*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 438739 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #504 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 03:04:10 μμ »
παιδια για ποσες ωρες το μηνα μιλατε στο περιπου?Ευχαριστω
Ποικίλλουν οι ώρες. Μεγάλα φροντιστήρια στην πόλη μου δίνουν στις καθηγήτριες που ήδη δουλεύουν χρόνια σ'αυτά 20 ώρες. Μιλάω για καθηγήτριες με 10 και 15 χρόνια. Σε πιο νέες γύρω στις 10,δυστυχώς.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:38 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #505 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 03:17:31 μμ »
Είναι 15 λεπτά απο το σπίτι μου και έχω και άλλα 2 ιδιαίτερα στην περιοχή του φροντιστηρίου. Σήμερα πήγα για συνέντευξη και σε ένα άλλο φροντιστήριο στην ίδια περιοχή, τους είπα οτι έχω την τάδε προσφορά με 7 ευρώ την ώρα και μου είπαν οτι και αυτοί τόσο δίνουν στους καθηγητές τους.  Το καλό είναι οτι τους άρεσα και μου είπαν οταν κλείσω το πρόγραμμά μου με το πρώτο φροντιστήριο να τους πάρω τηλ να μου δώσουν και αυτοί μερικές ώρες.


Χμμμ, ε τοτε ειναι καλα...που φτασαμε βεβαια, να λεμε τα 7 καλα, αλλα ας οψεται! Μηπως στο δευτερο φροντιστηριο να μην τους ελεγες την προσφορα του πρωτου να δεις μηπως εδιναν περισσοτερα  ;D; Πλακα κανω!  Μια χαρα σε βλεπω παντως!


Τα φροντιστηρια τα βρηκες απο αγγελια ή πηγες συστημενη; Γιατι εδω (επαρχια) μετα απο χρονια δεν εχω δει ουτε μια αγγελια στην εφημεριδα και μου κανει εντυπωση!


Το πρώτο απο αγγελία. Είχε κόσμο και για να διαλέξουν στην συνέντευξη μας έβαλαν να ετοιμάσουμε μάθημα και να το παρουσιάσουμε και μετά γράψαμε ένα τέστ προσωπικότητας, και τέστ που έλεγχε γνώσεις σε σύνταξη, γραμματική, format απο τα διαφορα κειμενικά είδη για γράμματα και τέτοια, διδακτική μεθοδολογία κτλ. Σε multiple choice αυτό.
 
Στο δεύτερο πήγα απο μόνη μου και άφησα το βιογραφικό μου και με κάλεσαν για συνέντευξη.

Δεν με ήξερε κανένας απο τα δύο αλλά έχω καλό βιογραφικό (προυπηρεσία σε σχολεία και φροντιστήρια, μεταπτυχιακό με καλό βαθμό και ενδιαφέρουσα διατριβή, και γνωρίζω πως να φτιάχνω δικό μου διδακτικό υλικό και έντυπο και οπτικοακουστικό).

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #506 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 03:22:15 μμ »
Λίγο άσχετο, αλλά μας αφορά όλους!
http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=17938
Φροντιστήρια που ειδικευόντουσαν στην προετοιμασία των παιδιών για τις εισαγωγικές εξετάσεις στα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ, μετατρέπουν σωρηδόν τον εαυτό τους σε ιδιωτικά σχολεία ή μάλλον σε ιδιωτικά λύκεια. Κάνουν αίτηση στο υπουργείο Παιδείας, παίρνουν την άδεια λειτουργίας και στη συνέχεια συνεχίζουν να δουλεύουν ως φροντιστήρια.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #507 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 03:23:02 μμ »
πάντως παιδιά, στην αθήνα, φίλη μου σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης παίρνει 12 ευρώ καθαρά την ώρα και βγάζει πολύ καλά λεφτά... και είναι μόλις 25 ετών.. πολύ διαφορετικές οι συνθήκες στα ξενόγλωσσα νομίζω, και γω της είπα να κανει το σταυρό της που βρήκε άνθρωπο να της δινει τόσα. αλλά και σε ξενογλωσσο για μεγάλα επίπεδα μόνο, ξέρω ότι δίνουν 10-12 ευρώ την ώρα, γιατί αυτή είναι η φιλοσοφία του ιδιοκτήτη..

πάντως είχα στειλει τόσα βιογραφικά, μου απάντησαν δύο φροντιστήρια, πήγα και στα δυο, κι ενώ και οι δυο είπαν θα με πάρουν για δευτερο ραντεβού μέχρι τη δευτέρα το αργότερο (χθες δηλαδη), ούτε φωνή ουτε ακρόαση.. μηπως τώρα να το πάρω τελικα προσωπικά;;; ::) ::) ::)

μην απογοητεύεσαι , είναι νωρίς, και μην σταματάς να στέλνεις βιογραφικά. Σε αυτούς που ζητάνε καθηγήτριες και σε αυτούς που δεν ζητάνε :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:38 »

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #508 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 05:58:28 μμ »
ευχαριστώ παιδιά για την ενθάρρυνση, αλλά ερχομαι να ρωτήσω.. όσοι ενδιαφέρεστε για φροντιστήριο ή είστε ήδη, με αναπλήρωση δεν κάνετε τίποτα; γιατί είμαι πολύ μικρή κι όσο χαζο κι αν ακούγεται δεν θέλω να κλείσω καμια πόρτα ακόμα, και αν με καλέσουν αναπληρώτρια και δεν πάω, θα την κλείσω ουσιαστικά την πόρτα.. σκεφτόμουν αν υπάρξει δεύτερο ραντεβού να είμαι ειλικρινής με τους ανθρώπους στο φροντιστήριο, γιατί δεν ειναι έντιμο να μην το πεις, αλλά και πάλι δεν ξέρω.. εδώ δεν με πηραν καν για το ραντεβου.. απλώς με προβληματίζει που δεν πήραν, γιατί κι οι δυο μου ειπαν οτι θέλουν από αρχές σεπτέμβρη να τους έχουν έτοιμους τους καθηγητές τους και να τους εκπαιδευσουν...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #509 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 06:07:32 μμ »
πάντως παιδιά, στην αθήνα, φίλη μου σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης παίρνει 12 ευρώ καθαρά την ώρα και βγάζει πολύ καλά λεφτά... και είναι μόλις 25 ετών.. πολύ διαφορετικές οι συνθήκες στα ξενόγλωσσα νομίζω, και γω της είπα να κανει το σταυρό της που βρήκε άνθρωπο να της δινει τόσα. αλλά και σε ξενογλωσσο για μεγάλα επίπεδα μόνο, ξέρω ότι δίνουν 10-12 ευρώ την ώρα, γιατί αυτή είναι η φιλοσοφία του ιδιοκτήτη..

πάντως είχα στειλει τόσα βιογραφικά, μου απάντησαν δύο φροντιστήρια, πήγα και στα δυο, κι ενώ και οι δυο είπαν θα με πάρουν για δευτερο ραντεβού μέχρι τη δευτέρα το αργότερο (χθες δηλαδη), ούτε φωνή ουτε ακρόαση.. μηπως τώρα να το πάρω τελικα προσωπικά;;; ::) ::) ::)


και την πίστεψες?
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος plb3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #510 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 06:15:15 μμ »
πάντως παιδιά, στην αθήνα, φίλη μου σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης παίρνει 12 ευρώ καθαρά την ώρα και βγάζει πολύ καλά λεφτά... και είναι μόλις 25 ετών.. πολύ διαφορετικές οι συνθήκες στα ξενόγλωσσα νομίζω, και γω της είπα να κανει το σταυρό της που βρήκε άνθρωπο να της δινει τόσα. αλλά και σε ξενογλωσσο για μεγάλα επίπεδα μόνο, ξέρω ότι δίνουν 10-12 ευρώ την ώρα, γιατί αυτή είναι η φιλοσοφία του ιδιοκτήτη..

πάντως είχα στειλει τόσα βιογραφικά, μου απάντησαν δύο φροντιστήρια, πήγα και στα δυο, κι ενώ και οι δυο είπαν θα με πάρουν για δευτερο ραντεβού μέχρι τη δευτέρα το αργότερο (χθες δηλαδη), ούτε φωνή ουτε ακρόαση.. μηπως τώρα να το πάρω τελικα προσωπικά;;; ::) ::) ::)


και την πίστεψες?

Το ίδιο θα ρώταγα και εγω..
Όσο για το τελευταιο που ρωτάς , μη σε προβληματίζει καθόλου..
Έχω παρατηρήσει τα τελευταία χρόνια αγγελίες  φωτοβολιδες όπως τις λέω.
Δηλαδή ζητάνε συνεχώς άτομα χωρίς πραγματικα να θέλουν.
Σε φωνάζουν για συνέντευξη και μετα υπόσχονται 2ο ραντεβού.
Δεν ισχύουν απόλυτα αυτά βέβαια. Απλά εκφράζω μια μικρή εμπειρία απο φροντ μέσης εκπαιδευσης.

Συνέχισε τη προσπάθεια σου και ολα καλά θα πανε.

Και να είσαι τοσο ειλικρινής όσο πρέπει με μερικούς!


Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #511 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 06:18:37 μμ »
Η κατάσταση είναι πραγματικά τράτζικ!!! Τα 7 ευρουλίνια στα ξενόγλωσσα ισχύουν και για κολλητή μου με προυπηρεσία σε γνωστή αλυσίδα εν Αττική.Σχετικά με της Μ.Ε., για Γ ' λυκείου κατεύθυνση έφτασα να λαμβάνω 8,5 ευρουλίνια από 9 ( τουλάχιστον είναι συνεπής στην πληρωμή , + ἐνσημα ) και στο δεύτερο που ξεκίνησα το καλοκαίρι 7,5 ευρουλίνια που έως τώρα δεν τα έχω δει καθώς είχαν το αιτιολογικό της απληρωσιάς των γονέων .... Σήμερα άκουσα -είδα στην τηλεόραση σχετικό θέμα για μειώσεις διδάκτρων στα φροντιστήρια οπότε συνεπάγεται και μείωση μισθού ...

Τι θα κάνατε στην περίπτωση του φροντιστηρίου που μου χρωστά το τρομερό ποσό των 75 ευρώ ;;;; Θα ξεκινούσατε τη νέα σεζόν δίχως να εξοφληθείτε για την περασμένη ;;;

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #512 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 06:19:29 μμ »
http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=17938

Υπαρχουν και αυτοι οι .....επιχειρηματιες, για το καλο του μαθητη παντα!

Αποσυνδεδεμένος plb3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #513 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 06:26:58 μμ »
Η κατάσταση είναι πραγματικά τράτζικ!!! Τα 7 ευρουλίνια στα ξενόγλωσσα ισχύουν και για κολλητή μου με προυπηρεσία σε γνωστή αλυσίδα εν Αττική.Σχετικά με της Μ.Ε., για Γ ' λυκείου κατεύθυνση έφτασα να λαμβάνω 8,5 ευρουλίνια από 9 ( τουλάχιστον είναι συνεπής στην πληρωμή , + ἐνσημα ) και στο δεύτερο που ξεκίνησα το καλοκαίρι 7,5 ευρουλίνια που έως τώρα δεν τα έχω δει καθώς είχαν το αιτιολογικό της απληρωσιάς των γονέων .... Σήμερα άκουσα -είδα στην τηλεόραση σχετικό θέμα για μειώσεις διδάκτρων στα φροντιστήρια οπότε συνεπάγεται και μείωση μισθού ...

Τι θα κάνατε στην περίπτωση του φροντιστηρίου που μου χρωστά το τρομερό ποσό των 75 ευρώ ;;;; Θα ξεκινούσατε τη νέα σεζόν δίχως να εξοφληθείτε για την περασμένη ;;;

Στατιστικα και μόνο θα απαντήσω οτι και εγω μια από τα ίδια σε φροντ Μ.Ε. Χειρότερα μπορώ να πω..7 για πανελληνιες και 6 τα υπόλοιπα!

Πάντως με τα χρωστουμενα πραγματικα ειναι δίλημμα που το εχω και εγω στο ενα απο τα δύο φροντ που δουλευω.
Ειμαι ετοιμος ομως να το αφησω γιατι δειχνει περιεργα σημαδια.Δλδ δε δινουν οι γονεισ και μπλα μπλα και θα τα παρετε ΟΟΟΟταν φερουν χρηματα κτλ....

Διλημμα.
Παντως οι συνθηκες ειναι εμετικες.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #514 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 06:33:28 μμ »
Η κατάσταση είναι πραγματικά τράτζικ!!! Τα 7 ευρουλίνια στα ξενόγλωσσα ισχύουν και για κολλητή μου με προυπηρεσία σε γνωστή αλυσίδα εν Αττική.Σχετικά με της Μ.Ε., για Γ ' λυκείου κατεύθυνση έφτασα να λαμβάνω 8,5 ευρουλίνια από 9 ( τουλάχιστον είναι συνεπής στην πληρωμή , + ἐνσημα ) και στο δεύτερο που ξεκίνησα το καλοκαίρι 7,5 ευρουλίνια που έως τώρα δεν τα έχω δει καθώς είχαν το αιτιολογικό της απληρωσιάς των γονέων .... Σήμερα άκουσα -είδα στην τηλεόραση σχετικό θέμα για μειώσεις διδάκτρων στα φροντιστήρια οπότε συνεπάγεται και μείωση μισθού ...

Τι θα κάνατε στην περίπτωση του φροντιστηρίου που μου χρωστά το τρομερό ποσό των 75 ευρώ ;;;; Θα ξεκινούσατε τη νέα σεζόν δίχως να εξοφληθείτε για την περασμένη ;;;
Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους. Αναφέρεις την οικονομική εκκρεμότητα πάντα, ανεξάρτητα αν είναι μικρό ή μεγάλο το ποσό.Εχω συναντήσει εργοδότη που πάντα άφηνε υπόλοιπο( από λίγα εώς πολλά ευρώ) γιατί νόμιζε έτσι ότι θα κρατήσει το προσωπικό. Και μιλάμε 8 χρόνια πριν!
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #515 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 06:39:54 μμ »
ευχαριστώ παιδιά για την ενθάρρυνση, αλλά ερχομαι να ρωτήσω.. όσοι ενδιαφέρεστε για φροντιστήριο ή είστε ήδη, με αναπλήρωση δεν κάνετε τίποτα; γιατί είμαι πολύ μικρή κι όσο χαζο κι αν ακούγεται δεν θέλω να κλείσω καμια πόρτα ακόμα, και αν με καλέσουν αναπληρώτρια και δεν πάω, θα την κλείσω ουσιαστικά την πόρτα.. σκεφτόμουν αν υπάρξει δεύτερο ραντεβού να είμαι ειλικρινής με τους ανθρώπους στο φροντιστήριο, γιατί δεν ειναι έντιμο να μην το πεις, αλλά και πάλι δεν ξέρω.. εδώ δεν με πηραν καν για το ραντεβου.. απλώς με προβληματίζει που δεν πήραν, γιατί κι οι δυο μου ειπαν οτι θέλουν από αρχές σεπτέμβρη να τους έχουν έτοιμους τους καθηγητές τους και να τους εκπαιδευσουν...
Όσοι έχουν σίγουρη την αναπλήρωση κλείνουν οριστικά πίσω τους την πόρτα του φροντιστήριου. Άλλοι προσπαθούν να τα συνδυάζουν δηλώνοντας μόνο το νομό τους και ένα-δυο διπλανούς.Οι δεύτεροι δεν είναι τόσο ψηλά στους πίνακες, φοβούνται μήπως δεν προκύψει αναπλήρωση αλλά δεν είναι και διατεθειμένοι να πάτε οπουδήποτε. Το φροντιστηρίο λειτουργεί κατά κάποιο τρόπο σαν δίχτυ ασφαλείας.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #516 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 07:04:41 μμ »
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις....θα φροντίσω να ξεκαθαρίσω τη θέση προτού ξεκινήσω τα μαθήματα...

Ξέρετε πολλές φορές δεν είναι όλα θέμα χρημάτων αλλά του τρόπου που γίνονται ορισμένα γεγονότα... άλλο να είναι ένας εργοδότης τυπικός , συνεπής και Άνθρωπος και άλλο να καλώ για το πότε θα πληρωθώ , αφού τελείωσε η προετοιμασία χωρίς να μου έχουν κάνει καμία συζήτηση για το μισθό μου και να μιλάει ο υπεύθυνος απαξιωτικά λέγοντας ''είσαι νέα συνεργάτης , το ποσό είναι μικρό, οι γονείς δεν πληρώνουν, δε θα τα χάσεις''!!!!!

Όσο για τη συνάδελφο παραπάνω πραγματικά δεν αξίζει να στεναχωριέσαι !!! Τη χρονιά που μας πέρασε πέρασα τουλάχιστον από 10 συνεντεύξεις , πολλές φορές με κάλεσαν και 2η φορά , ακόμα περιμένω....Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και ο κάθε εργοδότης μπορεί να βρίσκει στοιχεία που δεν του ταιριάζουν σε σχέση μ εμάς.... Γερό στομάχι και ΕΠΙΜΟΝΗ !!!!

Υ.Γ. Σε συνάντηση που έκαναν οι φροντιστηριούχοι των ξενόγλωσσων προτάθηκε ωρομίσθιο 3,5 ευρώ!!!!!!!!!!! Οι λίγοι που συμφώνησαν γιουχαρίστηκαν ( ας μου συγχωρεθεί ) από τους υπολοίπους... φευ!

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #517 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 07:15:38 μμ »
3,5 ευρώ! Απλά τραγικό :'(
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159907
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 432
Σύνολο: 438

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.