*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3142101 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6090 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 03:34:11 μμ »
https://web.facebook.com/Μεταπτυχιακο-ΕΑ-Λευκωσιας-1743262452573194/
μπείτε όλοι εδώ , πρέπει να μαζευτούμε όλοι και να κινητοποιηθούμε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimx13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6091 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 03:52:44 μμ »
Τα κριτήρια της συνάφειας θα ισχύσουν και για τους μόνιμους;

Ισχύουν για τους πίνακες ειδικής αναπληρωτών. Όμως και οι μόνιμοι καταθέτουν την αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ και ζητάνε έγκριση ότι είναι συναφές το μεταπτυχιακό με τη δουλειά τους (εκπαίδευση) από το ΠΥΣΔΕ (που είναι!!).
Ας είμαστε όλοι μαζί γιατί αφορά όλους.
Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι δεν πρέπει να ισχύσουν τα κριτήρια για όσους έχουν ήδη ξεκινήσει.
κ κάτι άλλο. ΜΗΝ ΚΟΜΜΑΤΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ (πχ Facebook κλπ) 

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6092 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 03:56:39 μμ »
Και αυτο ειναι ενα ερωτημα, για καποιον που δεν το θελει για να μπει στους πινακες, αλλα ως master στις επιστημες αγωγης θα δινουν συναφεια στον ΑΣΕΠ για τους εκπαιδευτικους ????
Πρεπει να πιεσουμε για να μην ισχυσουν τα κριτηρια για αυτους που φοιτουν, και στο πανεπιστημιο αλλα και στο υπουργειο.
Βασικα αυτη πρεπει να ειναι η επιδιωξη-υποχρεωση του πανεπιστημιου!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2016, 03:59:40 μμ από Macam »

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6093 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 04:25:04 μμ »
Και αυτο ειναι ενα ερωτημα, για καποιον που δεν το θελει για να μπει στους πινακες, αλλα ως master στις επιστημες αγωγης θα δινουν συναφεια στον ΑΣΕΠ για τους εκπαιδευτικους ????
Πρεπει να πιεσουμε για να μην ισχυσουν τα κριτηρια για αυτους που φοιτουν, και στο πανεπιστημιο αλλα και στο υπουργειο.
Βασικα αυτη πρεπει να ειναι η επιδιωξη-υποχρεωση του πανεπιστημιου!!!
το καλοκαίρι τότε που πάλι το ίδιο θέμα ήταν στο προσκήνιο είχα μιλήσει με την κυρία Μυστακίδου "στο τηλ: 2103442279" την υπεύθυνη των μεταπτυχιακών στο υπουργείο παιδείας και μέλος της τότε επιτροπής συνάφειας, η οποία μου είπε ότι αφού αναγνωρίζεται το μεταπτυχιακό από τον ΔΟΑΤΑΠ μπορώ να το χρησιμοποιήσω παντού πχ σε έναν ενδεχόμενο ασεπ, δηλαδή δεν χάνει την αξία του ως μεταπτυχιακό. Ωστόσο δεν θα μου δίνει το πλεονέκτημα να μπω στους πίνακες αναπληρωτών ειδικής.... Επίσης μου είπε ότι τα κριτήρια συνάφειας αυτήν την περίοδο είναι τα συγκεκριμένα, μετά μπορεί να αλλάξουν....

Δηλαδή, αν αλλάζει το υπουργείο κάθε χρόνο τα κριτήρια συνάφειας, το πανεπιστήμιο θα πρέπει να αλλάζει συνεχώς το πρόγραμμα σπουδών του; γνώμη μου είναι πως στις όποιες αλλαγές γίνονται δεν πρέπει να υπάρχει αναδρομική ισχύ....


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evaki5615

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6094 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 05:56:22 μμ »
Παιδιά,

και εγω είμαι από αυτούς που ξεκινάνε τον Φεβρουάριο.. Πήρα τηλέφωνο στην Αθήνα στους αντιπροσώπους που έχουν το πανεπιστήμιο της Λευκωσίας και μου είπαν τα εξής:

1. Δεν είναι απόφαση, είναι εισήγηση και η τελική απόφαση θα παρθεί τον Μάιο Ιούνιο.
2. Η πρακτική άσκηση θα ισχύσει αλλά παίζουν τα εξής σενάρια:
    α. Καλύτερο Σενάριο- Εμείς που έχουμε ήδη γραφτεί ή ξεκινήσει να μην μας πιάσει το μέτρο και να ισχύσει για αυτούς που     ξεκινάνε τον Σεπτέμβριο.
    β. Πιο λογικό σενάριο- Να κάνουμε πρακτική στην Ελλάδα διότι το πανεπιστήμιο της Λευκωσίας έχει ένα υπογεγραμμένο χαρτί από το υπουργείο Παιδείας (κάτι σαν συμφωνία-άδεια) ότι μπορεί να ασκεί τις πρακτικές ασκήσεις των μεταπτυχιακών του προγραμμάτων στην Ελλάδα. Συγκεκριμένα, μου είπε ότι στο μεταπτυχιακό Σχολική Ψυχολογία που έχουν , οι φοιτητές κάνουν πρακτική άσκηση στην Ελλάδα. Οπότε, θα χρησιμοποιήσουν αυτό το χαρτί.

    γ. Χειρότερο Σενάριο- Το δίνει ελάχιστες πιθανότητες να πάμε να κάνουμε πρακτική Κύπρο και σε περίοδους ώστε να μην επηρεάζει την δουλειά του καθενός. Αυτό βέβαια μου είπε ότι είναι σχεδόν απίθανο να γίνει.

Αποσυνδεδεμένος marinaef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6095 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 06:17:54 μμ »
Καλησπέρα!Σκέφτομαι να ξεκινήσω Εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή στο Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας..Θα ηθελα να με ενημερώσετε για το ποσο απαιτητικό ειναι καθως και αν υπαρχει καποιο προβλημα με την αναγνωριση του εφοσον δεν παρεχει πρακτικη ασκηση.Ευχαριστω εκ των προτερων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2016, 06:20:29 μμ από marinaef »

Αποσυνδεδεμένος sotia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6096 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 08:01:13 μμ »
Ειναι σαφες πως θέλουν ν ανακοψουν το μεγαλο κυμα μεταπτυχιακων της αλλοδαπής. Σιγουρα θα ισχυσει για το σχολικό ετος 2016-2017. Εμάς δεν μπορούν να μας ανακόψουν , διοτι θίγονται διάφορα ζητήματα της χρηστής διοίκησης και αναλογικότητας.

Αποσυνδεδεμένος anni!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6097 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 08:05:47 μμ »


Άννη καλησπέρα και καλή χρονιά.

Δεν ξέρω ποιο μεταπτυχιακό στην Κύπρο τελειώνεις αλλά είναι θέμα του Πανεπιστημίου εάν θα καλύψει τις απαιτήσεις των νέων κριτηρίων. Τα κριτήρια τα έχουμε ανακοινώσει από το καλοκαίρι. Φυσικά και αφορούν και εσένα. Όλα τα Πανεπιστήμια στην Κύπρο το γνωρίζουν. Έχουν επικοινωνήσει μαζί μας.

Καλή συνέχεια,  


Απάντηση από τον Βασίλη Κουρμπέτη

Αποσυνδεδεμένος anni!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6098 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 08:15:36 μμ »

Άννη καλησπέρα και καλή χρονιά.

Δεν ξέρω ποιο μεταπτυχιακό στην Κύπρο τελειώνεις αλλά είναι θέμα του Πανεπιστημίου εάν θα καλύψει τις απαιτήσεις των νέων κριτηρίων. Τα κριτήρια τα έχουμε ανακοινώσει από το καλοκαίρι. Φυσικά και αφορούν και εσένα. Όλα τα Πανεπιστήμια στην Κύπρο το γνωρίζουν. Έχουν επικοινωνήσει μαζί μας.

Καλή συνέχεια, 


Απάντηση από τον Βασίλη Κουρμπέτη



Κ δεύτερη απάντηση

Δεν είσαι η μόνη που κάνεις παράπονα για το Πανεπιστήμιο. Επικοινώνησε με τον σύνδεσμό σου στην Ελλάδα να σε ενημερώσει. Για αυτό πληρώνεται (αρκετά καλά θα έλεγα) και είναι υποχρέωσή τους να σε βοηθήσουν.

Τα κριτήρια σε πιάνουν, το διάφορα πανεπιστήμια (από διάφορες πληροφορίες που έχω) νομίζουν ότι θα πιέσουν την πολιτική ηγεσία να μην ισχύσουν, εμάς δεν μας πιέζει κανένας. Συνεπώς πράξε ανάλογα. Δεν μπορώ να σε συμβουλέψω εγώ τι να κάνεις.

Καλή επιτυχία


Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6099 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 08:22:03 μμ »


Κ δεύτερη απάντηση

Δεν είσαι η μόνη που κάνεις παράπονα για το Πανεπιστήμιο. Επικοινώνησε με τον σύνδεσμό σου στην Ελλάδα να σε ενημερώσει. Για αυτό πληρώνεται (αρκετά καλά θα έλεγα) και είναι υποχρέωσή τους να σε βοηθήσουν.

Τα κριτήρια σε πιάνουν, το διάφορα πανεπιστήμια (από διάφορες πληροφορίες που έχω) νομίζουν ότι θα πιέσουν την πολιτική ηγεσία να μην ισχύσουν, εμάς δεν μας πιέζει κανένας. Συνεπώς πράξε ανάλογα. Δεν μπορώ να σε συμβουλέψω εγώ τι να κάνεις.

Καλή επιτυχία

δεν χρειάζεται να τους πιέσει κάποιος.... μπορεί απλά να μην υπογράψει ο υπουργός την απόφαση

Αποσυνδεδεμένος anni!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6100 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 08:38:03 μμ »
Γτ υπάρχει περίπτωση να μν υπογράψει? ?

Αποσυνδεδεμένος elil39

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6101 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 08:44:24 μμ »
Γτ υπάρχει περίπτωση να μν υπογράψει? ?
Είπε δηλαδή ότι θα ισχύσει σίγουρα και για αυτούς που έχουν ήδη ξεκινήσει το μεταπτυχιακό αλλά δεν το έχουν τελειώσει ακόμη?

Αποσυνδεδεμένος anni!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6102 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 08:46:40 μμ »
Είπε δηλαδή ότι θα ισχύσει σίγουρα και για αυτούς που έχουν ήδη ξεκινήσει το μεταπτυχιακό αλλά δεν το έχουν τελειώσει ακόμη?

Δυστυχώς ναι

Αποσυνδεδεμένος sotia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6103 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 08:48:48 μμ »
Σ συνεντευξη του στο esos διαβασα πως δεν θα υπαρχει αναδρομικη ισχυ για οσους τιτλους εχουν κριθει και εχουν αποκτηθει το ετος 2015-2016 http://www.esos.gr/arthra/41758/synafeia-metaptyhiakon-me-tin-eae-milaei-sto-esos-o-proedros-tis-epist-epitropis

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.