*

Αποστολέας Θέμα: Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης ποιότητας στους Δήμους  (Αναγνώστηκε 200283 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εrmionoula, τα χρήματα του ΕΣΠΑ που δεν απορροφώνται από εμάς χάνονται! Η Ευρωπαϊκή Ένωση μας τα έχει διαθέσιμα για συνέδρια, διορισμούς στελεχών και επειδή το ΙΝΕΔΙΒΙΜ καθυστερεί ή δεν τα χρησιμοποιεί, χάνονται! Όταν λέω χάνονται, εννοώ τα κρατάει η Ευρωπαϊκή Ένωση. Για παράδειγμα, η Ευρωπαϊκή Ένωση μας έχει διαθέσιμα μέσω ΕΣΠΑ 6.000.000 ευρώ για μισθοδοσία στελεχών, τα οποία εκταμιεύονται αφού γίνουν οι διορισμοί. Αν το ΙΝΕΔΙΒΙΜ κάνει 1 χρόνο να βγάλει αποτελέσματα, η διάρκεια των συμβάσεων θα είναι μικρότερη και θα απορροφήσουμε λιγότερα χρήματα, 4.000.000. Τα υπόλοιπα 2.000.000 μένουν στο ΕΣΠΑ, ενώ αν το ΙΝΕΔΙΒΙΜ έβγαζε αποτελέσματα σε 2 μήνες θα τα είχαμε απορροφήσει όλα. Το ίδιο συμβαίνει και με τα συνέδρια. Μπορεί το ΕΣΠΑ για τα επόμενα 3 έτη να διαθέτει ένα ποσό 2.000.000 (όλα τα ποσά που αναφέρεις είναι τυχαία) για επιμορφώσεις στελεχών, συνέδρια και ταξίδια. Αν όμως  το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν κινηθεί να τα οργανώσει, αν δεν δουλέψουν οι υπάλληλοί του, τα χρήματα αντί να δοθούν στους Υπεύθυνους Εκπαίδευσης για να πάνε σε διεθνή συνέδρια ΔΒΜ στο εξωτερικό (Παρίσι, Νέα Υόρκη, Ρίο Ντε Τζανέιρο), θα μείνουν στο ΕΣΠΑ. Δεν απορροφώνται. Δηλαδή χάνονται. Η Ευρωπαϊκή Ένωση μας πληρώνει αφού υλοποιήσουμε κάποιες δράσεις και απαιτεί παραστατικά. Αν δεν δραστηριοποιηθούμε, απλά δεν μας τα δίνουν. Είναι σα να σου δίνω εγώ 1.000 ευρώ με τον όρο πας διακοπές με αεροπλάνο στην Κέρκυρα. Αν εσύ όμως βαριέσαι να πας να βγάλεις εισιτήρια και βαριέσαι να φτιάξεις βαλίτσες και να κλείσεις ξενοδοχείο και δεν πας, δεν στα δίνω, τα χάνεις. Κατάλαβες τώρα τί σημαίνει "χάνονται";

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Είναι τόσο δύσκολα να χρησιμοποιήσουν το σύστημα που έχει το υπουργείο παιδείας που βγάζει αυτόματα που διορίζονται οι αναπληρωτές που έχουν δηλώσει 30+ νομούς;
Όταν τους ρώτησα αυτή ήταν η απάντηση.Ότι δεν έχουν το λογισμικό που έχει το Υπουργείο Παιδείας...
Δηλαδή χρησιμοποιείστε το.Τι σας εμποδίζει;

Επίσης πόσοι είναι οι υπάλληλοι του Ινεδιβιμ και καθυστερούν τόσο; 50;

Από ότι κατάλαβα μένουν στο ΕΣΠΑ και δεν τα παίρνει πίσω η Ευρωπαική Ένωση τα λεφτά; Φοβάμαι μήπως όλα αυτά γίνονται επίτηδες για να τα βάλουν κάποιοι στην τσέπη τους.

Αυτή την εβδομάδα με ενημέρωσαν ότι θα βγουν όλα τα αποτελέσματα υπευθύνων των νησιών και στερεάς ,για να δούμε..

Αποσυνδεδεμένος ypeuthinos ekpaideusis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για να μπω κι εγώ στη συζήτηση, σου λέω, ermionoula, ότι το Υπουργείο Παιδείας δεν δίνει το λογισμικό πουθενά. Έτσι έμαθα. Το έχουν μόνο για τους αναπληρωτές και το χρησιμοποιούν συνεχώς. Μάλλον δεν έχει δικαίωμα να το δώσει γιατί αυτό θα ήταν παράνομο επειδή υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα στη μέση. Θα έπρεπε να πληρώσει περισσότερα χρήματα στην προμηθεύτρια εταιρία λογισμικού. Είναι όπως το office, που απαγορεύεται να το δίνει ο ένας στον άλλον. Οπότε, αν δεν υπάρχουν χρήματα, ξέχνα πολλαπλές δηλώσεις.
Οι υπάλληλοι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι αρκετοί. Απλά είναι αορίστου χρόνου και έχουν μάθει να είναι αργοί. Επίσης, δεν έχουν όλοι πτυχίο. Μετά θα φταίει ο Μητσοτάκης, θα μου πεις, αν τους απολύσει; Όχι Βέβαια, θα σου πω.
Τα λεφτά του ΕΣΠΑ, δεν τα κλέβει κανείς, τα παίρνει πίσω η Ε.Ε., ξύπνησαν οι Ευρωπαίοι. Απλά σου λέει ο τεμπελάκος βολεμένος υπάλληλος του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, γιατί να δουλέψω εγώ παραπάνω για να κάνω χαρτιά στο ΕΣΠΑ για να πάνε επιμορφωτικά ταξίδια οι Υπεύθυνοι ή για να γουν πιό γρήγορα τα αποτελέσματα;
Από εβδομάδα λές, βγαίνουν τα αποτελέσματα; Έτσι σου είπαν; Κράτα μικρό καλάθι...

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Θα δείξει.Αν δεν βγουν μέχρι την Παρασκευή η τεμπελιά τους δεν θα έχει όρια.
Συγνώμη αλλά το Ινεδιβιμ στο Υπουργείο Παιδείας δεν ανήκει;Υπεύθυνος για τα κδβμ είναι ο Γκιουλέκας υφυπουργός παιδείας.Άρα γιατί να το αγοράσουν το πρόγραμμα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ypeuthinos ekpaideusis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προφανώς θα το πρόγραμμα θα είναι προσαρμοσμένο στους αναπληρωτές και θα χρειάζονται κι άλλα χρήματα για να πληρώσουν την εταιρία που το διαχειρίζεται. Και χρήματα μάλλον δεν έχουν. Θα μπορούσες να ρωτήσεις τον Γκιουλέκα εγγράφως. Θα σου απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος ypeuthinos ekpaideusis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης Ποιότητας των Κέντρων Δια Βίου Μάθησης ανά την Ελλάδα είναι επιτελικά επιστημονικά στελέχη πρώτης γραμμής που θα κυριαρχούν για χρόνια στην ανάπτυξη και εδραίωση της Δια Βίου Μάθησης στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Δε βγήκαν ούτε σήμερα τα αποτελέσματα για τους υπευθύνους εκπαίδευσης των νησιών και της στερεάς...Τι να σχολιάσει κανείς..

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, με κάλεσαν ως εκπαιδεύτρια ...το θέμα είναι πως εχω αρκετά ιδιαίτερα και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να τα αφήσω για να δουλέψω στο ινεδιβμ.....αξίζει???

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Δε χρειάζεται να αφήσεις τα ιδιαίτερα.θα τα κανεις ταυτόχρονα .

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, με κάλεσαν ως εκπαιδεύτρια ...το θέμα είναι πως εχω αρκετά ιδιαίτερα και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να τα αφήσω για να δουλέψω στο ινεδιβμ.....αξίζει???
Όχι, κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει! Μην πάς! Γενικώς όσοι έχουν αρκετά ιδιαίτερα και βγάζουν χρήματα από εκεί (πολλά και αφορολόγητα), καλό θα ήταν να μην πάνε στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Με τον τρόπο αυτό θα δώσουν την ευκαιρία σε συναδέλφους τους που είναι άνεργοι και δεν έχουν ιδιαίτερα και έχουν άμεση ανάγκη την εργασία και τα χρήματα να δουλέψουν. Αυτό που περιέγραψα παραπάνω έχει και όνομα. Ονομάζεται αίσθηση του μέτρου, ήθος και συναδελφική αλληλεγγύη.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Εντάξει δε νομίζω τα ιδιαίτερα να επαρκούν για να ζήσει κάποιος αξιοπρεπώς.Σιγά μην βγάζει πάνω από 500 το μήνα.

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εντάξει δε νομίζω τα ιδιαίτερα να επαρκούν για να ζήσει κάποιος αξιοπρεπώς.Σιγά μην βγάζει πάνω από 500 το μήνα.
Εξαρτάται. Εγώ ξέρω άτομα τα οποία χωρίς να έχουν πάρα πολλά ιδιαίτερα βγάζουν 1200 ευρώ/μήνα, αφορολόγητα (μαύρα). Αν έχεις 4-5 μαθητές, σημαίνει 20 ώρες/εβδομάδα. Η χαμηλότερη τιμή στα ιδιαίτερα είναι 15 ευρώ/ώρα. Αυτό σημαίνει 20x15=300 ευρώ/εβδομάδα x 4=1.200 ευρώ/μήνα. Τώρα αν έχει κάποιος περισσότερους μαθητές ή αν παίρνει 20-25 ευρώ/ώρα βγάζει πολύ περισσότερα. Και μάλιστα αφορολόγητα. Όχι 1400 ευρώ/μήνα που βγάζει ο Υπεύθυνος Εκπαίδευσης, τα οποία με τις κρατήσεις, ΦΠΑ και φόρους γίνονται 685 ευρώ/μήνα καθαρά. Πράγμα που αναγκάζει κάποιους Υπεύθυνους να κάνουν αίτημα για μικρή αύξηση μισθού για να μπορούν να επιβιώσουν.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Βγήκαν τα αποτελέσματα για τις σχολές γονέων.προκηρυξη που βγήκε στις 2 Ιουλίου.
Για τους υπεύθυνους εκπαίδευσης των οποίων η προκήρυξη βγήκε Μάη και Ιούνη τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βγήκαν τα αποτελέσματα για τις σχολές γονέων.προκηρυξη που βγήκε στις 2 Ιουλίου.
Για τους υπεύθυνους εκπαίδευσης των οποίων η προκήρυξη βγήκε Μάη και Ιούνη τίποτα...
Κάνεις ΛΑΘΟΣ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.