηγητών στα φροντιστήρια μειώνονται, αλλα δε μειώνονται τα δίδακτρα που δίνουν οι μαθητές, η ΟΕΦΕ μαλλον θέλει "δούλους" εκπαιδευτικούς >:( :(

Τα δίδακτρα στα φροντιστήρια έχουν μείωση της τάξης του 16 με 20% τα δυο τελευταία χρόνια. Το μεγάλο όμως πρόβλημα δεν είναι αυτό για τα φροντιστήρια,αυτό το άντεξαν με σχετική άνεση. Το πρόβλημα είναι ότι οι γονείς ΔΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ. Αδυνατούν να είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους προς το φροντιστήριο. Η εργοδοσία όσο και τυπικη να θελει να είναι το λίπος λιωνει και σίγουρα θα την πληρώσουμε εμείς οι καθηγητές μέσω της νέας ΣΣΕ.

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #468 στις: Ιούλιος 27, 2012, 08:10:12 μμ »

ξερεις γιατι το αντεξαν με σχετικη ανεση οπως λες? διοτι απλα δεν τηρουσαν τη συμβαση ολα αυτα τα χρονια οι περισσοτεροι και φυσικα οφειλες προς ΙΚΑ διοτι οταν δουλευεις περιπου 30 ωρες  την εβδομαδα και σε δηλωνουν οτι δουλευεις 6 εχεις πολλα περιθωρια να αντεξεις σαν εργοδοσια... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2012, 12:18:23 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #469 στις: Ιούλιος 28, 2012, 01:44:35 πμ »
οι μισθοί των καθηγητών στα φροντιστήρια μειώνονται, αλλα δε μειώνονται τα δίδακτρα που δίνουν οι μαθητές, η ΟΕΦΕ μαλλον θέλει "δούλους" εκπαιδευτικούς >:( :(

Τα δίδακτρα στα φροντιστήρια έχουν μείωση της τάξης του 16 με 20% τα δυο τελευταία χρόνια. Το μεγάλο όμως πρόβλημα δεν είναι αυτό για τα φροντιστήρια,αυτό το άντεξαν με σχετική άνεση. Το πρόβλημα είναι ότι οι γονείς ΔΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ. Αδυνατούν να είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους προς το φροντιστήριο. Η εργοδοσία όσο και τυπικη να θελει να είναι το λίπος λιωνει και σίγουρα θα την πληρώσουμε εμείς οι καθηγητές μέσω της νέας ΣΣΕ.

Μάλιστα, μου είπε γνωστός μου ότι στο φροντιστήριο που δουλεύει κάποιοι γονείς που αδυνατούν οι άνθρωποι να πληρώσουν ζήτησαν από το boss να καθαρίσουν το φροντιστήριο, να του δώσουν αρνιά κλπ. Σε τι σημείο απόγνωσης έχουμε φτάσει, ρε γμτ; :(

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #470 στις: Ιούλιος 28, 2012, 08:59:20 πμ »
Πολλοί μουσικοί απασχολούνται τα απογεύματα και σε ωδεία.

Ένα από τα πολύ γνωστά και μεγάλα ωδεία πανελληνίως, από την αρχή του χρόνου καταβάλλει τον μισθό μόνο κατά το ήμισυ σε μετρητά.

Το άλλο μισό καταβάλλεται με κουπόνια που εξαργυρώνονται με την αγορά προιόντων από συγκεκριμένο brand name supermarket και με την αγορά καυσίμων από επίσης συγκεκριμένης εταιρίας πρατήρια.

Επίσης να πω ότι η μείωση των αποδοχών των εργαζομένων,δεν συνεπάγεται ότι το φροντιστήριο-ωδείο-εταιρεία
έχει πάψει να είναι κερδοφόρο για τον εργοδότη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2012, 09:10:53 πμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #471 στις: Ιούλιος 28, 2012, 09:19:07 πμ »
Πολλοί μουσικοί απασχολούνται τα απογεύματα και σε ωδεία.

Ένα από τα πολύ γνωστά και μεγάλα ωδεία πανελληνίως, από την αρχή του χρόνου καταβάλλει τον μισθό μόνο κατά το ήμισυ σε μετρητά.

Το άλλο μισό καταβάλλεται με κουπόνια που εξαργυρώνονται με την αγορά προιόντων από συγκεκριμένο brand name supermarket και με την αγορά καυσίμων από επίσης συγκεκριμένης εταιρίας πρατήρια.

Επίσης να πω ότι η μείωση των αποδοχών των εργαζομένων,δεν συνεπάγεται ότι το φροντιστήριο-ωδείο-εταιρεία
έχει πάψει να είναι κερδοφόρο για τον εργοδότη.

Από το κακό στο χειρότερο πάμε και ακόμα πιο κάτω.. πού θα σταματήσει αυτή η κατρακύλα; ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #472 στις: Ιούλιος 29, 2012, 12:59:12 πμ »
Το κίνημα "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" ισχύει και για τους γονείς λοιπόν... Προσωπικά δεν το δέχομαι ως δικαιολογία. Τα φροντιστήρια, με τα οποία συνεργάζομαι,  είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο, δεν έχασαν τα λεφτά τους. Για παράδειγμα, έγιναν κάποιοι διακανονισμοί με τους γονείς (άμεσα ή με παρουσία δικηγόρου), ώστε να επιμηκυνθεί το διάστημα αποπληρωμής. Χωρίς να τοποθετώ όλους τους ιδιοκτήτες στο ίδιο καζάνι, η πλειοψηφία έχει επωφεληθεί από όλη την κατάσταση. Στην περιοχή που δουλεύω (Αττική - από Μαρούσι έως Κρυονέρι και από Θρακομακεδόνες ως Χαλάνδρι), η μείωση διδάκτρων πράγματι ήταν της τάξης του 10%. Τόσο μειώθηκαν κατά μέσο όρο και οι αποδοχές των καθηγητών. Ωστόσο, ο αριθμός των μαθητών στα τμήματα αυξήθηκε στα 9 με 10 άτομα (ακόμα και σε φροντιστήρια που προωθούνταν μέχρι πρότινος ως γκρουπάδικα), έπεσαν οι τιμές των ενοικίων και σε κάποια -ευτυχώς λιγοστά- μειώθηκαν και οι διδακτικές ώρες (π.χ. αρχαία κατεύθυνσης Γ' Λυκείου από 5 σε 4 ώρες). Επίσης, με εξακριβωμένα στοιχεία κάποια φροντιστήρια τον τελευταίο χρόνο αύξησαν τον αριθμό των μαθητών τους γύρω στο 10 με 15%, γιατί έπαψε η πολυτέλεια του ιδιαιτέρου να είναι προσιτή για σημαντικό ποσοστό των γονιών. Το δικό μου ερώτημα είναι το εξής: όταν κάποιος ανοίγει μία επιχείρηση είναι προετοιμασμένος μόνο για τις περιόδους των παχιών αγελάδων; Η επιχείρηση έχει και τα ρίσκα της... Στο φροντιστήριο, με το οποίο έλυσα τη συνεργασία μου, προσλήφθηκα την εποχή που απασχολούσε 5 καθηγητές και 18 μαθητές. Μέσα σε δύο χρόνια οι μαθητές έφτασαν τους 80, νοικιάστηκε διπλανό κτίριο και δόθηκε δουλειά σε άλλους 8 συναδέλφους. Πέρυσι οι μαθητές μειώθηκαν στους 50 και μαζί τους μειώθηκε σημαντικά και ο αριθμός των διαδακτικών ωρών, γεγονός εύλογο. Εν μέσω θερινών μαθημάτων ανακοινώθηκε (δε συζητήθηκε) μείωση αποδοχών στο 20%. Θα αφήσω στην άκρη την ατιμία του ξαφνιάσματος και θα αναρωτηθώ. Με την πρώτη στραβή απευθείας τα εξιλαστήρια θύματα είναι οι εργαζόμενοι; άλλη λύση δεν υπήρχε για εξοικονόμηση χρημάτων, όπως για παράδειγμα το ξενοίκιασμα του δεύτερου κτιρίου, το οποίο πλέον μένει αχρείαστο; Και στο κάτω κάτω της γραφής να δεχτώ ανάλογα με τον αριθμό των μαθητών την αυξομείωση των ωρών μου... αλλά γιατί να δεχτώ και μείωση των αποδοχών; Μου έγινε κατα αντιστοιχία κάποια αύξηση, όταν το φροντιστήριο άνθιζε;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2012, 01:27:21 πμ από Angel1ca »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #473 στις: Ιούλιος 29, 2012, 08:12:27 πμ »
Εχω δουλέψει σε 9 φροντιστηρια ως τωρα.Οι 7 εργοδότες τηρούσαν στο επακρο την ΣΣΕ. Οι υπολοιποι 2 ήταν ξεκαθαροι κ συμφώνησαν μαζί μου για το τι μπορούσαν να μου δωσουν. Η μείωση 45% είναι τραγική...πως θα ζησουν οι οικογενειες ετσι;
Δυστυχως για τους εκπαιδευτικους φροντιστηριων, πραγματι ειναι πολυ σοβαρο αυτο, ομως τα φροντιστηρια ολα αυτα τα χρονια ακομη και σημερα  ζουν παρασιτικα ακριβως επειδη υπαρχει πολιτικη μπιχλα, αξιακος νανισμος , εργασιακη εκμεταλλευση , κοινωνικη παρακρουση και οσμη μαυρου χρηματος.
Το μελλον των φροντιστηριων ειναι η εξαφανιση τους , επειδη  δεν υπαρχει σαλιο, απλο.

Αλλωστε απο την ΤΡΟΙΚΑ το ζητουμενο ειναι να γινουν τεραστιες μειωσεις μισθων στους παντες



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2012, 08:29:42 πμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος Aggelosgeorgiou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #474 στις: Ιούλιος 29, 2012, 11:27:02 πμ »
Εχω δουλέψει σε 9 φροντιστηρια ως τωρα.Οι 7 εργοδότες τηρούσαν στο επακρο την ΣΣΕ. Οι υπολοιποι 2 ήταν ξεκαθαροι κ συμφώνησαν μαζί μου για το τι μπορούσαν να μου δωσουν. Η μείωση 45% είναι τραγική...πως θα ζησουν οι οικογενειες ετσι;
Δυστυχως για τους εκπαιδευτικους φροντιστηριων, πραγματι ειναι πολυ σοβαρο αυτο, ομως τα φροντιστηρια ολα αυτα τα χρονια ακομη και σημερα  ζουν παρασιτικα ακριβως επειδη υπαρχει πολιτικη μπιχλα, αξιακος νανισμος , εργασιακη εκμεταλλευση , κοινωνικη παρακρουση και οσμη μαυρου χρηματος.
Το μελλον των φροντιστηριων ειναι η εξαφανιση τους , επειδη  δεν υπαρχει σαλιο, απλο.

Αλλωστε απο την ΤΡΟΙΚΑ το ζητουμενο ειναι να γινουν τεραστιες μειωσεις μισθων στους παντες

Συμφωνώ ότι τα φροντιστήρια δεν έχουν κανένα μέλλον. Δυστυχώς για όλους μας η ανεργία πολύ σύντομα θα μας κτυπήσει την πόρτα. Δυο απο τους εργοδότες μου ξενοικιασαν κάποια απο τα κτίρια τους αφού οι εγγραφές για τα θερινά ήταν μετρημένες στα δάκτυλα. Ευτυχώς ο μισθός μου ακόμη δεν εχει πειραχθει καθόλου μέσα στη κρίση. Δε θα συμβεί το ίδιο απο την επόμενη χρόνια, μπορώ να το καταλάβω απο όσα διαβάζω εδώ μέσα κ απο ότι βλέπω σε όλους τους εργασιακούς χώρους .

Αποσυνδεδεμένος sweetdream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #475 στις: Αύγουστος 18, 2012, 09:09:39 μμ »
Γεια σας, εγώ δούλευα σε φροντιστήριο πέρυσι και είχα 22 ώρες την εβδομάδα και έπαιρνα 7,55 ευρώ καθαρά την ώρα αλλά ο ιδιοκτήτης δεν με πλήρωνε για 60 λεπτά αλλά για 50 οπότε μου έκοβε ένα δεκάλεπτο. Επομένως, αντί να παίρνω κανονικά 166 ευρώ την εβδομάδα μου έδινε λιγότερα γιατί αφαιρούσε 10 λεπτά. Ουσιαστικά δεν με πλήρωνε για 22 ώρες αλλά για λιγότερες ώρες συγκεκριμένα για 18. Μπορεί να μου πει κάποιος που γνωρίζει καλά το θέμα αν αυτό γίνεται σε όλα τα φροντιστήρια ή μόνο σε αυτό που εργάζομαι?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159907
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 454
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.