*

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012  (Αναγνώστηκε 58070 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #322 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 05:08:51 μμ »
Ναι 4,5 μόρια παίρνεις, ταθεωρείς πολλά σε σύγκριση με τα 100 που είναι το άριστα;; Καλά να γράψεις, λίγο προυπηρεσία να έχεις τα υπερκαλύπτεις με το παραπάνω τα 4,5 μόρια. Για εμένα προσωπικά δεν αξίζει καν το κόπο, το θεωρώ τρέλα να ξοδέψω άλλα 2 με 3 χρόνια στην Ελλάδα για ένα μαστερ παιδαγωγικών για να πάρω και αν θα πάρω 4,5 μόρια, που και να τα πάρεις πάλι δεν λέει κάτι, μιας και από τον πίνακα που θα καταρτιστεί αν ποτέ των ποτών γίνει ΑΣΕΠ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ. ΜΠορεί δηλαδή από αυτό το πίνακα να πάρουν ελάχιστους.

Δεν το συζητώ για εξωτερικό-εκεί υπάρχει ξέρετε πέρα από τα οικονομικά που πρέπι να δώσετε και η αμφιβολία αν είναι στις επιστήμες αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:10:54 »

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #323 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 05:09:01 μμ »
Γενικά παιδιά πρέπει να το σκεφτεί πλέον κάποιος πολύ καλά πριν ξοδέψει και άλλα χρήματα για να μαζέψει προσόντα για την εκπαίδευση (θεωρώ ότι ήδη οι περισσότεροι έχουμε ξοδέψει πολλά). Γίνονται πλέον τόσες λίγες οι πιθανότητες διορισμού, πρόσληψης ως αναπληρωτή και τόσος μικρός ο μισθός, που αμφιβάλω αν πρακτικά θα κάνει ποτέ κανένας απόσβεση αυτών που έδωσε.

Προσωπικά και να με πάρει η ΑΣΠΑΙΤΕ φέτος θα πάρω παράταση για του χρόνου. Θα δω πρώτα τι θα γίνει με τις νέες συγχωνεύσεις σχολείων, την εφεδρεία των εκπαιδευτικών και την κατακόρυφη μείωση των αναπληρωτών που έχουν εξαγγειλει. Δεν έχω λεφτά για πέταμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2011, 05:14:14 μμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #324 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 05:12:06 μμ »
Παράθεση
Ε αμα σε παρουνε τελικα στην ΑΣΠΑΙΤΕ μην πας.

Πραγματικά υπάρχει μια τέτοια μεγάλη πιθανότητα πλέον να μην πάω, μιας και δουλειά δεν σου δίνει, πρέπει επίσης να απενεργοποίησεις την άιτηση αναπληρωτών, μιας και αν τυχόν, λέμε τώρα, σε καλέσουν και δεν πας 2 χρόνια έξω!!!!!!
Και εδώ που τα λέμε είναι χειρότερα να πας, να χαρείς και μετά να έρθει η πλήρης απογο΄γτευση όταν θα λες μα καλά και μαστερ έχω και ΑΣΠΑΙΤΕ έχω και πάλι από την από έξω. Δεν φταίμε πλέον εμείς, δεν είναι το θέμα ότι έχουμε λίγα προσόντα είναι το θέμα ότι πλέον έκλεισαν όλες οι θέσεις στην εκπαίδευση και δημόσιο ειδικά για τεχνικές ειδικότητες. Και να πω και του στραβού στο δίκαιο, άμα είχε τόσα κενά ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΛΕΣΕΙ ΗΔΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΛΕΙ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ.....

Άρα πραγματικά δεν ξέρω πλέον αν συμφέρει, δεδομένου ότι δεν έχει κάνει ακόμα προσλήψεις και από χρόνου τα πράγματα θα είναι ακόμα πιο φρικτά. Από φέτος και του χρόνου οι πρώτες συγχωνεύσεις που θα γίνουν είναι αυτές των ΕΠΑΛ, μάλιστα θα τις κάνουν και καλά στο όνομα του Τεχνολογικού Λυκείου, ότι και καλά τα συγχωνεύουν γιατι πλέον καταργούνται τα ΕΠΑΛ και αρχίζει η λειτουργία του Τεχνολογικού Λυκείου. Διαβάστε το άρθρο που δημοσιευτηκε από Radius στο thread των αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2011, 05:17:49 μμ από JohnyWalker »

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #325 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 05:13:19 μμ »
Ναι 4,5 μόρια παίρνεις, ταθεωρείς πολλά σε σύγκριση με τα 100 που είναι το άριστα;; Καλά να γράψεις, λίγο προυπηρεσία να έχεις τα υπερκαλύπτεις με το παραπάνω τα 4,5 μόρια. Για εμένα προσωπικά δεν αξίζει καν το κόπο, το θεωρώ τρέλα να ξοδέψω άλλα 2 με 3 χρόνια στην Ελλάδα για ένα μαστερ παιδαγωγικών για να πάρω και αν θα πάρω 4,5 μόρια, που και να τα πάρεις πάλι δεν λέει κάτι, μιας και από τον πίνακα που θα καταρτιστεί αν ποτέ των ποτών γίνει ΑΣΕΠ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ. ΜΠορεί δηλαδή από αυτό το πίνακα να πάρουν ελάχιστους.

Δεν το συζητώ για εξωτερικό-εκεί υπάρχει ξέρετε πέρα από τα οικονομικά που πρέπι να δώσετε και η αμφιβολία αν είναι στις επιστήμες αγωγής.
Μα καταρχάς όσα master και να έχεις δεν σου διασφαλίζει κανείς ότι θα είσαι καν στον νέο πίνακα αν δεν έχεις ήδη επιτυχία σε ΑΣΕΠ, αφού κάποιος μπορεί να μην περάασει καν τη βάση όταν θα γίνει ο ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:10:54 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #326 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 08:09:49 μμ »
Ναι 4,5 μόρια παίρνεις, ταθεωρείς πολλά σε σύγκριση με τα 100 που είναι το άριστα;; Καλά να γράψεις, λίγο προυπηρεσία να έχεις τα υπερκαλύπτεις με το παραπάνω τα 4,5 μόρια. Για εμένα προσωπικά δεν αξίζει καν το κόπο, το θεωρώ τρέλα να ξοδέψω άλλα 2 με 3 χρόνια στην Ελλάδα για ένα μαστερ παιδαγωγικών για να πάρω και αν θα πάρω 4,5 μόρια, που και να τα πάρεις πάλι δεν λέει κάτι, μιας και από τον πίνακα που θα καταρτιστεί αν ποτέ των ποτών γίνει ΑΣΕΠ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ. ΜΠορεί δηλαδή από αυτό το πίνακα να πάρουν ελάχιστους.

Δεν το συζητώ για εξωτερικό-εκεί υπάρχει ξέρετε πέρα από τα οικονομικά που πρέπι να δώσετε και η αμφιβολία αν είναι στις επιστήμες αγωγής.
Κάνω καθαρά σύγκριση ΑΣΠΑΙΤΕ με μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής. Στο πρώτο ξενιτεύεσαι για ένα χρόνο ΑΝ σε πάρουν πληρώνεις 400 ευρώ δίδακτρα, έχεις ωράριο και υποχρεώσεις σχεδόν μεταπτυχιακού και το χαρτί που παίρνεις σου δίνει μόνο παιδαγωγική επάρκεια και τίποτα άλλο. Ενώ ένα μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής μπορείς να το κάνεις στην πόλη σου (αν μένεις σε πόλη με παιδαγωγική σχολή), συνήθως διαρκεί 1,5 ή 2 χρόνια, με το 2ο έτος να μη σε δεσμεύει συνήθως(όχι πάντα) με παρακολουθήσεις και έχεις όλα τα οφέλη ενός μεταπτυχιακού (τουλάχιστον στον ιδιωτικό τομέα έχει κάποια βαρύτητα). Τα +2,5 μόρια είναι μεν λίγα, αλλά αξίζει να ασχοληθείς 6 μήνες ή 1 χρόνο παραπάνω σε σχέση με την ΑΣΠΑΙΤΕ για να εξασφαλίσεις αυτό το προβάδισμα, χώρια ότι έχοντας καλύτερο επίπεδο σπουδών μπορείς να γράψεις και καλύτερα στον ΑΣΕΠ στα παιδαγωγικά.

Από 'κει και πέρα συμφωνώ ότι το μέλλον στην εκπαίδευση είναι δυσοίωνο και η καλύτερη επιλογή είναι να μην ασχοληθεί κάποιος καν. Και όποιος αποφασίσει να ρισκάρει και να ασχοληθεί θα πρέπει να περιμένει μεγάλες περιόδους ανεργίας, λίγα έως ελάχιστα χρήματα και καταπάτηση της αξιοπρέπειάς του ζητιανεύοντας για ελάχιστες ώρες σε ΙΕΚ, φροντιστήρια κτλ.

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #327 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 08:17:32 μμ »
Kαταρχήν όσο αφορά τα μεταπτυχιακά στις επιστήμες αγωγής αν αναφέρεσαι στις τεχνικές ειδικότητες είναι ελάχιστα των ελαχόστων στην Ελλάδα που δέχονται αποφοίτους.

Ένα είναι στη Ρόδο, ένα στη Φλώρινα και ένα ή δύο στην Αθήνα. Εγώ μόνο αυτά έχω υπόψη. Όλα τα ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΕ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΑΝ. δηλ. δεν μπαίνουν καν στο κόπο να κκοιτάξουν την υποψηφιοτητα, την απορρίπτουν κατευθείαν ως μη συναφές πτυχίο εκτός και αν έχεις βύσμα.

Αν μένεις σε αυτές τις 3 πόλεις καλώς, αν δεν μένεις όμως;;

Eπίσης ο μαστερ δεν σου λέει κανένας ότι θα το πάρεις στα 2 έτη. Οι πιο πολλοί στην Ελλάδα τα παίρνουν στα 2,5 - 3. Έχω κάνει μαστερ στην Ελλάδα και γνωρίζω την νοοτροπία που έχουν οι καθηγητές. Δεν είναι καν συγκρίσιμοι οι 7 μήνες της ΑΣΠΑΙΤΕ με τα 2 χρόνια το ελάχιστο ή αλλιώς 2,5-3 χρόνια ενός μαστερ. καμία σχέση το πρόγραμμα της ΑΣΠΑΙΤΕ με μάστερ.
Επίσης μετράει πλέον περισσότερο ένα μαστερ στην διοίκηση της εκπαίδευσης, που φυσικά δεν δέχονται τεχνικές ειδικότητες

Το μόνο κοινό που έχουν είναι το εξής: ΑΣΠΑΙΤΕ και μαστερ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΧΡΗΣΤΑ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΕΛΛΟΝ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΤΑ ΕΙΧΑΝ Η ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ (για τους λόγους που ανέφερα). Πιστέψτε με γιατί το βλ΄πεω στη σχολή μου: όλοι έκαναν μαστερ για το δημόσιο, στο τέλος καταργήθηκαν όλα στο δημόσιο και πλέον τα μαστερ αυτά δεν έχουν καμία αξία και ειδικά στο ιδωτικό τομέα.

Πιστεψε με αν αναφέρεσαι στα ιδιωτικά σχολεία δεν θα κοιτάξουν καν αν έχεις μαστερ στην αγωγή. Γνωστό να έχεις ή καλή προυπηρεσία και πιο πιθανό είναι να πάρουν κάποιοιν

Με όσα έχω δει, αυτά πιστεύω. Το πρόβλημα επαναλαμβάνω είναι ότι δεν υοάρχουν πλέον θέσεις ή αλλιώς εσκεμμένα θέλουν να καταργήσουν το μεγαλύτερο ποσοστό θέσεων που αφορά αναπληρωτές, μονίμους.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2011, 08:36:47 μμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #328 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 12:05:21 πμ »
Kαταρχήν όσο αφορά τα μεταπτυχιακά στις επιστήμες αγωγής αν αναφέρεσαι στις τεχνικές ειδικότητες είναι ελάχιστα των ελαχόστων στην Ελλάδα που δέχονται αποφοίτους.

Ένα είναι στη Ρόδο, ένα στη Φλώρινα και ένα ή δύο στην Αθήνα. Εγώ μόνο αυτά έχω υπόψη. Όλα τα ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΕ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΑΝ. δηλ. δεν μπαίνουν καν στο κόπο να κκοιτάξουν την υποψηφιοτητα, την απορρίπτουν κατευθείαν ως μη συναφές πτυχίο εκτός και αν έχεις βύσμα.

Αν μένεις σε αυτές τις 3 πόλεις καλώς, αν δεν μένεις όμως;;

Eπίσης ο μαστερ δεν σου λέει κανένας ότι θα το πάρεις στα 2 έτη. Οι πιο πολλοί στην Ελλάδα τα παίρνουν στα 2,5 - 3. Έχω κάνει μαστερ στην Ελλάδα και γνωρίζω την νοοτροπία που έχουν οι καθηγητές. Δεν είναι καν συγκρίσιμοι οι 7 μήνες της ΑΣΠΑΙΤΕ με τα 2 χρόνια το ελάχιστο ή αλλιώς 2,5-3 χρόνια ενός μαστερ. καμία σχέση το πρόγραμμα της ΑΣΠΑΙΤΕ με μάστερ.
Επίσης μετράει πλέον περισσότερο ένα μαστερ στην διοίκηση της εκπαίδευσης, που φυσικά δεν δέχονται τεχνικές ειδικότητες

Το μόνο κοινό που έχουν είναι το εξής: ΑΣΠΑΙΤΕ και μαστερ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΧΡΗΣΤΑ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΕΛΛΟΝ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΤΑ ΕΙΧΑΝ Η ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ (για τους λόγους που ανέφερα). Πιστέψτε με γιατί το βλ΄πεω στη σχολή μου: όλοι έκαναν μαστερ για το δημόσιο, στο τέλος καταργήθηκαν όλα στο δημόσιο και πλέον τα μαστερ αυτά δεν έχουν καμία αξία και ειδικά στο ιδωτικό τομέα.

Πιστεψε με αν αναφέρεσαι στα ιδιωτικά σχολεία δεν θα κοιτάξουν καν αν έχεις μαστερ στην αγωγή. Γνωστό να έχεις ή καλή προυπηρεσία και πιο πιθανό είναι να πάρουν κάποιοιν
Δεν διαφωνώ σε κάτι από αυτά που λες. Απλά πιστεύω ότι είσαι λίγο απαξιωτικός, χωρίς να έχεις άδικο σε όσα λες. Πχ δεν μπορείς να απαξιώνεις τα μάστερ επειδή δεν πιάνουν στο δημόσιο. Και εγώ έχω μάστερ στην ειδικότητά μου και ΑΣΠΑΙΤΕ έχω τελειώσει και κάθομαι και κάνω τώρα 2ο μάστερ σε παιδαγωγικά (που δεν δίνει ούτε τα 2,5 μόρια) καθαρά για λόγους επιστημονικής επάρκειας.

Όσο για τα βύσματα δίκιο έχεις και όσον αφορά την επιλογή στα μεταπτυχιακά και στα ιδιωτικά σχολεία. Εγώ αναγνωρίζω στην ΑΣΠΑΙΤΕ ότι είναι αρκετά πιο αξιοκρατική (όχι απόλυτα) στον τρόπο επιλογής σε σχέση με τα μεταπτυχιακά στις επιστήμες της αγωγής. Όποιος από εμάς πηγαίνει με το σταυρό στο χέρι θα πρέπει πλέον να είναι τόσο καλός ώστε να "κερδίζει" και αυτούς με το βύσμα (ποδοσφαιρική λογική-κατά το "να κερδίζουμε και τη διαιτησία" που έλεγε κάποτε ο Ντέμης ;)).

Αποσυνδεδεμένος ASTERAKI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #329 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 02:14:26 πμ »
Γειά σας,

έχει κανείς πληροφορίες για το ΠΕΣΥΠ?Αξίζει;To έχετε παρακολπουθήσει;Μαθαίνεις -παίρνεις κάτι ή είναι μονάχα θεωρία και μπλα-μπλα;

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #330 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 03:03:38 πμ »
Παράθεση
Δεν διαφωνώ σε κάτι από αυτά που λες. Απλά πιστεύω ότι είσαι λίγο απαξιωτικός, χωρίς να έχεις άδικο σε όσα λες. Πχ δεν μπορείς να απαξιώνεις τα μάστερ επειδή δεν πιάνουν στο δημόσιο. Και εγώ έχω μάστερ στην ειδικότητά μου και ΑΣΠΑΙΤΕ έχω τελειώσει και κάθομαι και κάνω τώρα 2ο μάστερ σε παιδαγωγικά (που δεν δίνει ούτε τα 2,5 μόρια) καθαρά για λόγους επιστημονικής επάρκειας.

Όσο για τα βύσματα δίκιο έχεις και όσον αφορά την επιλογή στα μεταπτυχιακά και στα ιδιωτικά σχολεία. Εγώ αναγνωρίζω στην ΑΣΠΑΙΤΕ ότι είναι αρκετά πιο αξιοκρατική (όχι απόλυτα) στον τρόπο επιλογής σε σχέση με τα μεταπτυχιακά στις επιστήμες της αγωγής. Όποιος από εμάς πηγαίνει με το σταυρό στο χέρι θα πρέπει πλέον να είναι τόσο καλός ώστε να "κερδίζει" και αυτούς με το βύσμα (ποδοσφαιρική λογική-κατά το "να κερδίζουμε και τη διαιτησία" που έλεγε κάποτε ο Ντέμης ;)).

To αντίθετο τα απαξιώνω επειδή πιάνουν ακριβώς ΜΟΝΟ στο ΔΗΜΟΣΙΟ. Πας στο ιδιωτικό και γελάνε με τα μαστερ. Τα Πανεπιστημια φταίνε για αυτό. Η ελλάδα έχει πληθώρα πτυχιούχων μαστερ ακριβώς επειδή όλοι ΘΕΛΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΟ. Αυτό ακριβώς οδήγησε σε πληθώρα μαστερ και φυσικά από μόνοι μας υποβαθμιστηκαμε. Διότι πολύ απλά όλοι έχουν 1 μαστερ. Και για να έχουν όλοι ένα μαστερ σημαίνει ότι τα χιλιάδες μα χιλιάδες μαστερ που πορσφέρονται δεν εξυπηρετούν πλεον την κοινωνία και την ανάπτυξη και το χειρότερο ίσως πλεον να είναι και αρκετά υποβαθμισμένου επιπέδου πολλά από αυτά

ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ, ΔΙΟΤΙ ΟΛΟΙ ΠΕΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2011, 03:13:24 πμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #331 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 03:27:47 πμ »
To αντίθετο τα απαξιώνω επειδή πιάνουν ακριβώς ΜΟΝΟ στο ΔΗΜΟΣΙΟ. Πας στο ιδιωτικό και γελάνε με τα μαστερ. Τα Πανεπιστημια φταίνε για αυτό. Η ελλάδα έχει πληθώρα πτυχιούχων μαστερ ακριβώς επειδή όλοι ΘΕΛΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΟ. Αυτό ακριβώς οδήγησε σε πληθώρα μαστερ και φυσικά από μόνοι μας υποβαθμιστηκαμε. Διότι πολύ απλά όλοι έχουν 1 μαστερ. Και για να έχουν όλοι ένα μαστερ σημαίνει ότι τα χιλιάδες μα χιλιάδες μαστερ που πορσφέρονται δεν εξυπηρετούν πλεον την κοινωνία και την ανάπτυξη

ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ
Πιστεύω ότι κάνεις το λάθος να γενικεύεις και να υπερβάλλεις. Δεν θέλουν όλοι να πάνε στο δημόσιο. Ο καθένας κάνει τις δικές του επιλογές καριέρας ανάλογα με 100 διαφορετικούς παράγοντες που δεν γνωρίζουμε όλοι. Επιρροή από οικογένεια, δεξιότητες, κλίμακα αξιών(χρήμα, τρόπος ζωής, συναναστροφές, κοινωνική αποδοχή), διάθεση για θυσίες κτλ.

Άσε που άλλο "δημόσιο" υπάρχει στο υπουργείο οικονομικών και άλλο στην εκπαίδευση, όπου ένας καθηγητής μετά από 30 χρόνια έπαιρνε 1500 ευρώ, όσα παίρνουν φίλοι μου με 3-4 χρόνια προϋπηρεσίας στον ιδιωτικό τομέα... Στον κλάδο μου όποιος ήθελε να βγάλει λεφτά τα τελευταία 10 χρόνια έκανε τα μεταπτυχιακά του για να εξειδικευτεί σε κάποιο τομέα και να βρει καλύτερη δουλειά στον ιδιωτικό τομέα. Πχ αν θέλεις να προσλάβεις έναν προγραμματιστή σε θέματα ασφάλειας, θα προτιμήσεις αυτόν που έχει μεταπτυχιακό στην ασφάλεια σε σχέση με αυτόν που έχει σε οικονομικά. Σίγουρα δεν είναι όλα τα μεταπτυχιακά για τα σκουπίδια. Ακόμα και στην εκπαίδευση εύκολα μπορείς να δεις διαφορά στον τρόπο διδασκαλίας ενός εκπαιδευτικού με παιδαγωγικές γνώσεις(με μεταπτυχιακό σε παιδαγωγικά ή ΑΣΠΑΙΤΕ) και ενός που μπαίνει σε μια τάξη και γνωρίζει απλά το αντικείμενο χωρίς να γνωρίζει τις θεωρίες μάθησης.

Τώρα το πώς τα ζυγίζει όλα αυτά ο ΑΣΕΠ για να διορίσει, είναι καθαρά θέμα ανταγωνισμού και κανόνων προσφοράς-ζήτησης. Σε μια χώρα με 20% ανεργία που μπορεί να είναι και 30-40 αν βάλεις την ελαστική εργασία είναι λογικό να απαξιώνουμε σπουδές, μεταπτυχιακά και κάθε είδους προσόντα. Και όσο αυξάνεται η ανεργία και λιγοστεύουν οι διαθέσιμες θέσεις εργασίας θα χρειαζόμαστε ακόμα περισσότερα προσόντα για να ανοίγουμε πόρτες. Και δυστυχώς η ΑΣΠΑΙΤΕ δεν ανοίγει πόρτες πλέον. Ούτε καν τα παράθυρα που άνοιγε κάποτε...

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #332 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 08:42:42 πμ »
Γενικά παιδιά πρέπει να το σκεφτεί πλέον κάποιος πολύ καλά πριν ξοδέψει και άλλα χρήματα για να μαζέψει προσόντα για την εκπαίδευση (θεωρώ ότι ήδη οι περισσότεροι έχουμε ξοδέψει πολλά). Γίνονται πλέον τόσες λίγες οι πιθανότητες διορισμού, πρόσληψης ως αναπληρωτή και τόσος μικρός ο μισθός, που αμφιβάλω αν πρακτικά θα κάνει ποτέ κανένας απόσβεση αυτών που έδωσε.

Προσωπικά και να με πάρει η ΑΣΠΑΙΤΕ φέτος θα πάρω παράταση για του χρόνου. Θα δω πρώτα τι θα γίνει με τις νέες συγχωνεύσεις σχολείων, την εφεδρεία των εκπαιδευτικών και την κατακόρυφη μείωση των αναπληρωτών που έχουν εξαγγειλει. Δεν έχω λεφτά για πέταμα.

Πάντως, από όσο ξέρω, για να πάρεις παράταση πρέπει να κάνεις από φέτος την εγγραφή και να πληρώσεις από φέτος το 200αρι για κάθε εξάμηνο. Το έκανε γνωστή μου, και αν δεν τα πλήρωνε τον πρώτο χρόνο, θα έχανε το δικαίωμα εισαγωγής.Τελικά το παρακολούθησε το 2ο έτος.
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #333 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 08:59:34 πμ »
To αντίθετο τα απαξιώνω επειδή πιάνουν ακριβώς ΜΟΝΟ στο ΔΗΜΟΣΙΟ. Πας στο ιδιωτικό και γελάνε με τα μαστερ. Τα Πανεπιστημια φταίνε για αυτό. Η ελλάδα έχει πληθώρα πτυχιούχων μαστερ ακριβώς επειδή όλοι ΘΕΛΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΟ. Αυτό ακριβώς οδήγησε σε πληθώρα μαστερ και φυσικά από μόνοι μας υποβαθμιστηκαμε. Διότι πολύ απλά όλοι έχουν 1 μαστερ. Και για να έχουν όλοι ένα μαστερ σημαίνει ότι τα χιλιάδες μα χιλιάδες μαστερ που πορσφέρονται δεν εξυπηρετούν πλεον την κοινωνία και την ανάπτυξη

ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ
Πιστεύω ότι κάνεις το λάθος να γενικεύεις και να υπερβάλλεις. Δεν θέλουν όλοι να πάνε στο δημόσιο. Ο καθένας κάνει τις δικές του επιλογές καριέρας ανάλογα με 100 διαφορετικούς παράγοντες που δεν γνωρίζουμε όλοι. Επιρροή από οικογένεια, δεξιότητες, κλίμακα αξιών(χρήμα, τρόπος ζωής, συναναστροφές, κοινωνική αποδοχή), διάθεση για θυσίες κτλ.

Άσε που άλλο "δημόσιο" υπάρχει στο υπουργείο οικονομικών και άλλο στην εκπαίδευση, όπου ένας καθηγητής μετά από 30 χρόνια έπαιρνε 1500 ευρώ, όσα παίρνουν φίλοι μου με 3-4 χρόνια προϋπηρεσίας στον ιδιωτικό τομέα... Στον κλάδο μου όποιος ήθελε να βγάλει λεφτά τα τελευταία 10 χρόνια έκανε τα μεταπτυχιακά του για να εξειδικευτεί σε κάποιο τομέα και να βρει καλύτερη δουλειά στον ιδιωτικό τομέα. Πχ αν θέλεις να προσλάβεις έναν προγραμματιστή σε θέματα ασφάλειας, θα προτιμήσεις αυτόν που έχει μεταπτυχιακό στην ασφάλεια σε σχέση με αυτόν που έχει σε οικονομικά. Σίγουρα δεν είναι όλα τα μεταπτυχιακά για τα σκουπίδια. Ακόμα και στην εκπαίδευση εύκολα μπορείς να δεις διαφορά στον τρόπο διδασκαλίας ενός εκπαιδευτικού με παιδαγωγικές γνώσεις(με μεταπτυχιακό σε παιδαγωγικά ή ΑΣΠΑΙΤΕ) και ενός που μπαίνει σε μια τάξη και γνωρίζει απλά το αντικείμενο χωρίς να γνωρίζει τις θεωρίες μάθησης.

Τώρα το πώς τα ζυγίζει όλα αυτά ο ΑΣΕΠ για να διορίσει, είναι καθαρά θέμα ανταγωνισμού και κανόνων προσφοράς-ζήτησης. Σε μια χώρα με 20% ανεργία που μπορεί να είναι και 30-40 αν βάλεις την ελαστική εργασία είναι λογικό να απαξιώνουμε σπουδές, μεταπτυχιακά και κάθε είδους προσόντα. Και όσο αυξάνεται η ανεργία και λιγοστεύουν οι διαθέσιμες θέσεις εργασίας θα χρειαζόμαστε ακόμα περισσότερα προσόντα για να ανοίγουμε πόρτες. Και δυστυχώς η ΑΣΠΑΙΤΕ δεν ανοίγει πόρτες πλέον. Ούτε καν τα παράθυρα που άνοιγε κάποτε...
Δεν νομίζω να αμφιβάλει κανείς ότι το όνειρο του νεοέλληνα ήταν το δημόσιο, από εκεί που ήταν πλήρως απαξιωμένο μέχρι τη δεκαετία του '70. Όπως συμφωνώ ότι με αυτό το σκοπό επένδυσαν σε μεταπτυχιακές σπουδές πάρα πολλοί νέοι, και όχι για να βρουν καλύτερη δουλειά στον ιδιωτικό τομέα. Δεν ξέρω τι γίνεται συγκεκριμένα στην ειδικότητά σου, αλλά γενικότερα οι μισθοί στον ιδιωτικό τομέα όχι μόνο δεν ήταν καλύτεροι, αλλά ήταν και πολύ χειρότεροι σε σχέση με το δημόσιο αν λάβεις υπόψη σου τις απλήρωτες υπερωρίες και την συνεχή πίεση για καλύτερη απόδοση και επίτευξη στόχων, κάτι που δεν έγινε ποτέ στο δημόσιο.

Όσο για την ΑΣΠΑΙΤΕ είμαι πραγματικά επιφυλακτικός για το τι προσφέρει, και γιατί δεν έχω ακούσει από πολλούς καλά πράγματα ως προς το επίπεδο και τη χρησιμότητα των σπουδών, και γιατί βλέπω συνεχώς ρεκόρ αποτυχίας των κατόχων ΑΣΠΑΙΤΕ στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Τώρα μπορεί όντως να μην αποτελεί ένα σημαντικό πλεονέκτημα, γιατί απλά δεν γίνονται διορισμοί, ας μην ξεχνάμε όμως ότι επί χρόνια ήταν το απόλυτο διαβατήριο για το διορισμό, δυστυχώς και ανθρώπων που την παρακολούθησαν με πλάγιους τρόπους και τους οποίους τελικά το σύστημα τους επιβράβευσαι για την πονηριά τους.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #334 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 11:32:01 πμ »
Μόλις πήρα τηλέφωνο στην ΑΣΠΑΙΤΕ και δεν γνωρίζουν τίποτα για το πότε θα βγει. Από μεθάυριο μου είπε. Το 50άρικο ξέρουν να το παίρνουν. Να βγάλουν τα αποτρελέσματα νωρίς για να μπορούμε να προγραμματίσουμε τη ζωή μας δεν μπορούν να το κάνουν! ΑΙ στ@# δι@#λ@@ και η ΑΣΠΑΙΤΕ μαζί με το Υπουργείο Παιδείας, να πάνε να κρεμαστούν οι κοπρίτες.

Αποσυνδεδεμένος Τεχνική ειδ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #335 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 11:40:43 πμ »
Aπό μεθαυρίο θα γνωρίζουν?Η υπάρχει περίπτωση να τα ανακοινώσουν???Ελέος!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 668
Σύνολο: 681

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.