*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 441078 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 05, 2009, 12:40:13 πμ »
kellykou αυτό που λέει στο τέλος οτι είναι διάρκειας αορίστου χρόνου τι έννοει? δεν υπογράφεται κάθε χρόνο καινούργια σύμβαση?
ευχαριστούμε για την ενημέρωση αν και σκούρα τα πράγματα :-[

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:30:04 »

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 05, 2009, 02:39:09 πμ »
Αν δεν απατώμαι για την Αττική ισχύει άλλη σύμβαση η οποία είναι ακόμα χειρότερη απ' αυτήν .

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 05, 2009, 11:52:16 μμ »
Δυστυχως τα "μεγαλα κεφαλια" υπεγραψαν μια συμβαση αοριστου χρονου με μηδενικες αυξησεις. :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(


Και ναι ειναι αληθεια οτι οι 21 ψευτοσυνδικαλιστες που εκαναν συλλογο με την ωθηση των φροντιστηριουχων υπογραφουν συμβασεις για το νομο Αττικης και βγαζουν ωρομισθια που μας πανε δεκα χρονια πισω όμως οσο και να μην τους αρεσει η πραγματικη συμβαση ειναι αυτη που εχει προελθει μετα απο τη διαιτησια της επιθεωρησης εργασιας.

Συνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 06, 2009, 01:45:05 πμ »
Δυστυχως τα "μεγαλα κεφαλια" υπεγραψαν μια συμβαση αοριστου χρονου με μηδενικες αυξησεις. :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(


κάτσε δλδ. και μετά απο 10 χρόνια(π.χ.)αυτός που θα εργάζεται για πρώτη φορά θα παίρνει το 8,99ε.????
και οι μόνες αυξήσεις θα είναι το 5% ανά τριετία??? πες μου οτι δεν κατάλαβα καλά??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:30:04 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 06, 2009, 02:20:45 πμ »
Oυτε και εγω ξερω πως τα καταφεραν ετσι  >:(
Δες και εδω
http://oieleforum.fleeforum.com/viewtopic.php?f=7&t=57
http://oieleforum.fleeforum.com/viewtopic.php?f=7&t=77
Eγω παντως ακομη δεν εχω καταλαβει τι προσπαθουν να πετυχουν :(

Συνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 06, 2009, 01:21:26 μμ »
ααα δεν πάμε καλά!!! να μην κάνουν και αυτοί τότε καμία αύξηση στα δίδακτρα!! θα το δεχτούν? όχι βέβαια! αλλά όταν τους ζητάμε τα νόμιμα (επιδόματα αδείας και ημέρες χριστουγέννων και πασχα) μας λένε δεν βγαίνουν! και ύστερα απορούν που τους φεύγουν καθηγητές κάθε χρόνο για ωρομισθία και αναπληρωτές!!!

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 10, 2009, 01:37:44 μμ »
Δουλεύω σε φροντιστήριο και χτες μου ζητήσαν να τους πάω κάποια λεξιλόγια που ήδη έχω δώσει στο μάθημα (σημειωτέον ότι σε κάθε ενότητα φτιάχνω λεξιλόγιο επειδή δεν υπάρχει και θεωρούν απαραίτητο ότι εγώ πρέπει να τους αφήνω εκεί τα λεξιλόγιά μου). Εννοείται ότι δεν θέλω να το κάνω επειδή είναι δικός μου κόπος και μου παίρνει αρκετή ώρα να ψάχνω σε λεξικά, να βρίσκω παραδείγματα και να τα γράφω εννοείται στον Η/Υ.
Τι πρέπει να κάνω τώρα για να το αποφύγω ευγενικά;
Ποια είναι η γνώμη σας;

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 10, 2009, 02:45:07 μμ »
υποθετω πως εισαι ξενογλωσση φιλολογια. εγω θα σου προτεινω να τα πεις τα πραγματα με το ονομα τους, ητοι κυριοι αυτα ειναι πνευματικη μου ιδιοκτησια και πολυ ευχαριστως να συζητησουμε τους ορους αναπαραγωγης τους. δεν ξερω ουτε ποσα χρονια εργαζεσαι γενικα ουτε ποσο καιρο εργαζεσαι στο συγκεκριμενο φροντ. εικαζω οτι εισαι μικρος-η στην ηλικια και χωρις μεγαλη προϋπηρεσια. με χαμογελο παντα και χωρις ταραχη βαλε τα πραγματα στη θεση τους. δεν ειναι ντροπη να συζητας ξεκαθαρα για τον πνευματικο σου κοπο.  και μην φοβηθεις οτι θα χασεις τη δουλεια σου γιατι 1. μπορει και να μην αξιζει και 2. εισαι καλη και θα βρεις κατι καλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 10, 2009, 03:10:54 μμ »
Ευχαριστώ Fivo για την απάντησή σου. Είναι η δεύτερη χρονιά που είμαι σε αυτό το φροντιστήριο. Απλά θέλω να τελειώσει η χρονιά για να μην αφήσω τους μαθητές στα κρύα του λουτρού αλλιώς δεν με νοιάζει να φύγω από εκεί. Πίστευα ότι φέτος θα ήταν καλύτερα τα πράγματα αλλά προφανώς δεν είναι. Οι ιδιοκτήτες του φροντιστηρίου είναι άπληστοι και νοιάζονται μόνο για το κέρδος τους (το οποίο είναι μεγάλο). Εγώ θέλω το καλύτερο για τον μαθητή και δεν έχω πρόβλημα να φτιάχνω λεξιλόγια για να τον βοηθήσω, αλλά όπως είπες κ εσύ είναι πνευματική ιδιοκτησία μου και δεν θέλω να επωφελείται ο καθένας εις βάρος μου. Από την άλλη αν της πω ότι δεν σας δίνω τα λεξιλόγια θα αρχίσει το μπούρου-μπούρου και ότι πρέπει να αφήνω αντίγραφο και εκεί. Εννοείται ότι τα λεξιλόγια που της έχω αφήσει δεν είναι όλα αυτά που έχω φτιάξει..

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 10, 2009, 03:24:31 μμ »
σε καμια περιπτωση δε σου ειπα να σηκωθεις και να φυγεις. εννοειται πως οχι και ειδικα τωρα. αλλωστε σε εχουν και αυτοι αναγκη. και μαλιστα πολυ περισσοτερο απο ο,τι φανταζεσαι. επειδη δεν εισαι η 1 που πανε να της την φερουν και να της κλεψουν τη δουλεια της, να ξερεις πως το μονο που εχεις να κανεις ειναι να μιλησεις ξεκαθαρα με τον εργοδοτη σου. εγω δωρεαν ή σχεδον δωρεαν δεν τα δινω. και αντι να σου ξεκινησουν αυτοι το μπουρου μπουρου ξεκινα το τους εσυ. και δουλευω πολλες ωρες και δεν μπορω να δινω προσωπικες σημειωσεις με το λογοτυπο του φροντ., κλπ.
το καταλαβα οτι το νοιαζεσαι το μαθημα σου για αυτο σου λεω πως σιγουρα θα βρεις αλλου καλυτερα ή και γιατι οχι να ανοιξεις δικο σου φροντ.  ;)
καλη επιτυχια και καλη δυναμη. :)

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 10, 2009, 03:35:28 μμ »
Σε ευχαριστώ και πάλι Fivo για τις συμβουλές σου  :). Μερικοί άνθρωποι είναι αδιόρθωτοι. Είναι φροντιστήριο γνωστό, όπως είναι γνωστό ότι από κει φεύγουν συνέχεια όλοι οι καθηγητές -γήτριες. Η διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού είναι δύσκολο κομμάτι (κάτι που αυτή παραβλέπει..)
Όσο για δικό μου φροντιστήριο αυτό θα γίνει μελλοντικά (βαριέμαι τα διαδικαστικά..) και αν δεν έχω απορροφηθεί σε κάποιο σχολείο (που εύχομαι να γίνει σύντομα!).
Καλή δύναμη και σε σένα και γερά νεύρα σε όλους τους εκπαιδευτικούς! ;D

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 10, 2009, 03:41:41 μμ »
ατσαλι! μην μας φοβασαι.  ;) :-*

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #96 στις: Απρίλιος 27, 2009, 10:34:08 μμ »
Όταν υπογράφουμε 1σύμβαση, στο χαρτί είναι υποχρεωμένο το φροντιστήριο να γράφει τις ημέρες κ ώρες που θα δουλεύουμε εβδομαδιαίως (εφόσον έχουν κανονιστεί), καθώς και το ποσό που θα πέρνουμε μεικτά ή καθαρά;
Είναι παράνομο αν τα παραλείπει;

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #97 στις: Απρίλιος 27, 2009, 11:02:41 μμ »
Μεσα στις ερχομενες μερες προκειται να παω σε ενα φροντηστηριο για να υπογραψω τη συμβαση μου και να ξεκινησω εκει αμεσα(κατι που κανω για πρωτη φορα).Ο φροντιστηριουχος μου ειπε πως θα με πληρωνει "λιγο πιο κατω απο τα 7,5e/ωρα + ενσημο" αυτο οριζει και ο νομος οπως μου εξηγησε.Αυτο ισχυει??
επισης και σε κατι αλλο που θελω την βοηθεια σας...Εχω ενα προβληματακι με την ασφαλεια μου και προς το παρον δε θελω να φαινομαι δηλωμενη οτι εργαζομαι.Αυτο μπορω να του το ζητησω?γιατι προς το παρον δεν εχω πει κατι.Και αν ναι θα μπορουσα να του ζητησω μια που δεν θελω ενσημο να μου τα δινει στο χερι ή θα με διαολοστειλει??
φιλολογος ειμαι!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2009, 11:05:28 μμ από grooog »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160941
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 566

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.