*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 441018 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pietro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 03:55:28 μμ »
Δέστε εδώ με ποιών ανθρώπων την Σύμβαση Εργασίας και με ποιες μεθοδεύσεις μαφιόζικου τύπου  εργαζόμαστε εμείς οι καθηγητές στα κέντρα ξένων.
Εδώ διαβάστε σχετική ανακοίνωση της Ομοσπονδίας Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Ελλάδος (ΟΙΕΛΕ): http://www.oiele.gr/?%C1%CD%C1%CA%CF%C9%CD%D9%D3%C5%C9%D3:2009

Πρέπει να αντισταθούμε στο εργασιακό μεσαίωνα που έχουν επιβάλει οι εργοδότες και το το σωματείο που τεχνηέντως δημιούργησαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2009, 03:21:20 μμ από Pietro »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:44:23 »

Αποσυνδεδεμένος Pietro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #169 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 03:58:16 μμ »
Δέστε εδώ με ποιών ανθρώπων την Σύμβαση Εργασίας και με ποιες μεθοδεύσεις μαφιόζικου τύπου  εργαζόμαστε εμείς οι καθηγητές στα κέντρα ξένων.
Εδώ διαβάστε σχετική ανακοίνωση της Ομοσπονδίας Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Ελλάδος (ΟΙΕΛΕ): http://www.oiele.gr/?%C1%CD%C1%CA%CF%C9%CD%D9%D3%C5%C9%D3:2009

Πρέπει να αντισταθούμε στο εργασιακό μεσαίωνα που έχουν επιβάλει οι εργοδότες και το το σωματείο που τεχνηέντως δημιούργησαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2009, 03:20:11 μμ από Pietro »

Αποσυνδεδεμένος Pietro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #170 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 11:35:57 μμ »
Παράθεση από: Pietro link=topic=274[center
[/center]0.msg228189#msg228189 date=1253624296]
Δέστε εδώ με ποιών ανθρώπων την Σύμβαση Εργασίας και με ποιες μεθοδεύσεις μαφιόζικου τύπου  εργαζόμαστε εμείς οι καθηγητέ
ς στα κέντρα ξένων.
Εδώ διαβάστε σχετική ανακοίνωση της Ομο
σπονδίας Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Ελλάδος (ΟΙΕΛΕ): http://www.oiele.gr/?%C1%CD%C1%CA%CF%C9%CD%D9%D3%C5%C9%D3:2009

Πρέπει να αντισταθούμε στο εργασιακό
μεσαίωνα που έχουν επιβάλει οι εργοδότες και το το σωματείο που τεχνηέντως δημιούργησαν.

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #171 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 04:43:33 μμ »
οτι χρηματα σου δινει θα παρεις ,ξεχνας συμβασεις και τετοια παραμυθια,και θα πεις και ευχαριστω.για δωρα και τετοια ουτε λογος να γινεται ,κανενα κουτι μελομακαρονα και καλα ειναι.Δυστυχως ετσι ειναι η κατασταση.μονο να ζητησεις τα ενσημα να στα "απλωσει" μεσα στην εβδομαδα,δεν του κοστιζει τιποτα μηπως και παρεις μερος του επιδοματος ανεργιας.
Ελπίζω να μην επαληθευτείς... Το καλοκαίρι που είχαμε μιλήσει, όταν είχε λάβει το βιογραφικό, μου είχε πει ότι είναι πολύ τυπικός και σε περίπτωση που μελλοντικά συνεργαζόμασταν θα γίνονταν όλα νόμιμα, μη τυχον και ερθει κανενα ΙΚΑ για ελεγχο και βρουν κανενα μπελα κτλ. Αληθεια ή παραμύθια, δεν ξερω. Πάντως την περασμενη βδομαδα που πηγα απο εκεί για να ξεκινήσω δουλειά, συζυτήσαμε για το πρόγραμμα, την ύλη κτλ και μου λέει τα υπόλοιπα θα τα πούμε στην πορεία. Εγω κατάλαβα ότι θέλει να δει αν του κάνω αρχικά, και μετά... Τεσπα, όπως και να χει θα φανεί. Όταν βρω την ευκαιρία θα του μιλήσω, αν και έχω την αίσθηση ότι θα το κάνει εκείνος πρώτα. Οταν έχω νεα θα σας πω...
Λοιπόν, μια χαρα! Και προσληψη μου έκανε, και μια χαρα στην ωρα του με πληρωσε τελος του μηνός, και αυτά που δικαιούμαι πηρα!!! Ειναι το 1ο φροντιστήριο στο οποίο δουλεύω, στη ουσία μου έδωσαν ευκαιρία από το πουθενά για αποκτήσω προυπηρεσία και επιπλέον είναι και πολύ τυπικοί στο θέμα ασφάλιση-ωρομισθιο-πληρωμές. Τύχη? Λέτε να μου βγάλουν κανένα φασούλι στη συνέχεια???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:44:23 »

Αποσυνδεδεμένος nektark4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #172 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 03:15:52 πμ »
Γεια σε όλους,

Λοιπόν καινούριος κι εγώ και από πολλά που έχω διαβάσει και πολλά που δεν έχω διαβάσει, μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες. Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας.

Ξεκίνησα κι εγώ από φέτος σε ένα ΚΞΓ. Έχω αρκετές ώρες για αρχάριος γιατί διδάσκω δύο γλώσσες, Γερμανικά (με φιλολογία) και Αγγλικά (με επάρκεια και άδεια διδασκαλίας). Πιο συγκεκριμένα, έχω 24 την εβδομάδα. Τώρα εγώ είμαι full time? Ναι. Αλλά τί ακριβώς σημαίνει αυτό; Αν είχα μόνο 10 ώρες την εβδομάδα, τί θα άλλαζε; Γιατί και τώρα ώρες μετράω κάθε μήνα και ξέρω ότι παίρνω 7.5 καθαρά την ώρα. Στο τέλος του μήνα με ρωτάει πόσες ώρες έχω σημειώσει, τσεκάρει και τα τεφτέρια, συμφωνεί και με πληρώνει. Δεν είναι οτι παίρνω στάνταρ μηνιάτικο... Άρα δεν είμαι ωρομίσθιος; Ωρομίσθιος full-time; Μάλλον τα έχω μπερδέψει λίγο, οπότε αν αυτά που ρωτάω είναι τελείως άκυρα, γελάστε ελεύθερα... Μόνο ξεμπερδέψτε τα μου λίγο γιατί έχει χαθεί η μπάλα  :)

Άλλη ερώτηση και η πιο σημαντική: Δεκέμβρη-Ιανούάριο που το "μαγαζί" κλείνει πληρωνόμαστε μόνο τις ώρες που μας αναλογούν + ένα κάποιο δώρο Χριστουγέννων που βγαίνει με συντελεστή; Η πληρωνόμαστε κανονικά σα να δουλεύαμε εφόσον δε φταίμε εμείς που κλείνει + το δώρο; Το Πάσχα το ίδιο;

Και τέλος: Όπου να 'ναι θα αναγνωριστει το master μου απο Αγγλία, που είναι Επικοινωνίας και Μάρκετινγκ. Τότε δικαιούμαι παραπάνω χρήματα; Θα τα πάρω άραγε; Τί λέτε;

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #173 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 08:17:28 πμ »
nektark4 για την πρωτη απορια δεν ειμαι σιγουρη τι ακριβως ρωτας, παντως εισαι full time, αλλα πληρωνεσαι με την ωρα γιατι αυτη τη συμφωνια εχετε κανει. Υπαρχουν φροντιστηρια που πληρωνουν με το μηνα, αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι πιο καλα να πληρωνεσαι με την ωρα για να μην παιρνεις λιγοτερα, αναλογα με τις μερες που εργαζεσαι.

Να εχεις υποψιν σου οτι τις αργιες τις πληρωνεσαι!!!

Σχετικα με Πασχα και Χριστουγεννα, παιρνεις:
1. τις ωρες του καθε μηνα που δουλευεις
2. το δωρο
3. τις ωρες που θα δουλευες κανονικα αν ηταν ανοιχτο το φροντιστηριο! Πρακτικα δηλαδη, ειναι σαν να γραφεις ολες τις ωρες του μηνα, κι ας εχει κλεισει το φροντιστηριο.

Σχετικα με το μεταπτυχιακο, δεν ξερω αν ειναι σαν το Δημοσιο, οπου πρεπει να ειναι σχετικο με το αντικειμενο σου. Αν μετραει απλα το οτι εχεις μεταπτυχιακο, θα χρειαστει να καταθεσεις αντιγραφο στο αφεντικο, μαζι ισως με αιτηση, αναλογως ποσο τυπικη ειναι η σχεση σας, ζητωντας το εξτρα επιδομα.

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #174 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 10:00:08 πμ »
Όπως τα είπε η irene.Κανονικά παίρνεις τις ώρες των διακοπών εκτός από τα δώρα.Κάτι άλλο που πρέπει να σκεφτείς αν  και μπορεί να μην σου τύχει είναι αν θα σου περνάει τις ώρες σε περίπτωση που λείπει ολόκληρο τμήμα...μην σου φαίνεται παράλογο,εξαρτάται αν είναι μεγάλος αριθμός των παιδιών στο κάθε τμήμα.Εμένα μου είχε τύχει και λόγω γρίπης να λείπουν όλα αλλά και τέλη Μαίου λόγω εξετάσεων στο γυμνάσιο.Τότε συνήθως δεν πατάνε ειδικά αν γράφουν δύσκολο μάθημα.Εμένα δεν ήθελε να μου περάσει τις ώρες,ούτε να κάνουμε αναπλήρωση αν και τελικά τις πέρασε λέγοντας μου πολλές...κακίες.Την επόμενη χρονιά δεν ξαναπήγα παρόλο που με παρακάλαγε πάντως....4 χρόνια σχετικά καλής συνεργασίας χαλάσαν λόγω της τσιγκουνιάς τους για 2 μαθήματα... ::)

Αποσυνδεδεμένος nektark4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #175 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 02:48:02 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Irene μου έχεις δίκιο. Ούτε εγώ είμαι ακριβώς σίγουρος τί ρωτάω στην πρώτη ερώτηση...  :) Για Χριστούγεννα και Πάσχα αυτό είναι βάσει νόμου, έτσι; Δηλαδή ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μου πεί κάτι άλλο, να μην ρωτήσω και φανώ ακόμη πιο ψάρι απ' ότι πιθανώς έχω ήδη φανεί. Αυτό μου λές; Όλοι έτσι πληρωνόμαστε; Δεν το ήξερα ρε παιδιά, είμαι πολύ καινούριος

Πάντως μου ξεκαθάρισε για τις αργίες ότι θα πληρωθώ κανονικά ό,τι μάθημα έχω που είναι τμήμα. Βλέπετε, μπορεί να έχω 24 ώρες, αλλά μόνο οι 16 είναι γκρουπάκια. Οι υπόλοιπες είναι ιδιαίτερα στο χώρο του φροντιστηρίου, κάτι που είναι πολύ της μόδας. Τη λογική αυτή την βρίσκω αρκετά σωστή, αφού αν δεν γίνει το ιδιαίτερο, ούτε το μαγαζί πληρώνεται ούτε εγώ. Όσο για το αν θα λείπουν όλοι nelly μου, κάτι μου λέει ότι δεν θα πληρώνομαι σε αυτήν την περίπτωση και πως είναι αυτονόητο... Να γλιτώσουν και κανένα φράγκο οι άνθρωποι! Ευκαιρία έιναι.

Αυτό που με χάλασε είναι το ότι δεν θα πληρώνομαι λέει τις ώρες των διμηνιαίων διαγωνισμάτων, οι οποίες θα γίνουν σε ώρες που κανονικά θα είχαμε μάθημα. Είδαν λέει πως όταν τα τεστ τα έβαζαν Κυριακές και τέτοια δεν έρχονταν οι μαθητές. Ωραία.... Δηλαδή λέω εγώ θα δουλεύω 18-20 ώρες λιγότερες κάθε δύο μήνες, ενώ η φυσική μου παρουσία απαιτείται; Α, όχι μου λέει δεν τις χάνεις... Απλά προστίθενται στο τέλος της χρονιάς, γιατί ποτέ δεν τελειώνουμε ακριβώς Μάιο. Φτάνουμε με αναπληρώσεις και επαναλήψεις κλπ μέχρι και τέλη Ιουνίου... Όπως καταλαβαίνετε η λογική είναι ότι ε, μπορεί και να τις γλιτώσουμε τις ώρες. Ακόμη κι αν δεν τις γλιτώσουμε τις αναβάλουμε. Κρατάμε τα λεφτά για λίγο ακόμα επάνω μας...

Πολύ περίεργη φάρα ρε παιδί μου οι φροντιστηριάδες. Οι δικοί μου φαίνονται πολύ καλοί και καθαροί, όχι σαν κάτι άλλους που διαβάζω στο φόρουμ, αλλά ακόμη κι αυτοί κοιτούν να βγάλουν απ' τη μύγα ξύγκι. Τί να τους πω εγώ τώρα; Ότι χωρίς εμένα μαγαζί δεν υπάρχει, καθότι είμαι ο μοναδικός καθ. Γερμανικών και ότι θέλω να έχω μια όμορφη και ντόμπρα συνεργασία για να είμαι κι εγώ καθαρός και ντόμπρος; Να συμπεριφέρομαι δηλαδή ως στέλεχος του ΚΞΓ και να θέλω το καλό του και όχι ως αδικημένος που κοιτάει να κάνει λαμογιές; Αυτό ισχύει για όλες τις ιδιωτικές επιχειρήσεις...

Κάποιος πρέπει να τους πει ότι ο επαγγελματισμός είναι αμφίδρομος και ότι, όπως και με τους μαθητές, έτσι και οι καθηγητές αν τους ρίξεις στο φιλότιμο θα κερδίσεις πολλά. Ενώ όταν ό άλλος είναι νέος και τον μαθαίνεις απ' την αρχή στο "τόσες ώρες μείον τόσες συν τόσα ευρώ μείον οι επιτηρήσεις και μισά ένσημα και είσαι υποχρεωμένος και δώσε μου 2 ευρώ ρέστα κλπ κλπ" τον κάνεις λαμόγιο;;; Με ό,τι αυτό συνεπάγεται; Και ο νοών νοείτω. Αυτό στη γλώσσα των επιχειρήσεων λέγεται motivation και είναι ένα από τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα κάθε καλού προϊσταμένου (leader). Αλλά τί λέω τώρα... Αυτά είναι θεωρίες...

Τέλος πάντων, άποψή μου έιναι πως ο κάθε νέος θέλει να "δεθεί" με μία δουλειά και να τη θεωρεί "δική του". Γενικότερα δηλαδή, είναι στη φύση του ανθρώπου να "οικειοποιείται" τη δουλειά του και να την υποστηρίζει σα να ήταν δική του όλη η επιχείρηση, έστω κι αν είναι υπάλληλος. Πότε όμως; Όταν παίρνει ακριβώς αυτά που του αναλογούν...  Ο εργοδότης λόγω κακού management και λόγω κάποιων μικροπρεπειών είναι αυτός που τον χαλάει. Και μετά βλέπεις στο μαγαζί σου φαινόμενα του στυλ άλλος καθηγητής κάθε εξάμηνο, οι γονείς ξενερώνουν και μερικοί πάνε τα παιδιά τους αλλού. Και μετά: "Άσε, δύσκολο να έχεις φροντιστήριο. Τη μία χρονιά έχεις δουλειά και την άλλη μπορεί να μην έχεις εγγραφές. Πωπω άγχος...". Εμ, αλυσίδα πάνε αυτά. Ασχολούνται με το δέντρο του να γλιτώσουν μερικά ψιλά και χάνουν το δάσος του να έχουν μια συγκροτημένη και βιώσιμη επιχείρηση με επαγγελματίες in the long run.

Εσεις οι παλαιότεροι τί λέτε γι' αυτά; Έχω άδικο; Ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι ένας πιτσιρικάς που δεν έχει ξαναδουλέψει και τα βλέπω ουτοπικά το πράγμα. Δουλέυω από 19 χρονών σε άλλες δουλειές -τώρα είμαι 26- και έχω κάποια άποψη. Και από παιδάκι στον πατέρα μου που έχει συνεργείο και έχει υπαλλήλους τα ίδια έλεγα. "Πάρε τα παιδιά με το κάλο, μήν τους φαίρεσαι και πολύ αφεντικίστικα, γιατί τότε κι αυτοί θα φερθούν πολύ υπαλληλίστικα". Και όταν ανοίξω το δικό μου έτσι θα κάνω  :) (Αυτό το τελευταίο το είπα για να γελάσουμε. Όλοι ξεκινάμε φαντάζομαι με όνειρα να ανοίξουμε το δικό μας αλλά στην πορεία... κάπου χάνεται η όρεξη)

Ουφ τα είπα και ξαλάφρωσα. Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις κυρίες μου.

Περιμένω τις απόψεις σας.

Αποσυνδεδεμένος Elpida82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #176 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 04:04:14 μμ »
Για το θέμα του μισθού ή και των ενσήμων η καλύτερη λύση ειναι ενας λογιστής που ασχολείται με τετοια θέματα. Εμενα ενας μου ειχε πει παλιοτερα πως απο 18 ώρες και πάνω ειναι υποχρεωμένοι εκ του νομου να σε πληρώνουν με μισθό. Οποτε ψάξτο πριν κανονισεις.

Επισης εκ του νομου εχει καθοριστεί (αυτο ειναι σιγουρο που σου λεω) κάθε ωρα (οχι διδακτική, αλλα ανά  60 λεπτά) υπολογίζεις 50 λεπτά μάθημα και 10 λεπτά διάλειμμα. Οποτε να το προσεξεις και αυτο γιατι εμενα με κοροιδεύουν κανονικά και ακόμα διευθετώ το θέμα αυτό με τους υπευθυνους.Δε δουλεύεις με την ώρα αλλα με 45λπτα ή 50λεπτα μαξιμουμ . Ορισμένα φροντιστήρια το τηρούν και άλλα σε ...!

Εγώ προσπαθώ τωρα που ειναι η αρχή  στο φροντιστήριο να το λυσω το προβλημα, γιατι αν γινει πάγια τακτική αντε να το αλλαξω μετα. Αυτη τη στιγμή διεκδικώ το διάλειμμά μου αναμεσα στα τμήματα να φανταστείς!

good luck
ΠΕ 07

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #177 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 04:47:31 μμ »
για οποιοδήποτε θέμα αφορα την εργασία σας σε φροντιστήριο ( αμοιβές, ωράρια, συνθήκες εργασίας) μπορείτε να ενημερώνεστε αναλυτικά κ με εγκυρότητα απο τις παρακάτω ιστοσελίδες:

http://www.sefk.gr/
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank8831g.php
http://www.sefk.gr/main/dikaiomata.htm
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2009, 04:55:11 μμ από Georgia s »

Αποσυνδεδεμένος nektark4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #178 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 04:57:33 μμ »
Νομίζω Ελπίδα πως το να πληρώνεσαι με την ώρα βολεύει. Δηλαδή τα σχεδόν 800 ευρώ που μου βγαίνουν εμένα οι 24 ώρες την εβδομάδα ΔΕΝ πρόκειται να τα πάρω σε μισθό. Θα μου πουν 650 ευρώ και θα μου βάζουν όσες ώρες θέλουν. Έτσι έχω καταλάβει από αγγελίες που μιλούν για κανονικό μισθό δηλαδή. Άντε λοιπόν και μου δίνουν και 800. Μετά θα παρακαλάω να μη μου βάλουν άλλες ώρες γιατί θα είναι άδικο.

Ή μήπως νομίζεις πως θα σου δώσει κανείς 1000 ευρώ μισθό για να συμπεριλάβει και ώρες γονέων και διάβασμα και προετοιμασία τεστ κλπ κλπ, οπότε θα λες: ε, καλά είναι, κανονική δουλειά με τις απαιτήσεις της, άλλοτε περισσότερες και άλλοτε λιγότερες;
Θα τα κάνεις ΟΛΑ και θα παίρνεις μόνο 600 και θα σου κοπανάνε και το ότι παίρνεις μηνιάτικο οπότε είναι όλα μέσα στο μισθο. Εδώ το λένε τώρα που πληρώνουν με την ώρα. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος, οπότε διόρθωσέ με. Άποψή μου είναι, δεν το έχω ζήσει. Απλά σε αγγελία που αναφέρει μισθό δεν έχω δει πάνω απο 800 και για έμπειρο με προϋπηρεσίες και τα ρέστα. Φαντάσου για newbie.

Δε μου αναφέρεις όμως αν είσαι κι εσύ Γερμανικά ή μέση εκπαίδευση. Γιατί στη δεύτερη περίπτωση ώρες θα έχεις φαντάζομαι. Οπότε ο μισθός μπορεί και να αξίζει... Εγώ πάντως αν δεν είχα τα Αγγλικά θα είχα μόλις 10 ώρες και από αυτές οι 4 ιδιαίτερα εντός του φροντιστηρίου. Που σημαίνει πως αν ο ενήλικας βαρεθεί κοντά στην άνοιξη και το κόψε - γιατί συμβαίνει και αυτό... νο μαρτίνι νο πάρτυ.

Πάντως σ' εμένα με το θέμα της ώρας είναι οκ. Στα lesson plans που μου έδωσε για να με βοηθήσει να ξεκινήσω στα Αγγλικά (γιατί στα Γερμανικά τα ετοίμασα ΟΛΑ μόνος μου από το καλοκαίρι για ΟΛΑ τα επίπεδα) έγραφε ρητά: διδακτική ώρα=50 λεπτά. Διάλειμμα μεταξύ των ωρών=10 λεπτά. Και ποτέ δεν με έχει στραβοκοιτάξει αν τυχόν μου ξεφύγει και κάνω 15. Αλλά δεν δίνω κι εγώ δικαιώματα έτσι; Να είμαστε και σωστοί για να έχουμε απαιτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #179 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 05:11:00 μμ »
αυτη ειναι η συλλογικη συμβαση εργασιας για εμας τους καθηγητες σε κξγ

http://taxheaven.gr/sse/article.php?id=850


βασικος μισθος ισχυει για οσους εχουν 18 ωρες κ πανω. απλα δεν ξερω πως πληρωνονται οι επιλεον των 18 ωρες. γιατι φανταζομαι οτι δεν μπορει να πληρωνεται το ιδιο αυτος που εχει 18 κ καποιος με 25 ωρες.

ας μας διαφωτισει καποιος.

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #180 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 05:30:19 μμ »
αν δεν κάνω λάθος τα οικονομικά θέματα είναι αντικείμενο διαιτησίας:

http://www.omed.gr/el/index.php?myid=63&action=data&module=mysse

http://www.oefe.gr/pdf/diaititikiomed2008.pdf

έχε τα προς ενημέρωση σου.

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #181 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 12:42:05 μμ »
Υπάρχουν κανονισμοί για το αν λείπουν όλοι οι μαθητές κτλ...η ώρα πάντως είναι δεσμευμένοι,δεν έχει σημασία το ότι δεν ήρθαν οι μαθητές...αυτός δλδ αφαιρεί τις ώρες που δεν ήρθαν οι μαθητές στο μηνιάτικο που παίρνει;΄Ασε που χάνεις και τα ένσημα που αυτό θα έπρεπε να σε καίει...θα τα δεις στην πορεία,θέλει χρόνο για να κρίνεις αν είναι εντάξει ή όχι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 599
Σύνολο: 613

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.