*

Αποστολέας Θέμα: Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης ποιότητας στους Δήμους  (Αναγνώστηκε 201131 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εμένα από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μου είπαν ότι μας δίνουν ένα ποσό και αν δεν μας παρακρατήσει η εφορία ΦΠΑ, μένει σε εμάς! Αυτοί ούτως ή άλλως πληρώνουν και δεν τους νοιάζει πού θα πάνε τα χρήματα.
Το έχω ψάξει με λογιστές και εφορία και μου είπαν ότι κατα 99,9% δεν πληρώνω ΦΠΑ! Αλλά πρώτα πρέπει να φτάσει η σύμβαση στα χέρια μας!

Θα ήθελα να σου πώ ότι μην είσαι σίγουρος πως ό,τι ισχύσει για κάποιον ή κάποιους θα ισχύσει για όλους. Πολλοί υπάλληλοι στις ΔΟΥ δεν είναι ενημερωμένοι και θέλουν να τους πας τις εγκυκλίους! Άλλοι πάλι είναι ενημερωμένοι! Όπως και με τα επιμελητήρια! Σε κάποιες ΔΟΥ υποχρέωσαν τους συναδέλφους να γίνουν μέλη και να πληρώνουν εισσφορά 50 ευρώ και σε κάποιες άλλες τους είπαν ότι δεν χρειάζεται να πληρώσουν εισφορά ή παρόλο που τους είπαν να πληρώσουν, οι συνάδελφοι ήταν ενημερωμένοι, αντέδρασαν και δεν πληρωσαν εισφορά! Κάπως έτσι θα γίνει και με τον ΦΠΑ, προβλέπω!

Εγώ πάντως ασχολούμαι με τον εαυτό μου, ΦΠΑ δεν πληρώνω, είτε μου το ζητήσουν, είτε όχι, διότι αν πλήρωνα τόσα χρήματα δεν θα μπορούσα να επιβιώσω και επειδή έχω διαβάσει τη νομοθεσία και είμαι πεπεισμένος ότι έχω δίκιο! Ενημερώνω και τους συναδέλφους, αλλά δεν μπορώ (ούτε και θέλω) να πιέσω ή να παρασύρω κανέναν! Λέω απλώς πως είναι η κατάσταση και τί θα κάνω εγώ και κάποιοι άλλοι φίλοι μου και συνάδελφοι! Εγώ δεν πληρώνω με καμμία δύναμη και θα το τραβήξω μέχρι τα δικαστήρια αν χρειαστει (δικαίωμά μου δεν είναι;). Αλλά δεν θα χρειαστεί διότι  η νομοθεσία είναι σαφέστατη!

Τώρα, αν εσεις πιστεύετε ότι θα σας προστατέψουν οι ανενημέρωτοι υπάλληλοι των ΔΟΥ, το αδιάφορο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και ο ioannis00 που σας μισεί, ακολουθείστε τη μοίρα σας. Σας λέω όμως ότι δεν είναι δεδομένο ότι θα ισχύσει για όλους το ίδιο, διότι δεν είναι όλες οι ΔΟΥ ενημερωμένες (ειδικά οι επαρχιακές) ότι ο νόμος λέει ότι εμείς δεν πληρώνουμε ΦΠΑ! Οι ΔΟΥ της Αθήνας είναι πιό ενημερωμένες.

Και όποιος δεν πληρώσει δεν θα το διαδώσει και δεν θα μαθευτεί, διότι θα φοβηθεί μην τον βλάψουν άτομα σα τον ioannis00. Έτσι κάποιοι θα έχουν μισθό 500 ευρώ και θα πεινάνε και κάποιοι άλλοι 1000 ευρώ (όπως έγινε και με την εγγραφή στα επιμελητήρια όπου οι μισοι πληρώνουν και οι άλλοι μισοί δεν πληρώνουν και το κρύβουν για να μην τους καταδώσει ο ioannis00 -όχι ότι θα τους βλάψει, αλλά καλό είναι να φυλάγεσαι τη σήμερον ημέρα).


Φιλικά και συναδελφικά!

Νομοθεσία: http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/625234/Article.aspx
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2013, 02:43:48 μμ από alfieri »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος palis11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως παιδιά οι αποφάσεις έγκρισης σύναψης σύμβασης έργου αναφέρουν ξεκάθαρα το Φ.Π.Α, τώρα τι ξέρουν οι Δ.Ο.Υ και τι όχι είναι μεγάλη ιστορία.
Εγώ θεωρώ λογικό αν και δεν με συμφέρει να πληρώνουμε Φ.Π.Α.
Το πως θα ζήσουμε με τις πενταροδεκάρες που μένουν δεν νοιάζει το κράτος..Είναι πασιφανές πλέον.
Το οτι κάποιος γλύτωσε το Φ.Π.Α τώρα δεν σημαίνει οτι δεν θα το πληρώσει κάποτε..μπορεί να καταλάβουν το λάθος και λίγο πριν τη σύνταξη μετά απο 97748 χρόνια να μου στείλουν κανα ραβασάκι να πληρώσω μερικά δις!  ;D
Ας μας πουν οσοι άρχισαν να πληρώνονται..
Όσο για τα άσχετα posts κούρασαν..παρακαλώ να σταματήσουν.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Πάντως ένα αντίστοιχο μπάχαλο αντιμετώπισα κι εγώ πέρσι, όταν αποφάσισα να δουλέψω ως ωρομίσθια σε ΣΔΕ. Δεν ήταν το θέμα του ΦΠΑ, αυτό ήταν δεδομένο ότι δεν το πληρώναμε.Το επιμελητήριο επίσης ήταν δεδομένο ότι μας απάλλασσε. Το θέμα ήταν ότι κάθε ΔΟΥ αντιμετώπιζε διαφορετικά τους εκπαιδευτές. Για παράδειγμα, ενώ όλοι περιμέναμε να μας δώσουν τις συμβάσεις για να κάνουμε έναρξη επαγγέλματος στη εφορία και εγγραφή στον ΟΑΕΕ, τελικά αποδείχτηκε ότι αυτό δεν χρειαζόταν γιατί τελικά στη ΔΟΥ ποτέ δεν κοίταξαν τη σύμβασή μου, θα μπορούσα δηλαδή να κάνω έναρξη επαγγέλματος με κωδικό "υπηρεσίες εκπαίδευσης"όποτε ήθελα, άσχετα από το αν είχα υπογράψει καμμιά σύμβαση. Όταν λοιπόν αφού μας δώσανε τις συμβάσεις με χρονική καθυστέρηση μηνών με ρωτήσανε στην εφορία πότε θα κάνω έναρξη τι έπρεπε να πώ? Την έναρξη της σύμβασης ή την ημερομηνία που επισκέφτηκα την ΔΟΥ? Οι ΔΟΥ έδιναν δηλαδή διαφορετικές επιλογές στον κόσμο κι ας τους έλεγες εσύ ότι έχεις σύμβαση έργου με ορισμένες ημερομηνίες έναρξης-λήξης. Εμένα μου φαινόταν σωστό να πώ την ημερομηνία έναρξης και για αυτή τη "Σωστή" επιλογή μου έπρεπε να πληρώσω πρόστιμο  γιατί έγινε η έναρξη επαγγέλματος με καθυστέρηση. Αργότερα έμαθα ότι κάποιοι γλίτωσαν το πρόστιμο της εφορίας ενώ κάποιοι άλλοι πλήρωσαν λιγότερο.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Μέχρι το Πάσχα με είχαν ενημερώσει ότι θα βγει η συμπληρωματική προκήρυξη.Ε μα που είναι πια;;;;;Κι αν βγει τώρα πότε θα βγάλουν αποτελέσματα;Πότε θα ξεκινήσουμε δουλειά;Ιούλιο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βάσει της κείμενης νομοθεσίας, οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης και Διασφάλισης Ποιότητας ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να πληρωνουν ΦΠΑ! Επί του θέματος έχουν αποφανθεί ο νομοθέτης, το κράτος μέσω των εγκυκλιων, οι δικηγόροι και οι λογιστές! Το θέμα θεωρείται λήξαν!

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΦΠΑ δεν πληρώνω διότι με απαλλάσσει ο νόμος! Αλλά και ο νόμος να μη με απάλλασσε, και πάλι δεν θα πλήρωνα ΦΠΑ διότι τα 500 ευρώ ΔΕΝ θα μου έφταναν για να ζήσω (350 ευρώ ενοίκιο +100 ευρώ κοινόχρηστα +300 ευρώ έξοδα διατροφής +150 ευρώ ΔΕΗ-ΟΤΕ-ΕΥΔΑΠ +200 ευρώ λοιπά έξοδα =1100 ευρώ/μήνα =έξοδα ελάχιστης επιβίωσης). Προτιμώ να μην πληρώνω ΦΠΑ, από το να πεθάνω της πείνας! Ο καθένας αποφασίζει μόνος του την πορεία του! Ο νόμος πάντως ρητά αναφέρει ότι οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης ΔΕΝ υποχρεούνται να αποδίδουν ΦΠΑ! Πάρτε τηλέφωνο και καμια Δ.Ο.Υ! ΤΕΛΟΣ.

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μετά από όλη αυτή στη συζήτηση, ας κάνει ο καθένας ό,τι θέλει! Ας πληρώσει, ας μην πληρώσει, ας τα βρει με την εφορία του, ας πάει σε λογιστή, ας φτιάξει σύλλογο, ας πάει να "καρφώσει" όλους τους συναδέλφους στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ παρόλο που δεν θα πετύχει κάτι!

Η ουσία είναι η εξής: τα 500 ευρώ/μήνα δεν φτάνουν για να ζήσουμε, ο νόμος απαγορεύει να πληρώσουν οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης ΦΠΑ, η σχέση του καθενός με την εφορία είναι προσωπική και απόρρητη. Οπότε ο καθένας έχει το δικάιωμα να διεκδικήσει τα δικαιώματά του φιλήσυχα και με μυστικότητα, με βάση το νόμο, χωρίς φανφάρες. Όποιος θέλει να πληρώσει τον παράνομο ΦΠΑ, ας πάει να παρακαλέσει την εφορία να δεχτεί την καταβολή των 322 ευρώ ως δωρεά στο ελληνικό κράτος! Αλλά μετά να μην κατηγορεί και να μην φθονει τους συναδέλφους του.

Εγώ ως Υπεύθυνος Εκπαίδευσης δεν θα πλήρωνα ΦΠΑ:
1) Διότι η κείμενη νομοθεσία ρητά με απαλλάσει
2) Διότι αν πήρωνα δεν θα μου έφτανε ομισθός για να ζήσω! Οι φόροι καταβάλλονται από το περίσσευμα και ο οποιοσδηποτε δικαστής θα με δικαίωνε ακόμα κι αν το κράτος μου ζητούσε ΦΠΑ.

Στο κράτος όπου ζούμε (το οποίο δεν είναι από τα πιό οργανωμένα του κόσμου), είναι σίγουρο ότι αν δεν διεκδικήσουμε τα δικαιώματά μας ατομικά πρώτα (και συλλογικά αν τύχει και μπορέσουμε στο μέλλον), θα υπάρξουν αδικίες! Διότι κάποιες ΔΟΥ (ιδίως επαρχιακές) δεν είναι ενημερωμένες σχετικά με τη νομοθεσία. Οι περισσότεροι δεν θα πληρώσουν ΦΠΑ, αλλά κάποιοι θα πληρώσουν! Όπως έγινε και με τα επιμελητήρια, όπου οι μισοί συνάδελφοι καταβάλλουν εισφορά 50 ευρώ γιατί λανθασμένα τους το υπέδειξε κάποια Δ.Ο.Υ., και οι άλλοι μισοί δεν καταβάλλουν εισφορές σε επιμελητήρια, είτε γιατί έτυχε να πέσουν σε ενημερωμένους εφοριακούς, είτε γιατί διεκδίκησαν τα νόμιμα δικαιώματά τους. Οπότε, κατά τον ίδιο τρόπο, πιστεύω ότι θα υπάρξουν ανισότητες που θα μείνουν κρυφές (διότι τα φορολογικά δεδομένα των πολιτών είναι προσωπικά και κανείς δεν θα διατυμπανίσει τί πληρώνει και τί δεν πληρώνει, ειδικά στην δύσκολη εποχή που ζούμε με τόσους "καταδότες" τριγύρω).

Αρμόδιες και υποχρεωμένες να εφαρμόσουν τον φορολογικό νόμο είναι οι Δ.Ο.Υ. Για φορολογικά ζητήματα, στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν πέφτει ο παραμικρός λόγος (άλλωστε οι υπάλληλοι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι βολεμένοι μόνιμοι, διορισμένοι εκτός ΑΣΕΠ και με μισθούς άνω των 1.000 ευρώ οι περισσότεροι, παρόλο που πολλοι από αυτούς έχουν λιγότερα πτυχία από εμάς και οι οποίοι δεν νοιάζονται για εμάς, έχουν τις δικές τους ζωές και δεν είναι υποχρεωμένοι άλλωστε). Αρμόδιες για τα φορολογικά είναι μόνο οι κατά τόπους Δ.Ο.Υ.

Παρακαλώ όσους θέλουν να πληρώσουν εθελοντικά κάτι το οποίο δεν υποχρεούνται με βάση το νόμο να πληρώσουν, ας πάνε στην εφορία και να παρακαλέσουν να πληρώσουν παρόλο που δεν είναι υποχρεωμένοι (πρωτοφανές! αλλά κάποιοι εδώ μέσα το έγραψαν κι αυτό!). Αλλά μετά να μην φθονούν και να μην προσβάλλουν τους υπόλοιπους συναδέλφους που προσπαθούν να εφαρμόσουν το νόμο, να διασφαλίσουν τα νόμιμα δικαιώματά τους, να έχουν έναν μισθό στοιχειωδώς αξιοπρεπή για να ζήσουν! Και όσοι πολεμούν τα δικαιώματα των Υπευθύνων Εκπαίδευσης, να μην ασχολούνται με τα απόρρητα προσωπικά φορολογικά δεδομένα των συναδέλφων τους (αν πεθάνει και η κατσίκα του γείτονα, αυτοί τί κέρδος θα έχουν; ο φθόνος ποτέ δεν ήταν παραγωγικός και λειτουργεί τελικά εις βάρος αυτού που φθονεί και θέλει να βλάψει τον συνάνθρωπό του). Η σχέση του καθενός με την εφορία είναι προσωπική και ο καθένας αποφασίζει μόνος του αν και πώς θα διεκδικήσει τα νόμιμα δικαιώματά του.

ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ σε όλους τους συναδέλφους.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2013, 03:44:55 μμ από alfieri »


Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αγαπητή MARIA_I, τόσο καιρό αυτήν την σύμβαση είχα υπ'όψη μου γι'αυτά που έλεγα! Αυτή τη σύμβαση έδειξα στον αρμόδιο υπάλληλο της Δ.Ο.Υ. και μου είπε ότι πρόκειται ξεκάθαρα για εκπαιδευτικές υπηρεσίες, οι οποίες απαλάσσονται ρητά από την καταβολή Φ.Π.Α! Σε ευχαριστούμε που την δημοσίευσες επιτέλους!

Αν διαβάσεις έναν-έναν προσεκτικά τους όρους της σύμβασης, θα δείς ότι πρόκειται ξεκάθαρα για εκπαιδευτικές υπηρεσίες! Δεν χρειαζόταν να μου το πεί ο εφοριακός, ούτε ο λογιστής! Παρ'όλ' αυτά ρώτησα και στην εφορία και τον λογιστή μου και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ(στο οποίο δεν πέφτει λόγος διότι δεν είναι αρμόδιο να κρίνει φορολογικά θέματα). Από παντού πήρα την ίδια απάντηση: οι όροι της σύμβασης εργασίας του Υπεύθυνου Εκπαίδευσης περιγράφουν πεντακάθαρα παροχή εκπαιδευτικών υπηρεσιών.

Εγώ θα ακολουθήσω τη νομοθεσία που προβλέπει απαλλαγή από τον ΦΠΑ, τις οδηγίες του λογιστή μου ο οποίος μου είπε ότι απαλλάσσομαι από την καταβολή του ΦΠΑ, τις οδηγίες της Δ.Ο.Υ. που αρνείται να εισπράξει ΦΠΑ από εμένα! Μα πάνω απ'όλα θα ακολουθήσω την συνείδησή μου και την πραγματικότητα που μου λέει ότι με 500 ευρώ δεν μπορώ να επιβιώσω. Ακόμα κι αν έπρεπε να πληρώσω ΦΠΑ, θα προτιμούσα να ξοδέψω τα χρήματα για να μην πεθάνω της πείνας και να με κλείσουν φυλακή, παρά να πληρώσω ΦΠΑ και να πεθάνω από ασιτία. Όπως δεν γράφτηκα στο επιμελητήριο γιατί βάσει του νόμου δεν είμαι υποχρεωμένος να γραφτώ και να πληρώνω 50 ευρώ εισφορά! Έδειξα τον σχετικό νόμο στην Δ.Ο.Υ., τους έπεισα και με απάλλαξαν από την εισφορά στα επιμελητήρια! Κάποιοι άλλοι πλήρωσαν! Θα πρέπει να νιώθω τύψεις γι'αυτό; Δικαίωμά τους να θέλουν να ξοδεύουν, αλλά εμένα δεν μου περισσεύουν 50ευρα για επιμελητήρια! Δεν είναι ότι δεν θέλω, δεν έχω να πληρώσω!

Σας επισυνάπτω εκ νέου τους όρους της σύμβασης απ'όπου προκύπτουν ξεκάθαρα οι εκπαιδευτικές υπηρεσίες και πηγές της σχετικής νομοθεσίας για ΦΠΑ και επιμελητήρια:

1) Όροι σύμβασης εργασίας Υπεύθύνου Εκπαίδευσης και Διασφάλισης Ποιότητος, απ'όπου προκύπτει ξεκάθαρα ότι πρόκειται για παροχή εκπαιδευτικών υπηρεσιών:
http://et.diavgeia.gov.gr/f/all/ada/ΒΕΔΓ46ΨΖΣΠ-ΕΓΥ         [καντε copy-paste σε ολόκληρη την παραπομπή]

2) Νομοθεσία περί απαλλαγής από τον Φ.Π.Α.: http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/625234/Article.aspx

3) Νομοθεσία περί εξαίρεσης όσων παρέχουν εκπαιδευτικές υπηρεσίες, εξαιρούνται από τον Φ.Π.Α. και θεωρούνται κατ'ουσίαν μισθωτοί, από την υποχρέωση εγγραφής και πληρωμής εισφορών σε επιμελητήρια:
http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?8263-%CE%95%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%A0%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CF%8C%CF%87%CE%B9

Με φιλικούς και συναδελφικούς χαιρετισμούς.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2013, 09:48:49 πμ από alfieri »

Αποσυνδεδεμένος thanos80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για να βοηθήσω τη συζήτηση, αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα στο παρελθόν πήγα στην εφορία της περιοχής μου εξήγησα την περίπτωση και η απάντηση που πήρα ήταν: ΟΚ σε καταλαβαίνουμε αλλά από τη στιγμή που στο ποσό της σύμβασής σου γράφει συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ, δεν γίνεται να μην πληρώσεις!!! από τότε καταβάλω κανονικά ΦΠΑ!!!. Ειναι πολιτική του ΙΝΕΔΙΒΙΜ η απόδοση ΦΠΑ, θα μπορούσε απλά να μην αναφερόταν στις συμβάσεις, τότε θα ήταν τα πράγματα απλά!!!

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
τελικά ρε παιδιά ο μισθός ο καθαρός πόσα είναι;άλλοι παίρνουν 1000, άλλοι παίρνουν 650;;

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
625 παίρνουν και αυτοί που δουλεύουν στα 5μηνα, αν τόσα παίρνουν και οι υπεύθυνοι εκπαίδευσης ζήτω που καήκαμε!

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ermionoula αυτοί που είναι στα 5μηνα δουλεύουν 8ωρο ;)

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κανείς Υπέυθυνος Εκπαίδευσης δεν είναι υποχρεωμενός να πληρώσει ΦΠΑ! Αρκει να παρουσιάσει στην Δ.Ο.Υ. του το παρακάτω νομοθετικό πλαίσιο! Η σύμβαση μπορεί να γράφει ό,τι θέλει, ο νόμος όμως υπερισχύει των καταχρηστικών όρων της σύμβασης! Οι όροι μιας σύμβασης, οι οποίοι αντίκεινται στο νόμο καθίστανται αυτομάτως άκυροι! Αυτό το ξέρει και πρωτοετής φοιτητής της Νομικής! Ορίστε το νομοθετικό πλαίσιο που απαλλάσσει τους Υπεύθυνους από τον ΦΠΑ: http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/625234/Article.aspx

Όποιος θέλει μπορεί να πάει στη Δ.Ο.Υ. του, να παρουσιάσει τη νομοθεσία και να απαλλαγεί από τον ΦΠΑ, να έχει τον κανονικό του μισθό (1000 ευρώ) και να προσπαθήσει να ζήσει φυσιολογικά τη ζωή του! Δεν είναι υποχρεωμένος να δώσει αναφορά σε κανέναν, ούτε στο όποιο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, ούτε σε οποιοδήποτε φόρουμ! Όποιος πάλι θέλει, μπορεί να αγνοήσει το νόμο και να πληρώνει 322 ευρώ/μήνα επειδή φοβάται μην μπλέξει κλπ! Μόνο που με 600 ευρώ δεν θα μπορεί να ζήσει και θα ζητάει χαρτζιλίκι από τη μαμά του! Ο καθένας κανονίζει μόνος του την πορεία του!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161772
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.