*

Αποστολέας Θέμα: Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης ποιότητας στους Δήμους  (Αναγνώστηκε 200270 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φίλε foibos81, το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν μας θεωρεί εκπαιδευτές, ούτε η προϋπηρεσία μας μπορεί να θεωρηθεί διδακτική προϋπηρεσία. Διότι παρόλο που πολλοί από εμάς διδάσκουμε και σε σχολεία, σε ΙΕΚ και σε ΤΕΙ, στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν διδάσκουμε, δεν παρέχουμε διδακτικό έργο, δεν είμαστε εκπαιδευτές. Παρέχουμε όμως εκπαιδευτικές υπηρεσίες. Κι αυτό μας το αναγνωρίζει η εφορία! Επομένως δεν ερχόμαστε σε σύγκρουση με τα συμφέροντά σου, ούτε η προϋπηρεσία μας μπορεί να θεωρηθεί διδακτική έτσιώστε να σου φάμε την όποια θέση! Είμαστε συνεργάτες, δεν είμαστε αντίπαλοι! Φιλικα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να ενημερωθείς Giota μου και να επανέλθεις. Όσο και να μην το θέλουν κάποιοι, εμείς οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης και Διαφάλισης Ποιότητας, είμαστε εκπαιδευτικοί, ασχολούμαστε με την εκπαίδευση, ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΣΤΟ ΙΝΕΔΙΒΙΜ ΚΑΙ Η ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ, όμως διδάσκουμε και σε σχολεία, σε ΙΕΚ και σε Πανεπιστήμια, έχουμε μεταπτυχιακά και διδακτορικά, παρέχουμε εκπαιδευτικές υπηρεσίες στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και διεκδικούμε έναν αξιοπρεπή μισθό (900 ευρώ/μήνα) και όχι χαρτζιλίκι. Κι ευτυχώ για μας, το κράτος, οι εφορίες, η νομοθεσία μας το αναγνωρίζουν! Οπότε Giota μου να είσαι χαρούμενη, να κάνεις ευσυνείδητα τη δουλειά σου και να είσαι αισιόδοξη!

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Giota, ξέρεις ότι εμείς οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης και Διασφάλισης Ποιότητας που είμαστε εκπαιδευτικοί με εμπειρία, έχουμε πτυχία, μεταπτυχιακά, και Διδακτορικά κάνουμε μια πολύ δύσκολη και υπέυθυνη εργασία στους Δήμους (είμαστε οι πυλώνες τησ Δια Βίου Μάθησης στην Ελλάδα) και παίρνουμε μόνο 1.000 ευρώ, τη στιγμή που ένας υπάλληλος αορίστου χρόνου στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ ή αλλού χωρίς πτυχίο που διορίστηκε χωρίς ΑΣΕΠ, ή ένας λιμενοφύλακας που διορίστηκε με μέσον ως ΔΕ παίρνουν 1200 ευρώ το μήνα; Αυτοί έχουν λιγώτερα προσόντα από εμάς, προσφέρουν λιγώτερα στην κοινωνία και όμως είναι μόνιμοι επειδή έιχαν μέσον, επειδή παρανόμησαν στην ουσια δηλαδή! Να διεκδικείς, λοιπόν, ακόμα περισσότερα από 1000 ευρώ που μας δίνει αυτήν την στιγμή καθαρά το ΙΝΕΔΙΒΙΜ! Φιλικά!

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Giota, ξέρεις ότι εμείς οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης και Διασφάλισης Ποιότητας που είμαστε εκπαιδευτικοί με εμπειρία, έχουμε πτυχία, μεταπτυχιακά, και Διδακτορικά κάνουμε μια πολύ δύσκολη και υπέυθυνη εργασία στους Δήμους (είμαστε οι πυλώνες τησ Δια Βίου Μάθησης στην Ελλάδα) και παίρνουμε μόνο 1.000 ευρώ, τη στιγμή που ένας υπάλληλος αορίστου χρόνου στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ ή αλλού χωρίς πτυχίο που διορίστηκε χωρίς ΑΣΕΠ, ή ένας λιμενοφύλακας που διορίστηκε με μέσον ως ΔΕ παίρνουν 1200 ευρώ το μήνα; Αυτοί έχουν λιγώτερα προσόντα από εμάς, προσφέρουν λιγώτερα στην κοινωνία και όμως είναι μόνιμοι επειδή έιχαν μέσον, επειδή παρανόμησαν στην ουσια δηλαδή! Να διεκδικείς, λοιπόν, ακόμα περισσότερα από 1000 ευρώ που μας δίνει αυτήν την στιγμή καθαρά το ΙΝΕΔΙΒΙΜ! Φιλικά!

Υπάρχει ένα τεράστιο θέμα ηθικής σημασίας: αν πράγματι είναι να πληρώσετε ΦΠΑ και δεν πληρώνετε, επειδή κάποιοι δεν κάνουν καλά την δουλεία και κοροιδεύουν το κράτος. ΚΑΙ είναι αδιανόητο ως Υπεύθυνοι ΕΚπαίδευσης να προσπαθείτε με έμμεσους και πλάγιους τρόπους να γλυτώσετε εφορία ΕΝΩ ΞΕΕΤΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΡΓΟ. Το ξέρετε καταβάθος.

Είναι κρίμα που το ΙΝΕΔΙΒΙΜ πετάει το μπαλάκι και λέει: δεν με νοιάζει αν πληρώσεις ΦΠΑ, όταν υπαρχουν άλλοι εργαζόμενοι που με αγώνα και δίκαια πληρώνουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα ρωτήσω κι εγώ την εφορία μου. Προτρέπω και τους άλλους να κάνουν το ίδιο. Αν και σε εμάς πούνε οτι παίρνουμε απαλλαγή από το ΦΠΑ τότε μάλλον είναι το νόμιμο.
Θα σας ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φίλε foibos81, το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μας δίνει κάποια χρήματα και από εκεί και πέρα δεν του πέφτει λόγος για το πώς θα φορολογηθούμε! Μετά έρχεται το κράτος, η εφορία, παίρνει ο υπάλληλος τη σύμβασή μας στα χέρια του, τη διαβάζει και συνάρτηση με την κείμενη νομοθεσία μας λέει πόσο φόρο θα πληρώσουμε! Σου επαναλαμβάνω λοιπόν, ότι δεν κάνουμε διδακτικό, αλλά εκπαιδευτικό έργο! Μην μπερδεύεις την διδασκαλία με τις εκπαιδευτικές υπηρεσίες! Άλλο το ένα, και άλλο το άλλο! Και δεν υπάρχει κανένα ηθικό θέμα που λές! Εμέις πάμε στην εφορία και η εφορία μας κατατάσσει στις εκπαιδευτικές υπηρεσίες! Δεν είμαστε, ούτε τραπεζικοί υπάλληλοι, ούτε δικηγόροι, είμαστε Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης! Δηλαδή τί θέλεις, να μας πεί το κράτος, αυτός είναι ο φόρος που υποχρεούστε να πληρώσετε κι εμείς να πούμε, όχι, θέλουμε να πληρώσουμε παραπάνω;
Νομίζω ότι εσύ είσαι ηθικά έκθετος, που έγραψες ότι οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης δεν παρέχουν εκπαιδευτικές υπηρεσίες (όπως το ίδιο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και οι εφορίες παραδέχονται). Σου επαναλαμβάνω, δεν είμαστε εκπαιδευτές στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ (παρόλο που πολλοι από εμας διδάσκουν σε σχολεία, ΙΕΚ, ΤΕΙ και ΑΕΙ), δεν παρέχουμε διδακτικο έργο. Αλλά εκπαιδευτικές υπηρεσίες, όπως αυτές περιγράφονται πεντακάθαρα στη διετή περίπου σύμβαση που υπογράψαμε με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Θα σε παρακαλούσα να μην μας μισείς και να μη μας διαβάλλεις.

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φίλε foibos81, είμαι σίγουρος ότι κατάλαβες τη διαφορά μεταξύ διδακτικού έργου και εκπαιδευτικών υπηρεσιών. Οπότε δεν σου κρατάω καμμία κακία! Αντίθετα σε θεωρώ συνάδελφο εκπαιδευτικό και σου προτείνω αντί να κιτάμε ο ένας τον άλλον με καχυποψία, να ενωθούμε ενάντια στην αδικία. Κι εγώ, κι εσύ και πολλοί άλλοι εδώ μέσα, είμαστε μορφωμένοι άνθρωποι, με σπουδες σε ΑΕΙ, μεταπτυχιακά και διδακτορικά. Είμαστε όμως με σύμβαση και κάθε τόσο μένουμε άνεργοι για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Και τις μικρές περιόδους κατά τις οποίες εργαζόμαστε, ο μισθός μας δεν είναι ικανοποητικός. Κάποιοι άλλοι, όμως, με λιγότερα προσόντα από εμάς έχουν μπεί με μέσον στο δημόσιο. Έτσι, αν πας στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και σε άλλες υπηρεσίες του Δημοσίου θα συαντήσεις υπαλλήλους που διορίστηκαν μόνιμοι ήμε σύμβαση αορίστου χρόνου με αδιαφανείς διαδικασίες εκτός ΑΣΕΠ. Σου θυμίζω τους αμόρφωτους λιμενοφύλακες που μπήκαν με αδιαφανέίς διαδικασίες στο Δημόσιο, χωρίς πτυχία, είναι μόνιμοι και παίρνουν περισσότερα από εμάς. Εμείς είμαστε συνάδελφοι, τα συμφέροντά μας είναι κοινά και πρέπει να συνεργαζόμαστε αρμονικά ενάντια στις αδικίες. Εγώ, λοιπόν, σε βλέπω φιλικά και σε καλώ να είμαστε ενωμένοι και να υπερασπιζόμαστε την αξία μας. Με εμάς θα πάει μπροστά η Ελλάδα και όχι με τους βολεμένους με μέσον στο δημόσιο. Αυτοί είναι κατώτεροι από εμάς, ήξεραν ότιαν συναγωνιστούν με εμάς στο ΑΣΕΠ θα έχαναν, γι'αυτό και προτίμησαν τις πλάγιες, παράνομες οδούς! Να ξέρεις, όμως, φίλε μου, ότι στο τέλος εμείς θα δικαιωθούμε! Γιατί το Καλό και το Δίκαιο στο τέλος πάντα επικρατούν!

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φίλε foibos81, νομίζεις ότι οι εφορίες δεν ξερουν τη δουλειά τους και ότι τους έχουμε ξεφύγει και περιμένουνεσένα να μας καρφώσεις, να μας καταδώσεις; Οι εφορίες, σε πληροφορώ, προσπαθούν να εισπράξουν με κάθε τρόπο και εμάς μας απαλάσσουν από την υποχρέωση καταβολής ΦΠΑ, επειδή δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά! Επειδή παρέχουμε εκπαιδευτικές υπηρεσίες, οι οποίες δεν υπόκεινται σε παρακράτηση ΦΠΑ. Και να πάς σε όλες τις εφορίες να καταδίδεις και να καρφώνεις εμάς τους συναδέλφους σου, θα γελοιοποιηθείς! Όμως σου ξαναλέω, ότι δεν θα έπρεπε να μας μισείς γιατί είμαστε συνάδελφοι και συνεργάτες και έχουμε κοινά συμφέροντα, όπως σου έφραψα και στο προηγούμενο μήνυμα! Εγώ δεν θα κάρφωνα, δεν θα κατέδιδα ποτέ κάποιον συνάδελφο! Παρόλαυτα, θεωρώ ότι αυτά τα περί καρφώματος τα είπες επειδή είσαι λυπημένος με τη γενικώτερη κατάσταση στην Ελλάδα της ανεργίας, και παρασύρθηκες! Οπότε σε κατανοώ! Εσύ αν θες, βρίσε εμένα και τους Υπεύθυνους Εκπαίδευσης όσο θές! Εκ μέρους μου το θέμα θεωρείται λήξαν! Φιλικα!

Αποσυνδεδεμένος Maria_I

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μια απλή ερώτηση για όλα αυτά που γράφετε:

1. Δεν υπάρχει κανείς που να έχει υπογράψει σύμβαση και να έχει κάνει τις απαραίτητες διαδικασίες στον ΟΑΕΕ; Τότε μόνο θα ξέρει κάποιος τι ισχύει και τι δεν ισχύει... Και είναι σίγουρο πως ότι ισχύσει για τον έναν, θα ισχύσει για όλους!...


Οσο για το τι είναι εκπαιδευτική/διδακτική προϋπηρεσία και μη, ο νομοθέτης την ορίζει διαφορετικά και διαφορετικά ο γλωσσολόγος. Επειδή το διάβασα κάπου παραπάνω: ο σύμβουλος ή ο διευθυντής εκπαίδευσης ασκούν διοικητικά καθήκοντα, έχοντας χρόνια εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας. Υπάρχουν, όμως, σε αρκετές διευθύνσεις της χώρας (Α/θμιας & Β/θμιας) καθαρά διοικητικοί υπάλληλοι, που δεν ανήκουν σε κανέναν εκπαιδευτικό κλάδο (ειδικά μετά τις συγχωνεύσεις/ανακατατάξεις στο δημόσιο τομέα).

Το θέμα, πάντως, δεν είναι να δώσει ο καθένας μας την άποψή του για τον ορισμό της εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας, την απαλλαγή ή μη από το ΦΠΑ.... Είναι θέμα χρόνου  να αποδειχθούν όλα αυτά, αρκεί κάποιος να κάνει τις απαραίτητες διαδικασίες για την υπογραφή της σύμβασης του...


Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο σχολικός σύμβουλος και ο διευθυντής σχολείου, ασκούν κυρίως εκπαιδευτικά καθήκοντα και δευτερευόντως διοικητικά. Δεν ασκούν διδακτικά καθήκοντα. Μπερδεύεις λίγο, τη διδασκαλία με τις εκπαιδευτικές υπηρεσίες. Ο σχεδιασμός των τμημάτων μάθησης π.χ. που κάνει ο Υπεύθυνος Εκπαίδευσης, είναι καθαρά εκπαιδευτική λειτουργία. Οι εκπαιδευτικές συναντήσεις που διεξάγει ο Υπεύθυνος Εκπαίδευσης, στα πλαίσια των οποίων μοιράζει επιμορφωτικό υλικό στους εκπαιδευτές, είναι καθαρά εκπαιδευτική λειτουργία. Ο ίδιος ο τίτλος "Υπεύθυνος Εκπαίδευσης", μιλάει από μόνος του. Ας αφήσουμε όμως να δούμε τί θα γίνει στην πράξη. Όμως να μην θεωρείς καθόλου δεδομένο πως ότι ισχύσει για έναν, θα ισχύσει για όλους! Γιατί υπάρχουν διαφορές από Δ.Ο.Υ. ΣΕ Δ.Ο.Υ. Και σου φέρνω αμέσως ένα παράδειγμα: μίλησα με 10 Υπεύθυνους Εκπαίδευσης που πήγαν να κάνουν έναρξη επιτηδεύματος. Τους μισούς, κάποιες Δ.Ο.Υ. τους υποχρέωσαν να εγγραφουν στα κατα τόπους επαγγελματικά επιμελητήρια, ενώ τους άλλους μισούς, κάποιες άλλες Δ.Ο.Υ, τους είπαν ότι δεν χρειάζεται να εγγραφουν σε κάποιο επιμελητήριο. Εγώ για να τους πείσω τους παρουσίασα το εξής: http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?8263-%CE%95%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%A0%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CF%8C%CF%87%CE%B9  Πώς είσαι τόσο σίγουρη ότι δεν θα γίνει το ίδιο και με τον ΦΠΑ; Αν δεν διεκδικείς τα δικαιώματά σου, αυτά δεν είναι δεδομένα, και αν εσύ επαναπαυθείς και παίρνεις μισθό 580 ευρώ ενώ κάποιοι άλλοι διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους και παίρνουν μισθό 1000, μάλλον θα φταις εσυ για την κατώτερη μοίρα σου.

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αγαπητή MARIA_I, ήδη υπάρχουν Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης και Δασφάλισης ποιότητας δύο ταχυτήτων. Είναι αυτοί που υποχρεώθκαν να εγγραφου στο επαγγελματικά επιμελητήρια και πληρώνουν εισφορά 50 ευρώ/χρόνο και κάποιοι που δεν υποχρεώθηκαν να εγγραφούν σε επιμελητήρια ή αντέδρασαν σε όσα τους είπαν οι Δ.Ο.Υ. και διεκδίκησαν τα δικαιώματά τους κα δεν πληρώνουν 50 ευρώ/χρόνο! Κατά τον ίδιο τρόπο, ενδέχεται εγώ ή κάποιος άλλος που θα διεκδικήσω τα δικαιώματά μου και παρουσιάσω τον σχετικό νόμο να απαλλαγώ από τον ΦΠΑ κι εσύ που νομίζεις ότι τα ίδια συμβαίνουν παντού, να επιβαρύνεσαι με 322ευρώ/μήνα! Τότε ποιός θα φταίει;
1) Εγώ που διεκδίκησα τα δικαιώματά μου και πέτυχα να μην πληρώνω ΦΠΑ, όπως δικαιούμαι;
2) Εσύ που επαναπαύθηκες στο ψεύτικο δόγμα "το ίδιο θα ισχύσει για όλους";
3) Το ανοργάνωτο κράτος;
4) Κανείς;
Σε κάθε περίπτωση, αν εσύ τελικά πληρώνεις 322 ευρώ/μήνα, οι άλλοι που δεν θα πληρώνουν τίποτα επειδή θα έχουν υπερασπιστεί τα δικαιώματά τους δεν πρόκειται να στο πούν (διότι στην Ελλάδα της κρίσης όλοι φοβούνται)! Κι εσύ θακοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου. Πάντως εγώ που δεν φοβάμαι σου λέω ότι 322 ευρώτο μήνα δεν τα πληρώνω, διότι ο νόμος με καλύπτει, έχω ρωτήσει λογιστές, εφορία,τον πατέρα μου που είναι νομικός και -το βασικώτερο- γιατί αν τα πληρώσω στοκράτος αυτά τα 322 ευρώ, τα υπόλοιπα χρήματα δεν μου φτάνουν για να ζήσω. Όποιοι έχουν άλλα εισοδήματα ή τους δίνει επίδομα η μαμά, ας επαναπαυθούν και ας κάνου ο,τι τους πουν τυχον κακώς πληροφορημένοι υπάλληλοι των ΔΟΥ, όπως συνέβη και με το θέμα της εγγραφής στα επιμελητήρια! Φιλικά και συναδελφικά!

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Καλά είναι η αλήθεια ότι δεν το θεωρώ καθόλου λογικό να σου κρατάνε 23% φόρο+20% πάλι φόρο+τεβε άλλα 200 ευρώ. και στο τέλος τα 1400 να γίνονται 600, δηλαδή λογικά να το πάρεις κάτι δεν πάει καλά εδώ.

Αποσυνδεδεμένος Maria_I

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο σχολικός σύμβουλος και ο διευθυντής σχολείου, ασκούν κυρίως εκπαιδευτικά καθήκοντα και δευτερευόντως διοικητικά. Δεν ασκούν διδακτικά καθήκοντα. ..... Ο ίδιος ο τίτλος "Υπεύθυνος Εκπαίδευσης", μιλάει από μόνος του. ..... Όμως να μην θεωρείς καθόλου δεδομένο πως ότι ισχύσει για έναν, θα ισχύσει για όλους! Γιατί υπάρχουν διαφορές από Δ.Ο.Υ. ΣΕ Δ.Ο.Υ. Και σου φέρνω αμέσως ένα παράδειγμα: μίλησα με 10 Υπεύθυνους Εκπαίδευσης που πήγαν να κάνουν έναρξη επιτηδεύματος. Τους μισούς, κάποιες Δ.Ο.Υ. τους υποχρέωσαν να εγγραφουν στα κατα τόπους επαγγελματικά επιμελητήρια, ενώ τους άλλους μισούς.... Αν δεν διεκδικείς τα δικαιώματά σου, αυτά δεν είναι δεδομένα, και αν εσύ επαναπαυθείς και παίρνεις μισθό 580 ευρώ ενώ κάποιοι άλλοι διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους και παίρνουν μισθό 1000, μάλλον θα φταις εσυ για την κατώτερη μοίρα σου.

Νομίζω πως παίζουμε με τις λέξεις! Και σίγουρα δεν είναι αυτή η ουσία!

Διευθυντής/σύμβουλος ασκούν υπηρεσίες στη διοίκηση της εκπαίδευσης, ορισμένες-συγκεκριμένες-αποσαφηνισμένες από το Υπουργείο/το νομοθέτη/οποιαδήποτε άλλο αρμόδιο! Δεν θα κρίνω/δε θα ερμηνεύσω ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος -πλην των αρμοδίων- το είδος των καθηκόντων τους, το φορολογικό σύστημα, κλπ. Ενα ολόκληρο σύστημα το έχει ήδη κάνει -καλώς ή κακώς- πριν από εμάς και για εμάς.

Σύγκριση, επίσης, μεταξύ Υπευθύνων των ΚΔΒΜ και των ανωτέρω δεν υπάρχει και δεν μπορεί να υπάρξει. Ο τίτλος δεν προσδιορίζει ούτε τη φύση των καθηκόντων, ούτε το εργασιακό καθεστώς! Ολοι είμαστε εκπαιδευτικοί (Α/θμια, Β/θμια, Γ/θμια, τυπική και άτυπη εκπαίδευση), αλλά με διαφορετικές απολαβές, ωράριο, κλπ.!!!! Ο τίτλος δεν αυτοπροσδιορίζει, ούτε αυτοπροσδιορίζεται!!!!

Οσο για την "άνιση" μεταχείριση των Υπευθύνων στις κατά τόπους ΔΟΥ, θα σου θυμίσω γεγονότα από το πρόσφατο παρελθόν με τα στελέχη του πρώην ΙΔΕΚΕ. Οι μισοί έλαβαν επίδομα ανεργίας και οι μισοί όχι. Οταν, όμως, εντοπίστηκε το "λάθος", οι μισοί εκ των οποίων είχαν λάβει χρηματικά ποσά, (μετά από 6 μήνες) κλήθηκαν να τα επιστρέψουν!!! Πλέον δεν είναι τόσο εύκολο ο κάθε υπάλληλος να εφαρμόζει κατά περίπτωση το νόμο....

Και αυτό που πιστεύω είναι πως ότι διεκδικήσετε, να γίνει ομαδικά!! Εφόσον ισχύουν όλα όσα αναγράφεις, να ισχύσουν για όλους!!! Οι υπόλοιποι μπορεί να μη γνωρίζουν όλα αυτά για να τα ζητήσουν. Είναι στο χέρι σας να ενημερώσετε τους συναδέλφους σας και από εκεί και έπειτα ο καθένας να κινηθεί κατά βούληση. Ο καθένας θα βοηθήσει τον εαυτό του και όλοι σας θα βοηθήσετε το σύνολο! Αν σας αντιστοιχούν δικαιώματα/χρήματα/κλπ., διεκδικήσετέ τα ΟΛΟΙ!!!

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα τί κάνουμε εδώ; Τους συναδέλφους ενημερώνουμε! Και είμαστε και αποφασισμένοι μάλιστα! Εφόσον ο νόμος μας καλύπτει, δεν πρόκειται να πληρώσουμε ούτε μισό ευρώ ΦΠΑ! Άλλωστε, αν πληρώναμε τον παράνομο ΦΠΑ, τα χρήματα που θα περίσσευαν, δεν θα μας έφταναν για να ζήσουμε! Το τί θα κάνουμε, λοιπόν, εμείς οι Υπεύθυνοι Επαίδευσης με την εφορία, είναι δικό μας θέμα, του καθενός ατομικά! Στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν πέφτει λόγος! Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ υποχρεούται να πληρώσει τα χρήματα και μετά εμείς θα τα βρούμε με την εφορία! Και σε τελική ανάλυση και να χρωστάμε εμείς τον ΦΠΑ στην εφορία, το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν το νοιάζει! Όμως τα πράγματα στην περίπτωσή μας είναι πολύ συγκεκριμένα. Ο νόμος λέει ότι οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης δε υποχρεούνται να πληρώσουν ΦΠΑ και ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ! Ακόμα και να θέλαμε να πληρώσουμε, δεν θα μας άφηναν οι εφοριακοί. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 630
Σύνολο: 643

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.