*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 438766 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #518 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 07:18:57 μμ »
Κορίτσια συγνώμη κιόλας , αλλά αν πηγαίνετε στις συνεντεύξεις με ξέκωλα, λογικό είναι να μην σας πάρουν.
Δε λέω ότι εσείς έτσι πάτε, λέω μόνο ότι το έχω δει να συμβαίνει.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:04:00 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #519 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 07:24:51 μμ »
Εγώ πάλι πιστεύω το αντίθετο :) , προσωπικά ντύνομαι συντηρητικά ...πρόσφατα σε συνέντευξη που πήγα σε κεντρικό φροντιστήριο του Πειραιά άκουσα τα εξής από  διευθυντή ''Κοίτα... (πού;) εγώ τους φιλολόγους δεν τους πάω , μέχρι στιγμής δεν μου ' χει κάνει κλικ κανείς , εσύ κάτι μου κάνεις ...'' μάλλον του έκανα δεξί κλικ , από κει και μόνο να καταλάβεις για τι περιπτώσεις μιλάω :)

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #520 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 07:27:03 μμ »
Ε προφανώς αυτός σου την έπεφτε ρε φιλενάδα!
Εγώ μιλάω για σοβαρές περιπτώσεις.
Δε γίνεται να θες να πάρεις μια δουλειά σε φροντιστήριο και να πηγαίνεις λες και πας για βίζιτα, πως να το κάνουμε!
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #521 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 07:34:15 μμ »
Ψιτ, όχι ότι δεν υπάρχουν κι αυτές οι περιπτώσεις, αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ λίγες. Εκτός αν έχεις δει πολλές και εμείς κοιμόμαστε! ;)
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:04:00 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #522 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 09:15:14 μμ »

Υ.Γ. Σε συνάντηση που έκαναν οι φροντιστηριούχοι των ξενόγλωσσων προτάθηκε ωρομίσθιο 3,5 ευρώ!!!!!!!!!!! Οι λίγοι που συμφώνησαν γιουχαρίστηκαν ( ας μου συγχωρεθεί ) από τους υπολοίπους... φευ!

 :o :o ενταξει, δεν ειναι ουτε για πλακα!

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #523 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 09:29:35 μμ »
ευχαριστώ παιδιά για την ενθάρρυνση, αλλά ερχομαι να ρωτήσω.. όσοι ενδιαφέρεστε για φροντιστήριο ή είστε ήδη, με αναπλήρωση δεν κάνετε τίποτα; γιατί είμαι πολύ μικρή κι όσο χαζο κι αν ακούγεται δεν θέλω να κλείσω καμια πόρτα ακόμα, και αν με καλέσουν αναπληρώτρια και δεν πάω, θα την κλείσω ουσιαστικά την πόρτα.. σκεφτόμουν αν υπάρξει δεύτερο ραντεβού να είμαι ειλικρινής με τους ανθρώπους στο φροντιστήριο, γιατί δεν ειναι έντιμο να μην το πεις, αλλά και πάλι δεν ξέρω.. εδώ δεν με πηραν καν για το ραντεβου.. απλώς με προβληματίζει που δεν πήραν, γιατί κι οι δυο μου ειπαν οτι θέλουν από αρχές σεπτέμβρη να τους έχουν έτοιμους τους καθηγητές τους και να τους εκπαιδευσουν...

Γιατί κλείνεις την πόρτα για αναπλήρωση αν δεν πας μια χρονιά; Οι πίνακες είναι κλειδωμένοι. Είτε πας είτε δεν πας, την επόμενη χρονιά πάλι στην ίδια θέση θα είσαι.

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #524 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 10:01:38 μμ »
Ψιτ, επειδή με ρώτησες, ναι την πίστεψα, βασικά πίστεψα τα ματια μου που είδα τη σύμβαση της και πίστεψε με, τα μεικτά ήταν φυσικά πανω από τα 12 που ειναι τα καθαρά, επίσης η κοπέλα ειναι κολλητή μου.. αν δεν αρκούν αυτά για να με πείσουν, τότε δεν πρέπει να πιστέψω τίποτα και κανέναν ξανά, ούτε από αυτό το φόρουμ.. :-\ :-\
επίσης, πρώτη φορά ακούω να πηγαίνει κάποιος σε συνεντευξη για μάθημα ντυμένος προκλητικά... κι εννοείται ότι δεν είναι αυτός ο λόγος που δεν μου τηλεφωνούν..  ;D

new_pe06, ζούμε στην χώρα του παραλόγου, ανά πάσα στιγμή τα πράγματα αλλάζουν, άνθρωποι που υπολόγισαν τη ζωή τους με βάση τους κατά καιρούς νόμους του υπουργείου, βλέπουμε ότι τώρα έχουν ανατρέψει όλη τους τη ζωή γιατί οι νόμοι αλλάζουν συνεχώς, εφόσον δεν υπάρχει κυβερνητική σταθερότητα.. δεν εμπιστεύομαι κανέναν τους και πιστεύω ότι με την ίδια ευκολία που κάνουν κάτι που δεν συμφέρει κάποιον, την άλλη μερα κάνουν κάτι που συμφέρει καποιον άλλον. στο τρελό σενάριο, λοιπόν, που ανοίξουν οι πίνακες δεν θέλω να έχω χάσει μόρια για να δουλέψω σε ενα φροντιστήριο για δεκα ωρες με μισθό 250-300 ευρώ το μήνα... όσο παραλόγο κι αν μπορεί να ακούγεται, έτσι σκέφτομαι.. θέλω όλα τα σενάρια να τα έχω ανοικτά, γι αυτό προβληματίζομαι. όπως βλέπω από πολλούς πάντως εδώ, τα φροντιστήρια θέλουν υπομονή στο ψάξιμο και τύχη στην πρόσληψη, δεν τα είχα ξανακυνηγησει ποτέ και φέτος είμαι συγκρατημένη γιατί ελπίζω για αναπλήρωση, από του χρόνου θα δυσκολέψουν τα πράγματα...
δεν ειπα οτι κλείνει η πόρτα της αναπλήρωσης, κλείνει μια πόρτα για ενδεχόμενο διορισμό. ξέρω ξέρω μερικοί θα γελάσετε, αλλά πολλές φορές τα πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και είπα σήμερα να είναι μέρα αισιοδοξίας, βλέπω το ποτήρι μισογεμάτο... σήμερα.. αύριο είναι μια άλλη μέρα...  :)
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #525 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 10:06:13 μμ »
Τι να σου πω, εσύ ξέρεις.
Σχετικά με το ντύσιμο , να σας πω ότι όταν δούλευα στα φροντιστήρια έβλεπα κάτι κοπελίτσες να φέρνουν βιογραφικά  και ήταν εντελώς ξέκολα.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #526 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 10:07:41 μμ »
Έψαχνα στο νετ αυτό που ανέφερε η Έρση πιο πάνω και δείτε τι βρήκα...

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=88265&st=0 διαβάστε προς το τέλος μετά την ερώτηση του/της Olive oil.... >:(

και αυτό http://enotikiprotovouliavyronas.blogspot.gr/

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #527 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 12:00:38 πμ »

new_pe06, ζούμε στην χώρα του παραλόγου, ανά πάσα στιγμή τα πράγματα αλλάζουν, άνθρωποι που υπολόγισαν τη ζωή τους με βάση τους κατά καιρούς νόμους του υπουργείου, βλέπουμε ότι τώρα έχουν ανατρέψει όλη τους τη ζωή γιατί οι νόμοι αλλάζουν συνεχώς, εφόσον δεν υπάρχει κυβερνητική σταθερότητα.. δεν εμπιστεύομαι κανέναν τους και πιστεύω ότι με την ίδια ευκολία που κάνουν κάτι που δεν συμφέρει κάποιον, την άλλη μερα κάνουν κάτι που συμφέρει καποιον άλλον. στο τρελό σενάριο, λοιπόν, που ανοίξουν οι πίνακες δεν θέλω να έχω χάσει μόρια για να δουλέψω σε ενα φροντιστήριο για δεκα ωρες με μισθό 250-300 ευρώ το μήνα... όσο παραλόγο κι αν μπορεί να ακούγεται, έτσι σκέφτομαι.. θέλω όλα τα σενάρια να τα έχω ανοικτά, γι αυτό προβληματίζομαι. όπως βλέπω από πολλούς πάντως εδώ, τα φροντιστήρια θέλουν υπομονή στο ψάξιμο και τύχη στην πρόσληψη, δεν τα είχα ξανακυνηγησει ποτέ και φέτος είμαι συγκρατημένη γιατί ελπίζω για αναπλήρωση, από του χρόνου θα δυσκολέψουν τα πράγματα...
δεν ειπα οτι κλείνει η πόρτα της αναπλήρωσης, κλείνει μια πόρτα για ενδεχόμενο διορισμό. ξέρω ξέρω μερικοί θα γελάσετε, αλλά πολλές φορές τα πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και είπα σήμερα να είναι μέρα αισιοδοξίας, βλέπω το ποτήρι μισογεμάτο... σήμερα.. αύριο είναι μια άλλη μέρα...  :)

Εσύ ξέρεις πόσες πιθανότητες έχεις να σε καλέσουν για αναπλήρωση και πόσα λεφτά θα σου μένουν βγάζοντας τις μετακινήσεις ή το ενοίκιο ή το πετρέλαιο ή όλα αυτά μαζί.
Εννοείται οτι δεν μιλάω για φροντιστήριο με 250 με 300 ευρώ γιατί αυτά τα λεφτά είναι πολύ λίγα για να σε κάνουν να πεις όχι στην αναπλήρωση αλλά με 500-600 ευρώ και στην πόλη σου το σκέφτεσαι νομίζω.
 

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #528 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 12:09:35 πμ »
Έψαχνα στο νετ αυτό που ανέφερε η Έρση πιο πάνω και δείτε τι βρήκα...

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=88265&st=0 διαβάστε προς το τέλος μετά την ερώτηση του/της Olive oil.... >:(

και αυτό http://enotikiprotovouliavyronas.blogspot.gr/
Τραγικό! Μιλάμε για Μεσαίωνα. Καταλαβαίνουμε τις δυσκολίες γονιών, ιδιοκτητών αλλά όχι κι έτσι!
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #529 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 08:37:44 πμ »
new_pe06, δεν ξέρει κανείς μας αν και πότε θα τον καλέσουν, πάντα ελπίζεις.. αλλά επειδή φροντιστήρια μόνο με τόσα χρήματα μου έχουν τύχει, γιατί δεν εμπιστεύονται κάποιον που δεν τον ξέρουν για πλήρες ωράριο εύκολα, κάνοντας τους υπολογισμούς και τα μαθηματικά, ακόμα και μάρτιο να με καλέσουν πάλι, τα χρήματα της αναπλήρωσης είναι σχεδόν διπλάσια... και μιλάω για όλα θα μένουν, αν βγάλεις τα έξοδα όπως πολυ σωστά είπές, γιατί έχω βάλει μόνο κοντινές περιοχές.. :)
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #530 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 08:56:11 πμ »
Παιδιά ο άνδρας μου σε επαρχιακή πόλη με 11 χρόνια εμπειρίας σε φροντιστήριο Μ.Ε, με καλό βιογραφικό, συγγραφικό έργο, μεταπτυχιακό με άριστα , υπ.διδάκτωρ σε πανεπιστήμιο και παίρνει 8,3 πληρώνει όμως ο ίδιος τα ένσημα του περίπου 200 ευρώ το μήνα...

δηλαδή αν έχει 25 ώρες παίρνει 830 μεικτά και καθαρά 630= 6,3 δηλαδή των ώρα....!!!! ας είναι καλά τα ιδιαίτερα...βγάζει κανα 1000ρικο από εκεί.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #531 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 02:32:06 μμ »
Πάντως, η κατάσταση φέτος είναι σημαντικά χειρότερη σε σχέση με πέρυσι. Ήδη, με έχουν καλέσει γονείς μαθητών , τους οποίους τους είχα και πέρυσι για να μου πουν ότι θα κάνουμε τις μισές ώρες μάθημα,  και ό,τι προλαβαίνουμε. Ευτυχώς, κανείς μέχρι τώρα δε μου έχει ζητήσει και μείωση τιμών ταυτόχρονα. Μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις που είχα αλλαγή βαθμίδας ζήτησα και την αντίστοιχη αύξηση χωρίς ευτυχώς να διαμαρτυρηθούν.

Είμαι μάλλον off topic. Αναφέρομαι στα ιδιαίτερα μαθήματα.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159911
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.