*

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012  (Αναγνώστηκε 58101 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #994 στις: Ιούλιος 02, 2012, 11:47:20 μμ »
Στο μέλλον όμως ίσως μπορέσεις. Εγώ λέω απλά το εξής: στο άμεσο μέλλον η ΑΣΠΑΙΤΕ δεν προσφέρει κάτι σε όλους, αλλά μόνο σε κάποιες κατηγορίες εκπαιδευτικών. Σίγουρα στο μέλλον κανείς δεν ξέρει πως θα χρησιμοποιήσει τα πτυχία του. Υπάρχουν περιπτώσεις κλάδων που επι χρόνια μαστίζονταν από ανεργία και ξαφνικά έγινε το μπαμ και βρήκαν πολλοί δουλειά στο αντικειμενό τους. Το πιο είναι το άμεσο μέλλον επίσης κανείς δεν μπορεί να το γνωρίζει με ακρίβεια. Πολλές ευκαιρίες είναι και θέμα συγκηριών για να πετύχουν.
Πάντως δεν χρειάζεται να απογητεύεται κανείς επειδή πήρε ένα πιστοποιητικό και δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει άμεσα. Στο εξωτερικό ίσως να μπορεί και αμεσότατα και φυσικά μελλοντικά και στην Ελλαδα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:33:05 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #995 στις: Ιούλιος 03, 2012, 02:30:44 πμ »
Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τον foibos81, αν και όσα λέει εξαρτώνται και από την ειδικότητα... Υπάρχουν ακόμα ειδικότητες που ίσως υπάρχει κάποιο ανοιχτό παράθυρο στην εκπαίδευση. Στην πληροφορική δυστυχώς δεν ισχύει το ίδιο. Μέχρι πριν 8 χρόνια η ΑΣΠΑΙΤΕ ήταν όχι απλά παράθυρο, αλλά σε διόριζε σε σχολείο ακόμα και αν δεν μπορούσες να γράψεις το όνομά σου στον ΑΣΕΠ... Πλέον είναι ένα προσόν που το μόνο που μπορεί να σου κάνει είναι να σου εξασφαλίσει υπό προϋποθέσεις και σε συνδυασμό με αρκετούς άλλους παράγοντες ένα ετήσιο εισόδημα κάτω από 8000 ευρώ, δηλαδή κάτι αντίστοιχο με μια δουλειά στον ιδιωτικό τομέα με μισθό 600 ευρώ...  Ενδεχομένως κάποιοι το βλέπουν σαν θυσία για κάποια μελλοντική καλύτερη ζωή, αλλά όταν αυτή η θυσία περνάει τα 6-7 χρόνια και δεν βλέπεις ακόμα φως στο τούνελ, συνειδητοποιείς ότι αυτή είναι πλέον η ζωή σου και ενδεχομένως να ζεις υπό αυτές τις συνθήκες για πολλά χρόνια ακόμα... Για μένα η ΑΣΠΑΙΤΕ ήταν ευχάριστη εμπειρία κυρίως για τις παρέες που έκανα εκεί και για τις βόλτες στην Πάτρα. Από εκεί και πέρα φοβάμαι ότι με εγκλώβισε στην εκπαίδευση και είναι άλλος ένας παράγοντας που με κάνει να σκέφτομαι λίγο παραπάνω το άλμα από υπασχολούμενος στην εκπαίδευση και τακτικός πελάτης του ΟΑΕΔ σε μία οποιαδήποτε δουλειά στον ιδιωτικό τομέα που θα μου επιτρέπει να ζω με αξιοπρέπεια...

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #996 στις: Ιούλιος 03, 2012, 07:09:01 πμ »
Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τον foibos81, αν και όσα λέει εξαρτώνται και από την ειδικότητα... Υπάρχουν ακόμα ειδικότητες που ίσως υπάρχει κάποιο ανοιχτό παράθυρο στην εκπαίδευση. Στην πληροφορική δυστυχώς δεν ισχύει το ίδιο. Μέχρι πριν 8 χρόνια η ΑΣΠΑΙΤΕ ήταν όχι απλά παράθυρο, αλλά σε διόριζε σε σχολείο ακόμα και αν δεν μπορούσες να γράψεις το όνομά σου στον ΑΣΕΠ... Πλέον είναι ένα προσόν που το μόνο που μπορεί να σου κάνει είναι να σου εξασφαλίσει υπό προϋποθέσεις και σε συνδυασμό με αρκετούς άλλους παράγοντες ένα ετήσιο εισόδημα κάτω από 8000 ευρώ, δηλαδή κάτι αντίστοιχο με μια δουλειά στον ιδιωτικό τομέα με μισθό 600 ευρώ...  Ενδεχομένως κάποιοι το βλέπουν σαν θυσία για κάποια μελλοντική καλύτερη ζωή, αλλά όταν αυτή η θυσία περνάει τα 6-7 χρόνια και δεν βλέπεις ακόμα φως στο τούνελ, συνειδητοποιείς ότι αυτή είναι πλέον η ζωή σου και ενδεχομένως να ζεις υπό αυτές τις συνθήκες για πολλά χρόνια ακόμα... Για μένα η ΑΣΠΑΙΤΕ ήταν ευχάριστη εμπειρία κυρίως για τις παρέες που έκανα εκεί και για τις βόλτες στην Πάτρα. Από εκεί και πέρα φοβάμαι ότι με εγκλώβισε στην εκπαίδευση και είναι άλλος ένας παράγοντας που με κάνει να σκέφτομαι λίγο παραπάνω το άλμα από υπασχολούμενος στην εκπαίδευση και τακτικός πελάτης του ΟΑΕΔ σε μία οποιαδήποτε δουλειά στον ιδιωτικό τομέα που θα μου επιτρέπει να ζω με αξιοπρέπεια...
+1

Ακριβώς αυτό..

Τα προηγούμενα  post μου φυσικά δε τα έγραψα για να αποτρεψω κανέναν.
Μια ρεαλιστική θεώρηση της κατάστασης,προσπάθησα να κάνω.

Αν στα 30+ μετά από ΕΠΠΑΙΚ και τόση ταλαιπωρία,καταφερω στην καλύτερη περίπτωση ακόμη και να διοριστώ(λέμε τωρα),με τον μισθό που προβλέπεται για τον νεοδιορισθέντα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα έπρεπε να πετάω από την χαρά μου.
Επειδή ο ιδιωτικός υπάλληλος θα εξαθλιώνεται δουλεύοντας 10ωρο ή επειδή κάποιοι θα έχουν να πληρωθούν κανά εξάμηνο;
Τι ηττοπαθές  και κοντόθωρο σκεπτικό θα ήταν αυτό;

Υγεία να έχουμε,θα το παρακολουθήσω το ΕΠΠΑΙΚ φέτος.
Αυτό που γνωρίζω όμως εκ των προτέρων είναι ότι απλά θα με ανεβάσει κάποιες(αρκετές) θέσεις προς τα επάνω,αλλά σίγουρα,με τις επικρατούσες συνθηκες,δεν θα αλλάξει την εργασιακή μου σχέση με την εκπαίδευση,δηλαδή αναπλήρωση ή ακόμη χειρότερα ωρομισθία...

Ίσως κάποιες ειδικότητες να μην έχουν κορεστεί και να υπάρχει μια σχετική εξέλιξη,αλλά και αυτές δεν μπορούν να ξεφύγουν από το γενικότερο δυσμενές κλίμα που έχει διαμορφωθεί για τους εκπαιδευτικούς και την κοινωνία ολόκληρη.

Απλά τα δεινά που έχουν συμβεί στο χώρο μας τα τελευταία χρόνια αδυνατώ να τα παραβλέψω και να φανώ αισιόδοξος.

Οπότε γιατί όλα αυτά;Γιατί δεν τα παρατάω;Γιατί ελπίζω ότι ίσως κάποτε αλλάξουν τα πράγματα...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2012, 07:12:20 πμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος RENEGADE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #997 στις: Ιούλιος 03, 2012, 08:58:04 πμ »
Πιστεύω ότι η ΑΣΠΑΙΤΕ σου δίνει μία καλή ώθηση στους πίνακες. Π.χ. στον πίνακα της προυπηρεσίας βλέπω άτομα με ΑΣΠΑΙΤΕ και λίγες ώρες να προηγούνται όλων εκείνων που έχουν απλά το πτυχίο του ΤΕΙ και ας έχουν πολλές ώρες/χρόνια προυπηρεσίας. Θα το θεωρούσα σχεδόν αναγκαίο το χαρτί της ΑΣΠΑΙΤΕ. Απλά παίζει ρόλο και σε τι φάση θα βρεθούμε. Αυτή τη περίοδο με την κρίση και το μνημόνιο έχει χτυπηθεί πολύ άσχημα η Παιδεία και είναι δύσκολα για όλους μας. Ίσως κάποια στιγμή να φτιάξουν τα πράγματα οπότε ότι κάνεις ή παίρνεις ίσως βοηθήσει έστω στο έμμεσο μέλλον. Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν έχει κάποιος τη δυνατότητα να παρακολουθήσει το ΕΠΠΑΙΚ ας το κάνει. Εγώ το προτείνω διότι όπως είπα από τη θέση 272 ανέβηκα στην 24. Μπορεί κάποτε να αλλάξουν τις νομοθεσίες. Στον ΟΑΕΔ εγώ έχω 136 ώρες. Σίγουρα θα μου άρεσε να τις μετρούσαν και να άλλαζα πίνακα. Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται πάντως. Όπως και ο Aris81 θα έλεγα κι εγώ ότι έχω εγκλωβιστεί κάπως στην εκπαίδευση. Το προσπαθώ παρόλο που από το 2006 δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα. Ο ιδιωτικός τομέας όμως έχει ξεφύγει σε πολλούς τομείς, μισθοί, ωράριο, αυτά που ζητάει ο εργοδότης. 8ωρο έχω δουλεψει μόνο τον χρόνο που παρακολουθούσα το ΕΠΠΑΙΚ και για να μου κάνει τη χάρη ο εργοδότης και να μη μου κόψει λεφτά με έφερνε κάθε Κυριακή στη δουλειά για ένα 5ωρο. Άσε που στην αρχή ήθελε να με διώξει γιατί δεν θέλει περαστικούς αλλά μόνιμους στην επιχείρησή του. Τώρα επέστρεψα πάλι στο 10ωρο και όταν έχει δουλειά Σαββατοκύριακα απαιτεί να είμαι εκεί (χωρίς να πληρώνει φυσικά). Είναι πολύ εκνευριστικό να σε πάιρνει 3 το μεσημέρι Σαββάτο και να σου λέει να κατέβεις στη δουλειά ενώ εκείνη τη στιγμή ετοιμάζεσαι να φας με την οικογένειά σου και το παιδί σου. Και αυτό το πράμα...κάνε αυτό κάνε εκείνο και άντε τι κάνεις και το θέλουμε εχτές και ακόμα και στο 10ωρο να μην προλαβαίνεις και να τρέχεις σαν τον Βέγγο....ε δεν πάει άλλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:33:05 »

Αποσυνδεδεμένος RENEGADE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #998 στις: Ιούλιος 03, 2012, 09:01:05 πμ »
Γράψτε λάθος= έγραψα Aris81 αλλά εννοούσα το σχόλιο του gpapage

Αποσυνδεδεμένος RENEGADE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #999 στις: Ιούλιος 03, 2012, 09:13:23 πμ »
Με το σκεπτικό του Aris81 λειτουργώ κι εγώ. Δεν νιώθω αισιόδοξος αλλά ελπίζω ότι κάποτε θα αλλάξουν τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #1000 στις: Ιούλιος 03, 2012, 11:54:56 πμ »
Επαναλαμβάνω ότι δερν ξέρετε τι συμβαίνει αυτή την στιγμή στον ιδιωτικό τομέα. Όσοι είχαν βρει κάπως μια δουλίτσα σε ιδιώτες από παλιά είναι τυχεροί, κουτσά στραβά τους παίρνουν για κάνα μετοκάματα. Για εμένα τα πράγματα είναι φρικτά εκεί έξω. Έχουν αγριέψει τόσο πολύ που αυτά που λέτε περί κούρασης στην εκπαίδευση και ότι δεν αντέχω άλλο να είμαι μισθωτός των 800 ευρώ και να δουλεύω 5ωρο στα σψολειά, ε λοιπάμαι μάλλον δεν γνωρίζετε ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ εκεί έξω αυτή τηνώρα που μιλάμε.
Πέρασα συνένετευξη πριν λίγε ημέρες από μεγάλη εταορεία του χώρου, μάλιστα είχα πολλές ελπίδες, δυστυχώς ακόμα και για μαύρος δεν σεπαίρνουν. Για να καταλάβετε ρωτούσαν αν δεχόμουν να δουλέψω 30 Σαββατοκυριακα δωρεάν, αν δεχόμουν να μην βλέπω μελλοντικά για 250  ημέρες το χρόνο σε περίπτωση που κάνω οικογένεια, αν είμαι έτοιμος απουσία από το σπίτι μου για 250 ημέρες το χρόνο και τρελή δουλειά και πολλά άλλα απίστευτα,  ρωτούσαν τόσο τρελά σενάρια που σου ερχονταν να πνίξεις την επιτρτοπή. Σε όλα απάντησα ότι θα κάνω θυσίες, και αγαπώ υπερβολικά την δουλειά και άλλες ωραίες απαντήσεις, μάλιστα σε συννενόηση με γνωστό μου που γνώριζα.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. Γνωστός μου μου είπε, ότι η ενλόγω εταιρεία ψάχνει κορόιδα σκλάβους, και εννοείται ότι δεν πληρώνει και στην ώρα. Μου ανέφερε τρελές περιπτώσεις εργαζομένων που βλέπουν την οικογένεια 1 φορά το μήνα μόνο. ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ;;; Ο άντρας πλέον είναι σκλάβος και μ....ας για τις μεγάλες εταιρείες. Αυτό γίνεται.
Yποθέτω ότι μάλλον δενέχετε καταλάβει τι παίζει εκεί έξω, για αυτό τα λέτε αυτά. Όταν καταλάβετε ελάτε να μου πείτε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2012, 12:02:11 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #1001 στις: Ιούλιος 03, 2012, 12:10:19 μμ »
@foibos81
Eίναι ο αυτισμός των ανθρώπων που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στον ιδιωτικό τομέα. Ένα εξάμηνο δουλειάς εκεί θα τους κάνει να αναθεωρήσουν πολλά για το τι είναι πραγματικά δύσκολο, κακοπληρωμένο και ψυχοφθόρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2012, 01:03:43 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #1002 στις: Ιούλιος 03, 2012, 12:42:55 μμ »
Επαναλαμβάνω ότι δερν ξέρετε τι συμβαίνει αυτή την στιγμή στον ιδιωτικό τομέα. Όσοι είχαν βρει κάπως μια δουλίτσα σε ιδιώτες από παλιά είναι τυχεροί, κουτσά στραβά τους παίρνουν για κάνα μετοκάματα. Για εμένα τα πράγματα είναι φρικτά εκεί έξω. Έχουν αγριέψει τόσο πολύ που αυτά που λέτε περί κούρασης στην εκπαίδευση και ότι δεν αντέχω άλλο να είμαι μισθωτός των 800 ευρώ και να δουλεύω 5ωρο στα σψολειά, ε λοιπάμαι μάλλον δεν γνωρίζετε ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ εκεί έξω αυτή τηνώρα που μιλάμε.
Πέρασα συνένετευξη πριν λίγε ημέρες από μεγάλη εταορεία του χώρου, μάλιστα είχα πολλές ελπίδες, δυστυχώς ακόμα και για μαύρος δεν σεπαίρνουν. Για να καταλάβετε ρωτούσαν αν δεχόμουν να δουλέψω 30 Σαββατοκυριακα δωρεάν, αν δεχόμουν να μην βλέπω μελλοντικά για 250  ημέρες το χρόνο σε περίπτωση που κάνω οικογένεια, αν είμαι έτοιμος απουσία από το σπίτι μου για 250 ημέρες το χρόνο και τρελή δουλειά και πολλά άλλα απίστευτα,  ρωτούσαν τόσο τρελά σενάρια που σου ερχονταν να πνίξεις την επιτρτοπή. Σε όλα απάντησα ότι θα κάνω θυσίες, και αγαπώ υπερβολικά την δουλειά και άλλες ωραίες απαντήσεις, μάλιστα σε συννενόηση με γνωστό μου που γνώριζα.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. Γνωστός μου μου είπε, ότι η ενλόγω εταιρεία ψάχνει κορόιδα σκλάβους, και εννοείται ότι δεν πληρώνει και στην ώρα. Μου ανέφερε τρελές περιπτώσεις εργαζομένων που βλέπουν την οικογένεια 1 φορά το μήνα μόνο. ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ;;; Ο άντρας πλέον είναι σκλάβος και μ....ας για τις μεγάλες εταιρείες. Αυτό γίνεται.
Yποθέτω ότι μάλλον δενέχετε καταλάβει τι παίζει εκεί έξω, για αυτό τα λέτε αυτά. Όταν καταλάβετε ελάτε να μου πείτε.

Είσαι λιγάκι off topic αλλά...

Ένας στους δύο νέους κάτω των 35 στην Ελλάδα είναι άνεργος οπότε μην είσαι σίγουρος ότι δεν έχει πάρει κάτι το αυτί μας για τα τεκτενόμενα στον ιδιωτικό τομέα

Μην νομίζεις ότι όλα τα ένσημά όσων γράφουν εδώ είναι από το δημόσιο

Δεν γράφουν στο εν λόγω topic τίποτα βολεμένοι 50 άρηδες αλλά αναπληρωτές,ΑΜΩ,ωρομίσθιοι που τους είπαν ότι άμα και όποτε διοριστούν θα παίρνουν
640 ευρώ καθαρά

Μάλλον τώρα κατάλαβες ότι μεγάλες εταιρείες πληροφορικής παίρνουν άτομα για 10-14 μέρες,τους αναθέτουν καθήκοντα και στην συνέχεια τους διώχνουν
χωρίς καμία αποζημείωση με την πρόφαση ότι δεν τους κάνουν τελικά..Και αυτό συνεχίζεται για μήνες,χρόνια..

Επίσης κάθε άτομο έχει τα υποκειμενικά κριτήρια επιβίωσής του.
Και στην εκπαίδευση,αν τελικά ρίξουν το βασικό του νεοδιορισθέντα κάτω από 640 ευρώ ,μάλλον θα υπάρχουν πάντα άτομα που θα καλύψουν τις θέσεις και θα πουν και ευχαριστώ.
Φυσικά,αν ποτέ βρεθείς μακριά από τον τόπο σου με την εν λόγω αμοιβή,θα έρθεις αντιμέτωπος και με τα αντικειμενικά κριτήρια επιβίωσης..

Οπότε αν διοριστείς κάποτε και παίρνεις 640 ευρώ,πιθανόν σε κανένα νησί,καλό είναι να ξέρεις και λίγο ψάρεμα γιατί θα σου χρειαστεί για να τρως..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2012, 12:55:00 μμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος RENEGADE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #1003 στις: Ιούλιος 03, 2012, 02:37:12 μμ »
Foibos81 έχεις δίκιο. Είναι μια τρέλα ο ιδιωτικός τομέας και πιστεύω κι εγώ ότι αρκετοί έχουν δουλειά επειδή την βρήκαν πριν από κάποια χρόνια. Εμάς όταν μας ανακοίνωσε ότι ορισμένοι θα φύγουν διότι δεν βγαίνει το "μαγαζί" θέλαμε οι περισσότεροι να είμαστε οι τυχεροί που θα φύγουν και θα ηρεμήσουν. Και να φανταστείς ότι παίρνω 1217 ευρώ. Αλλά και από interviews τι να πεις: σε μια εταιρεία μου έλεγαν ότι μπορούν να μου προσφέρουν έως 1000 ευρώ με standard 10 ώρες δουλειά τουλάχιστον την ημέρα και ότι αρκετά συχνά κάθεσαι και περισσότερο και δουλειά και τα Σάββατο χωρίς έξτρα αμοιβή, σε μια άλλη ήθελαν να πάρω ένα μήνα άδεια για να περάσω από δοκιμαστικό στάδιο ώστε αν δεν κάνω να μη χάσω και την προηγούμενη. Μάλλον ξεφύγαμε από το θέμα του topic...

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #1004 στις: Ιούλιος 03, 2012, 03:13:30 μμ »
Οκ ξεφύγαμε. Κανένα νέο έχουμε σήμερα;; Kάθε χρόνο και χειρότερα, όλο και πιο αργα η προκήρυξη. Τι να πω, απορώ πραγματικά...

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #1005 στις: Ιούλιος 03, 2012, 03:18:22 μμ »
Πάντως χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με συναδέλφους που έγραψαν παραπάνω (και αναγνωρίζοντας ότι ίσως είμαι off topic) όσοι επιλέγουν να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα της ΑΣΠΑΙΤΕ για να διοριστούν κάποτε στην εκπαίδευση επειδή ο ιδιωτικός τομέας είναι σκληρός (που δεν αμφιβάλω γι' αυτό) μάλλον έχουν επιλέξει λάθος φορέα του δημοσίου να απασχοληθούν. Υπάρχουν τόσες υπηρεσίες του δημοσίου στις οποίες σίγουρα μπορείς να διοριστείς ΠΟΛΥ πιο εύκολα από την εκπαίδευση και οι συνθήκες είναι σαφώς ευνοϊκότερες από τον ιδιωτικό τομέα. Με την εκπαίδευση πρέπει να ασχολούνται μόνο όσοι λατρεύουν τη διδασκαλία. Διαφορετικά είναι σαν αυτομαστίγωμα...

Αποσυνδεδεμένος RENEGADE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #1006 στις: Ιούλιος 03, 2012, 04:09:37 μμ »
Η διδασκαλία είναι λειτούργημα όπως λέει ένας φίλος μου. Κάποτε η προκήρυξη του ΕΠΠΑΙΚ δεν έβγαινε γύρω στον Απρίλιο? Γιατί κάθε χρόνο τέτοια καθυστέρηση? Και όσο πάει και χειροτερεύει το πράγμα. Δηλαδή πότε θα βγουν τα αποτελέσματα? Μετά έχεις και τις ενστάσεις και εν συνεχεία τα οριστικά αποτελέσματα. Και πότε θα ξεκινήσουν πάλι τα μαθήματα?

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #1007 στις: Ιούλιος 03, 2012, 04:24:00 μμ »
Και πέρσι αν δεν κάνω λάθος τέτοια εποχή βγήκε η προκήρυξη... Τα αποτελέσματα πρέπει να είχαν βγει Νοέμβρη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162198
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 579
Σύνολο: 593

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.