*

Αποστολέας Θέμα: Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης ποιότητας στους Δήμους  (Αναγνώστηκε 200284 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
MARIA_I, δεν ξέρω αν είσαι υπάλληλος αορίστου χρόνου ή στέλεχος του ΙΝΕΔΙΒΙΜ (μέλος ομάδας έργου κλπ). Τοσίγουρο είναι ότι δεν είσαι Υπεύθυνη Εκπαίδευσης. Επιπλέον, δεν μου απάντησες γιατην ανισότητα! Σου επαναλαμβάνω: Στους 10 υπεύθυνους εκπαίδευσης που έκαναν έναρξη επιτηδεύματος, οι μισοί πληρώνουν 50 ευρώ/έτος στα επιμελητήρια όπου τους υποχρέωσαν οι Δ.Ο.Υ. να εγγραφούν και οι άλλοι μισοί δεν πληρώνουν τίποτα είτε γιατί το έψαξαν και αντέδρασαν, είτε διότι έτυχε να ανήκουν σε καλά ενημερωμένες Δ.Ο.Υ. Δεν αποκλείεται να συμβεί το ίδιο και με τον ΦΠΑ? Όσοι πάνε σε ελλιπώς ενημερωμένες Δ.Ο.Υ. να πληρώνουν χαράτσι 322 ευρώ/μήνα και όσοι αντιδράσουν ή πάνε σε ενημερωμένες Δ.Ο.Υ., να μην πληρώνουν Φ.Π.Α., πραγμα που είναι και το ΝΟΜΙΜΟ. Ο καθένας είναι άξιος της μοίρας του! Τί λες, λοιπόν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Maria_I

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα τί κάνουμε εδώ; Τους συναδέλφους ενημερώνουμε! Και είμαστε και αποφασισμένοι μάλιστα!..... Στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν πέφτει λόγος! Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ υποχρεούται να πληρώσει τα χρήματα και μετά εμείς θα τα βρούμε με την εφορία! Και σε τελική ανάλυση και να χρωστάμε εμείς τον ΦΠΑ στην εφορία, το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν το νοιάζει! Όμως τα πράγματα στην περίπτωσή μας είναι πολύ συγκεκριμένα. Ο νόμος λέει ότι οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης δε υποχρεούνται να πληρώσουν ΦΠΑ και ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ! Ακόμα και να θέλαμε να πληρώσουμε, δεν θα μας άφηναν οι εφοριακοί. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

Το forum είναι ένας τρόπος ενημέρωσης, αλλά όχι και ο ιδανικότερος... Το πρώην ΙΔΕΚΕ είχε σύλλογο οργανωμένο και blog. Κινηθείτε και μέσω αυτού.. Οταν αναλάβετε όλοι καθήκοντα, θα είναι πιο εύκολο.

Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ που μπλέκεται στην υπόθεσή σας δεν καταλαβαίνω... Ο εργοδότης έχει συγκεκριμένο ρόλο, η ΔΟΥ άλλο, κλπ.... Γιατί μπερδεύονται τα πράγματα;;

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΤΟ ΙΝΕΔΙΒΙΜ, σε όσους είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν ΦΠΑ, πχ σε διοικητικούς υπαλλήλους της κεντρικής υπηρεσίας δίνει περίπου 1800 ευρώ μικτά για να μπορούν να πληρώνουν ΦΠΑ και να τους περισσεύουν 950-1000 ευρώ/μήνα για να ζουν αξιοπρεπώς! Σε εμάς που παρέχουμε εκπαιδευτικές υπηρεσίες και δεν υποχρεούμαστε σε πληρωμή ΦΠΑ, το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δίνει μισθό 1400 ευρώ έτσι ώστε πληρώνοντας φόρο και κρατήσεις ΟΑΕΕ, να μας περισσεύουν επίσης 950-1000 ευρώ/μήνα για να μοπρούμε να ζούμε αξιοπρεπώς! Αν πληρώναμε και ΦΠΑ θα μας έμεναν 500 ευρώ/μήνα περίπου (και στους υπεύθυνους οργάνωσης θα έμεναν 350 ευρώ/μήνα περίπου) και με αυτά τα λεφτά δεν θα μπορούσαμε να επιβιώσουμε (ενοίκιο, παιδιά, άνεργη σύζυγος). Οπότε και με τη λογική να το πάρουμε, ΦΠΑ δεν γίνεται να πληρώνουμε, γιατί τότε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ θα έπρεπε να δίνει και σ'εμάς 1800 ευρώ μικτά! (εκτός της λογικής, μας το έχουν πεί λογιστές, δικηγόροι, εφοριακοί ότι ΦΠΑ Δ-Ε-Ν ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ)

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
MARIA_I έχεις απόλυτο δίκιο! Το ΙΝΕΔΙΒΙΜδεν έχει λόγο να μπλεχτεί! Το θέμα είναι αποκλειστικά δικό μας! Σύλλογο δεν μπορούμε να κάνουμε ακόμα
1) διότι δεν γνωριζόμαστε ακόμα όλοι μεταξύ μας
2) διότι δεν έχουν υπογράψει ακόμα συμβάσεις ούτε οι μισοί.
Να είσαι σίγουρη ότι θα γίνει κάποια στιγμή και σύλλογος, όχι όμως όπως παλιότερα στο ΙΔΕΚΕ, που ήταν σύλλογος των λίγων! Αν γίνει σύλλογος θα είναι απόλυτα δημοκρατικός και θα διεκδικεί μόνο τοσυμφέρον όλων μας. Όλοι οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης θα είμαστε ίσοι και θα υπάρχει απόλυτη ελευθερία έκφρασης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Αγαπητοί συνάδελφοι το πρώτο για το οποίο θα παρακαλέσω είναι να πέσουν οι τόνοι. Σε μια περίοδο όπου οι εργαζόμενοι, όλοι οι εργαζόμενοι, δέχονται μια τέτοιου μεγέθους επίθεση, το τελευταίο πράγμα που χρειάζεται είναι να στρέφονται οι μεν εναντίον των δε. Υπεύθυνοι εναντίον εκπαιδευτών, στη συνέχεια Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης εναντίον Υπεύθυνων Οργάνωσης, Υπεύθυνοι Οργάνωσης με πτυχίο εναντίον όσων δεν έχουν πτυχίο…αυτή η κατρακύλα δεν έχει τέλος.

Στην ουσία τώρα: Μέχρι πρόσφατα  οι Δ.Ο.Υ., έχοντας υπόψη τις σχετικές ερμηνευτικές εγκυκλίους και ερμηνεύοντας στενά το ν. 2859/2000, που απαλλάσσει την παροχή υπηρεσιών εκπαίδευσης απ’ τον Φ.Π.Α., αναγνώριζαν την απαλλαγή αυτή μόνο σε όσους ασκούσαν διδακτικό έργο και όχι σ’ όσους ασκούσαν διοικητικό έργο σε εκπαιδευτικές δομές. Αυτό το γνωρίζω και από προσωπική εμπειρία, αλλά  και απ’ την εμπειρία πολλών συναδέλφων που όλοι είχαν υπαχθεί στον Φ.Π.Α.  Επίσης υπάρχει και ο Οδηγός του Υπουργείου Οικονομικών για την απαλλαγή απ’ τον Φ.Π.Α., που επικαλέστηκε ο/η Alfieri, και ο οποίος θέτει πέντε τουλάχιστο προϋποθέσεις προς τούτο.

Ο/Η Alfieri υποστηρίζει ότι οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης  Κ.Δ.Β.Μ. δεν υπάγονται στο Φ.Π.Α. επειδή παρέχουν υπηρεσίες εκπαίδευσης. Σύμφωνα με τις δημοσιευμένες αρμοδιότητές τους, πράγματι οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης εμπλέκονται πιο άμεσα στην εκπαιδευτική διαδικασία απ’ ότι, για παράδειγμα, ένας διοικητικός συνεργάτης σε Πανεπιστήμιο, έχοντας όμως και καθαρά διοικητικές αρμοδιότητες.  Αρκεί αυτό για να τεκμηριώσει παροχή εκπαιδευτικών υπηρεσιών και να τους απαλλάξει απ’ το Φ.Π.Α.; Στο σημείο αυτό έχει δίκιο η Maria_Ι: αυτό δεν θα το κρίνει κανένας από εμάς, αλλά οι αρμόδιες Δ.Ο.Υ., το Υπουργείο Οικονομικών και, αν χρειαστεί, τα δικαστήρια. Δεν έχει επομένως νόημα να προσπαθούμε  να ερμηνεύσουμε  εμείς τον  όρο εκπαιδευτικές υπηρεσίες, το δικαιικό μας σύστημα ορίζει ποιος είναι αρμόδιος προς τούτο.

Επικουρικά ο/η Alfieri επικαλείται τις πέντε προϋποθέσεις που προαναφέρθηκαν. Απ’ την ανάγνωσή τους μου έγινε εμφανές ότι ο νομοθέτης θέλησε ν’ απαλλάξει απ’ τον  Φ.Π.Α. τους εργαζόμενους με σύμβαση μίσθωσης έργου, που στην πραγματικότητα εργάζονται σε συνθήκες εξάρτησης απ’ τον εργοδότη, οι οποίες απαντώνται μόνο στις συμβάσεις εργασίας. Γιατί οι πέντε αυτές προϋποθέσεις περιγράφουν ακριβώς βασικά γνωρίσματα των συμβάσεων (εξαρτημένης) εργασίας. Επομένως μπορεί να υπάρξει απαλλαγή των Υπεύθυνων Εκπαίδευσης με επίκληση των προϋποθέσεων αυτών; Κατά την προσωπική μου γνώμη και αυτό είναι  αμφίβολο. Έχοντας την πικρή εμπειρία του ΙΔΕΚΕ, που βάφτιζε συμβάσεις έργου εργασιακές σχέσεις με όλα τα ουσιώδη γνωρίσματα των συμβάσεων εργασίας και σύρθηκε γι’ αυτό στα δικαστήρια, το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, σύμφωνα με όσες πληροφορίες διαθέτω μέχρι στιγμής, φρόντισε ν’ απαλείψει απ’ τις  συμβάσεις των Υπεύθυνων οτιδήποτε θα μπορούσε να προδώσει συνθήκες εξαρτημένης εργασίας  Αλλά και πάλι η δική μου γνώμη δεν έχει καμία σημασία. Οι Δ.Ο.Υ., το Υπουργείο και τα δικαστήρια (σε περίπτωση αμφισβήτησης) θα κρίνουν τη συνδρομή ή μη των προϋποθέσεων αυτών. 

Συνάδελφε Alfieri προσκόμισες στο φόρουμ σημαντικές πληροφορίες και βοήθησες ν’ αναπτυχθεί ο σχετικός προβληματισμός. Θα μου επιτρέψεις, όμως,  δύο παρατηρήσεις. Έκανες αναφορά σε συναδέλφους που αποκρύπτουν στοιχεία ή δηλώνουν αναληθή στοιχεία στο φόρουμ (στην περίπτωση μας την υπαγωγή τους ή μη στο Φ.Π.Α.), προκειμένου να μη χάσουν μια ευνοϊκή γι’ αυτούς ρύθμιση που πέτυχαν. Αυτή η νοοτροπία αποτελεί έναν απ’ τους λόγους που οδήγησαν τη χώρα μας στη σημερινή κατάσταση. Δηλαδή ότι στα όποια προβλήματα συνήθως δεν προσπαθούμε να βρούμε μια συλλογική λύση βασισμένη σε απρόσωπες ρυθμίσεις που ισχύουν για όλους, αλλά ο καθένας προσπαθεί, χρησιμοποιώντας όσα μέσα διαθέτει, να εξασφαλίσει μια ατομική λύση, έστω κι αν αυτή ισχύει μόνο γι’ αυτόν. Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι τέτοιες πρακτικές δεν είναι πια τόσο εύκολες όσο στο παρελθόν. Η κρίση τους κρατάει όλους σε εγρήγορση και, ευτυχώς, ο χώρος της εκπαίδευσης διαθέτει μορφωμένους και έμπειρους ανθρώπους που ξέρουν να διεκδικούν τα δικαιώματά τους. Αν λοιπόν η  απαλλαγή των Υπεύθυνων Εκπαίδευσης απ’ το Φ.Π.Α. είναι νόμιμη να είσαι σίγουρος ότι θα ισχύσει για όλους και αν είναι παράνομη δεν θα ισχύσει για κανέναν και γνωρίζεις ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι για να διασφαλιστεί αυτό. Οι καιροί που οι κατά τόπους υπηρεσίες ερμήνευαν η καθεμιά με το δικό της τρόπο το νόμο και κάποιοι, έστω και χωρίς να το επιδιώκουν, ευνοούνταν απ’ αυτό, έχουν περάσει και υπάρχουν πρόσφατα παραδείγματα γι’ αυτό που λέω. Τέλος, νομίζω ότι στην . προσπάθεια  να υπερασπίσεις την άποψή σου παρασύρθηκες σε ανακριβείς γενικεύσεις. Συγκεκριμένα ισχυρίστηκες ότι οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης   «είναι όλοι εκπαιδευτικοί με πολύωρη εμπειρία στη διδασκαλία και οι περισσότεροι έχουν μεταπτυχιακά στην Εκπαίδευση». Μια ματιά, όμως, στους σχετικούς πίνακες αποκαλύπτει ότι σημαντικό ποσοστό απ’ αυτούς δεν διαθέτει σχετικό μεταπτυχιακό, ενώ η διδακτική εμπειρία δεν αποτελούσε μοριοδοτούμενο προσόν. Επιπλέον αρκετοί απ’ αυτούς επελέγησαν με ελάχιστα μόρια, ελλείψει ανθυποψηφίου και κάποιοι, κρίνοντας απ’ όσους γνωρίζω, διαθέτουν ελάχιστη έως ανύπαρκτη διδακτική εμπειρία. Είναι εξαιρετικά δύσκολο Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης χωρίς σχετικές σπουδές και διδακτική εμπειρία να καθοδηγήσουν ή να συμβουλεύσουν εκπαιδευτές με πολυετή διδακτική εμπειρία και υψηλή κατάρτιση- επιμόρφωση.

Συνάδελφε foibos81, ως εκπαιδευτικός μπορώ, ως ένα βαθμό, να κατανοήσω την  αγανάκτησή  σου. Πρέπει, όμως,  και συ να καταλάβεις ότι το αν θα χαρακτηριστεί η εργασία του Υπεύθυνου Εκπαίδευσης ως παροχή εκπαιδευτικών υπηρεσιών ή όχι αφορά αποκλειστικά στην υπαγωγή τους ή μη στον Φ.Π.Α. και θα ισχύσει για όλους. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση αυτό να αναγνωριστεί ως διδακτική προϋπηρεσία, γιατί οι Υπεύθυνοι δεν διδάσκουν, όπως προκύπτει σαφώς και απ’ τις αρμοδιότητές τους. Το Υπουργείο γνωρίζει καλά ότι αν ποτέ επιχειρούσε να περάσει κάτι τέτοιο θα ξεσηκώνονταν όλοι οι εκπαιδευτικοί (σε τέτοια θέματα έχουν την απαιτούμενη ευαισθησία και εγρήγορση και με το παραπάνω, όπως αποδεικνύει και η δική σου παρέμβαση) και φυσικά θα δικαιώνονταν. Αλλά, επαναλαμβάνω δεν έχει καμία βάση για να επιχειρήσει κάτι τέτοιο. Σε άλλο σημείο φαίνεται να εξοργίζεσαι απ’ την αμοιβή των εκπαιδευτικών του ΙΝΕΔΙΒΙΜ σε σχέση μ’ αυτή των διοικητικών στελεχών. Και των μεν και των δε είναι άθλιες. Επαναλαμβάνω, όμως, ότι είναι μεγάλο λάθος να στρεφόμαστε οι μεν εναντίον των δε, θυμίζοντας το γνωστό ανέκδοτο με την κατσίκα του γείτονα. Κατά τη γνώμη μου ο μόνος δρόμος είναι να διεκδικήσουν συλλογικά και σε συνεργασία, διοικητικοί και εκπαιδευτικοί, τη βελτίωση των όρων αμοιβής και εργασίας όλων.       

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε ioannis00, μιλάς και εκφράζεσαι πολύ ανώριμα και παρασύρεσαι απότον φθόνο και την ημιμάθεια. Απλά θα ήθελανα σου υπενθυμίσω ότι οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης προσφέρουν κυρίως εκπαιδευτικές υπηρεσίες. Αυτό δεν θα το κρίνει ούτε το Υπουργείο Οικονομικών, ούτε οι ΔΟΥ, όπως λανθασμενα αναφέρεις συμφωνόντας με την λάθος άποψη της MARIA_I. Αυτό έχει κριθεί από το νομοθέτη. Και οι Δ.Ο.Υ. είναι υποχρεωμένες να εφαρμόσουν τον νόμο. Αν δεν το έκαναν, θα μας δικαίωνε ο δικαστής.
Τα πέντε σημεία που ορίζει ο νόμος περιγράφονται ξεκάθαρα στις συμβάσεις έργου του ΙΝΕΔΙΒΙΜ! Δεν είσαι νομικός και οι απόψεις σου δεν στηρίζονται σε λογικές βάσεις.
Επιπλέον, είναι δικαίωμα του καθενός συναδέλφου να αποκρύπτει το φορολογικό του προφίλ! Αυτά είναι προσωπικά δεδομένα και κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να δίνει αναφορά γιατο αν πληρώνει αναφορά ή όχι! Και σου θυμίζω την περίπτωση με την εγγραφή στα επιμελητήρια για να σου αποδείξω ότι η εποχή που άλλα ίσχυαν για κάποιους και άλλα για κάποιους άλλους δεν έχει περάσει! Γιατί, λοιπόν, κάποιος συνάδελφος που θα πετύχει απαλλαγή να έρθει να στο πεί; Για να το διαδώσεις και να κινηθούν εναντίον του όσοι τον ζηλεύουν (ένας από αυτούς που ζηλεύουν μπορεί να είσαι κι εσύ, τόσα χρόνια στο ΙΔΕΚΕ έχουν δεί πολλά τα μάτια μου).
Επίσης, μην πιάνεσαι από εξαιρέσεις, το 90% των Υπευθύνων Εκπαίδευσης είμαστε εκπαιδευτικοί με πείρα και μεταπτυχιακά! Μην στέκεσαι σε εξαιρέσεις!
Από τα όσα γράφεις, είναι φανερό ότι έχεις χάσει την ψυχραιμία σου! Για κάποιο λόγο που δε μας λες, απαιτείς εμμέσως πλην σαφώς να πληρώνουν οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΦΠΑ! Προσπαθείς να το παίξεις πολιτισμένος, αλλά δεν σου βγαίνει! Αλλά κι ετσι να ήταν τα πράγματα όπως τα λες, δικαιωμά μου δεν θα ήταν να παρακρατήσω τον ΦΠΑ και να μην τον αποδώσω στην εφορία; Εμένα θα κυνηγούσε η εφορία και θα λύναμε τις διαφορές μας στα δικαστήρια!
Αν ίσχυαν τα όσα λες και εύχεσαι, ο μισθός των Υπευθύνων εκπαίδευσης θα ήταν κάτω από 600 ευρώ, οπότε και πάλι κανείς δεν θα απέδιδε ΦΠΑ (γιατί πώς να ζήσεις, να πληρώσεις ενοίκιο και να συντηρήσεις παιδιά με 500 ευρώ;). Εγώ στο δηλώνω ευθαρσώς, ΦΠΑ δεν πρόκειται να πληρώσω αν μου ζητηθεί και στείλε μου την αστυνομία να με συλλάβει!
Αν καταδεχτείς να μου απαντήσεις σε όσα ερωτήματα σου έθεσα παραπάνω, με επιχειρήματα όμως, απάντησέ μου και σε ένα τελευταίο: Αλήθεια, γιατί μισείς τόσο πολύ τους Υπεύθυνους Εκπαίδευσης;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2013, 12:09:32 μμ από alfieri »

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ δεν πρόκειται να πληρώσω ΦΠΑ, ακόμα κι αν αυτό είναι παράνομο κι ας έρθει η αστυνομία να με συλλάβει! Αν πληρώσω ΦΠΑ ΤΑ 550 ευρώ που περισσεύουν δεν μου φτάνουν για να ζήσω! Και δεν γνωρίζω κανένα στέλεχος στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ που να παίρνει κάτω από 1000 ευρώ/μήνα. Όταν φτάσει εκείνη η ώρα του ΦΠΑ, σε όσους συναδέλφους συναντήσουν δυσκολίεςθα πώ εγώ με ποιόν τρόπο και ποιάεγκύκλιο να προσκομίσουν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. για να απαλλαγούν απότον Φ.Π.Α. (αν και τα πράγματα είναι απλά και ξεκάθαρα, διότι οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης είνα πασίγνωστο ότι προσφέρουν εκπαιδευτικές υπηρεσίες).
Πάντως προτείνω, εδώ στο φόρουμ να λέμε όλοι οι υπεύθυνοι εκπαίδευσης ότι τάχα πληρώνουμε ΦΠΑ γιατί κάποια άτομα όπως ο ioannis00 ζηλεύουν και θα έκαναν τα πάντα για να θίξουν τα δικαιώματά μας. Όχι ότι θα πετύχαιναν κάτι, αλλά είναι χάσιμο χρόνου να ασχολείσαι με τονα βλάπτεις τους συναδέλφους σου. Καλό είναι να κοιτάς να βελτιώσεις τον εαυτό σου, αντί να θες τοκακό των υπολοίπων και να τους καρφώνεις!
Πάντως, ioannis00, σου επαναλαμβάνω, όσο κι αν αυτό σε κάνει να αρρωσταίνεια από φθόνο, ότι οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης δεν πληρώνουν ΦΠΑ διότι προσφέρουν εκπαιδευτικές υπηρεσίες! Ποτέ δεν πληρωναν! Κι αυτό θα στο πεί ο οποιοσδήποτε λογιστής, η οποιαδήποτε Δ.Ο.Υ., ο οποιοσδήποτε δικηγόρος! Και αν κάποιος πήγαινε να μας υποχρεώσει να πληρώσουμε ΦΠΑ, τα δικαστήρια θα μας δικαίωναν αν δεν πληρώναμε, διότι πρώτα ζεις και μετάπληρώνεις φόρους! Λυπάμαι που σε στενοχωρώ. Περαστικά σου, ioannis00... Αν ήταν όλοι οι "συνάdελφοι" σαν και σένα τί τους θέλαμε τους εχθρούς;

Αποσυνδεδεμένος Maria_I

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε ioannis00, μιλάς και εκφράζεσαι πολύ ώριμα. Απλά θαήθελανα σου υπενθυμίσω ότι οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης προσφέρουν κυρίως εκπαιδευτικές υπηρεσίες. Αυτό δεν θα το κρίνει ούτε το Υπουργείο Οικονομικών, ούτε οι ΔΟΥ, όπως λανθασμενα αναφέρεις συμφωνόντας με την λάθος άποψη της MARIA_I. Αυτό έχει κριθεί από το νομοθέτη. Και οι Δ.Ο.Υ. είναι υποχρεωμένες να εφαρμόσουν τον νόμο. Αν δεν το έκαναν, θα μας δικαίωνε ο δικαστής.
Τα πέντε σημεία που ορίζει ο νόμος περιγράφονται ξεκάθαρα στις συμβάσεις έργου του ΙΝΕΔΙΒΙΜ! Δεν είσαι νομικός και οι απόψεις σου δεν στηρίζονται σε λογικές βάσεις.
Επιπλέον, είναι δικαίωμα του καθενός συναδέλφου να αποκρύπτει το φορολογικό του προφίλ! Αυτά είναι προσωπικά δεδομένα και κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να δίνει αναφορά γιατο αν πληρώνει αναφορά ή όχι! Και σου θυμίζω την περίπτωση με την εγγραφή στα επιμελητήρια για να σου αποδείξω ότι η εποχή που άλλα ίσχυαν για κάποιους και άλλα για κάποιους άλλους δεν έχει περάσει! Γιατί, λοιπόν, κάποιος συνάδελφος που θα πετύχει απαλλαγή να έρθει να στο πεί; Για να το διαδώσεις και να κινηθούν εναντίον του όσοι τον ζηλεύουν (ένας από αυτούς που ζηλεύουν μπορεί να είσαι κι εσύ, τόσα χρόνια στο ΙΔΕΚΕ έχουν δεί πολλά τα μάτια μου).
Επίσης, μην πιάνεσαι από εξαιρέσεις, το 90% των Υπευθύνων Εκπαίδευσης είμαστε εκπαιδευτικοί με πείρα και μεταπτυχιακά! Μην στέκεσαι σε εξαιρέσεις!
Από τα όσα γράφεις, είναι φανερό ότι έχεις χάσει την ψυχραιμία σου! Για κάποιο λόγο που δε μας λες, απαιτείς εμμέσως πλην σαφώς να πληρώνουν οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΦΠΑ! Προσπαθείς να το παίξεις πολιτισμένος, αλλά δεν σου βγαίνει! Αλλά κι ετσι να ήταν τα πράγματα όπως τα λες, δικαιωμά μου δεν θα ήταν να παρακρατήσω τον ΦΠΑ και να μην τον αποδώσω στην εφορία; Εμένα θα κυνηγούσε η εφορία και θα λύναμε τις διαφορές μας στα δικαστήρια!
Αν ίσχυαν τα όσα λες και εύχεσαι, ο μισθός των Υπευθύνων εκπαίδευσης θα ήταν κάτω από 600 ευρώ, οπότε και πάλι κανείς δεν θα απέδιδε ΦΠΑ (γιατί πώς να ζήσεις, να πληρώσεις ενοίκιο και να συντηρήσεις παιδιά με 500 ευρώ;). Εγώ στο δηλώνω ευθαρσώς, ΦΠΑ δεν πρόκειται να πληρώσω αν μου ζητηθεί και στείλε μου την αστυνομία να με συλλάβει!
Αν καταδεχτείς να μου απαντήσεις σε όσα ερωτήματα σου έθεσα παραπάνω, με επιχειρήματα όμως, απάντησέ μου και σε ένα τελευταίο: Αλήθεια, γιατί μισείς τόσο πολύ τους Υπεύθυνους Εκπαίδευσης;

Ο πολιτισμός δεν είναι λόγια, αλλά πράξεις!!

Ίσως η ελεύθερη έκφραση απόψεων να μην εμπεριέχει δείγματα πολιτιμού και η απόκρυψη "φορολογικού προφίλ" να το κάνει....

Θυμίζω, για τελευταία φορά, τα πρόσφατα γεγονότα του ΟΑΕΔ και του επιδόματος ανεργίας με το πρώην ΙΔΕΚΕ. Μπορεί κάποιοι να πλήρωσαν συνδρομή σε Επιμελητήρια, αλλά δε σημαίνει ότι η υπόθεση έχει κλείσει... Μπορεί οι μισοί να πληρώσουν ΦΠΑ και οι άλλοι μισοί όχι, αλλά δε σημαίνει ότι η υπόθεση έχει κλείσει... Κανείς δεν είναι αφελής, κανείς δεν πρέπει να υποτιμάται! Και τα νέα μαθαίνονται γρήγορα!! Ούτε είναι θέμα διεκδίκησης ή μη! Όλοι διεκδικούν το δίκαιο τους, όλοι ψάχνουν το καλύτερο και κανείς υπάλληλος δεν θα εφαρμόσει κατά περίπτωση τη νομοθεσία. Οποιαδήποτε ρύθμιση ισχύσει για έναν, θα ισχύσει για όλους!! Η συλλογική διεκδίκηση μπορεί να αποφέρει αποτελέσματα, η παρελθοντική, εγωκεντρική νοοτροπία μόνο πρόσκαιρα "θα βολέψει" καταστάσεις!

Οσο για τον πρώην σύλλογο του ΙΔΕΚΕ, δεν θα κρίνω ούτε τη δημοκρατικότητα, ούτε την αντικειμενικότητά του. Απλά, θα θυμίσω την εκλογή του από την πλειοψηφία! Ο εκάστοτε σύλλογος εκφράζει τα μέλη του. Αν δεν ανταποκρίνεται στις απόψεις του συνόλου, αν δεν εκπροσωπεί τα συμφέροντα του συλλόγου, υπάρχουν διαδικασίες καθαίρεσής του..

Τέλος, δε νομίζω πως υπάρχει μίσος για τους Υπεύθυνους... Εκφράζονται απόψεις, κατά περίπτωση αντικρουόμενες, και επιδιώκεται ένας γόνιμος διάλογος. Αν επιτυγχάνεται ο στόχος αυτός, θα το κρίνει ο καθένας μας ξεχωριστά.. Η ελευθερία λόγου και σκέψης προϋποθέτει τη διαφορετικότητα και στηρίζεται σε αυτή. Δεν είναι εχθρός μας όποιος δε συμφωνεί μαζί μας!! Κανείς απο εμάς δεν θα επωφεληθεί ή όχι από την υπαγωγή των Υπευθύνων του ΚΔΒΜ σε ΦΠΑ, κανείς από εμάς δεν έχει οριστεί νομοθέτης/κριτής και "φορολογικός διεκπεραιωτής" των συγκεκριμένων συμβάσεων. Είμαστει όλοι εργαζόμενοι σε δύσκολες εποχές και επιδιώκουμε το καλύτερο.

Ας κρίνουν οι αρμόδιοι ζητήματα που τους αντιστοιχούν.... Είναι απλά θέμα χρόνου!!!

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τουλάχιστον, εσύ MARIA_I δεν καταδίκασες τους Υπεύθυνους Εκπαίδευσης, όπως έκανε όλο χαρά ο ioannis00! Κάτι είναι κι αυτό! Αυτό με τα επιμελητήρια που δεν έχει κλείσει, τί εννοείς; Ότι όσοι πλήρωσαν συνδρομή, θα πάρουν πίσω τα χρήματά τους; Τα επιμελητήρια δεν επιστρέφουν χρήματα! Η' όσοι έκαναν έναρξη χωρίς να γραφτούν σε επιμελητήριο, θα πάνε να γραφτούν; Θα τους υποχρεώσεις μήπως εσύ; Το λάθος έγινε και δεν διορθώνεται! Το θέμα είναι ότι κάποιοι υπάκουσαν τυφλά σε λάθος εντολές και έχασαν χρήματα! Το θέμα είναι να μην χάσουν κι άλλα περισσότερα! Μακάρι να ήταν δυνατό να δράσουμε συλλογικά, αλλά ακόμα ούτε γνωριζόμαστε, ούτε έχουν υπογράψει όλοι συμβάσεις! Αν κάποιοι πέσουν σε νομοταγείς εφορίες και δεν πληρώσουν ΦΠΑ και τοκρατήσουν μυστικό, πώς θα το μάθουν οι άλλοι που ίσως πληρώσουν; Όλοι φοβούνται να δώσουν πληροφορίες διότι φοβούνται όσους θα ήθελαν να τους βλάψουν επειδή τους φθονούν (όπως ο ioannis00). Αναφορικά με τους συλλόγους, ο προηγούμενος σύλλογος δεν εξέφραζε όλα τα μέλη! Ίσως είναι καλό να υπάρξουν δύοή τρεις σύλλογοι για να διασφαλιστεί η δημορατικότητα! Συμφωνώ με την ελεύθερη ανταλλαγή απόψεων, αλλά υπάρχει μίσος, MARIA_I και το ξέρεις! Πάντως να ξέρεις, MARIA_I, ότι πρώτα επιβιώνεις, τρως εσύ και το παιδί σου και πληρώνεις το ενοίκιό σου και μετά πληρώνεις τους φόρους! Είναι λοιπόν σίγουρο ότι κανείς δεν πρόκειται να πληρώσει ΦΠΑ, ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που οι υπηρεσίες κρίνουν ότι πρέπει να πληρωθεί! Διότι με 400 και 500 ευρώ μισθό δεν ζεις και θα σε δικαίωναν τα δικαστήρια!

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Συνάδελφε alfieri αυτή θα είναι η τελευταία παρέμβασή μου σχετικά με το ζήτημα του Φ.Π.Α. Εκτιμώ πως ότι σχετικό ήταν να ειπωθεί ειπώθηκε και δεν σκοπεύω να επενδύσω περισσότερο χρόνο σ’ ένα φόρουμ ενημέρωσης και ανταλλαγής απόψεων, όταν τα διάφορα ζητήματα κρίνονται σε άλλους θεσμούς.

Ο νομοθέτης ορίζει ότι οι υπηρεσίες εκπαίδευσης απαλλάσσονται απ’ το Φ.Π.Α., δεν προσδιορίζει ποιες είναι αυτές. Αν  ήταν τόσο ξεκάθαρο αυτό, δεν θα είχαν εκδοθεί τόσες σχετικές ερμηνευτικές εγκύκλιοι. Τους νόμους τους εφαρμόζουν τα αρμόδια διοικητικά όργανα της πολιτείας, ερμηνεύοντας αναγκαστικά το νόμο για να μπορέσουν να τον εφαρμόσουν. Αν κάποιος διαφωνεί με την ερμηνεία τους,  προσφεύγει στα δικαστήρια που είναι αρμόδια κατά το Σύνταγμα για την ορθή εφαρμογή των νόμων.

Για τις πέντε προϋποθέσεις του νόμου επισήμανα ότι κρατώ επιφυλάξεις γιατί δεν έχω δει τις συμβάσεις έργου των Υπεύθυνων Εκπαίδευσης. Αλλά και πάλι δεν είναι η δική μου ή η δική σου γνώμη που θα κρίνουν το ζήτημα. Όσο για το ότι δεν είμαι νομικός, μην είσαι τόσο σίγουρος.

Δεν ισχυρίστηκα ότι είναι κανένας υποχρεωμένος να αναφέρει τα φορολογικά του δεδομένα στο φόρουμ.. Αυτό που έγραψα είναι ότι η απόκρυψη στοιχείων ή η δήλωση ψευδών στοιχείων με στόχο την παραπλάνηση των υπολοίπων συναδέλφων είναι λανθασμένη και κυρίως αναποτελεσματική τακτική. 

Δεν θα επιμείνω για τα προσόντα των επιλεγέντων Υπεύθυνων Εκπαίδευσης. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να συμβουλευθεί τους σχετικούς πίνακες για να διαπιστώσει τα ποσοστά όσων έχουν σχετικά μεταπτυχιακά και διοικητική εμπειρία. Η διδακτική εμπειρία δεν μπορεί να τεκμηριωθεί απ’ τους πίνακες, γιατί, όπως προανέφερα, δεν αποτελούσε μοριοδοτούμενο προσόν.

Γενικά φοβάμαι ότι δεν έχεις καταλάβει το νόημα των παρεμβάσεών μου. Δεν απαίτησα σε καμία περίπτωση να πληρώνουν, και μάλιστα παράνομα, οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης Φ.Π.Α. , ούτε φυσικά αμφισβήτησα το δικαίωμά σου να χειριστείς όπως εσύ νομίζεις το ζήτημα του Φ.Π.Α. με τη Δ.Ο.Υ. σου. Άλλους προβληματισμούς προσπάθησα να θέσω, αλλά…Όσον αφορά στην άποψη σου ότι έχασα την ψυχραιμία μου, όλοι σ’ αυτό το φόρουμ κρίνουν και κρίνονται.

Τέλος, σχετικά με τα περί δικού μου μίσους, φθόνου και ζήλιας για τους Υπεύθυνους Εκπαίδευσης,  το μόνο που επιτρέπω στον εαυτό μου να γράψει εδώ  είναι πως είναι κρίμα να βγάζεις τόσο βιαστικά συμπεράσματα για ανθρώπους που δεν γνωρίζεις και κυρίως να τους προσβάλλεις, παρασυρμένος απ’ τον αδικαιολόγητο φόβο σου ότι δήθεν προσπαθούν να σε υποχρεώσουν να πληρώσεις Φ.Π.Α., τον οποίο απόλυτα δικαιολογημένα προσπαθείς να αποφύγεις, επικαλούμενος το σχετικό νομικό πλαίσιο. Με την ευκαιρία δεν είναι μου είναι εύκολο να μισήσω- φθονήσω- ζηλέψω κάτι το οποίο πιθανότατα θα  είμαι πολύ σύντομα. Καληνύχτα συνάδελφε (χωρίς εισαγωγικά) alfieri.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2013, 01:55:59 πμ από ioannis00 »

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φίλε ioanis00, ούτε κι εγώ έχω σκοπό να ασχοληθώ παραπάνω με το θέμα, διότι έχει εξαντληθεί!
 
Δεν είσαι νομικός κι αυτό φαίνεται από τον τρόπο που εκφράζεσαι -κι αν είσαι,είσαι πολύ κακός νομικός! Ένας νομικός δεν θα έβγαζε τοσο γρήγορα καταδικαστικές αποφάσεις παρασυρμένος από το μίσος.

Αν ήσουν συνάδελφος, θα έπρεπε να έυχεσαι να μην πληρώνουμε εμείς οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης ΦΠΑ! Εσύ, όχι μόνο δεν το εύχεσαι, όχι μόνο "νίπτεις τας χείρας σου", αλλά από τα λόγια σου φαίνεται ότι θα ήθελες να πληρώνουμε! Αν ήσουν συνάδελφος θα ήσουν απροκάλυπτα υπέρ μας. Αλλά δεν είσαι υπέρ μας, δεν μπορείς να κρύψεις τον φθόνο σου (το ίδιο και η MARIA_I)! Άρα το "συνάδελφος" μπαίνει μέσα σε πάρα πολλά εισαγωγικά! Αν ήταν έτσι οι συνάδελφοι, πώς θα ήταν οι εχθροί, άραγε;

Τα φορολογικά στοιχεία του καθενός είναι προσωπικά δεδομένα και αν πετύχουμε κάτι εμείς οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, εννοείται ότι δεν θα έρθουμε να στο πούμε εδώ στο φόρουμ, για να μη μας καρφώσεις στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, στην Δ.Ο.Υ. ή όπου αλλού! Όχι επειδή είμαστε παράνομοι (νόμιμοι είμαστε), αλλά για να μην μας κάνεις τη ζωή δυσκολότερη! Οπότε, πίστεψέ με, ό, τι και να γίνει εσύ θα μαθαίνεις ότι πληρώνουμε ΦΠΑ!

Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης κατα 90% έχουν μεταπτυχιακά! Δεν θα επιμείνω, αυτό φαίνεται από τους Πίνακες.

Δεν σε προσέβαλα ποτέ! Από όσα γράφεις φαίνεται το μίσος σου προς τους Υπεύθυνους Εκπαίδευσης! Εγώ απλά το επεσήμανα! Αντίθετα, εσύ με προσβάλλεις, λέγοντας ότι παρασύρω τους συναδέλφους με ψευδή στοιχεία! Τους παρασύρω σε κάτι κακό; Τους φωνάζω κάτι που τους συμφέρει! Δεν τους παρασύρω να πληρώσουν! Και μιλώ με στοιχεία και ντοκουμέντα! Εσύ όμως μιλάς στον αέρα!

Όσο για την ισονομία που ευαγγελίζεσαι, να σου επαναλάβω ότι εγώ και κάποιοι άλλοι δεν πληρώσαμε 50 ευρώ στα επιμελητήρια, γιατί το διεκδικήσαμε και το κερδίσαμε, ενώ κάποιοι άλλοι συνάδελφοί μου (όχι δικοί σου) δεν μίλησαν και πλήρωσαν 50 ευρώ στα επιμελητήρια! Και σε στεναχωρεί που πάω να "παρασύρω" κι άλλους για να μην πληρώσουν τα 50 ευρώ. Μήπως θα τους τα πληρώσεις εσύ;

Αν κοίταζα μόνο τον εαυτό μου, δεν θα μιλούσα εδώ μέσα. Δεν θα φώναζα ότι εγώ και άλλοι δεν πλήρωσα τα 50 ευρώ στο επιμελητήριο! Και θα κοίταζα να εξαιρέσω τον εαυτό μου κρυφά από τον ΦΠΑ και θα χαιρόμουν κι από πάνω που πληρώνουν οι συνάδελφοί μου! Για σένα αυτό θα ήταν το σωστό; Πές μου τι θα κάνεις με τα επιμελητήρια; Θα πας στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και στις Δ.Ο.Υ. να καρφώσεις εμένα και όσους δεν πλήρωσαν τα 50 ευρώ; Ή θα επιστρέψεις εσύ τα 50 ευρώ σε όσους πλήρωσαν άδικα; (τα επιμελητήρια ΔΕΝ επιστρέφουν χρήματα)

Εγώ έχω ήσυχη τη συνείδησή μου, διότι ενημέρωσα τους συναδέλφους μου (με ντοκουμέντα και όχι με λόγια του αέρα) για τα δικαιώματά τους! Αυτό που εσύ αποκαλέις «παραπλάνηση», εγώ το αποκαλώ «συναδελφική αλληλεγγύη». Ακόμα και αν έπρεπε να πληρώσουμε ΦΠΑ και ξεφεύγαμε από την εφορία, θα έπρεπε να είσαι μαζί μας. Διότι με 500 ευρώ/μήνα δεν μπορεί να ζήσει κάποιος! Όλα τα στελέχη στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, λαμβάνουν μισθό 1.000 ευρώ! Ε, λοιπόν, τα ίδια θα παίρνουμε κι εμείς! Εγώ προσωπικά, ακόμα κι αν η εφορία μου ζητήσει τα χρήματα δεν θα τα πληρώσω, γιατί δεν μπορώ να ζήσω με μισθό 500 ευρώ και θα πάω στα δικαστήρια! Εσύ τι λες; Είναι δίκαιο να ζουν οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης με μισθό 500 ευρώ; Τι λες, ο δικαστής θα με δικαιώσει; Το ξέρω ότι εσύ θα ερχόσουν ως μάρτυρας κατηγορίας. Αλλά δεν θα χρειαστεί να φτάσω μέχρι εκεί, διότι όσο κι αν σε πονάει, ο νόμος είναι ξεκάθαρα υπέρ ημών των Υπευθύνων Εκπαίδευσης. Και να ξέρεις, ό,τι και να κάνεις, όπου και να μας "καταδώσεις" (στις Δ.Ο.Υ., στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, στην CIA), θα χάσεις απλά το χρόνο σου, διότι η νομοθεσία είναι συντριπτικά με το μέρος ημών των Υπευθύνων Εκπαίδευσης.

Σε ευχαριστώ που μου δίνεις το δικαίωμα να διεκδικήσω τα δικαιώματά μου, αλλά το κάνω εδώ και πολύ καιρό, δεν περίμενα την άδεια σου! Αν επρόκειτο να είσαι σε λίγο καιρό Υπέυθυνος Εκπαίδευσης, θα ήσουν υπέρ του να μην πληρώνουμε ΦΠΑ, και όχι κατά. Βέβαια, δεν αποφασίζεις εσύ ή εγώ, αλλά μια καλή κουβέντα δεν θα έβλαπτε, φίλε μου!

Οι συνάδελφοι που διαβάζουν, αντιλαμβάνονται ποιος προσβάλλει, ποιος φθονεί, ποιος υποκρίνεται. Εγώ σε συμπαθώ ως άνθρωπο, αλλά διαφωνώ με το μίσος που βγάζεις! Το κατανοώ όμως, γιατί ζούμε σε μια δύσκολη εποχή οικονομικής κρίσης και οι άνθρωποι προσπαθούν να ξεσπάσουν τα νεύρα και τη στενοχώρια τους όπου μπορούν. Νομίζω, όμως ότι διάλεξες τους λάθος ανθρώπους να μισήσεις! Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης δεν ευθύνονται για τα δεινά της κοινωνίας, ούτε για τα προσωπικά σου αδιέξοδα –απλά διεκδικούν τα δικαιώματά τους.

Για να μην σε ταράζουμε, από εδώ και πέρα όλοι οι Υπεύθυνοι θα σου λέμε ότι τάχα πληρώνουμε ΦΠΑ, για να μην σου ανεβαίνει η πίεση και να είσαι ευχαριστημένος! Εμείς όμως, στην πραγματικότητα δεν θα πληρώνουμε. Σιγά μην σου αποκαλύψουμε τα απόρρητα προσωπικά φορολογικά μας δεδομένα. Έτσι κι εμείς θα έχουμε έναν αξιοπρεπή μισθό (1000 ευρώ) κι εσύ θα είσαι χαρούμενος επειδή θα πιστεύεις ότι μας «νίκησες» και μας άφησες με 500 ευρώ.

Καληνύχτα "συνάδελφε" (με πάρα πολλά, άπειρα εισαγωγικά) ioannis00.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2013, 12:30:22 μμ από alfieri »

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα σας!

Μετά απο επικοινωνία μου εχθές το μεσημέρι με ΙΝΕΔΙΒΙΜ, μου κατέστησαν σαφέστατο το γεγονός ότι:
α) τόσο οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης όσο και οι Υπεύθυνοι Οργάνωσης ασκούν διοικητικό κατα βάση έργο σύμφωνα με τα όσα ορίζονται στις Συμβάσεις έργου και
β) επίσης οτι απο το ΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟ (μεικτή μηνιαία αμοιβή) το ΙΝΕΔΙΒΙΜ θα παρακρατεί το ΦΟΡΟ 20% και απο το ΠΛΗΡΩΤΕΟ ΠΟΣΟ (αμοιβή Υπευθύνων) θα πρέπει να αποδίδουνε οι Υπεύθυνοι το ΦΠΑ 23% και τις εισφορές προς ΟΑΕΕ



:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σας!

Μετά απο επικοινωνία μου χθές το πρωί με ΙΝΕΔΙΒΙΜ, μου κατέστησαν σαφέστατο το γεγονός ότι:
α) τόσο οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης όσο και οι Υπεύθυνοι Οργάνωσης ασκούν εκπαιδευτικό κατα βάση έργο σύμφωνα με τα όσα ορίζονται στις Συμβάσεις έργου και
β) επίσης οτι απο το ΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟ (μεικτή μηνιαία αμοιβή, 1400 ευρώ) το ΙΝΕΔΙΒΙΜ θα παρακρατεί το ΦΟΡΟ 20% (από τον οποίο η εφορία θα επιστρέψει το μισό ποσό διότι οι Υπεύθυνοι φορολογούνται ως μισθωτοί) και απο το ΠΛΗΡΩΤΕΟ ΠΟΣΟ (αμοιβή Υπευθύνων, 1120 ευρώ) θα πρέπει να αποδίδουνε οι Υπεύθυνοι  τις εισφορές προς ΟΑΕΕ (220 ευρώ περίπου). Για τον ΦΠΑ δεν ήξεραν και με παρέπεμπψαν στη Δ.Ο.Υ.

Μετά από επικοινωνία μου χθες το μεσημέρι με τη Δ.Ο.Υ. Αθηνών, μου κατέστησαν σαφές το γεγονός ότι:
α) οι Υπεύθυνοι, οι οποίοι σαφώς παρέχουν εκπαιδευτικές υπηρεσίες, δεν υποχρεούνται βάσει της κείμενης νομοθεσίας να πληρώσουν ΦΠΑ
β) στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν πέφτει λόγος αν θα πληρώνουν οι Υπεύθυνοι Φ.Π.Α. και τέλος
γ) με παρέπεμψαν στον παρακάτω νόμο τον οποίο βρήκα στο διαδίκτυο και επισυνάπτω προς ενημέρωσή σας παρακάτω!

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
α) εγώ ως Υπεύθυνος Εκπαίδευσης, θα πάρω τον μισθό μου από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και δεν θα πληρώσω ΦΠΑ, διότι δεν μου το επιτρέπει η Δ.Ο.Υ., βάσει της κείμενης νομοθεσίας. (Ο καθένας βέβαια μπορεί να κάνει ότι θέλει, διότι η σχέση του καθενός με την εφορία είναι προσωπική, όπως με τα επιμελητήρια οπου κάποιοι πληρώνουν και κάποιοι δεν πληρώνουν εισφορά)
β) κάποιοι εδώ μέσα αγνοούν τη νομοθεσία, μεταφέρουν ανακρίβιες και παρασύρουν τους συναδέλφους.

Σχετική νομοθεσία: http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/625234/Article.aspx


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2013, 01:44:59 μμ από alfieri »

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
alfieri, μακάρι να ισχύουν ολα οσα παραθέτεις! Θα ευνοήσουν όλους μας ανεξαιρέτως!
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.