*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 438306 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #882 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 07:38:29 μμ »
Το θέμα είναι ότι ο καθένας (και πρώτος εγώ) περιγράφει την κατάσταση "αντικειμενικά" όπως την βλέπει, απλά την βλέπει με άλλη οπτική γωνία, εξαιτίας της δικής του θέσης.

ακριβώς αυτό εννοώ Isla.
Εσύ πιστεύεις ότι αυτό που ονομάζεται επιχειρηματικός κίνδυνος ενδεχομενος να επηρεάσει και τους εργαζόμενους ως παράπλευρη απώλεια, εγώ πάλι όχι.

Και πολύ περισσότερο δεν το δέχομαι γιατί πολλοί εργοδότες καταρχήν δεν ¨φρόντισαν να έχουν βάλει κάτι στην άκρη για τις δύσκολες μέρες. Να έχουν κάνει τα κουμάντα τους¨ , που λες και συ και πολύ σωστά, ώστε να περάσουν την όποια κρίση. (μιλάω για φροντιστήρια 8 ετών και άνω, αυτοί είναι που προσπαθούν να μειώσουν όπως όπως το κόστος και ίσως και χωρίς να έχουν φτάσει και στο αμήν, και πολύ συχνά έκαναν και παρανομίες ή εξακολουθούν να κάνουν και ούτε τα καλύτερα αφεντικά ήταν). Αντίθετα κάποιοι τη βρήκαν ως ευκαιρία...
Και δεύτερον γιατί πιστεύω (και από εκεί αρχίζει η ασυμφωνία μας) ότι σαφώς και οι εργοδότες μας χρωστάνε πολλά περισσότερα από το μισθό που μας δίνουν μιας και κερδίζουν από την εργασία μας. Αλλά αυτό είναι μεγάλο θέμα και δεν έχει θέση εδώ...

Σε αυτό που τελικά θα συμφωνήσουμε είναι ότι πράγματι κάποια σχετικά μικρά, συνοικιακά φροντιστήρια να έχουν πραγματικό πρόβλημα. Ιδιαιτέρως αν έχουν ανοίξει λίγο πριν την κρίση δεν έχουν προλάβει καλά καλά να κάνουν απόσβεση, που να έχουν και αποθέματα. Επίσης, άπό την εμπειρία μου αυτά παρανομούσαν και λιγότερο.
Ακόμα και γιαυτά πάντως δεν είναι λύση η εκμετάλευση των εργαζομένων, συνειδητά ή ασυνείδητα. Και πρακτικά δεν θα τους σώσει...   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:34:49 »

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #883 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 08:02:10 μμ »
Πριν 10 μερες άφησα βιογραφικα σε όλα τα φρονστιστηριο της περιοχης μου και χθες έδωσα συνέντευξη σε ένα απο αυτά όπου και δέχτηκαν να με πάρουν για 5 ώρες την εβδομαδα,6€ την ώρα με 1 ένσημο την εβδομάδα,το οποίο θα μπαίνει από την στιγμή που θα βγάλω άδεια διδασκαλίας(ακόμα δεν έχω κινήσει τις διαδικασίες).Θα ήθελα από τους εμπειρότερους να μου πουν αν είναι συμφέρουσα η προσφορά.

Δεν θα σου πει κανείς αν θα πρέπει να δεκτείς μια τέτοια προσφορά. Αυτό θα το κρίνεις εσύ και θα το αποφασίσεις μόνος σου.
Φυσικά πάντως αυτή δεν είναι μια συμφέρουσα προσφορά.
Στις μέρες μας βέβαια, εξαιτίας όλων όσων γνωρίζεις (τεράστια ανεργία, κρίση, μνημονιακοί αντεργατικοί νόμοι, απορύθμιση όλων των κοινωνικών δομών και των εργασιακών δικαιωμάτων) ίσως τέτοιες προσφορές να είναι και οι μοναδικές που μπορεί να έχει κάποιος.
Έτσι, και συνεκτιμώντας το πόσο εσύ θα κοστολογούσες την εργασία που θα παρέχεις, τις ανάγκες σου, το πόσο χρειάζεσαι μια εργασία, τι εναλλακτικές έχεις και οτιδήποτε άλλο που αυτή την στιγμή δεν μου περνάει από το μυαλό, θα αποφασίσεις για την προσφορά.

Πάντως διαβάζοντας και τις διάφορες απαντήσεις που έχουν δώσει προηγουμένως οι συναδελφοι, δύο πράγματα θα συμπληρώσω.
Η εργασία σε φροντιστήριο απαιτεί πολύ καλή προετοιμασία (προετοιμασία σημειώσεων, σχεδίου μαθήματος, διόρθωση) είναι μια διαδικασία που χρειάζεται χρόνο και απαιτεί κόπο και προσήλωση.
Σίγουρα πρέπει να ζητήσεις και θεωρώ (σύμφωνα με όσα διάβασα) ότι μπορείς να το πετύχεις, να πέρνεις δύο ένσημα την εβδομάδα, όπως το κατάλαβα τα δικαιούσαι. Σημείωση: τα ένσημα δεν μπαίνουν ακριβώς, αν εργάζεσαι λιγότερες από τις μισές (νομίζω) ημέρες του μήνα. Μπαίνουν ή 5 ή 7 ή 12 (μπορεί να κάνω λάθος αλλά κάπως έτσι τα θυμάμαι από παλιά όταν δούλεψα πρώτο χρόνο και είχα λίγες ώρες) Οπότε ρώτα το και μάθε το από κάποιον λογιστή (δικό σου όχι του φροντιστηρίου). Επίσης γιατί να περιμένετε την άδεια; Κατευθείαν να σε δηλώσει ζήτα του από την πρώτη ώρα μαθήματος. Παρανομεί και αυτός αν δεν σε δηλώσει. Μπορείς να αρχίσεις να εργάζεσαι αν έχεις το πτυχίο και έχεις κινήσει τις διαδικασίες για άδεια, νόμιμα...

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #884 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 09:13:01 μμ »
Κρίμα που σας βγήκε μάπα το καρπούζι.

Λυπάμαι περισσότερο, για το ότι
δεν τηρήθηκε καμία από τις υποσχέσεις που έδωσαν (θα περάσουμε από το φροντιστήριο, για να ξεστραβώσουμε και τους συναδέλφους που δεν έχουν ιδέα για την ύπαρξή μας και τα συναφή).
Δεν μπορώ να το σχολιάσω. Αν πω ότι είναι μια από τις ανεπάρκειες του συλλόγου και βρω και δύο τρεις δικαιολογίες, πράγματι θα πέσω μέσα, αλλά αυτό δεν θα λύσει το πρόβλημα. Οπότε το αφήνω από εδώ και θα το πιάσουμε εκεί (στο σύλλογο) τώρα που έχουμε τη νέα σκληρή κατάσταση.

Δικαίωμά σου είναι να μην ενδιαφέρεσαι να σηκώσεις το λάβαρο της επαναστάσης μόνη σου και ενδεχομένως καλώς έπραξες. Αυτό εσύ το ξέρεις και εγώ μάλλον συμφωνώ... και αφού και ο εργατολόγος ήταν αρνητικός... Άλλωστε η άποψή μου είναι ότι δεν πρέπει να φτιάχνουμε ήρωες, ούτε έχει κανένα νόημα να δίνουμε αγώνες απλά για να τους χάνουμε. Πριν την απόφαση σταθμίζουμε τα υπέρ και τα κατά. Βλέπουμε τις πιθανότητες, μετράμε τις δυνάμεις μας.
Όσο για τους συναδέλφους σου εσύ τα ξέρεις καλύτερα. 

Ένα πραγματάκι μόνο γενικά θα σχολιάσω, στην ουσία θα επαναλάβω (όχι για σένα, εσύ τα ξέρεις αλλά μιας και γίνεται κουβέντα και υπάρχουν και συνάδελφοι που μας παρακολουθούν):

Το αν θα γίνει κάποιος αγώνας σε ένα φροντιστήριο και αν οι θιγμένοι σε αυτό το φροντιστήριο θα δώσουν τη μάχη για το δίκιο τους αλλά και το αν κάποιοι γνωρίζουν τον σύλλογο ή όχι είναι και προσωπικό θέμα του κάθε καθηγητή. Το λέω αυτό παίρνοντας ως δεδομένο όσα έχω ήδη πει προηγούμενα με κυρίαρχο το ότι ο σύλλογος ¨στο θέμα της ενημέρωσης και της διείσδησης σε πολλούς χώρους δεν κατάφερε να βγει νικήτής. Σίγουρα φέρει ευθύνη
Έτσι σίγουρα ο σύλλογος δεν τήρησε τις υποσχέσεις του και δεν πέρασε απο τον δικό σας χώρο εργασίας αλλά και οι συνάδελφοί σου μάλλον και να πήγαινε θα έκλειναν τα αυτιά τους.΄Άλλωστε δεν τα άνοιξαν όταν τους ενημέρωσες εσύ που στο φροντιστήριό σας ήσουν ο σύλλογος (αυτό το εννοώ. Το κάθε μέλος, ο κάθε καθηγητής στο φροντίστήριό του είναι ο σύλλογος). Δεν το λέω αυτό για δικαιολογία έπρεπε να έρθουν και ότι γινόταν, είναι απαράδεκτο που δεν ήρθαν.-
Επίσης ο κάθε καθηγητής που θέλει να διεκδικήσει δεν μπορεί να έχει προστασία, δυστυχώς δεν γίνεται. Δεν έχουν προστασία τα μέλη, ούτε το δ.σ. , ούτε κανείς. Η προστασία θα έρθει από την ενότητα, από τη συλλογική δύναμη, από τους συναδέλφους στο φροντιστήριο. Τελικά από τη νίκη. Έτσι δυστυχώς είναι το παιχνίδι (και γιαυτό το μισό δ.σ. είναι απολυμένοι σήμερα). Άλλωστε φαντάζομαι ξέρεις και τον πόλεμο σε αυτό το επίπεδο που μαίνεται στο διαδίκτυο με την ανάρτηση των στοιχείων όλων των εκλεγμένων.
Όλος ο αγώνας που θα δωθεί, αν θα δωθεί και πως είναι θέμα των ίδιων των απολυμένων. Οι ίδιοι οι ενδιαφερόμενοι είναι αυτοί που αναλαμβάνουν τις πρωτοβουλίες και τραβάνε μπροστά. Αλλιώς δεν γίνεται.
Αν ήταν διαφορετικά θα είχε άλλο χαρακτήρα ο σύλλογος. Θα αποτελούνταν από εργατοπατέρες που θα ενδιαφέρονταν για τη συντεχνία τους αλλά περισσότερο για τα συμφέροντα που θα υπηρετούσαν. Και θα πετύχαιναν και καμία ψευτονίκη για κανένα υποχείριό τους, την οποίο θα πουλούσαν για νίκη του συλλόγου. Και θα κρεμούσαν την πλειοψηφία μη δίνοντας τις μάχες που θα έπρεπε να δωθούν. Και θα τα είχαν καλά με όλους, εργοδότες και εξουσία. Ακριβώς όπως οι προστατευμένοι εργοδοτικοί ή οι κρατικοδίαιτοι συνδικαλιστές από τους οποίους έχουμε πολλούς στους περισσότερους κλάδους. Δυστυχώς αυτό γίνεται στους καιρούς μας. Ο σωστός συνδικαλισμός δεν προστατεύεται. Αν προστατεύεται μάλλον κάτι τρέχει. Δεν το λέω ούτε γιατί θα έπρεπε να είναι έτσι, ούτε γιατί θέλω να είναι έτσι επειδή φαίνεται ηρωικό. Δυστυχώς όσο άσχημο και αν είναι, αυτή είναι η πραγματικότητα. Και με αυτά τα δεδομένα πρέπει να γίνονται οι επιλογές.

Αυτό το σχόλιο έχει άμεση σχέση με τη κουβέντα (που έγινε στην προηγούμενη σελίδα) για τα δικαιώματα που έχουν οι εργαζόμενοι ευρύτερα αλλά και στο χώρο της εκπαίδευσης (υπάρχει σχόλιο για ΙΙΕΚ) και το κατά πόσο μπορούν να προστατευθούν αν διεκδικούν ή πολύ περισσότερο αν καταγγέλουν παρανομίες. Δυστυχώς πλέον είμαστε σε μια ζούγκλα όπως έχω ξαναπεί και είναι πάρα πολύ δύσκολο να κάνει κάποιος κάτι. Οι επιλογές είναι περιορισμένες, ο αγώνας δύσκολος και δυστυχώς οι εργαζόμενοι δεν έχουν δικαιώματα ούτε προστασία.
 
Αυτό που μπορώ μόνο να προτείνω είναι συλλογικός αγώνας μπας και βγούμε από τη ζούγκλα.

Σας χαιρετώ συναδελφικά όλους και ελπίζω να σας συναντήσω στους αγώνες! 


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2013, 09:34:40 μμ από GMaθΕrΦr »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #885 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 10:05:43 μμ »
 Δύσκολες οι εποχές για φροντιστήρια, τόσο για τους ιδιοκτήτες, όσο και για τους εργαζόμενους εκπαιδευτικούς! Έχοντας περάσει και από αυτό το χώρο, σε καλύτερες εποχές, προ ευρώ και πρό Αρσένη, η εκτίμησή μου είναι οτι αυτές οι εποχές δεν ξανάρχονται!
 Πάντως και χωρίς να θέλω να πάρω στο λαιμό μου κάποιους, αν ήταν στην παρούσα φάση να έψαχνα για δουλειά στον ιδιωτικό τομέα, το φροντιστήριο θα ήταν η έσχατη λύση! Θα έψαχνα πρώτα οπουδήποτε αλλού και μόνο αν δεν έβρισκα τίποτε, θα κατέφευγα σε αυτή τη λύση! Και πάλι όμως θα έδινα καθαρά προσωρινό χαρακτήρα σε αυτή την απασχόληση, έτοιμος ανά πάσα στιγμή να μεταπηδήσω σε οτιδήποτε καλύτερο παρουσιαζόταν!
 
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:34:49 »

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #886 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 02:01:47 πμ »
Παράθεση
Έτσι σίγουρα ο σύλλογος δεν τήρησε τις υποσχέσεις του και δεν πέρασε απο τον δικό σας χώρο εργασίας αλλά και οι συνάδελφοί σου μάλλον και να πήγαινε θα έκλειναν τα αυτιά τους.΄Άλλωστε δεν τα άνοιξαν όταν τους ενημέρωσες εσύ που στο φροντιστήριό σας ήσουν ο σύλλογος (αυτό το εννοώ. Το κάθε μέλος, ο κάθε καθηγητής στο φροντίστήριό του είναι ο σύλλογος)
Αν θελήσω να βρω δυο τρεις δικαιολογίες για τη συμπεριφορά τους σίγουρα θα πέσω κι εγώ μέσα, πίστεψέ με. Αν όμως κοιτάξεις τα στοιχεία των ψηφισάντων στις εκλογές του σωματείου και τη δυναμική των μελών (στοιχεία στα οποία στοιχηματίζω πως έχεις πρόσβαση εκ των έσω), θα απαντηθούν πολλά από τα ερωτήματά σου. Όταν κατακτάς μέσω αγώνων δικαιώματα, προσπαθείς να τα προασπίσεις ενημερώνοντας και όχι επαναπαυόμενος στις δάφνες σου. Εκεί εντοπίζεται η αιώνια διαφωνία μου με το σωματείο. Από το 2005 κιόλας. ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙΣ. Σε μία τέτοια περίοδο κρίσης θα είχες όχι εκατό αλλά χίλιους και εκατό συναδέλφους μπροστάρηδες.

Παράθεση
το κατά πόσο μπορούν να προστατευθούν αν διεκδικούν ή πολύ περισσότερο αν καταγγέλουν παρανομίες
Ειλικρινά θα ήθελες πλέον να μου προσδιορίσεις τις παρανομίες; Γιατί τα περισσότερα κάστρα έχουν αλωθεί. Ανακοινώνονται απολύσεις τη μέρα που πηγαίνεις, για να πάρεις πρόγραμμα· σε πιάνει σύγκρυο, αλλά λες "τουλάχιστον θα μπω στη διαδικασία διεκδίκησης, γιατί ο εργοδότης μου είναι παράνομος... Έπρεπε να μου το έχει ανακοινώσει μέχρι τις 10 Ιούνη. Το αναφέρει το άρθρο 10 της σύμβασης" Και ξαφνικά ενημερώνεσαι ότι δεν ισχύει. Ή πληροφορείσαι πως φέτος θα έχεις 4 ώρες /βδομάδα από τις 16 που είχες πέρυσι. Σου κόβονται τα πόδια, αλλά σκέφτεσαι "θα το κυνηγήσω, γιατί παρατυπεί... Εξάλλου το αναφέρει το άρθρο 9 της σύμβασης". Έλα όμως που ούτε αυτό υφίσταται. Άρα με ποιο κριτήριο συζητάμε για παρανομίες; Που να αφορά και να στηρίζει την ύπαρξη του σωματείου μας πάντα... Όχι τα θεμελιώδη δικαιώματα του εκπαιδευτικού που καλύπτονται και από άλλες συμβάσεις....

Παράθεση
Ο σωστός συνδικαλισμός δεν προστατεύεται.
Μεγάλη αλήθεια. Γι' αυτό και η οδηγία είναι να παλεύουμε, ώστε να πετύχουμε όσο το δυνατό καλύτερους όρους στις ατομικές μας συμβάσεις. Και αν είναι δυνατό, να συσπειρωθούν οι συνάδελφοι, για να πετύχουμε καλύτερες συμβάσεις ανά φροντιστήριο. Και διερωτώμαι... Είναι το σωματείο ικανό να διαδραματίσει ρόλο συνδετικό ή συντονιστικό όλων αυτών των προσπαθειών; Ειλικρινά το εύχομαι...

Συγγνώμη εκ προοιμίου από τους διαχειριστές αν θεωρήσουν παρεκκλίνον του θέματος την κουβέντα σχετικά με τη δράση του σωματείου... Παρά ταύτα θεωρώ ότι μπορεί να αποτελέσει έρεισμα, ώστε να ασχοληθούμε συλλογικότερα με το θέμα...

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #887 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 12:11:32 πμ »
Ειλικρινά θα ήθελες πλέον να μου προσδιορίσεις τις παρανομίες; Γιατί τα περισσότερα κάστρα έχουν αλωθεί. Ανακοινώνονται απολύσεις τη μέρα που πηγαίνεις, για να πάρεις πρόγραμμα· σε πιάνει σύγκρυο, αλλά λες "τουλάχιστον θα μπω στη διαδικασία διεκδίκησης, γιατί ο εργοδότης μου είναι παράνομος... Έπρεπε να μου το έχει ανακοινώσει μέχρι τις 10 Ιούνη. Το αναφέρει το άρθρο 10 της σύμβασης" Και ξαφνικά ενημερώνεσαι ότι δεν ισχύει.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το παραπάνω παράδειγμα. Με ποιο σκεπτικό υποχρεώνεται (ή υποχρεωνόταν) ο ιδιοκτήτης ενός φροντιστηρίου να ενημερώσει έναν εργαζόμενο από τις 10 Ιουνίου αν θα του προσφέρει εργασία τον Σεπτέμβριο; Πώς μπορεί να ξέρει ότι θα έχει ανάγκη τη συγκεκριμένη ειδικότητα ή συγκεκριμένο αριθμό καθηγητών πριν γίνουν οι εγγραφές; Και τι συμβαίνει σε περίπτωση που οι εγγραφές δεν πάνε καλά; Υποχρεώνεται να προσλάβει καθηγητές που δεν χρειάζεται και να τους πληρώνει χωρίς να δουλεύουν;

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #888 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 12:57:11 πμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το παραπάνω παράδειγμα. Με ποιο σκεπτικό υποχρεώνεται (ή υποχρεωνόταν) ο ιδιοκτήτης ενός φροντιστηρίου να ενημερώσει έναν εργαζόμενο από τις 10 Ιουνίου αν θα του προσφέρει εργασία τον Σεπτέμβριο; Πώς μπορεί να ξέρει ότι θα έχει ανάγκη τη συγκεκριμένη ειδικότητα ή συγκεκριμένο αριθμό καθηγητών πριν γίνουν οι εγγραφές; Και τι συμβαίνει σε περίπτωση που οι εγγραφές δεν πάνε καλά; Υποχρεώνεται να προσλάβει καθηγητές που δεν χρειάζεται και να τους πληρώνει χωρίς να δουλεύουν;
Υπήρχαν τέτοιοι εργοδότες...;
αν ο εργοδότης απλά ήθελε να σε απολύσει το έκανε και παλαιότερα,απλά είχες τη δυνατότητα να κυνηγήσεις παρόνομες με την τότε νομοθεσία πρακτικές του.
πλέον δεν έχει παράνομες πρακτικές ή απλά έχουν ελαχιστοποιηθεί... :(

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #889 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 03:28:25 πμ »
http://www.sefk.gr/selides/pinakassse2010_2011.htm

Αυτή ήταν η σύμβαση για τα φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης του νομού Αττικής. Ο ΣΕΦΚ είναι το συνδικαλιστικό όργανο των εργαζομένων. Όσες συμβάσεις υπέγραφε με τους εργοδότες υπήρξαν αναγνωρισμένες από την Εφημερίδα της κυβέρνησης και υποχρεωτικές για τους εργοδότες.

dpa2006,
Όποιος επέτρεπε στον εργοδότη να τον απολύσει αυτόβουλα και μονομερώς δίχως να τηρηθούν οι προϋποθέσεις που η σύμβαση επέβαλε, κακό του κεφαλιού του. Έχουν υπάρξει δεδικασμένες υποθέσεις που κατέληξαν σε αποφάσεις υπέρ του εργαζόμενου.
Isla,
Υπάρχουν επίσης άρθρα που προβλέπουν το τι συμβαίνει  στις περιπτώσεις που αναφέρεις.

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #890 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 09:02:53 πμ »
ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙΣ.

Συμφωνώ 100% με αυτό. Το βασικότερο είναι η ενημέρωση. Δεν έγινε από την πλευρά του συλλόγου καθόλου σωστά. Για τους λόγους που συνέβει αυτό αλλά και για τα αποτελέσματα που θα είχε στην περίπτωση που ειχε γίνει σωστή ενημέρωση, θεωρώ ότι είναι πολύπλοκο ζήτημα. Και όλα αυτά που λες έχουν βάση και όσα κατά καιρούς έχω αναφέρει παίζουν κατά την άποψη μου. Σίγουρα πάντως είναι κατά βάση και ζήτημα προσωπικών ευθυνών των μελών του συλλόγου. Συμφωνώ απόλυτα!

 
Ειλικρινά θα ήθελες πλέον να μου προσδιορίσεις τις παρανομίες; Γιατί τα περισσότερα κάστρα έχουν αλωθεί.

Πράγματι έχεις απόλυτο δίκιο τα περισσότερα κάστρα έχουν αλωθεί από τη στιγμή που δεν υπάρχει σύμβαση.
Οι παρατυπίες που μπορείς πλέον να κυνηγήσεις και να πιέσεις μέσω αυτών είναι πολύ λίγες. Μπορεί να απασχολεί παράνομα κάποιους καθηγητές. Ας πόυμε αδήλωτους ή με δηλωμένες λιγότερες ώρες. Επίσης να απασχολεί καθηγητές που δουλεύουν παράλληλα σε ιδιωτικά σχολεία και εργάζονται στο φροντιστήριο χωρίς άδεια ή ακόμα και στο δημόσιο. Κάποιοι καθηγητές μπορεί να είναι δηλωμένοι ως γραμμματείς. Αυτά είναι παραδείγματα που αυτή την εποχή έχω δει να συμβαίνουν σε διάφορους χώρους. Από εκεί και πέρα δυστυχώς από την στιγμή που δεν υπάρχει σύμβαση δεν έχουμε πολλά όπλα, σχεδόν καθόλου.

Γι' αυτό και η οδηγία είναι να παλεύουμε, ώστε να πετύχουμε όσο το δυνατό καλύτερους όρους στις ατομικές μας συμβάσεις. Και αν είναι δυνατό, να συσπειρωθούν οι συνάδελφοι, για να πετύχουμε καλύτερες συμβάσεις ανά φροντιστήριο. Και διερωτώμαι... Είναι το σωματείο ικανό να διαδραματίσει ρόλο συνδετικό ή συντονιστικό όλων αυτών των προσπαθειών; Ειλικρινά το εύχομαι...
Απόλυτο δίκιο έχεις. Ακριβώς αυτός πρέπει να είναι ο ρόλος του σωματείου. Από εκεί να ξεκινήσει και παράλληλα τα άλλα. Όχι γιατί δεν είναι σημαντικά. Ας πούμε η υπογραφή σύμβασης όπως βγαίνει και από την κουβέντα μας θα ήταν σημαντικότατο βήμα. Αλλά μιας και δεν φαίνεται εφικτό προέχουν τα άλλα που λες και παράλληλα το παλεύεις και αυτό και όταν μπορέσεις το κάνεις.
Το ελπίζω και εγώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2013, 09:06:10 πμ από GMaθΕrΦr »

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #891 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 09:11:14 πμ »
Υπήρχαν τέτοιοι εργοδότες...;
αν ο εργοδότης απλά ήθελε να σε απολύσει το έκανε και παλαιότερα,απλά είχες τη δυνατότητα να κυνηγήσεις παρόνομες με την τότε νομοθεσία πρακτικές του.
πλέον δεν έχει παράνομες πρακτικές ή απλά έχουν ελαχιστοποιηθεί... :(

Υπήρχαν, εγώ προσωπικά εργαζόμουν σε "τέτοιους".
Φυσικά με την αλλαγή της νομοθεσίας αυτά τελειώσαν και από τους "τέτοιους", με διάφορα προσχήματα από τον ένα, με τσαμπουκά από τον άλλο.
Δυστυχώς η μη ύπαρξη σύμβασης σε συνδιασμό με όλα τα άλλα αντεργατικά είναι τεράστιο πρόβλημα.
Οπότε πρέπει να ξαναρχίσει να χτίζεται κάτι από το μηδέν. Με τον τρόπο που λέει και η Angel1ca πιο πάνω και φυσικά θέλει και πολύ κουβέντα και αγώνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2013, 09:15:15 πμ από GMaθΕrΦr »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #892 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 10:43:33 πμ »
http://www.sefk.gr/selides/pinakassse2010_2011.htm

Isla,
Υπάρχουν επίσης άρθρα που προβλέπουν το τι συμβαίνει  στις περιπτώσεις που αναφέρεις.
Δεν είδα κάτι στη σύμβαση, εκτός του ότι πρέπει να σε ειδοποιήσουν μέχρι 10 Ιουλίου αν είσαι με σύμβαση αορίστου χρόνου και αν δεν σε ειδοποιήσουν πρέπει να σε πληρώσουν αποζημείωση ίση με ένα μέσο μηνιαίο μισθό. Αυτό εννοείς;

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #893 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 12:02:00 μμ »
Άρθρο 8ο
Αυτό είναι το άρθρο για τις διδακτικές ώρες
Οι σχετικές παράγραφοι οι επόμενες:
 
3. Μείωση του αριθμού των ωρών διδασκαλίας και μέχρι ποσοστού 20% στρογγυλοποιημένου αναλόγως του μεγέθους του κλάσματος προς τα άνω ή κάτω, είναι δυνατή μονομερώς από τον εργοδότη, εάν υπάρξει μείωση των συνολικών ωρών του φροντιστηρίου στα μαθήματα της ειδικότητας κάθε καθηγητή.

4. Σε κάθε νέο διδακτικό έτος, στο ίδιο φροντιστήριο, ο μικρότερος αριθμός διδακτικών ωρών σε κάθε καθηγητή, είναι αυτός που υπήρχε στα μέσα του μήνα που έπεται αυτού της πρόσληψης. Μείωση των ωρών αυτών μπορεί να γίνει με κοινή συμφωνία των μερών, είτε μονομερώς από τον εργοδότη μέχρι 20% σε σχέση με τις μέσες ώρες απασχόλησης του καθηγητή κατά την προηγούμενη σχολική περίοδο, και αν υπάρχει απόλυτα αποδεδειγμένη μείωση του συνολικού αριθμού των ωρών του μαθήματος της ειδικότητας του καθηγητή, η μείωση μπορεί να υπερβαίνει το παραπάνω ποσοστό, όχι όμως πέραν του 50 %.
 



Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #894 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 10:13:57 πμ »
Η εργοδοτρια μου στο κξγ που δουλευω μου ειχε πει το σεπτεμβρη να αποφευγω να λεω οτι τελειωσα βιολογια στους γονεις γτ δε θα τους αρεσει μου δεν ειμαι της αγγλ.φιλολογ. (εχω παρει το πτυχιο μου απο γνωστο βρετανικο πανεπιστημιο) ΧΤες που διναμε βαθμους μια μητερα με ρωτησε ευθεως, προσπαθησα να το απογφυγω κνα αλλαξω θεμα αλλα επεμεινε και της ειπα για την βιολογια και φανηκε πως δεν της αρεσε αυτο κ η ιδιοκτητρια μετα που την ενημερωσα μου ειπε οτι επρεπε να το ειχα σκεφτει κ να ελεγα ψεματα, πως τελειωσα παιδαγωγικα πχ. Ενω μου χε πει πως δε λεμε ποτε ψεματα στους γονεις. Και πως αμα ρωτησει κανενας αλλος γονιος να του πω ψεματα για τη βιολογια. Εγω επεσα απο τα συννεφα, δε θα το κανω αυτο, δε βαζω κανεναν πανω απο τις σπουδες μ κ το εξωτερικο και μαλιστα χωρις σοβαρο λογο αφου βρετανικα πανεπιστημια με δεχονται για μεταπτυχιακα σε tesol and applied linguistics ως αποφοιτη αγγλοφωνου πανεπιστημιου. Δεν της ειπα τπτ χτες αλλα ηταν η σταγονα που ξεχυλισε το ποτηρι, ειναι πρωτη μου χρονια σε ταξη, εχω φτυσει αιμα για ικανοποιησω ολες τις απαιτησεις, κανω ο,τι μα ο,τι θελει  η ιδιοκτ., βασανιζομαι αλλα μου αρεσει αυτη η δουλεια κατα βαθος κ προσπαθω καθε μερα να ειμαι καλυτερη, εχω δεθει με τα παιδια κ δε θελω να τα αφησω αλλα απο χτες σκεφτομαι σοβαρα να παραιτηθω. Δεν απαρνουμαι τις σπουδες μου για κανεναν περιεργο γονιο
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2013, 10:19:16 πμ από eng_teacher »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #895 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 01:23:03 μμ »
Εγώ θα έλεγα αρχικά να μην απαρνηθείς τη δουλειά σου για καμία υποψία περίεργου γονιού...

Στο μέλλον βλέπεις τι θα κάνεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159832
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.