*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3141045 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4970 στις: Αύγουστος 31, 2015, 05:15:05 μμ »
Από τηλεφωνικές επικοινωνίες που είχα σήμερα με το πανεπιστήμιο προκύπτει ότι ούτε στη σημερινή ενημέρωση πρόκειται να μάθουμε κάτι καθώς τώρα μιλούν για νεότερα σε σχέση με τις αλλαγές στα τέλη Σεπτέμβρη. Μάλιστα μου είπαν ότι και στους καινούργιους φοιτητές γίνεται απλώς κάποια ενημέρωση ότι ξεκινούν με το υπάρχον πρόγραμμα το οποίο όμως ενδέχεται να αλλάξει!!!! Κουφά πράγματα. Μάλιστα η κυρία στο ένα από τα τηλεφωνήματά μου στο γραφείο της Ελλάδας (801...) μου ανέφερε και επερχόμενες αλλαγές από τον ΔΟΑΤΑΠ. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι άμεσα δεν έχουν σκοπό ούτε μπορούν να αλλάξουν κάτι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vagelischios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4971 στις: Αύγουστος 31, 2015, 06:17:23 μμ »
Από τηλεφωνικές επικοινωνίες που είχα σήμερα με το πανεπιστήμιο προκύπτει ότι ούτε στη σημερινή ενημέρωση πρόκειται να μάθουμε κάτι καθώς τώρα μιλούν για νεότερα σε σχέση με τις αλλαγές στα τέλη Σεπτέμβρη. Μάλιστα μου είπαν ότι και στους καινούργιους φοιτητές γίνεται απλώς κάποια ενημέρωση ότι ξεκινούν με το υπάρχον πρόγραμμα το οποίο όμως ενδέχεται να αλλάξει!!!! Κουφά πράγματα. Μάλιστα η κυρία στο ένα από τα τηλεφωνήματά μου στο γραφείο της Ελλάδας (801...) μου ανέφερε και επερχόμενες αλλαγές από τον ΔΟΑΤΑΠ. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι άμεσα δεν έχουν σκοπό ούτε μπορούν να αλλάξουν κάτι.

Σχετικά με τον ΔΟΑΤΑΠ υπάρχει περίπτωση ακόμα και αυτός να μην αναγνωρίζει το μεταπτυχιακό με την παρούσα δομή του;;; Τα άλλα δηλαδή μεταπτυχιακά στις επιστήμες της αγωγής (ηγεσία κ.α.) δεν θα είναι ΟΚ και της Ειδικής αγωγής Οχι;;

Αποσυνδεδεμένος vagelischios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4972 στις: Αύγουστος 31, 2015, 06:28:45 μμ »
Σχετικά με τον ΔΟΑΤΑΠ υπάρχει περίπτωση ακόμα και αυτός να μην αναγνωρίζει το μεταπτυχιακό με την παρούσα δομή του;;; Τα άλλα δηλαδή μεταπτυχιακά στις επιστήμες της αγωγής (ηγεσία κ.α.) δεν θα είναι ΟΚ και της Ειδικής αγωγής Οχι;;
Διόρθωση
Σχετικά με τον ΔΟΑΤΑΠ υπάρχει περίπτωση ακόμα και αυτός να μην αναγνωρίζει το μεταπτυχιακό με την παρούσα δομή του;;; Τα άλλα δηλαδή μεταπτυχιακά στις επιστήμες της αγωγής (ηγεσία κ.α.)  θα είναι ΟΚ και της Ειδικής αγωγής Οχι;;

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4973 στις: Αύγουστος 31, 2015, 06:34:35 μμ »
Για να μην σπείρω πανικό πρέπει να διευκρινίσω ότι η συγκεκριμένη κυρία που μου ανέφερε τον ΔΟΑΤΑΠ δε μου φάνηκε και πολύ ενημερωμένη. Ωστόσο ποτέ δεν ξέρεις. Παίρνω τηλέφωνα από το πρωί και θα συνεχίσω να το κάνω γιατί συνάδελφοι το θέμα πάει για τέλος Σεπτέμβρη και αν! Η δήλωση μαθημάτων του Σεπτεμβρίου μου είπαν ότι θα είναι με το παλιό πρόγραμμα Σπουδών. Περιμένω και την ενημέρωση σήμερα από όσους πήγαν στην ενημερωτική συνάντηση του πανεπιστημίου στην Αθήνα. Ας πιέσουμε όλοι μαζί κυρίως με τηλέφωνα μήπως κάποια στιγμή πάρουμε απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4974 στις: Αύγουστος 31, 2015, 07:28:40 μμ »
Παιδιά,
εγώ μόλις ξεκίνησε το όλο θέμα έστειλα mail στο πανεπιστήμιο και την Πέμπτη που μας πέρασε με πήραν τηλ. και μου είπαν ότι θα υπάρξουν τροποποιήσεις στο πρόγραμμα για να ταιριάζει με τα κριτήρια, και της είπα ότι εγώ δεν φοιτώ πλέον και μου είπε ότι οι τροποποιήσεις θα αφορούν και εμάς που τελειώσαμε αλλά δεν μου διευκρίνησε τι θα γίνει.

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4975 στις: Αύγουστος 31, 2015, 07:49:50 μμ »
Eγώ αυτό που κατάλαβα σήμερα είναι ότι τίποτε δεν θα γίνει το τετράμηνο που ξεκινά τον Σεπτέμβρη ούτε καν για τους νέους φοιτητές. Οι δε ακαδημαϊκές σύμβουλοι πλέον εκνευρίζονται όταν τους γίνονται ερωτήσεις για το θέμα και απαντούν να περιμένουμε την ανακοίνωση του πανεπιστημίου. Οι μόνοι που δίνουν κάποιες  πληροφορίες και είναι πιο συγκαταβατικοί είναι οι υπεύθυνοι του πανεπιστημίου στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4976 στις: Αύγουστος 31, 2015, 08:02:30 μμ »
Eγώ αυτό που κατάλαβα σήμερα είναι ότι τίποτε δεν θα γίνει το τετράμηνο που ξεκινά τον Σεπτέμβρη ούτε καν για τους νέους φοιτητές. Οι δε ακαδημαϊκές σύμβουλοι πλέον εκνευρίζονται όταν τους γίνονται ερωτήσεις για το θέμα και απαντούν να περιμένουμε την ανακοίνωση του πανεπιστημίου. Οι μόνοι που δίνουν κάποιες  πληροφορίες και είναι πιο συγκαταβατικοί είναι οι υπεύθυνοι του πανεπιστημίου στην Ελλάδα.

Τι θα πει εκνευρίζονται? Μόνο να τα παίρνουν ξέρουν? Δουλειά τους είναι. Εγώ αν φοιτούσα ακόμα δεν θα πλήρωνα τη δόση αν δεν είχα ενημέρωση.
Κανονικά αυτοί σαν πανεπιστήμιο πρέπει να κάνουν αγωγή στο ΙΕΠ και όχι να λένε δεν ξέρουμε δεν ξέρουμε...

Και γενικά, όταν παίρνω τηλ. σε υπουργεία κτλ. όταν μου λέν δεν ξέρω τους απαντώ: Τι σας πληρώνουμε για να μην ξέρετε? Αν δεν ξέρετε να πάτε σπίτι σας. Και μου λένε οι ανώτεροί μας δεν  μας έχουν πει και κτ βλακείες τέτοιες και εκεί είναι που τα παίρνω και λέω σύνδεσέ με με τον ανώτερο σου αλλά σχεδόν ποτέ δεν είναι εκεί.


Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4977 στις: Αύγουστος 31, 2015, 08:31:13 μμ »
Όλο αυτό που συμβαίνει μου φαίνεται ψέματα. Επιλέγεις ένα ΜΤΠ με συγκεκριμένα κριτήρια που σχετίζονται με τις υποχρεώσεις σου, τα οικονομικά σου, τη ζωή σου, το πρόγραμμα σπουδών του. Και αργότερα, αφού φτάνεις στο τέλος και τα΄χεις φτύσει στο διάβασμα και τις εργασίες, σου λένε, ε, τι να κάνουμε άλλαξαν τα δεδομένα. Αλλά εσύ τότε είσαι εγκλωβισμένος. Προσωπικά δεν υπήρχε η πιθανότητα να κάνω  ΜΤΠ που να έχει πρακτική. Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν έκανα Σχολική Ψυχολογία. Και τώρα μου λένε κόψε το λαιμό σου, άφησε τη δουλειά σου, παράτησε τα παιδιά σου και κάνε πρακτική. Ε όχι . Δεν είμαι πια 25 είμαι 45 με πάρα πολλές υποχρεώσεις. Το ΜΤΠ λόγω του εξ αποστάσεως χαρακτήρα του αποφάσισα να το κάνω και ήμουν απόλυτα συνεπής. Αλλά πρακτική; 600 ώρες; θα τους πάρει και θα τους σηκώσει.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4978 στις: Αύγουστος 31, 2015, 08:53:30 μμ »
Μήπως πρέπει να πιέσουμε το πανεπιστήμιο ώστε αυτοί να ζητήσουν να μην αλλάξει κάτι για εμάς και να μην ισχύσουν αναδρομικά τα κριτήρια?
Εμείς τι μπορούμε να κάνουμε??
Οι μέρες περνάνε.
Τώρα που έρχονται εκλογές μας έχουν ανάγκη.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4979 στις: Αύγουστος 31, 2015, 09:05:30 μμ »
Μήπως πρέπει να πιέσουμε το πανεπιστήμιο ώστε αυτοί να ζητήσουν να μην αλλάξει κάτι για εμάς και να μην ισχύσουν αναδρομικά τα κριτήρια?
Εμείς τι μπορούμε να κάνουμε??
Οι μέρες περνάνε.
Τώρα που έρχονται εκλογές μας έχουν ανάγκη.
Να κόψουν όλοι το λαιμό τους να μην εφαρμοστεί η αναδρομική ισχύ. Δε μας ενδιαφέρει καθόλου. Εμείς οι παλαιοι άλλα ξέραμε και με αυτά πορευτήκαμε. Ειναι χαζό να ξαναγυρνάμε στα πανεπιστήμια. Δε θα το αφήσουμε να περάσει. Και αν εκνευρίζονται οι ακαδημαϊκοί σύμβουλοι στο πανεπιστήμιο καθόλου δεν με ενδιαφέρει προσωπικά. Να κόψουν το λαιμό τους και αυτοί για να μας βρουν λύση. Να πολεμήσουν κατά της αναδρομικής ισχύος.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4980 στις: Αύγουστος 31, 2015, 09:10:17 μμ »
Να κόψουν όλοι το λαιμό τους να μην εφαρμοστεί η αναδρομική ισχύ. Δε μας ενδιαφέρει καθόλου. Εμείς οι παλαιοι άλλα ξέραμε και με αυτά πορευτήκαμε. Ειναι χαζό να ξαναγυρνάμε στα πανεπιστήμια. Δε θα το αφήσουμε να περάσει. Και αν εκνευρίζονται οι ακαδημαϊκοί σύμβουλοι στο πανεπιστήμιο καθόλου δεν με ενδιαφέρει προσωπικά. Να κόψουν το λαιμό τους και αυτοί για να μας βρουν λύση. Να πολεμήσουν κατά της αναδρομικής ισχύος.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το πανεπιστήμιο πρέπει να μας καλύψει, με αυτό το μέτρο  θίγεται και αυτό μέσα από εμάς. Πώς όμως μπορούμε να πετύχουμε κάτι τέτοιο?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2015, 09:14:30 μμ από premnt017 »

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4981 στις: Αύγουστος 31, 2015, 09:25:48 μμ »
Τελικά η συνάντηση με κάποιο δικηγόρο έγινε? Σε προηγούμενα post νομίζω είχε αναφερθεί ότι είναι για σήμερα.
Αν ναι μπορέι κάποιος να μας πει τι ειπώθηκε?

Αποσυνδεδεμένος charchan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4982 στις: Αύγουστος 31, 2015, 09:26:51 μμ »
Υπάρχει κανένα νεότερο από την ενημέρωση στην Αθήνα;

Αποσυνδεδεμένος kofi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4983 στις: Αύγουστος 31, 2015, 09:38:44 μμ »
Υπάρχει κανένα νεότερο από την ενημέρωση στην Αθήνα;
Από ΕΝΕΛΕΑ

Πριν λίγο τελείωσε η συνάντηση με το δικηγόρο αναφορικά με το ζήτημα που έχει ανακύψει για τη συνάφεια των μεταπτυχιακών. Θα μελετηθούν και άλλες παράμετροι που προέκυψαν μέχρι να υπάρξει σε λίγες μέρες η τελική ανακοίνωση.
     Πάντως σε πρώτη φάση ενημερώνουμε πώς είναι σίγουρο ότι θα γίνουν 3 τουλάχιστον προσφυγές κατά κατηγορία ως ακολούθως:
 1. Για τους έχοντες λάβει συνάφεια είτε με την ένταξή τους στους πίνακες αναπληρωτών μέχρι και πέρσι είτε οποτεδήποτε από τα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ (μόνιμους και αναπληρωτές),
 2. Για τους μη έχοντες ποτέ αιτηθεί συνάφεια είτε γιατί εργάζονταν αλλού (και είχαν λάβει πτυχίο παλαιότερα) είτε διότι έλαβαν πτυχίο μέσα στο 2014-15 σχολικό έτος και μέχρι τη δημοσίευση σε ΦΕΚ της απόφασης κριτηρίων συνάφειας,
 3. Για τους ήδη φοιτούντες που είχαν εγγραφεί σε μεταπτυχιακά πριν τη δημοσίευση σε ΦΕΚ των κριτηρίων συνάφειας.
    Όλες οι παραπάνω προσφυγές θα συνδυαστούν με την αίτηση ακύρωσης των κριτηρίων συνάφειας με το σκεπτικό ότι δεν σχετίζονται με την έννοια αυτή.
    Εξυπακούεται πώς όσοι περισσότεροι δηλώσουν στην κάθε κατηγορία προσφυγής τόσο πιό ισχυρή είναι.
    Αυτά σε πρώτη φάση και θα ενημερώσουμε σε λίγες μέρες λεπτομέρειες.
 Το δικηγορικό γραφείο είναι του Δ.Πανταρώτα (Παρ' Αρείο Πάγο - ΣτΕ) που θεωρείται η κορυφή στα διοικητικά/εκπαιδευτικά θέματα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.313 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.