*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127418 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #336 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 12:29:20 μμ »
Αν είναι να τους παραγγείλουμε και τα βιβλία για να μας τα στείλουνε, ζήτω που καήκαμε! Εδώ καθυστερούνε σε τόσα άλλα πολύ πιο σημαντικά ζητήματα...σκεφτείτε για τα βιβλία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #337 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 12:40:31 μμ »
Eυχαριστούμε KAR για την ενημέρωση. Μακάρι να μας στείλουν σύντομα τους κωδικούς να αρχίσουμε!

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #338 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 12:41:47 μμ »
Τίποτα άλλωστε όλοι μας αγχωνόμαστε!!!εγω σε ευχαριστώ για την ευγένειά σου  :D :D ;)

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #339 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 12:44:49 μμ »
Μόλις τώρα μου έστειλαν και τους κωδικούς οπότε ελπίζω πως δεν έχουν αλλάξει τα μαθήματά που επέλεξα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #340 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 01:01:17 μμ »
Καλημέρα ! κανενα νεο για Θεσσαλονική εχουμε???

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #341 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 01:03:02 μμ »
Μόλις επικοινώνησα με το Πανεπιστήμιο: 1.είναι προτεραιότητά τους να γίνουν εξεταστικά κέντρα στη Θεσσαλονίκη και ίσως μετά στην Κρήτη 2.Το ποσό τον διδάκτρων δεν υπερβαίνει τα 5900 πληρώνουμε ανάλογα με τα μαθήματα που πέρνουμε το κάθε μάθημα κοστίζει 595 και το σεμινάριο 195 το οποίο βγαίνει 5940 θα το κοιτάξει μου είπε.καμία επιβάρυνση επιπλέον εκτός εαν κοπούμε σε κάποιο μάθημα 35 ευρώ. 3.δεν υπάρχει δια ζώσης συνάντηση, ίσως να έχει γίνει κάποιο λάθος στο moodle θα το κοιτάξει συγκεκριμένα για το 521 και θα με πάρει τηλέφωνο. 4. η διαδικασία με τους κωδικούς έχει καθυστερήσει γιατί προσπαθούν να δούνε τι θα γίνει με τα μαθήματα που έχουν κλείσει εντός της ημέρας ίσως να λάβουμε την επιβεβαίωση και τους κωδικούς.


Στο μάθημα 526 ο καθηγητης το αναφέρει ξεκαθα οτι θα γινει μάθημα ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ!ΕΛΕΟΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #342 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 01:13:52 μμ »
Eγώ θα επαναλάβω κάτι που μάλλον δεν καταλάβατε πόσο σημαντικό είναι: Το σύμφωνο της Μπολόνιας το ακολουθούν όλα τα πανεπιστήμια της Ευρωπαικής Ένωσης, σύμφωνα με αυτό αναγνωρίζει πτυχία αλλοδαπής και ο ΔΟΑΤΑΠ. Ο ΔΟΑΤΑΠ για παράδειγμα ακολουθεί τα ελάχιστα ακαδημαικά στανταρ τα οποία έχει θέσει η Μπολόνια προκειμένου κάτι να θεωρείται πτυχίο ή μαστερ ή ακόμα και πανεπιστήμιο. Σύμφωνα με την Μπολόνια λοιπόν θεσμοθετήθηκε και το σύστημα ECTS.

Επαναλαμβάνω πως είναι δυνατόν να τελειώνει το μαστερ σε 1 χρόνο και να έχει και 90 ECTS, όταν πάντα σύμφωνα με την Μπολόνια και όλα τα ευρωπαϊκά πανεπεπιστήμια 60 ΕCTS είναι ένα έτος σπουδών και 90 ΕCTS 1,5 χρόνος. Eίναι επομένως περίεργο 90 ECTS να τελειώνουν σε 1 έτος.

Το λέω αυτό διότι, εφόσον το μαστερ τελείωνει τον ιανουάριο του 2014 ως ελάχιστο, εννοείται ότι πολύ θα θέλουν να τελειώσουν σε 1 έτος, μιας και αν τελειώσουν τον Μάιο δεν θα προλάβουν να περάσουν κρίση από το ΔΟΑΤΑΠ μέχρι το Ιουλίο που βγαίνει η προκήρυξη αναπληρωτών ειδικής αγωγής. Ο ΔΟΑΤΑΠ κάνει τουλάχιστον 3 μήνες να δώσει πιστοποιητικό αναγνωρισης στον καθένα, από την στιγμή που κάποιος καταθέσει όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΚΟΣΤΟΣ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ, το οποίο κυμαίνεται στα 180 ευρώ αν δεν κάνω λάθος
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2013, 01:33:20 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος sotiria84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #343 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 01:16:05 μμ »
ΑΑΑΑ και για τα βιβλία ναι τα αγοράζουμε αλλά μπορούμε να τους στείλουμε mail με τα βιβλία που θέλουμε και μπορούμε να τα αγοράσουμε απο το Πανεπιστήμιο ίσως πιο φθηνά...βέβαια με τα μεταφορικά δεν ξέρω τι γίνετε εαν συμφέρει...

 το 610 εχει link που σε συνδέει με ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο...και αγοράζεις με paypal .... παιδια το 621 το έχει δηλώσει κανένας και έχει συνδεθεί? Τι εργασίες και τι βιβλία απαιτει? Γιατι παρόλο που το δήλωσα και φαίνεται και στο intranet, παρόλο που έχω πάρει και τηλ και έστειλα mail στο moodle ακόμη δεν μου εμφανίζεται αλλα εμφανίζεται το 511......

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #344 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 01:18:36 μμ »
Eγώ θα επαναλάβω κάτι που μάλλον δεν καταλάβατε πόσο σημαντικό είναι: Το σύμφωνο της Μπολόνιας το ακολουθούν όλα τα πανεπιστήμια της Ευρωπαικής Ένωσης, σύμφωνα με αυτό αναγνωρίζει πτυχία αλλοδαπής και ο ΔΟΑΤΑΠ. Ο ΔΟΑΤΑΠ για παράδειγμα ακολουθεί τα ελάχιστα ακαδημαικά στανταρ τα οποία έχει θέσει η Μπολόνια προκειμένου κάτι να θεωρείται πτυχίο ή μαστερ ή ακόμα και πανεπιστήμιο. Σύνφωνα με την Μπολόνια λοιπόν θεσμοθετήθηκε και το σύστημα ECTS.

Επαναλαμβάνω πως είναι δυνατόν να τελειώνει το μαστερ σε 1 χρόνο και να έχει και 90 ECTS, όταν πάντα σύμφωνα με την Μπολόνια και όλα τα ευρωπαϊκά πανεπεπιστήμια 60 ΕCTS είναι ένα έτος σπουδών και 90 ΕCTS 1,5 χρόνος. Eίναι επομένως περίεργο 90 ECTS να τελειώνουν σε 1 έτος

Δεν ειναι χρόνος...ειναι 4 τετραμηνα! Δηλ. 3 ακαδημαΪκα εξαμηνα. Ολα τα αλλα για 12 μηνες ειναι φουμαρα!Κ καλα θα κανουν μερικοι να μην πιεζουν για 12μηνο γιατι σημαντική ειναι η αξιοπιστια!
Οσο τους κράζω για την ανοργανωσια τους...ειναι πολυ απαιτητικό απο αποψη διαβασματος με παρα πολλες εργασιες κ εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #345 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 01:22:53 μμ »
Σε ποιο νούμερο παίρνετε τηλέφωνο;Παίρνω από το πρωί και στη Θεοδώρου και στη Μικαέλα και και καμία δεν απαντάει. Εγώ δεν έχω ακόμη κωδικούς και μου είχανε πει ότι θα μου τους στέλνανε τη Δευτέρα. :'(

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #346 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 01:23:16 μμ »
Μόλις μπηκα!!διαβασα τις σημειωσεις κ κατέβασα κ ενα κειμενο που πρεπει να διαβασουμε κ παρακολουθησα το πρωτο μαθημα. ειναι ηχογραφημενο κ το ακους ενω βλεπεις κ τις σημειωσεις απο powerpoint. δειτε οπωσδηποτε τα βιντεακια στο προηγουμενο λινγκ που σας εγραψα γιατι οντως βοηθανε..

υ.γ. ελπιζω να πανε ολα καλα σε οσους τους εχουν καθυστερησει τους κωδικους..
για ποιο μάθημα?
sorry σημερα το ειδα..για το 621 ειδικη της συμπεριληψης

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #347 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 01:23:59 μμ »
Όσοι μπήκαν το εαρινό του 2013 δηλαδή Φεβρουάριο, όπως λένε εδώ τους έδωσε δικαίωμα το πανεπιστήμιο να τελειώσουν σε 3 τετράμηνα και όχι σε 4 τετράμηνα. Επομένως επίσημα κάποια άτομα έχουν δηλώσει επίσημα μαθήματα στο πανεπιστημιο να τελειώσουν τπν Ιανουάριο του 2014. Δηλαδή με λίγα λόγια σε 3 τετράμηνα και όχι σε τέσσερα, δηλαδή σε 12 ημερολογιακούς και ακαδημαικούς μήνες.

Το θέμα είναι ότι αν πράγματι υπάρχει νέα αναγνώριση για 12 μηνο εντάξει. Αν δεν υπάρχει και έστω δει ο ΔΟΑΤΑΠ άτομα που καταθέτουν σε 12 μήνες, ενώ το είχε αναγνωρίσει 18μηνο, να ξέρετε ότι θα υπάρξει πρόβλημα. Επίσης Ιανουάριο - Ιανουάριο δεν θα καταθέσει κανείς χαρτιά, μιας και μέχρι να βγάλει το πανεπιστήμιο βαθμολογίες - πτυχίο θα περάσουν 2 μήνες.

Βέβαια για να δέχτηκε το πανεπιστημιο το 12μηνο σημαίνει ότι ίσως υπάρχει νέα αναγνώριση. Αλλά μου φαίνεται κουφό με τα ECTS τα οποία είναι 90 και πρέπει να βγουν σε 12 μήνες. Αυτά είναι εξαιρετικά σημαντικά θέματα που πρέπει κάποιος να γνωρίζει
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2013, 01:30:29 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #348 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 01:27:01 μμ »
Μόλις μπηκα!!διαβασα τις σημειωσεις κ κατέβασα κ ενα κειμενο που πρεπει να διαβασουμε κ παρακολουθησα το πρωτο μαθημα. ειναι ηχογραφημενο κ το ακους ενω βλεπεις κ τις σημειωσεις απο powerpoint. δειτε οπωσδηποτε τα βιντεακια στο προηγουμενο λινγκ που σας εγραψα γιατι οντως βοηθανε..

υ.γ. ελπιζω να πανε ολα καλα σε οσους τους εχουν καθυστερησει τους κωδικους..
για ποιο μάθημα?
sorry σημερα το ειδα..για το 621 ειδικη της συμπεριληψης
σε ευχαριστώ και εγω το εχω αυτό.δεν εχω καταφέρει να μπω ακόμα(πάω να πάρω τον μικρο απο τον παιδικό ;))

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #349 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 01:32:26 μμ »
Σε ποιο νούμερο παίρνετε τηλέφωνο;Παίρνω από το πρωί και στη Θεοδώρου και στη Μικαέλα και και καμία δεν απαντάει. Εγώ δεν έχω ακόμη κωδικούς και μου είχανε πει ότι θα μου τους στέλνανε τη Δευτέρα. :'(
πάρε στο 0035722841702 ευγενική κοπέλα προωθεί τα ερωτηματα και σου απαντάει...ασε που μόλις πήρα μισή ώρα μετά μου έστειλαν κωδικούς.
όσον αφορά τη θεσσαλονίκη μαζεύτηκαν μόνο 10 άτομα για να στείλουμε μήνυμα περιμένω και άλλους..ούτως η άλλως θα μας απαντήσουν το ίδιο..οπότε λέω να περιμένουμε λίγο και να το στείλουμε μετά έτσι ώστε να μην θεωρήσουν ότι ξεχαστήκαμε..εξάλλου 2 φορές το έχω αναφέρει στο τηλέφωνο σε διαφορετικα άτομα. Για τα μαθήματα στην Αθήνα θα με ξαναπάρει η κοπέλα τηλ.μου είπε όμως ότι είναι λάθος γιατί ρώτησε εκείνη την ώρα και τις συμβούλους.Θα επικοινωνούσε με τον καθηγητή και θα μου έλεγε.Εαν δεν με πάρει θα την πάρω αργότερα σίγουρα...εχω αρχίσει να τους πρήζω στο τέλος θα με αποφεύγουν χαχαχ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 431
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.