*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμοι και ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 21446 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 22, 2007, 11:45:17 πμ »
όχι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:42 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 22, 2007, 11:58:12 πμ »
Siobaras σε καμια περιπτωση μη νομιζεις ότι πάω να το παιξω δασκάλα. Αλλά επειδη ειχες την απορία για τον τονισμο στην αρχαια ελληνικη γραμματικη ο τονος κατεβαινει και ειναι ωρομισθίους όμως στην νεα ελληνικη γραμματικη (τριανταφυλλιδης), αν και τα προπαροξυτονα κοινα αρσενικα σε -ος στη γεν και αιτ. πληθυντικου κατεβαζουν τον τονο στην παραληγουσα, εξαιρουνται τα συνθετα καθώς και τα κυρια ονοματα ανθρωπων τα οποια κρατουν τον τονο στην προπαραλήγουσα π.χ. των αντίλαλων-τους αντίλαλους, των Χριστόφορων-τους Χριστόφορους. Οπως καταλαβαινεις στα αρχαια είναι ωρομισθίους και στα νεα επειδη είναι συνθετη λέξη είναι ωρομίσθιους. Επειδή όμως εγώ θεωρώ οτι η γλώσσα είναι μια, με οποιο τροπο και αν τονιστει, νομίζω είναι σωστό. Ομως ας πουν και άλλοι φιλολογοι τη γνωμη τους.

Μάαααλιστα... Κάτι άρχισα να βλέπω από το αριστερό μάτι που λέει και το ανέκδοτο...
Ευχαριστώ Kelly που ασχολήθηκες να μου απαντήσεις...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 22, 2007, 12:07:44 μμ »
Παρακαλώ, πάντως εγώ όπως βλεπεις ειμαι εντελώς τυφλη. Δε βαζω τονους και απο στιξη χαλια. Δασκαλε που διδασκες..........

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 22, 2007, 01:42:56 μμ »
 Είναι δυνατόν όμως και στη νεοελληνική σύνθετες λέξεις να κατεβάσουν τον τόνο:Τα  παροπαροξύτονα επίθετα που χρησιμοποιούνται και ως ουσιαστικά κατεβάζουν τον τόνο, ενώ όταν έχουν τη θέση επιθετικού προσδιορισμού τον διατηρούν. Έτσι θα πούμε: οι πληρωμές των ωρομισθίων, αλλά οι πληρωμές  των ωρομίσθιων καθηγητών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:42 »

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 22, 2007, 01:53:53 μμ »
Τα τελευταία μηνύματα περί γραμματικής είναι off topic. Θα παρακαλούσα να γράφετε μηνύματα εντός θέματος.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 22, 2007, 01:58:56 μμ »
Εγώ το ξεκίνησα, έχεις δίκιο, συγνώμη...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 22, 2007, 10:45:29 μμ »
Και εγώ ζητώ συγγνωμη.

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 23, 2007, 04:29:06 πμ »
Σχετικά με τις ώρες που αναφέρατε θα ήθελα να πω ότι εγώ πέρσι ήμουν ωρομίσθια και είχα 10 ώρες σε ολοήμερο και 9 ώρες σε ΤΕΕ (είμαι ΠΕ06). Φυσικά δεν είχα κανένα μέσον για να πάρω αυτές τις ώρες, ίσα ίσα όταν μου τηλεφώνησαν για το ΤΕΕ και δέχτηκα με ρώτησαν δύο φορές αν είμαι σίγουρη!! Θέλω να πω πως σε κάποιες περιοχές υπάρχει έλλειψη καθηγητών και ακόμη και αυτοί που καλούνται δεν δέχονται πάντα.  :-\

Έπρεπε να πληρώνομαι ως αναπληρώτρια τότε? Γιατί μου έλεγαν ότι λόγω του ότι ήταν διαφορετικές οι βαθμίδες εκπαίδευσης θεωρούμουν ωρομίσθια.  ???
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος ninap3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
    • ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ + ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 23, 2007, 09:37:22 πμ »
πολύς ντόρος γίνεται με το βίσμα για την ΠΔΣ και μερικοί συνάδελφοι βγάζουν φαρμάκι με αποτέλεσμα να μην υπάρχει  σαφής εικόνα για το τι γίνεται εντέλει.
Και καλά όσοι περάσαμε από αυτό είτε με βίσμα είτε χωρίς, αλλά οι νέοι συνάδελφοι σε τι να πιστεύουν και τι να περιμένουν;
Το 2002 που είχα πολύ καλή σειρά στους επιτυχόντες του Ασεπ, με κάλεσαν και ως ωρομίσθια σε ενισχυτική-κανέναν δεν γνώριζα στη διεύθυνση που με κάλεσε!- και 10 ώρες ΠΔΣ, από ένα σχολείο 100 μέτρα από το σπίτι μου! Τότε ακόμη ο αξιολογητής της ΠΔΣ έκανε την επιλογή του προσωπικού κι όχι το ΠΥΣΔΕ, όπως (υποτίθεται έστω) ότι γίνεται σήμερα. Όταν μετά από κάποιο καιρό εργασίας μιλούσαμε στο γραφείο με τον αξιολογητή μου,  μου είπε ότι με επέλεξε για τη διεύθυνση του σπιτιού μου, επειδή ήταν ίδια με του σχολείου!!!!!!!!!
Αυτό κι αν είναι κριτήριο!
Μετά από την πρώτη εκείνη χρονιά που δούλεψα, κι ενώ άλλαξαν τα πράγματα ως προς την επιλογή του προσωπικού, μου έδιναν 4 ώρες κάθε χρόνο!!!
το περίερργο είναι ότι μου έδιναν κι άλλες 4 στη διπλανή διεύθυνση και μάλιστα κάθε φορά σε άλλο σχολείο! Ποιον γνώριζα, τι μέσον είχα; Κανέναν και κανένα!!!
Μην απογοητεύετε όσους τώρα προσπαθούν και το θέμα δεν είναι μόνο να πάρεις ώρες ΠΔΣ, το θέμα είναι να σου βγει και το....για να κρατήσεις τα τμήματα και να σου έρχονται αθρόα τα παιδάκια, κι αυτό  απαιτεί περισσότερη δουλειά και από το πιο ζόρικο φροντιστήριο!
καλή τύχη σε όλους
Ο καλύτερος δάσκαλος είναι ο...πίνακας!
http://mathandliterature.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 23, 2007, 09:49:20 πμ »
πολύς ντόρος γίνεται με το βίσμα για την ΠΔΣ και μερικοί συνάδελφοι βγάζουν φαρμάκι με αποτέλεσμα να μην υπάρχει  σαφής εικόνα για το τι γίνεται εντέλει.
Και καλά όσοι περάσαμε από αυτό είτε με βίσμα είτε χωρίς, αλλά οι νέοι συνάδελφοι σε τι να πιστεύουν και τι να περιμένουν;
Το 2002 που είχα πολύ καλή σειρά στους επιτυχόντες του Ασεπ, με κάλεσαν και ως ωρομίσθια σε ενισχυτική-κανέναν δεν γνώριζα στη διεύθυνση που με κάλεσε!- και 10 ώρες ΠΔΣ, από ένα σχολείο 100 μέτρα από το σπίτι μου! Τότε ακόμη ο αξιολογητής της ΠΔΣ έκανε την επιλογή του προσωπικού κι όχι το ΠΥΣΔΕ, όπως (υποτίθεται έστω) ότι γίνεται σήμερα. Όταν μετά από κάποιο καιρό εργασίας μιλούσαμε στο γραφείο με τον αξιολογητή μου,  μου είπε ότι με επέλεξε για τη διεύθυνση του σπιτιού μου, επειδή ήταν ίδια με του σχολείου!!!!!!!!!
Αυτό κι αν είναι κριτήριο!
Μετά από την πρώτη εκείνη χρονιά που δούλεψα, κι ενώ άλλαξαν τα πράγματα ως προς την επιλογή του προσωπικού, μου έδιναν 4 ώρες κάθε χρόνο!!!
το περίερργο είναι ότι μου έδιναν κι άλλες 4 στη διπλανή διεύθυνση και μάλιστα κάθε φορά σε άλλο σχολείο! Ποιον γνώριζα, τι μέσον είχα; Κανέναν και κανένα!!!
Μην απογοητεύετε όσους τώρα προσπαθούν και το θέμα δεν είναι μόνο να πάρεις ώρες ΠΔΣ, το θέμα είναι να σου βγει και το....για να κρατήσεις τα τμήματα και να σου έρχονται αθρόα τα παιδάκια, κι αυτό  απαιτεί περισσότερη δουλειά και από το πιο ζόρικο φροντιστήριο!
καλή τύχη σε όλους

Ξέρεις πόσα πράγματα άλλαξαν από το 2002? Η ιστορία αυτή σήμερα ακούγεται βγαλμένη από τα παραμύθια του Άντερσον...
Το σήμερα είναι που ενδιαφέρει...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 23, 2007, 01:57:57 μμ »
Σχετικά με τις ώρες που αναφέρατε θα ήθελα να πω ότι εγώ πέρσι ήμουν ωρομίσθια και είχα 10 ώρες σε ολοήμερο και 9 ώρες σε ΤΕΕ (είμαι ΠΕ06). Φυσικά δεν είχα κανένα μέσον για να πάρω αυτές τις ώρες, ίσα ίσα όταν μου τηλεφώνησαν για το ΤΕΕ και δέχτηκα με ρώτησαν δύο φορές αν είμαι σίγουρη!! Θέλω να πω πως σε κάποιες περιοχές υπάρχει έλλειψη καθηγητών και ακόμη και αυτοί που καλούνται δεν δέχονται πάντα.  :-\

Έπρεπε να πληρώνομαι ως αναπληρώτρια τότε? Γιατί μου έλεγαν ότι λόγω του ότι ήταν διαφορετικές οι βαθμίδες εκπαίδευσης θεωρούμουν ωρομίσθια.  ???

για αναπληρώτρια σε παίρνουν από τον πίνακα των αναπληρωτών, με πρόσληψη αναπληρωτή και όχι ωρομισθίου και καλύπτεις λειτουργικό κενό με 21 ώρες την βδομάδα και παίρνεις 1 μόριο το μήνα.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 23, 2007, 03:14:32 μμ »
Επαναλαμβάνω γιατί μάλλον δεν έγινα κατανοητός.

ΔΕΝ είπα ότι όποιος κάνει ΠΔΣ έχει και κάποιον γνωστό που τον έβαλε.
Στο κάτω-κάτω δεν έχω κάνει ποτέ, δεν έχω ζητήσει ποτέ να κάνω και είμαι και άσχετος με τις διαδικασίες.
Αλλά ακόμη και ΕΝΑΣ καθηγητής να το έχει κάνει αυτό, είναι αδικία για τους υπολοίπους.

Απ'ότι ακούω μάλιστα, δεν πρόκειται για ΕΝΑΝ αλλά για πάνω από το 50% των ωρών.
Γιατί να υπάρχει αυτό το παράθυρο (που μάλλον έχει το μέγεθος ΠΟΡΤΑΣ);

Αν υπήρχε τρόπος να γίνεται αξιοκρατικά η κατανομή των ωρών, θα ήμουν ο πρώτος που θα το υποστήριζε.
Έχω κι εγώ φίλους που έχουν ανάγκη τα χρήματα (όσα είναι τελοσπάντων) και την προϋπηρεσία.
Αλλά πραγματικά, πιστεύετε ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό;;

Και κάτι άλλο : Μάλλον δε θα επιστρέψω από Ρόδο στις εκλογές γιατί σκέφτομαι ότι είναι πολλά τα λεφτά των εισητηρίων.
Ξέρετε πόσοι συνάδελφοι θα έρθουν κανονικά το 4ήμερο με έξοδα του κόμματος ;;;

Εμείς οι ίδιοι αποφασίζουμε ότι μας βολεύει η σχέση εξάρτησης και εμείς την συντηρούμε με τις πράξεις μας.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 23, 2007, 03:55:59 μμ »
Αν υπήρχε τρόπος να γίνεται αξιοκρατικά η κατανομή των ωρών, θα ήμουν ο πρώτος που θα το υποστήριζε.
Έχω κι εγώ φίλους που έχουν ανάγκη τα χρήματα (όσα είναι τελοσπάντων) και την προϋπηρεσία.
Αλλά πραγματικά, πιστεύετε ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό;;

Τρόπος υπάρχει, βούληση δεν υπάρχει. Για παράδειγμα, οι προσλήψεις να γίνονται από πίνακες που θα συντάσσονται βάσει κάποιων κριτηρίων ( όπως ο χρόνος κτήσης πτυχίου, η επιτυχία στο ΑΣΕΠ, η ανεργία ή ακόμα και η -αποδεδειγμένη με ένσημα- προϋπηρεσία σε φροντιστήριο) και  θα αναρτώνται στην ιστοσελίδα κάθε Δ/νσης, όπως και τα ονόματα όσων προσλαμβάνονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2007, 06:18:10 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 23, 2007, 06:09:26 μμ »
O καθένας ζητάει ως αντικειμενικό κριτήριο αυτό που τον βολεύει,και δεν μπορούμε να καταλάβουμε οτι τελικά αυτό που εχει επιλέξει το υπουργείο ειναι το λιγότερο κακό.
Αλήθεια η παλαιότητα πτυχίου πχ αποδικνύει οτι κάποιος ειναι καλύτερος για διορισμό από κάποιον νεώτερο?Γιατί να μην ειναι στην θέση του ο βαθμός πτυχίου?Και αυτό μπορει να συνεχιστει και για άλλα
Προτιμώ να βγαίνει ενα σύνολο ωρών στην ΠΔΣ για μια περιφέρεια/νομό και να μοιράζονται εξίσου σε όλους τους ενδιαφερόμενους οσο ειναι εφικτο.Τίποτε αλλο.Να ειναι ξεκάθαρα και ΦΑΝΕΡΑ
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 424

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.