*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 438254 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #910 στις: Ιούνιος 08, 2014, 11:46:47 πμ »
Επιθυμούν να επαναπροσληφθούν από τον εργοδότη, που τους απομάκρυνε, επειδή αξίωναν όσα δικαιωματικά τους ανήκουν... Τα δεδουλευμένα τους.
Κατά τη δική σου κρίση δηλαδή, Isla, ο εργαζόμενος πρέπει να επιτρέψει στον εργοδότη να αλωνίζει και να παρανομεί και -γιατί όχι;- να αποσύρεται εκουσίως, για να του αδειάζει τη γωνιά και να μη γίνεται δυσάρεστος;
Η μία εταιρεία δεν πληρώνει επιλεκτικά τους διεκδικητικούς συναδέλφους (μολονότι εκκρεμεί απόφαση υπέρ αυτών) και η άλλη άλλαξε επωνυμία, για να μην καταβάλει τα χρωστούμενα όχι μόνο στους συναδέλφους, αλλά και στο κράτος...
Ενημερώσου πρώτα για τις υποθέσεις και μετά έκφρασε γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:40:28 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #911 στις: Ιούνιος 08, 2014, 01:54:21 μμ »
Η ερώτησή μου παραμένει. Με ποιο σκεπτικό θέλει κανείς να προσληφθεί από έναν κακό εργοδότη που

1. δεν πληρώνει τους υπαλλήλους του
2. χρωστάει υπέρογκα ποσά στην εφορία και το ΙΚΑ

Πόσο βλάκας μπορεί να είσαι για να επιθυμείς και να επιδιώκεις κάτι τέτοιο;

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #912 στις: Ιούνιος 08, 2014, 04:11:16 μμ »
Και σου απάντησα...
1) Προτίμησε να μην πληρώσει επιλεκτικά και εκδικητικά τους συναδέλφους που ήταν διεκδικητικοί και
2) Ο εργοδότης, προφανώς για να μην πληρώσει τους πιεστικούς συναδέλφους, έκλεισε την επιχείρηση και ίδρυσε καινούρια, επαναπροσλαμβάνοντας όσους είχε του χεριού του.... Αν δεν είχε, δε θα άνοιγε νέα επιχείρηση... Άρα, δεν πληρώνει, γιατί δε θέλει...
Και θα σου επαναλάβω... Μη βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος... Ενημερώσου για τις περιπτωσεις... Εξάγεις συμπεράσματα από δύο παραγράφους που ένας συνάδελφος κατέγραψε για υποθέσεις 2 ετών...

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #913 στις: Ιούνιος 08, 2014, 04:36:08 μμ »
Κοίτα, μην το ζαλίζουμε πολύ. Εγώ αν είχα υπόψιν μου ότι ο εργοδότης μου ήταν επιλεκτικός, εκδικητικός και (προφανέστατα) ανίκανος να διατηρήσει μια υγιή επιχείρηση (γιατί με οφειλές 1.000.000 ευρώ, ικανό δεν τον λες...) θα ήθελα να τον αποφύγω πάση θυσία και δεν θα διεκδικούσα ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα επαναπρόσληψη.

(άλλο η διεκδίκηση των δεδουλευμένων, αλλά βρε παιδί μου 8 χρόνια δεδουλευμένα, τι στην ευχή??)

Τώρα αν ο άλλος θέλει να πάει σαν το πρόβατο στη σφαγή, εμένα δεν μου πέφτει λόγος. Απλά σχολιάζω το μάταιο του πράγματος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:40:28 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #914 στις: Ιούνιος 08, 2014, 05:49:03 μμ »
Η ερώτησή μου παραμένει. Με ποιο σκεπτικό θέλει κανείς να προσληφθεί από έναν κακό εργοδότη που

1. δεν πληρώνει τους υπαλλήλους του
2. χρωστάει υπέρογκα ποσά στην εφορία και το ΙΚΑ

Πόσο βλάκας μπορεί να είσαι για να επιθυμείς και να επιδιώκεις κάτι τέτοιο;

Ακριβώς αυτό!
ΟΚ να τιμωρηθεί το καθίκι που άφησε απλήρωτους τους εργαζομένους του και δεν πλήρωνε ΙΚΑ κλπ. Να σαπίσει στη φυλακή (στην Κίνα μπορεί και να εκτελούνταν, αν έκλεβε τόσο πολύ το κράτος, οπότε ευχαριστώ θα έλεγε εδώ για τη στενή).
Αλλά να θέλουν και να επαναπροσληφθούν σε μία αποτυχημένη, χρεοκοπημένη εταιρεία, που κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει πια; Αυτό θα ήταν εντελώς άκυρο..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #915 στις: Ιούνιος 08, 2014, 06:34:35 μμ »

Προφανώς το αίτημα για επαναπρόσληψη συνδέεται με τα δικαιώματα που έχουν οι εργαζόμενοι και που συνεπάγονται αυτόματα αν θεωρηθεί άκυρη η καταγγελία της σύμβασης. Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο αυτό που γίνεται από κάποιους εργοδότες για να απαλλαγούν από τις υποχρεώσεις τους, να κλείνουν επιχειρήσεις ως πτωχευμένες δηλαδή και να ανοίγουν άλλες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #916 στις: Ιούνιος 08, 2014, 10:51:11 μμ »
Και σκέψου λέει, να βγει υπέρ τους το δικαστήριο και να αναγκαστούν να πάνε να δουλέψουν για τον ίδιο άχρηστο και υστερόβουλο εργοδότη (ο οποίος θα είναι και φυλακή, οπότε την επιχείρηση θα την φροντίζει ποιος ακριβώς δεν ξέρουμε). Προσωπικά θα προτιμούσα να δοκιμάσω την τύχη μου αλλού.

Και πραγματικά δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να διεκδικούν τα δεδουλευμένα 8 χρονών. 1 χρόνο να τον δικαιολογήσω, αλλά 8?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #917 στις: Ιούνιος 08, 2014, 11:20:00 μμ »

Όντως αυτό είναι ένα ερώτημα, αν αυτό εννοούσε ο συνάδελφος.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #918 στις: Ιούνιος 09, 2014, 02:21:19 μμ »
Και σκέψου λέει, να βγει υπέρ τους το δικαστήριο και να αναγκαστούν να πάνε να δουλέψουν για τον ίδιο άχρηστο και υστερόβουλο εργοδότη (ο οποίος θα είναι και φυλακή, οπότε την επιχείρηση θα την φροντίζει ποιος ακριβώς δεν ξέρουμε). Προσωπικά θα προτιμούσα να δοκιμάσω την τύχη μου αλλού.

Και πραγματικά δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να διεκδικούν τα δεδουλευμένα 8 χρονών. 1 χρόνο να τον δικαιολογήσω, αλλά 8?
[/b]
μηπως εννοουν αυτα που επρεπε κανονικα να λαβουν και οχι τα λιγα που προφανωσ πηραν?μου φαινεται λιγο δυσκολο να δουλευεισ 8χρονια χωρις να πληρωνεσαι αλλα τα λαμογια βεβαια παντα βρισκουν τον τροπο να σε εκμεταλλευονται.οπως και ναχει μακαρι οι συναδελφοι να δικαιωθουν και να παρουν αυτα που τουσ αναλογουν.
να ρωτησω και κατι: οταν δουλευουμε με ωρομισθιο τισ αργιεσ και τισ γιορτεσ πασχα κ χριστουγεννων που τα φροντιστηρια ειναι κλειστα ενσημα παιρνουμε κανονικα σαν να δουλευαμε?

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #919 στις: Ιούνιος 09, 2014, 02:58:54 μμ »
Εκτός αν επί 7 χρόνια είχαν συμφωνία να δουλεύουν για Χ ποσό και τον 8ο χρόνο αποφάσισαν ότι θα πάνε τον εργοδότη στα δικαστήρια. Το οποίο είναι μεν νόμιμο, αλλά είναι επίσης και τελείως ανήθικο.

Εγώ ξέρω όταν κάποιος σε εκμεταλλεύεται πας κατευθείαν στην επιθεώρηση εργασίας και κάνεις καταγγελία. Δεν περιμένεις 8 χρόνια για να παραπονεθείς, να κάνεις καταγγελία, να κλείσεις το φροντιστήριο (που φυσικά δεν μπορεί να σου πληρώσει τα δεδουλευμένα 8 χρόνων με τη μία, ειδικά σε περίοδο οικονομικής κρίσης) και μετά να ζητάς επαναπρόσληψη. Αυτά είναι κουτοπονηριές που βλάπτουν εργαζόμενους και εργοδότες.

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #920 στις: Ιούνιος 09, 2014, 03:04:06 μμ »
Η λογική υπαγορεύει ότι η αλήθεια είναι προτιμότερη από τις υποθέσεις... Δεν μπαίνετε καν στη διαδικασία να διαβάσετε τις περιπτώσεις και εκφράζετε απόψεις... Η γνώση είναι δύναμη, αλλά στην άγνοιά σας επιλέγετε να μιλάτε για ανηθικότητα... Πραγματικά λυπάμαι!

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #921 στις: Ιούνιος 09, 2014, 03:11:06 μμ »
Εκτός αν επί 7 χρόνια είχαν συμφωνία να δουλεύουν για Χ ποσό και τον 8ο χρόνο αποφάσισαν ότι θα πάνε τον εργοδότη στα δικαστήρια. Το οποίο είναι μεν νόμιμο, αλλά είναι επίσης και τελείως ανήθικο.

Εγώ ξέρω όταν κάποιος σε εκμεταλλεύεται πας κατευθείαν στην επιθεώρηση εργασίας και κάνεις καταγγελία. Δεν περιμένεις 8 χρόνια για να παραπονεθείς, να κάνεις καταγγελία, να κλείσεις το φροντιστήριο (που φυσικά δεν μπορεί να σου πληρώσει τα δεδουλευμένα 8 χρόνων με τη μία, ειδικά σε περίοδο οικονομικής κρίσης) και μετά να ζητάς επαναπρόσληψη. Αυτά είναι κουτοπονηριές που βλάπτουν εργαζόμενους και εργοδότες.
αυτο δεν ειναι παντα εφικτο  και ενδεχομενωσ και ανηθικο αναλογα την περισταση.προσωπικα με εκμεταλλευεται ο εργοδοτης μου αλλα λογω καποιον συνθηκων αν και θα επρεπε δεν μπορω ηθικα να τον καταγγειλω.και ο φαυλοσ κυκλος συνεχιζεται.οσο για τους συναδελφουσ δεν νομιζω την 8η χρονια να θυμηθηκαν οτι δεν τους ικανοποιει το χ ποσο και να κατεφυγαν στα δικαστηρια.
αν θυμαμαι καλα εχεισ δικο σου φροντιστηριο.μηπως ξερεσ τι γινεται με τα ενσημα?

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #922 στις: Ιούνιος 09, 2014, 03:26:38 μμ »
Συγγνώμη, ξεχάστηκα να απαντήσω για τα ένσημα. Με βάση τη νομοθεσία, τα ένσημα των περισσότερων (όχι όλων) των αργιών πληρώνονται κανονικά. Με βάση την πρακτική, πληρώνονται όλα. Δεν θυμάμαι ποιες είναι οι αργίες που δεν είναι αργίες. Αυτό πρέπει να το ρωτήσεις σε λογιστή.

Τώρα περί εκμετάλλευσης. Αν ένας εργοδότης δεν σε πληρώνει τα νόμιμα υπάρχουν δύο περιπτώσεις, να σου έχει κάνει εξήγηση (π.χ. εγώ θα σε πάρω αλλά θα σου δίνω τόσα φανερά και τόσα μαύρα) ή να σου έχει υποσχεθεί άλλα και να κάνει άλλα.

Αν σου κάνει εξήγηση, έχεις τρεις επιλογές: πρώτον να πεις όχι κι από εδώ παν οι άλλοι, δεύτερον να πεις ναι και να το κάνεις γαργάρα (αν πιστεύεις ότι αυτή είναι η καλύτερη προσφορά που μπορείς να βρεις) και τρίτον να πεις ναι και να πας να τον καταγγείλεις. Όλες οι επιλογές είναι νόμιμες, αλλά η τρίτη είναι ανήθικη, ειδικά δεδομένων των συνθηκών. Το να καταγγείλεις κάποιον μετά από 8 χρόνια προσωπικά μου φαίνεται υστερόβουλο!

Αν κάνει άλλα από αυτά που συμφωνήσατε οι επιλογές είναι ή να το δεχτείς ή να πας άμεσα στην επιθεώρηση εργασίας. Το πόσο "άμεσα" διαφέρει ανάλογα με τις προσωπικές αντοχές του καθενός, αλλά 8 χρόνια είναι υπερβολή!

Ως εργοδότη που προσπαθεί να είναι σωστός με συμφέρει κανείς να μην δέχεται την εκμετάλλευση από άλλον εργοδότη, γιατί εμένα μου κάνουν ζημειά οι κακοί εργοδότες. Αλλά προσπαθώ να το δω και από την πλευρά του εργαζόμενου. Για μένα, αν όλοι οι εργαζόμενοι που τους εκμεταλλεύονταν οι εργοδότες τους έκαναν καταγγελία άμεσα, αυτό θα ήταν καλύτερο γιατί με τις υποχωρήσεις των εργαζόμενων κρατούνται στην αγορά οι ανταγωνιστές μου, αντί να πηγαίνουν σπίτια τους και να επιτρέψουν σε μας που είμαστε νόμιμοι να κάνουμε τη δουλειά μας όπως πρέπει.

Αλλά μην ανεχόμαστε τα πάντα ως εργαζόμενοι επειδή μας συμφέρει ή επειδή πιστεύουμε ότι δεν έχουμε επιλογή και μόλις φτάσει ο κόμπος στο χτένι να θυμόμαστε ξαφνικά ότι δεν πληρωνόμασταν τα νόμιμα τα προηγούμενα 8 χρόνια. Γιατί ΟΚ τον κακό εργοδότη θα τον πας δικαστικά και θα πάρεις τα χρωστούμενα (που δεν φαντάζομαι να τα πάρεις αλλά ας πούμε ότι το καταφέρνεις) αλλά στο μεταξύ έχουν κλείσει 2 ή 3 ή 5 άλλοι καλοί εργοδότες που δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2014, 03:38:27 μμ από Isla »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #923 στις: Ιούνιος 09, 2014, 03:43:16 μμ »
οταν λεω αργιες εννοω 28ηοκτωβριου,25η μαρτιου 15νθημερο χριστουγεννων πασχα.μεχρι περυσι τα ενσημα μου ηταν κανονικα ενω φετος ειδα οτι για αυτεσ τισ μερες δεν εχουν περαστει.ο λογιστης της επιχειρησης ισχυριζεται οτι δεν δουλευω αρα δεν δικαιουμε να μου τα κολλησει.ο δικος μου λογιστης αυτεσ τις μερεσ λειπει οποτε ηθελα να δω αν ξερει καποιος τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 356
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.