*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)  (Αναγνώστηκε 62026 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #224 στις: Αύγουστος 06, 2023, 02:27:24 μμ »
Sigh...
Έχω πάει από ΕΦΚΑ κι έχω κάνει την αλλαγή ο ίδιος (βέβαια ακόμα και "αυτόματα" να γινόταν δεν έχει λογική στη μια περίπτωση να λέει επ΄αόριστον και στην άλλη να έχει ημερομηνία λήξης). Το πρόβλημά είναι ο υπάλληλος ο οποίος σκόπιμα το έχει με ημερομηνία λήξεως καθώς ισχυρίζεται ότι έτσι προβλέπεται εφόσον δεν έχω μονιμοποίηση ακόμα.
Μέχρι να προσκομίσω χαρτί μονιμοποίησης θα το έχει με λήξη και πρέπει να πηγαίνω καθε χρόνο αντίγραφο μισθοδοσίας για να το ανανεώνει.
Και ξαναέρχομαι στην αρχική μου ερώτηση
Έπεσες στην περίπτωση..κι εγώ και όσοι ξέρω που διοριστήκαμε πέρσι και αλλάξαμε φορέα,γράφει επ' Αόριστον.Πες το στον υπάλληλο μπας και..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:19:09 »

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #225 στις: Αύγουστος 06, 2023, 05:11:06 μμ »
Έπεσες στην περίπτωση..κι εγώ και όσοι ξέρω που διοριστήκαμε πέρσι και αλλάξαμε φορέα,γράφει επ' Αόριστον.Πες το στον υπάλληλο μπας και..

Το ξέρω, του το είπα. Δε τον ενδιαφέρει λέει τι κάνουν οι άλλοι υπάλληλοι. Αν θυμάμαι καλά μάλιστα, προϊστάμενος του τομέα του είναι.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #226 στις: Αύγουστος 06, 2023, 05:19:24 μμ »
Το ξέρω, του το είπα. Δε τον ενδιαφέρει λέει τι κάνουν οι άλλοι υπάλληλοι. Αν θυμάμαι καλά μάλιστα, προϊστάμενος του τομέα του είναι.
Υπομονή  συνάδελφε..μακάρι να ήξερα κάτι παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος ioannasol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μόνιμη Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #227 στις: Αύγουστος 07, 2023, 10:32:42 πμ »
Συνάδελφοι/σσες εγώ είμαι ήδη στο ΙΚΑ και δεν ξέρω τι να πράξω...Ιδέες;
Επίσης, να σας ενημερώσω ότι μέσα στη βδομάδα θα βγει το ΦΕΚ των νεοδιόριστων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:19:09 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #228 στις: Αύγουστος 07, 2023, 12:46:56 μμ »
Όσοι έχουν δικαίωμα επιλογής ένταξης σε συνταξιοδοτικό καθεστώς πρώην ΙΚΑ ή ΔΗΜΟΣΙΟ (δηλαδή ΜΟΝΟ όσοι έχουν προϋπηρεσία στο Δημόσιο πριν την 1/1/2011) δεν έχουνε λόγο να επιλέξουν ΙΚΑ. Οι κρατήσεις είναι ίδιες. Πρέπει να είναι πολύ ακραία περίπτωση ώστε η ένταξη αυτή τώρα να είναι ευνοϊκή αργότερα που θα βγει στη σύνταξη. Σε γενικές γραμμές το συνταξιοδοτικό καθεστώς του Δημοσίου έχει ευνοϊκότερες διατάξεις. Οπότε 99% συμφέρει το Δημόσιο.

Όσοι δεν έχουν προϋπηρεσία στο Δημόσιο πριν την 1/1/2011 δεν θα πρέπει να ασχοληθούν με το θέμα "επιλογή ασφάλισης" (που και αυτή η διατύπωση είναι λάθος αλλά τέλος πάντων). Δεν τους αφορά.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1729
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #229 στις: Αύγουστος 07, 2023, 07:08:04 μμ »
Συνάδελφοι/σσες εγώ είμαι ήδη στο ΙΚΑ και δεν ξέρω τι να πράξω...Ιδέες;
Επίσης, να σας ενημερώσω ότι μέσα στη βδομάδα θα βγει το ΦΕΚ των νεοδιόριστων.
Το ζητημα αυτο  αφορά στο αν θα επιλεξει ο νεοδιοριστος την υπαγωγη του στην ασφάλιση του κλάδου κύριας  σύνταξης-υγειας
με τις ρυθμισεις του πρωην ΙΚΑ -ΕΤΑΜ ή του Δημοσίου, όπου και εαν αυτές οι ρυθμισεις εχουν διαφορές.
Για να εχει δικαιωμα  στην επιλογη αυτη ο νεοδιοριστος θα πρεπει να 'εχει ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ (ασχετα αν η προυπηρεσια αυτη ηταν στην εκπαιδευση -αναπληρωτης /ωρομισθιος- ή σε αλλη υπηρεσια του δημοσιου)  ΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ , ΣΕ Ο.Τ.Α. Α΄ ΚΑΙ Β΄ΒΑΘΜΟΥ ΠΡΙΝ ΤΗΝ 1/1/2011
δηλ για την ακριβεια εχει δικαιωμα επιλογης μεταξυ πρωην ΙΚΑ-Δημοσιου εαν και εφοσον ειχε ΕΣΤΩ και ΕΝΑ ΕΝΣΗΜΟ πριν την 1/1/2011 σε δημοσιο φορεα/υπηρεσια. Αν δεν ειχε τοτε συνεχιζει με τις ρυθμισεις του πρωην ικα-εταμ χωρις να μπαινει σε διλήμματα.

Σχετικη νομοθεσια:
https://www.taxheaven.gr/pagesdata/65531_2020.pdf

 Με βαση τα δικα μου ψαξιματα στη προαναφερομενη νομθεσια και οχι μονο  προκυπτουν τα εξης:

1)

"..Όπως είναι γνωστό, με τις διατάξεις του άρθρου 2 του Ν.3865/2010, οι τακτικοί και μετακλητοί υπάλληλοι και λειτουργοί του Δημοσίου, τακτικοί και μετακλητοί υπάλληλοι της
Βουλής, των Ν.Π.Δ.Δ. και των Ο.Τ.Α. α΄ και β΄ βαθμίδας, καθώς και οι ιερείς και υπάλληλοι των εκκλησιαστικών νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, που προσλήφθηκαν στο Δημόσιο για πρώτη φορά από 1.1.2011 και μετά, εφόσον δεν είχαν απασχοληθεί κατά το προγενέστερο διάστημα σε φορέα του δημοσίου, υπήχθησαν στην ασφάλιση μόνο του Κλάδου Κύριας
σύνταξης του τ. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ στο κοινό καθεστώς (και όχι στο δημοσιοϋπαλληλικό καθεστώς), ενώ τα πρόσωπα αυτά ασφαλίστηκαν για ασθένεια, επικουρική σύνταξη και εφάπαξ βοήθημα στους οικείους φορείς, στους οποίους υπάγονται όσοι από αυτούς είχαν ασφαλισθεί για πρώτη φορά από 1/1/1993 και μετά στο Δημόσιο ή σε φορείς Κύριας ασφάλισης..
+
..Για λόγους ωστόσο ορθολογικής εφαρμογής του νομοθετικού πλαισίου και ίσης μεταχείρισης μεταξύ των υπαλλήλων που υπηρετούσαν ή προσλήφθηκαν μέχρι 31/12/2010 στο
Δημόσιο, αλλά διοριστηκαν μέχρι 31/12/2010 και παρέμειναν στην ίδια Υπηρεσία, το Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων με σχετικά έγγραφά του (ενδεικτικά αναφέρουμε
τα με αριθ. Φ11221/25753/1694/29-11-2011 και Φ11221/30269/1205/21-7-2016) έδωσε τη δυνατότητα επιλογής υπαγωγής στην ασφάλιση του πρώην ΙΚΑ-ΕΤΑΜ αντί του Δημοσίου και στους υπαλλήλους με ΦΕΚ διορισμού από 1/1/2011 και μετά, εφόσον έχουν προϋπηρεσία με οποιαδήποτε σχέση εργασίας πριν την ανωτέρω ημερομηνία στο Δημόσιο,
σε Ν.Π.Δ.Δ., Ο.Τ.Α. α΄και β΄ βαθμού και εν γένει στους φορείς του άρθρου 2 του εν λόγω νόμου..."

2) Η συνταξη  θα υπολογιστει  με τον ιδιο τροπο (νομος κατρουγκαλου=εθνικη συνταξη +ανταποδοτική) και το ποσο των κρατησεων θα ειναι το ιδιο.

3) το δικαιωμα για εφαπαξ δεν επηρεαζεται αρνητικα οτι κι αν επιλεξεις. Πλεον   μπορεί ο οποιοσδήποτε να λάβει εφάπαξ που αναλογεί σε όσα χρόνια εισφορών έχει καταβάλει (εχει καταργηθει ο χρονικος περιορισμος).Η εφάπαξ παροχή απονέμεται από τον Κλάδο Εφάπαξ Παροχών του e-ΕΦΚΑ, εφόσον ο ασφαλισμένος έλαβε κύρια σύνταξη λόγω γήρατος ή οριστικής αναπηρίας.. Πρακτικα εφαπαξ παιρνεις μονο για τα χρονια που εισαι μονιμος γιατι τοτε καταβαλεις εισφορες (ως αναπληρωτης δεν καταβαλεις εισφορες για εφαπαξ). Αρα ο νεοδιοριστος οτι κι αν επιλεξει θα λαβει εφαπαξ για οσα χρονια ηταν μονιμος και το οποίο θα υπολογιστει με ενιαιο τροπο.

4) αν κανεις αιτηση από δω και περα για εξαγορα πλασματικών ετων θα πληρωσεις το ιδιο ποσο
5) Η διαφορα ειναι οτι ΜΕ ΤΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, αν επιλεξεις δημοσιο εχεις τη δυνατοτητα να εξαγορασεις περισσοτερα πλασματικα χρονια παιδιων, σπουδων κλπ σε σχεση με τις αντίστοιχες ρυθμισεις του πρων ικα-εταμ.

6) επισης με βαση το ".. Για τις προϋποθέσεις θεμελίωσης σύνταξης εξ ιδίου δικαιώματος , καθώς και για τα όρια ηλικίας καταβολής της σύνταξης των ανωτέρω προσώπων, εξακολουθούν να έχουν εφαρμογή οι οικείες διατάξεις της συνταξιοδοτικής νομοθεσίας του Δημοσίου, όπως αυτές ισχύουν κατά την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού.»
εξακολουθουν να διατηρουνται οι ευνοικες ρυθμισεις για γονεις ανηλικων τεκνων και τριτεκνους σε οσους υπαγονται στις ρυθμισεις του "πρωην Δημόσιου φορεα κυριας ασφαλισης".
ΟΜΩΣ σε σχεση με το (5) και (6) και ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΨΑΞΙΜΑΤΑ (εντελως προσωπικη αποψη) θεωρω ΟΤΙ ΤΑ ΑΜΕΣΩΣ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ θα αμβλυνθουν/.εξομοιωθουν ΚΑΙ αυτές οι διαφορές






« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2023, 08:14:30 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #230 στις: Αύγουστος 07, 2023, 10:45:19 μμ »
Πολύ σωστά όλα. Απλώς να επαναλάβουμε ότι η επιλογή (για όποιον έχει το δικαίωμα να επιλέξει φυσικά) αφορά μόνο τον κλάδο ΣΥΝΤΑΞΗΣ και είναι μόνο θέμα αποτύπωσης στα εσωτερικά συστήματα του ΕΦΚΑ. Και δεν πρέπει να λέμε "έχω επιλέξει ΙΚΑ" ή "έχω επιλέξει δημόσιο" γιατί δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Το σωστό είναι "έχω επιλέξει συνταξιοδοτικό καθεστώς δημοσίου" ή "συνταξιοδοτικό καθεστώς πρώην ΙΚΑ".
Στην υγειονομική περίθαλψη δεν υπάρχει διαφοροποίηση: όλοι τα ίδια ποσοστά με την ίδια εσωτερική κωδικοποίηση του ΕΦΚΑ.
Μπορεί ο καθένας να δει τη δική του "αποτύπωση" στον ατομικό λογαριασμό ασφάλισης:
https://www.efka.gov.gr/el/atomikos-logariasmos-asphalises

Κανείς δεν έχει βρεθεί ποτέ (ούτε καν από τον ΕΦΚΑ) να εξηγήσει ποια θα ήταν η περίπτωση που θα ήταν συμφέρουσα η επιλογή "πρώην ΙΚΑ" για όσους διορίζονται μετά την 1/1/2017 και έχουν εννοείται το δικαίωμα επιλογής. Συνεπώς, όπως το 99% προτείνει εδώ και αλλού, η σωστή επιλογή είναι "συνταξιοδοτικό καθεστώς πρώην Δημοσίου".

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1729
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #231 στις: Αύγουστος 08, 2023, 01:27:06 πμ »
κατ αρχας ευχαριστω για τα καλα λογια.
Ως προς το υπο συζητηση θεμα:

Διευκρινιζω οτι η επιλογη για υπαγωγη στις διαταξεις ασφαλισης του πρώην ΙΚΑ – ΕΤΑΜ αφορά μόνο τον Κλάδο Κύριας
σύνταξης του τ. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ
στο κοινό καθεστώς  ή τις αντιστοιχες (πρωην) διαταξεις του Δημοσίου, ενώ συνεχιζουν οι υπαλληλοι αυτοι  να διεπονται ως προς τον κλαδο ασθενειας, επικουρικής σύνταξης και εφάπαξ βοήθηματος απο τις διαταξεις των οικειων φορεων, στους οποίους υπάγονται όσοι από αυτούς είχαν ασφαλισθεί για πρώτη φορά από 1/1/1993 και μετά στο Δημόσιο ή αντίστοιχα στους υπόλοιπους φορείς Κύριας ασφάλισης.

Ως προς το οτι κανεις δεν έχει βρεθεί ποτέ (ούτε καν από τον ΕΦΚΑ) να εξηγήσει ποια θα ήταν η περίπτωση που θα ήταν συμφέρουσα η επιλογή "πρώην ΙΚΑ" για όσους διορίζονται μετά την ενοποιηση των ταμειων, θα σου προτεινα να διαβασεις και να αρκεστεις (ισως) στις δικες μου παρακατω εξηγησεις, μιας και δεν προκειται ποτε στον αιώνα τον άπαντα να μας επισκεφτει καποιος ΕΦΚΑφιτης (και που να μας βρει αλλωστε στο ανωνυμο περιβαλλον μας..):

Πιο συγκεκριμενα, ενα κινητρο για να μην αποεπιλέξει τις ρυθμισεις του πρωην ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ενας νεοδιοριστος εκπκος ειναι το γεγονος οτι  αν η μεχρι τωρα ασφαλιστικη του ζωη περιλαμβάνει μονο  ενσημα ΙΚΑ, τοτε δεν υπαρχει λογος να συνεχισει με ρυθμισεις δημοσιου στην περιπτωση που μεταξυ αυτων συμπεριλαμβανονται και βαρεα-ανθυγιεινα (προφανως απο εργασια εκτος εκπσης) και τα οποια θα τον βοηθησουν να θεμελιωσει πιο ευκολα δικαιωμα συνταξης συνεχιζοντας με ρυθμισεις πρωην ικα εταμ.

Το κυριοτερο ομως πιθανο πλεονεκτημα των διαταξεων πρωην ικα -εταμ βρισκεται στο παρακατω:

Ενω γενικα για όσους θεμελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωμα από 1/1/2013 και μετά, εξακολουθούν να ισχύουν τα  γενικά όρια ηλικίας συνταξιοδότησης από τον e-ΕΦΚΑ (για άνδρες και γυναίκες),όπως αυτά διαμορφώθηκαν με τις διατάξεις του ν.4336/15, ητοι:

62 ετών για πλήρη σύνταξη με τουλάχιστον 40 έτη (12.000 ημέρες) ασφάλισης,

62 ετών για  μειωμένη σύνταξη με 15 χρόνια (4.500 ημέρες), εφόσον η χορήγηση μειωμένης σύνταξης προβλέπεται από τις καταστατικές διατάξεις του εντασσόμενου στον e-ΕΦΚΑ Ταμείου και σύμφωνα με τις σχετικές ειδικές χρονικές προϋποθέσεις.

67 ετών για πλήρη σύνταξη με τουλάχιστον 15 έτη (4.500 ημέρες) ασφάλισης,

εντουτοις οσοι θεμελιωνουν δικαιωμα πριν το 2012 ισως να τους βολευαν οι ρυθμισεις πρώην ΙΚΑ οπως πχ Η παρακατω ρυθμιση που  προβλεπεται στο αρθρο 10 του 3863

 " ΛΟΙΠΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ

Άρθρο 10

Όρια ηλικίας συνταξιοδότησης και αναγνωριζόμενοι χρόνοι

1. Τα δύο πρώτα εδάφια της παραγράφου 1 του άρθρου 10 του ν. 825/1978 (ΦΕΚ 189 Α΄), όπως ισχύουν, αντικαθίστανται ως εξής:

«1. Ο ασφαλισμένος του ΙΚΑ−ΕΤΑΜ δικαιούται σύνταξης, αν κατά την υποβολή της αίτησης έχει πραγματοποιήσει 10.500 τουλάχιστον ημέρες εργασίας στην ασφάλιση του ΙΚΑ−ΕΤΑΜ και έχει συμπληρώσει το 58ο έτος της ηλικίας του.

Ο ανωτέρω χρόνος ασφάλισης για τους ασφαλισμένους που συμπληρώνουν αυτόν από 1.1.2011 αυξάνεται κατά 300 ημέρες κάθε χρόνο και μέχρι τη συμπλήρωση 12.000 ημερών ασφάλισης.

Το όριο ηλικίας που προβλέπεται από το πρώτο εδάφιο, αυξάνεται σταδιακά από 1.1.2012 κατά ένα (1) έτος κάθε χρόνο και μέχρι τη συμπλήρωση του 60ού έτους της ηλικίας.»

Μια τετοια ρυθμιση ας πουμε δεν την εχουν ως επιλογη οι εκπκοι που διοριστηκαν στο δημοσιο πριν την 1/1/2011 (δηλ υπαγονται στις ρυθμισεις δημοσιου)  και οι οποιοι θεμελιωνουν  σε μεγαλυτερα ορια ηλικιας (απο 62+ και πανω).

Τελος θα προσθεσω σε σχεση με την πρωτη μου αναρτηση και τις παρακατω λεπτομερειες:

"Σύμφωνα με εγκύκλιο του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους, οι τακτικοί και μετακλητοί υπάλληλοι και λειτουργοί του Δημοσίου, της Βουλής, των ΝΠΔΔ και των ΟΤΑ α' και β' βαθμού, καθώς και οι ιερείς και οι υπάλληλοι των εκκλησιαστικών νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου που προσλαμβάνονται για πρώτη φορά από την 1η Ιανουαρίου 2011 και μετά, υπάγονται υποχρεωτικά και αυτοδίκαια στον κλάδο κύριας σύνταξης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ (κοινό καθεστώς ΙΚΑ).

Ως ημερομηνία πρόσληψής τους λαμβάνεται υπόψη η ημερομηνία που φέρει το ΦΕΚ διορισμού υπό την προϋπόθεση ότι η ανάληψη υπηρεσίας θα λάβει χώρα μέσα σ’ ένα μήνα από την ημερομηνία κοινοποίησης της πράξης διορισμού, διαφορετικά ως ημερομηνία πρόσληψης λαμβάνεται υπόψη η ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας.

Επομένως εάν υπάλληλος έχει ΦΕΚ διορισμού πριν από την 1η Ιανουαρίου 2011 και η ανάληψη υπηρεσίας λάβει χώρα μέσα σ’ ένα μήνα από την ημερομηνία κοινοποίησης της πράξης του διορισμού, δεν θα υπαχθεί στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, αλλά σε αυτή του Δημοσίου.

Από τη διατύπωση της διάταξης, η οποία αναφέρεται σε «πρόσληψη» για πρώτη φορά, συνάγεται κατ’ αρχήν, ότι στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ θα υπαχθούν μόνο όσα από τα ανωτέρω πρόσωπα διορισθούν χωρίς να έχουν καμία προϋπηρεσία με οποιαδήποτε σχέση εργασίας πριν την 1η Ιανουαρίου 2011.

Έτσι, υπάλληλος που προσλαμβάνεται με σχέση δημοσίου δικαίου από την 1η Ιανουαρίου 2011 και μετά, έχει όμως προϋπηρεσία στο Δημόσιο, σε ΟΤΑ ή σε άλλο ΝΠΔΔ ή σε αντίστοιχες υπηρεσίες κράτους-μέλους της ΕΕ, ως τακτικός υπάλληλος ή λειτουργός (ή εξομοιούμενος), συμβασιούχος με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου ή ορισμένου χρόνου, ημερομίσθιος (έστω και μία ημέρα εργασίας) ή με σύμβαση μίσθωσης έργου ή κατ’ αποκοπή εργασία, οι οποίες όμως έχουν τα χαρακτηριστικά της εξαρτημένης εργασίας, δεν θα υπαχθεί στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ (κοινό καθεστώς ΙΚΑ), αλλά στην ασφάλιση του Δημοσίου.

Το ίδιο ισχύει και για τον υπάλληλο που μετατάσσεται ή μεταφέρεται από άλλη δημόσια υπηρεσία στην οποία η έναρξη της διανυθείσας υπηρεσίας του προηγείται της 1-1-2011, καθώς και για αυτόν που θα μονιμοποιηθεί στο Δημόσιο μετά την 1η Ιανουαρίου 2011, αλλά ο χρόνος προϋπηρεσίας του σε αυτό, με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου, ανατρέχει πριν την ανωτέρω ημερομηνία.

Τα ανωτέρω, έχουν ανάλογη εφαρμογή για τους υπαλλήλους που θα διορισθούν ως τακτικοί ή μετακλητοί σε ΝΠΔΔ από 1-1-2011 και μετά, οι οποίοι δεν θα υπαχθούν στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ (κοινό καθεστώς ΙΚΑ), αλλά στην ασφάλιση του φορέα που θα υπάγονταν πριν τη θέσπιση των διατάξεων του άρθρου 2 του Ν. 3865/2010.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο, τα όσα προαναφέρθηκαν θα τύχουν εφαρμογής ανεξάρτητα από τον χρόνο που έχει μεσολαβήσει μεταξύ της τυχόν προϋπηρεσίας του υπαλλήλου και της νέας πρόσληψης, καθώς επίσης και από την ύπαρξη ή μη ασφάλισης κατά την διάρκεια της προϋπηρεσίας του, αφού από καμία διάταξη δεν προκύπτει τέτοια σύνδεση".
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2023, 10:51:54 πμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #232 στις: Αύγουστος 08, 2023, 03:45:54 μμ »
Νομίζω ότι οι περιπτώσεις που θα ήταν καλύτερη η επιλογή με πρώην ΙΚΑ είναι ελάχιστες για να μπορούν να συντρέχουν όλες οι προϋποθέσεις μαζί.
Κυκλοφορεί και ένα βίντεο που εξηγεί ένας ειδικός σε μια ομάδα εκπαιδευτικών το θέμα.
Τέλος πάντων, ο καθένας ας κάνει αυτό που κρίνει καλύτερο για τον εαυτό του.

Αποσυνδεδεμένος ΜαρίαΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #233 στις: Αύγουστος 24, 2023, 09:39:23 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Πρόσφατα άλλαξα ασφαλιστικό φορέα χάρη και στη δική σας βοήθεια ειδικά του mmmm και ΕΠΟ και σας ευχαριστώ πολύ. Πέρασα και την κόρη μου (19 ετών)που σπουδάζει ως έμμεσα ασφαλισμένη, αλλά στην κόρη μου βγάζει λήξη ασφαλιστικής ικανότητας 29/2/2024. Ειναι εντάξει ή πρέπει να ξαναπάω στον ΕΦΚΑ να το διορθώσουν; Δηλ στα έμμεσα μέλη έχει ετήσια ισχύ και πρέπει να ανανεώνεται, ή είναι λάθος και να πάω να το διορθώσουν; Ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #234 στις: Αύγουστος 24, 2023, 09:42:26 μμ »
Με το χαρτι της ορκωμοσιας πηγα στη ΔΥΠΑ για να διακοπει το επιδομα ανεργιας. Εχω επιλεξει την ασφαλεια δημοσιου, πρεπει να παω και στον εφκα να κανω κατι;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #235 στις: Αύγουστος 24, 2023, 09:53:26 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Πρόσφατα άλλαξα ασφαλιστικό φορέα χάρη και στη δική σας βοήθεια ειδικά του mmmm και ΕΠΟ και σας ευχαριστώ πολύ. Πέρασα και την κόρη μου (19 ετών)που σπουδάζει ως έμμεσα ασφαλισμένη, αλλά στην κόρη μου βγάζει λήξη ασφαλιστικής ικανότητας 29/2/2024. Ειναι εντάξει ή πρέπει να ξαναπάω στον ΕΦΚΑ να το διορθώσουν; Δηλ στα έμμεσα μέλη έχει ετήσια ισχύ και πρέπει να ανανεώνεται, ή είναι λάθος και να πάω να το διορθώσουν; Ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά!
Στους έμμεσα ασφαλισμένους η ασφαλιστική ικανότητα γίνεται ετήσια, επειδή υπάρχουν προϋποθέσεις. Για τους φοιτητές υπάρχει ηλικιακός περιορισμός και πρέπει κάθε χρόνο να πιστοποιείται από τη γραμματεία της σχολής ότι η φοίτηση συνεχίζεται.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #236 στις: Αύγουστος 24, 2023, 09:55:23 μμ »
Με το χαρτι της ορκωμοσιας πηγα στη ΔΥΠΑ για να διακοπει το επιδομα ανεργιας. Εχω επιλεξει την ασφαλεια δημοσιου, πρεπει να παω και στον εφκα να κανω κατι;
Στον ΕΦΚΑ θα πας να δηλώσεις ότι εφόσον είσαι πλέον με μόνιμη σύμβαση στο Δημόσιο, η ασφαλιστική σου ικανότητα δεν πρέπει να λήγει.

Αποσυνδεδεμένος ΜαρίαΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #237 στις: Αύγουστος 24, 2023, 10:03:15 μμ »
Στους έμμεσα ασφαλισμένους η ασφαλιστική ικανότητα γίνεται ετήσια, επειδή υπάρχουν προϋποθέσεις. Για τους φοιτητές υπάρχει ηλικιακός περιορισμός και πρέπει κάθε χρόνο να πιστοποιείται από τη γραμματεία της σχολής ότι η φοίτηση συνεχίζεται.

Συνάδελφε Lasid καλησπέρα! σε ευχαριστώ πάρα πολύ! :) :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 364
Σύνολο: 374

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.