*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3137844 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anpanago

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7392 στις: Μάιος 12, 2016, 01:38:22 μμ »
Καλησπέρα,

Είμαι μαθηματικός και αυτό το τετράμηνο είχα το 512 με παπαευρωνύμου. Για το καλοκαίρι είμαι μεταξύ του 510 και 511 ποιο μου προτείνετε;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ariadny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7393 στις: Μάιος 12, 2016, 02:04:26 μμ »
Καλησπέρα,

Είμαι μαθηματικός και αυτό το τετράμηνο είχα το 512 με παπαευρωνύμου. Για το καλοκαίρι είμαι μεταξύ του 510 και 511 ποιο μου προτείνετε;

Ευχαριστώ

Είχα αυτό το τετράμηνο το 510 με τον κ.Μουσουλίδη.Έχει κάποιες εύκολες δραστηριότητες σχετικές με την έργασία όχι κάθε εβδομάδα και μία μεγάλη εργασία(έρευνα) στο τέλος.Ο καθηγητής πάρα πολύ καλός και βοηθάει πάρα πολύ.Από εξετάσεις και βαθμούς δεν ξέρω ακόμη.Εγώ είμαι φιλόλογος και μου φάνηκε σχετικά εύκολο σαν μάθημα και το βασικό εγχειρίδιο τα αναλύει πολύ και τα καταλαβαίνεις.Εκτός αν επειδή είσαι μαθηματικός θέλεις κάτι πιο δύσκολο... :)

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7394 στις: Μάιος 12, 2016, 02:06:30 μμ »
Καλησπέρα,

Είμαι μαθηματικός και αυτό το τετράμηνο είχα το 512 με παπαευρωνύμου. Για το καλοκαίρι είμαι μεταξύ του 510 και 511 ποιο μου προτείνετε;

Ευχαριστώ
Κι εγώ μαθηματικός είμαι. Έχω περάσει το 510 και τώρα έχω το 512. Αυτά τα δύο, έχουν κοινό βιβλίο και κοινά πράγματα στην ύλη.
Στο 510 όμως δεν έχει ασκήσεις όπως στης Παπαϊερωνύμου. Έχει 2 υποχρεωτικές δραστηριότητες (επιλογή θέματος και ερευνητικά ερωτήματα η πρώτη και να βρεις ένα άρθρο με βιβλιογραφική ανασκόπηση και να πεις γιατί το διάλεξες) μετά έχεις να καταθέσεις το σχέδιο της εργασίας σου και το ερωτηματολόγιο που θα χρησιμοποιήσεις για την έρευνα σου και τέλος μία εργασία 2500-3000  λέξεων αν θυμάμαι καλά που το ζητούμενο είναι να κάνεις μία έρευνα και να βγάλεις τα αποτελέσματα συμπεράσματα κ.λ.π. Το θέμα της έρευνας σου βέβαια είναι αυτό που έχεις επιλέξει στην δραστηριότητα και μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ό,τι έχεις γράψει στο σχέδιο της εργασίας που θα έχεις καταθέσει προηγουμένως.
Η εργασία αυτή είναι κατά μια "μικρογραφία" της διπλωματικής, που αν δεν έχεις ξανακάνει και σκοπεύεις να κάνεις νομίζω θα σε βοηθήσει.
  Για το 511 δεν έχω προσωπική εμπειρία....
Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7395 στις: Μάιος 12, 2016, 02:09:34 μμ »
Είχα τη Συγκριτική με τον Μάγο. Είναι καταπληκτικός. Το διάλεξα γιατί είδα πολύ καλά λόγια από άλλους φοιτητές του στο φόρουμ. Το μάθημα έχει αρκετές ομαδικές που σου δίνουν 10 μοναδες και δεν σε  αφήνουν να χάσεις επαφή με αυτό. Έχει μία ατομική 3000 λέξεων, την οποία έκανα πολύ πρόχειρα, σχεδόν ντρέπομαι για το αποτέλεσμα, όμως ο καθηγητής ήταν εξαιρετικά επιεικής στη βαθμολόγηση! Είναι ενδιαφέρον μάθημα. Θεωρώ πως είναι εύκολο.
Αν έχεις επαφή με την εκπαίδευση ή θυμάσαι τα μαθητικά σου χρόνια, τότε σε κάθε ενότητα θα διαπιστώνεις  και τις ελλείψεις και τις αδικίες του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος σχετικά με τα παιδιά με διαφορετικό πολιτισμικό υπόβαθρο.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Αν θυμάμαι καλά, είχες γράψει ότι σου είχε βάλει 30/30. Με πόσες βιβλιογραφικές αναφορές?

Επίσης, στη συμπερίληψη που σου έβαλε ο Αγγελίδης 15/30 πόσες βιβλιογραφικές αναφορές είχες και έκρινε τον αριθμό τους ανεπαρκή?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος poca

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7396 στις: Μάιος 12, 2016, 02:21:01 μμ »
Καλησπέρα! Για το 621 τι γνώμη έχετε είναι ζόρικο και από καθηγητή προτείνετε; Είναι ακόμα ανοικτοί για καλοκαίρι Aggelides και Gerosimou...

Αποσυνδεδεμένος pavlitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7397 στις: Μάιος 12, 2016, 02:24:47 μμ »
Καλησπέρα,

Είμαι μαθηματικός και αυτό το τετράμηνο είχα το 512 με παπαευρωνύμου. Για το καλοκαίρι είμαι μεταξύ του 510 και 511 ποιο μου προτείνετε;

Ευχαριστώ

Είχα το 510 με Σωκράτους. Δεν έχω ιδέα από μαθηματικά και δεν τα βρήκα σκούρα. 3 βασικές γνωσεις του excel χρειάζονται, και αν δεν τις έχεις, τα εξηγεί ο καθηγητής στην τηλεδιάσκεψη. Ουσιαστικά χρειάζεται να κάνεις μιας μικρής κλίμακας έρευνα μέσω ερωτηματολογίων και να αναλύσεις τα ευρήματα. Η έρευνα στηρίζεται στην βιβλιογραφική ανασκόπηση που θα έχεις κάνει και το θέμα το επιλέγεις εσύ. 5000 λέξεις.
Ήταν η πρώτη φορά που έκανα( σοβαρά έρευνα) και δεν το βρήκα δύσκολο.Απλά είναι απαραίτητο να ασχοληθείς εγκαιρα με τη συλλογή βιβλιογραφικών αναφορών για να μην πιεστείς στο τέλος.
Αυτό που δε μου άρεσε ήταν ο καθηγητής. Πολλές φορές στις τηλεδιασκέψεις με μπέρδευε και δεν καταλάβαινα τί  ζητούσε. Βέβαια απαντούσε άμεσα στα μεηλ και επεξηγούσε.

Αποσυνδεδεμένος pavlitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7398 στις: Μάιος 12, 2016, 02:27:58 μμ »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Αν θυμάμαι καλά, είχες γράψει ότι σου είχε βάλει 30/30. Με πόσες βιβλιογραφικές αναφορές?

Επίσης, στη συμπερίληψη που σου έβαλε ο Αγγελίδης 15/30 πόσες βιβλιογραφικές αναφορές είχες και έκρινε τον αριθμό τους ανεπαρκή?
Να σαι καλά. Ο Μάγος μου έβαλε 26/30 με περίπου 25 βιβλιογραφικές πηγές ( και πραγματικά ήταν πολύ μέτρια, εγώ θα με βαθμολογούσα πιο χαμηλά!). Στη Συμπερίληψη είχα την Ηλιάδου. Δεν έχει βγει ακόμα η βαθμολογία...

Αποσυνδεδεμένος pavlitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7399 στις: Μάιος 12, 2016, 02:33:23 μμ »
Καλησπέρα! Για το 621 τι γνώμη έχετε είναι ζόρικο και από καθηγητή προτείνετε; Είναι ακόμα ανοικτοί για καλοκαίρι Aggelides και Gerosimou...
Κατα τη γνώμη μου είναι εύκολο και πολύ ενδιαφέρον. Έχει αρκετές ομαδικές εργασίες προαιρετικές που δεν βαθμολογούνται.Μία ατομική 3000 λέξεων που ζητά κριτικό σχολιασμό ενός αποσπάσματος σχετικού με την Συμπερίληψη. Συνδέεται και με την διαπολιτισμικότητα( αν έχεις ή θα πάρεις συγκριτική, έχουν ένα κοινό κεφάλαιο). Στο τέλος η εξέταση είναι με ανοιχτά βιβλία.
Το είχα με Ηλιάδου. Έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι ο Αγγελίδης είναι αρκετά αυστηρός.

Αποσυνδεδεμένος poca

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7400 στις: Μάιος 12, 2016, 03:02:47 μμ »
Ευχαριστώ pavlitsa για την άμεση απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7401 στις: Μάιος 12, 2016, 03:49:23 μμ »
Καλησπέρα! Για το 621 τι γνώμη έχετε είναι ζόρικο και από καθηγητή προτείνετε; Είναι ακόμα ανοικτοί για καλοκαίρι Aggelides και Gerosimou...
Αγγελίδης μακριά. Δεν βάζει βαθμούς σίγουρα....Δεν ξέρω βέβαια και οι άλλοι τι κάνουν....

Αποσυνδεδεμένος φιλολογος@@)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7402 στις: Μάιος 12, 2016, 03:56:58 μμ »
Με Γεροσιμου το 621 γνωρίζετε μήπως κάτι; επίσης αν έχει κλείσει ένα σεμινάριο θα ξανανοίξει;
(λογικά ναι φαντάζομαι)

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7403 στις: Μάιος 12, 2016, 04:11:01 μμ »
Πλήρης απογοήτευση...είναι το τελευταίο μου μάθημα (και η Συγκριτική Παιδαγωγική) και ο Αγγελίδης με βαθμολόγησε με 15/30. Συγκεκριμένα τα σχόλια του ήταν : Το θέμα ήταν αυτό. Φαίνεται ότι δεν το κατάλαβες και έκανες κάτι άλλο. Ουσιαστικά θα έπρεπε να συζητήσετε την άποψη των συγγραφέων για αλλαγή στη χρήση του όρου ‘ειδικές ανάγκες’ με τον όρο ‘εμπόδια στη μάθηση και τη συμμετοχή’. Οι βιβλιογραφική ανασκόπηση είναι πολύ φτωχή 15/30. Eπίσης ότι δεν κατάλαβα τις οδηγίες και το κείμενο (τις ποιες οδηγίες θα προσθέσω;;;;; και από ποιον;;;). Έχω θορυβηθεί πολύ....Στον κ Μάγο πήρα 30/30 με άριστα  σχόλια...Δεν μπορώ να καταλάβω την τόση αυστηρότητα!! Δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κοπώ...
Πόσες βιβλιογραφικές αναφορές είχες και σου έβαλε 15/30 ο Αγγελίδης?
Και ο Μάγος με πόσες σου έβαλε άριστα?

Αποσυνδεδεμένος ilini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7404 στις: Μάιος 12, 2016, 04:15:28 μμ »
Με Γεροσιμου το 621 γνωρίζετε μήπως κάτι; επίσης αν έχει κλείσει ένα σεμινάριο θα ξανανοίξει;
(λογικά ναι φαντάζομαι)
Και η Γεροσίμου είναι ιδιαίτερα αυστηρή στις βαθμολογίες της.

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7405 στις: Μάιος 12, 2016, 04:18:06 μμ »
Να σαι καλά. Ο Μάγος μου έβαλε 26/30 με περίπου 25 βιβλιογραφικές πηγές ( και πραγματικά ήταν πολύ μέτρια, εγώ θα με βαθμολογούσα πιο χαμηλά!). Στη Συμπερίληψη είχα την Ηλιάδου. Δεν έχει βγει ακόμα η βαθμολογία...
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση. ¨Εκανα λάθος....Δεν ήσουν εσύ με τους βαθμούς που είχα αναφέρει. ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159769
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 457
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.