*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 747119 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thrasius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1974 στις: Μάρτιος 03, 2015, 08:46:07 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος τυγχάνει να έχει διδάξει τη δημιουργία ιστοσελίδων και αν ναι με τι ασχολήθηκε. Πρώτη φορά μου ανατέθηκε αυτή η ενότητα και αναρωτιέμαι αν με html και wordpress είμαι καλυμμένος...
Στο προηγούμενο τμήμα που είχα το μεγαλύτερο μέρος των μαθημάτων το αφιέρωσα σε HTML και CSS. Προς το τέλος αφιέρωσα δυο μαθήματα για να δούμε κάποιο CMS (Joomla) και στο τελευταιο μάθημα τους έδειξα και λίγο από PHP/MySQL. To πόσο τελικά θα προχωρήσεις εξαρταται από το επίπεδο του τμήματος.
Στο τμήμα που έχω τώρα φάγαμε ένα ολόκληρο μάθημα χωρίς να κάνουμε τίποτα γιατι οι περισσότεροι δεν ήξεραν τα βασικά πχ δημιουργια φακέλου, να ανοίξουν ένα αρχείο, να αποθηκεύσουν κτλ.
Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινησεις με κάτι απλό όπως HTML στο notepad++ και αν τους δεις ότι τραβανε πήγαινε και στα πιο προχωρημένα όπως δυναμικές σελίδες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:42:24 »

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1975 στις: Μάρτιος 04, 2015, 12:13:43 πμ »
παντως στη διαύγεια βγαίνουν καποιες πληρωμες οδοιπορικών μπορείς να παρεις τηλεφωνο στο λογιστηριο να ρωτήσεις. Γιατί είχες τόσα πολλά οδοιπορικά ; πού πηγαινες;
Μηπως μπορεις να ανεβάσεις link γιατι με την διαυγεια εγω άκρη δεν βγάζω;;; Σε ευχαριστω προκαταβολικά!!!!
Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1976 στις: Μάρτιος 04, 2015, 09:48:03 πμ »
Μηπως μπορεις να ανεβάσεις link γιατι με την διαυγεια εγω άκρη δεν βγάζω;;; Σε ευχαριστω προκαταβολικά!!!!
https://diavgeia.gov.gr/search?advanced=true&query=organizationUid:%2299203024%22&page=0 ψαχνεις για αποφαση ΕΓΚΡΙΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ , ανοιγεις αρχεια και βλεπεις, δυστυχώς δεν υπάρχει πιο εκολος τροπος να ψαξεις την Διαυγεια. Μπορεις να παρρεις βεβαια τηλεφωνο στο 2131314582 και 213 131 4591 να δώσεις τον ΑΦΜ σου και να σου πουν σε τι κατασταση βρισκεται η πληρωμή σου

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1977 στις: Μάρτιος 04, 2015, 10:03:24 πμ »
Το ινεδιβιμ δεν ασφαλίζει.Ως εκ τούτου αν ο εκπαιδευτης εργαζεται εως 9 ωρες εβδομαδιαίως  δεν χανει την κάρτα ανεργίας του αλλα την ανανεώνει κανονικά. δεν είναι παράνομο αυτό απλα πολλοι εργαζόμενοι στον ΟΑΕΔ δεν το γνωριζουν...Όταν όμως ασφαλίζεσαι τοτε δεν εχουν σημασια οι ωρες.
Σε αυτην την περιπτωση όμως δεν χανεται η καρτα..Εμείς ως υπεύθυνοι τουλάχιστον αυτην την ενημέρωση είχαμε περυσι...αν τωρα πατε και ρωτήσετε στον οαεδ και μιλησετε με κανα στραβοξυλο μαλλον θα σας πει ότι δεν εχετε δικαιωμα ανανέωσης.
Το θέμα έχει λήξει και ισχύει ότι όσο διαρκεί μία σύμβαση έργου ο εργολάβος( εκπαιδευτής ΚΔΒΜ ή ΣΔΕ ή ΙΕΚ ή ΟΔΥΣΣΕΑΣ) δεν είναι τυπικά άνεργος και πρέπει να ενημερώσει τον ΟΑΕΔ για διακοπή της ανεργίας του! Έχουν γίνει ανακλήσεις βεβαιώσεων ανεργίας από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ με βάση σχετικές ενστάσεις σε προκηρύξεις!
https://diavgeia.gov.gr/search?advanced=true&query=organizationUid:%2299203024%22&page=0 ψαχνεις για αποφαση ΕΓΚΡΙΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ , ανοιγεις αρχεια και βλεπεις, δυστυχώς δεν υπάρχει πιο εκολος τροπος να ψαξεις την Διαυγεια. Μπορεις να παρρεις βεβαια τηλεφωνο στο 2131314582 και 213 131 4591 να δώσεις τον ΑΦΜ σου και να σου πουν σε τι κατασταση βρισκεται η πληρωμή σου
Πάρε τηλέφωνο στα τηλέφωνα που σου έδωσε ο συνάδελφος και θα σου πουν ότι δεν βλέπουν τίποτα για σένα. Μετά πάρε τηλέφωνο στην ομάδα έργου των ΚΔΒΜ και θα σου πουν να κάνεις υπομονή για τα οδοιπορικά σου για αδιευκρίνιστο χρονικό διάστημα. Στο λέω για να μη χρεώνεσαι με τηλέφωνα χωρίς λόγο 8)!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:42:24 »

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1978 στις: Μάρτιος 04, 2015, 10:05:36 πμ »
παντως στη διαύγεια βγαίνουν καποιες πληρωμες οδοιπορικών μπορείς να παρεις τηλεφωνο στο λογιστηριο να ρωτήσεις. Γιατί είχες τόσα πολλά οδοιπορικά ; πού πηγαινες;
ημουν τότε που πλήρωναν και οδοιπορικα και σε διπλανους δήμους ... έκανα 167 χιλιομετρα πηγαινε ελα + τα διοδια!! το τμημα 50ωρο πηρα 600€.... δεν υπάρχει περιπτωση να τους τα χαρισω!!!

Αποσυνδεδεμένος μαρακι μαρακι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1979 στις: Μάρτιος 04, 2015, 11:39:15 πμ »
ημουν τότε που πλήρωναν και οδοιπορικα και σε διπλανους δήμους ... έκανα 167 χιλιομετρα πηγαινε ελα + τα διοδια!! το τμημα 50ωρο πηρα 600€.... δεν υπάρχει περιπτωση να τους τα χαρισω!!!
πληρώνονται τα οδοιπορικά??δεν το ήξερα. κάνεις κάποια αίτηση για  να τα ζητήσεις??Ποιά είναι η διαδικασία??

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1980 στις: Μάρτιος 04, 2015, 03:01:28 μμ »
πληρώνονται τα οδοιπορικά??δεν το ήξερα. κάνεις κάποια αίτηση για  να τα ζητήσεις??Ποιά είναι η διαδικασία??
εξοδα μετακινησης μεγαλύτερες των 50 χμ με επιστροφη, με οποιοδήποτε μέσο , αστική, υπεραστική συγκοινωνια , τρενο , πλοιο ή ΙΧ, αλλά πρπει ο υπευθυνος εκπαίδευσης να το δηλώσει εγκαιρως στον οικονομικό διαχειριστη. Μίλα με τον υπευθυνο του ΚΔΒΜ σου

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1981 στις: Μάρτιος 06, 2015, 06:58:33 μμ »
Καλησπέρα.  Είμαι καθηγήτρια σε ένα ΔΙΕΚ και έχω 2 ώρες εβδομαδιαίως.  Μπορώ να εργαστω στα ΚΔΒΜ;  Δεν έχω υπογράψει σύμβαση ακόμα στα ΔΙΕΚ.  Που μπορώ να ρωτήσω;  ποιος θα μπορούσε να μου πει με ακρίβεια;  κανένα τηλέφωνο που να πάρω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!  Καλό βράδυ

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1982 στις: Μάρτιος 06, 2015, 07:45:02 μμ »
Καλησπέρα.  Είμαι καθηγήτρια σε ένα ΔΙΕΚ και έχω 2 ώρες εβδομαδιαίως.  Μπορώ να εργαστω στα ΚΔΒΜ;  Δεν έχω υπογράψει σύμβαση ακόμα στα ΔΙΕΚ.  Που μπορώ να ρωτήσω;  ποιος θα μπορούσε να μου πει με ακρίβεια;  κανένα τηλέφωνο που να πάρω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!  Καλό βράδυ
Αρχές Φεβρουαρίου είχε βγει μία ανακοινωση για τα ΚΔΒΜ από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ που έλεγε ότι "Βάσει της φορολογικής και ασφαλιστικής νομοθεσίας ο εκπαιδευτής δεν μπορεί να αμείβεται από τον ίδιο φορέα την ίδια περίοδο με διαφορετικό τρόπο.
 Οι τρόποι πληρωμής στα Κ.Δ.Β.Μ. είναι ΜΟΝΟ, η Έκδοση Τίτλου Κτήσης (πρώην Α.Ε.Δ.) και το Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών (Τ.Π.Υ.).
Ως εκ τούτου,
-εκπαιδευτής που έχει αναλάβει ώρες στα Δ.Ι.Ε.Κ. και ασφαλίζεται από το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. στο ΙΚΑ για αυτές, δεν μπορεί να εργαστεί στα Κ.Δ.Β.Μ. με την έκδοση Τίτλου Κτήσης.
-εκπαιδευτής που είναι ελεύθερος επαγγελματίας και εκδίδει Τ.Π.Υ., μπορεί να εργαστεί και στα δύο/τρία προγράμματα. " Παρ'όλα αυτά αργότερα κάποιοι συνέδελφοι ειπαν ότι επειδή το ΙΕΚ ασφαλίζει μόνο για ατύχημα και όχι συνταξιμα ένσημα, θα μπορούσαν να εργαστούν και σε ΚΔΒΜ . Το καλυτερο είναι να απευθυνθεις στο ΚΔΒΜ της περιοχής σου και ο Υεύθυνός του να ρωτήσει την ομάδα έργου.

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1983 στις: Μάρτιος 06, 2015, 07:57:53 μμ »
Αρχές Φεβρουαρίου είχε βγει μία ανακοινωση για τα ΚΔΒΜ από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ που έλεγε ότι "Βάσει της φορολογικής και ασφαλιστικής νομοθεσίας ο εκπαιδευτής δεν μπορεί να αμείβεται από τον ίδιο φορέα την ίδια περίοδο με διαφορετικό τρόπο.
 Οι τρόποι πληρωμής στα Κ.Δ.Β.Μ. είναι ΜΟΝΟ, η Έκδοση Τίτλου Κτήσης (πρώην Α.Ε.Δ.) και το Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών (Τ.Π.Υ.).
Ως εκ τούτου,
-εκπαιδευτής που έχει αναλάβει ώρες στα Δ.Ι.Ε.Κ. και ασφαλίζεται από το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. στο ΙΚΑ για αυτές, δεν μπορεί να εργαστεί στα Κ.Δ.Β.Μ. με την έκδοση Τίτλου Κτήσης.
-εκπαιδευτής που είναι ελεύθερος επαγγελματίας και εκδίδει Τ.Π.Υ., μπορεί να εργαστεί και στα δύο/τρία προγράμματα. " Παρ'όλα αυτά αργότερα κάποιοι συνέδελφοι ειπαν ότι επειδή το ΙΕΚ ασφαλίζει μόνο για ατύχημα και όχι συνταξιμα ένσημα, θα μπορούσαν να εργαστούν και σε ΚΔΒΜ . Το καλυτερο είναι να απευθυνθεις στο ΚΔΒΜ της περιοχής σου και ο Υεύθυνός του να ρωτήσει την ομάδα έργου.
herseys  σ'ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για όλες τις λεπτομέρειες!  Και για την άμεση απάντηση! Καλό βράδυ

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1984 στις: Μάρτιος 07, 2015, 11:26:23 πμ »
Καλησπέρα.  Είμαι καθηγήτρια σε ένα ΔΙΕΚ και έχω 2 ώρες εβδομαδιαίως.  Μπορώ να εργαστω στα ΚΔΒΜ;  Δεν έχω υπογράψει σύμβαση ακόμα στα ΔΙΕΚ.  Που μπορώ να ρωτήσω;  ποιος θα μπορούσε να μου πει με ακρίβεια;  κανένα τηλέφωνο που να πάρω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!  Καλό βράδυ

Δεν μπορείς να εργαστείς σε ΚΔΒΜ.
Υπάρχει υπεύθυνη δήλωση που θα υπογράψεις, για να συνάψεις σύμβαση με τον Φορέα (ΙΝΕΔΙΒΙΜ), ότι δεν εργάζεσαι ως εκπαιδεύτρια σε ΔΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1985 στις: Μάρτιος 07, 2015, 11:27:56 πμ »
το ΙΕΚ ασφαλίζει μόνο για ατύχημα και όχι συνταξιμα ένσημα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1986 στις: Μάρτιος 07, 2015, 11:35:36 πμ »
Δεν μπορείς να εργαστείς σε ΚΔΒΜ.
Υπάρχει υπεύθυνη δήλωση που θα υπογράψεις, για να συνάψεις σύμβαση με τον Φορέα (ΙΝΕΔΙΒΙΜ), ότι δεν εργάζεσαι ως εκπαιδεύτρια σε ΔΙΕΚ.
Έτσι ακριβώς είναι δυστυχώς! Ζήτω ο ΟΑΕΕ!!! 8)

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 676
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1987 στις: Μάρτιος 07, 2015, 01:28:18 μμ »
Μπορείτε λίγο να μου εξηγήσετε αυτό με τα διεκ; Βασικά δεν κατάλαβα αν ισχύει μόνο για τα διεκ επειδή όλοι μόνο αυτά αναφέρετε. Ολόκληρη η ερώτηση/σκέψη μου: αν είσαι εκπαιδευτής στα κδβμ, δεν μπορείς να δουλέψεις αλλού (υπ. παιδείας ή πχ σχολές οαεδ) ή μόνο στα διεκ δεν μπορείς να δουλέψεις; Ψιλοπαράλογο όπως και να'ναι γιατί μόνο με τα κδβμ δε βγάζεις μισθό :/
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 437
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.