*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3135313 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #980 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:03:20 μμ »





δεν θελω να σε στενοχωρησω....αλλα ναι...εκανα copy-paste...


δεν με στεναχωρείς!

Απλά, επαναλαμβάνω, για μένα προσωπικά δείχνει πολλά για το ίδιο το πανεπιστήμιο
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #981 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:08:37 μμ »

Όλα τα μαθήματα (με εξαίρεση τα σεμινάρια και η μεταπτυχιακή εργασία) εξετάζονται με γραπτές εξετάσεις. Οι εξετάσεις διεκπεραιώνονται σε αναγνωρισμένα εξεταστικά κέντρα και προς το παρών στην Αθήνα


Αν πανεπιστήμιο έστειλε αυτό το mail με αυτή την ορθογραφία, προσωπικά θα μου άναβαν πολλά λαμπάκια προειδοποίησης.....

Τουλάχιστον ένα πανεπιστήμιο που θέλει να θεωρείται σοβαρό οφείλει να προσέχει την ορθογραφία σε αυτά που αποστέλλει στους υποψηφίους φοιτητές του

Δεν μας ενδιαφερει. Εμας μας νοιαζει το χαρτι για να χωθουμε στην ειδικη αγωγη

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #982 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:27:12 μμ »

Δεν μας ενδιαφερει. Εμας μας νοιαζει το χαρτι για να χωθουμε στην ειδικη αγωγη

Που πιθανότατα ούτε και αυτό θα γίνει λόγω της υπερ-πληθώρας πλέον.....

Και ξαναρωτάω, υπάρχει κανένας που να τον έχουν απορρίψει; Όλο διαβάζω για υποψήφιους που στέλνουν τα χαρτιά τους και σε 1 εβδομάδα, άντε σε 10 μέρες, έχουν θετικές απαντήσεις..... Όλοι δηλαδή είναι τόσο καλοί και όλοι κρίνονται θετικά; Η δική μου εμπειρία λέει ότι τα πανεπιστήμια καθορίζουν τις θέσεις που έχουν, καθορίζουν τις απαιτήσεις τους (π.χ. βαθμός πτυχίου τόσο, γνώση γλώσσας σε αυτό το επίπεδο κλπ), κάνουν την προκήρυξη, μαζεύουν τις αιτήσεις, τις αξιολογούν και στη διαδικασία αυτή απορρίπτουν και κάποιους....
Υπάρχει κάποιος που να απορρίφθηκε;;;;;;;;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #983 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:44:14 μμ »
Όχι δεν υπάρχει κανείς που να απορρίφθηκε από σχεδόν όλα τα μάστερ ειδικής που διοργανώνονται τα τελευταία χρόνια.    Είναι στο χέρι του καθενός να αποφασίσει για τον εαυτό του αν τον συμφέρει να το κάνει ή όχι. Μια ματιά στους φετινούς πίνακες πιστεύω θα είναι αρκετή για να βγάλει συμπέρασμα κάποιος.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2013, 01:46:16 μμ από Giorgos-Effie »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #984 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:51:28 μμ »

Δεν μας ενδιαφερει. Εμας μας νοιαζει το χαρτι για να χωθουμε στην ειδικη αγωγη

Που πιθανότατα ούτε και αυτό θα γίνει λόγω της υπερ-πληθώρας πλέον.....


Δεν πειραζει. Θα παμε να φαμε τις θεσεις της γενικης μετα, γιατι η προϋπηρεσια μας μετραει και εκει

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #985 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:54:42 μμ »
Μακάρι, αλλά φοβάμαι πολύ πως το αντίστροφο είναι πιθανότερο: μόνιμοι από τη γενική με μάστερ στην ειδική να τρώνε τις θέσεις των αναπληρωτών ειδικής...

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #986 στις: Αύγουστος 21, 2013, 02:04:43 μμ »

Όλα τα μαθήματα (με εξαίρεση τα σεμινάρια και η μεταπτυχιακή εργασία) εξετάζονται με γραπτές εξετάσεις. Οι εξετάσεις διεκπεραιώνονται σε αναγνωρισμένα εξεταστικά κέντρα και προς το παρών στην Αθήνα


Αν πανεπιστήμιο έστειλε αυτό το mail με αυτή την ορθογραφία, προσωπικά θα μου άναβαν πολλά λαμπάκια προειδοποίησης.....

Τουλάχιστον ένα πανεπιστήμιο που θέλει να θεωρείται σοβαρό οφείλει να προσέχει την ορθογραφία σε αυτά που αποστέλλει στους υποψηφίους φοιτητές του

Τι λες τωρα! :o Εκανε η γραμματεας μονο ενα ορθογραφικο λαθος σε μια ολοκληρη σελιδα και το θεωρησες σοβαρο, οταν πριν ενα μηνα ελαβα email με 2 αντιστοιχα ορθογραφικα λαθη απο γραμματεα εγκριτου Αγγλικου πανεπιστημιου; Εδω οι δασκαλοι και καθηγητες στα σχολεια μας (δευτεροβαθμια ΚΑΙ πρωτοβαθμια) κανουν ενα σωρο ορθογραφικα λαθη, για να μη σχολιασω φιλολογους που γραφουν σε αυτο το φορουμ, την υπαλληλο θα σχολιασουμε; (ασε που η συγκεκριμενη υπαλληλος ειπα απο την αρχη οτι κανει διαφορα λαθη που μ'εχουν ξενισει, ουσιαστικοτερα απο το ορθογραφικο)

Με την ιδια στρεβλη λογικη, αν καποιος πηρε μεταπτυχιακο απο Αγγλικο πανεπιστημιο χωρις εξετασεις αλλά μονο με εργασιες, μπορει να μην το πηρε με την αξια του αλλά να του τις εγραψαν αλλοι, ε; ;)

Δεν μας ενδιαφερει. Εμας μας νοιαζει το χαρτι για να χωθουμε στην ειδικη αγωγη

Στην ειδικη αγωγη δεν μπορει πλεον να "χωθει" κανεις, οι πινακες φετος θα μπουκωσουν. Οποιος αρχιζει μεταπτυχιακο τον Οκτωβριο 2013 δε θ'αποφοιτησει πριν τον Οκτωβριο 2014 ή αργοτερα, συν την αναγνωριση απο ΔΟΑΤΑΠ που παιρνει μηνες, αρα το νωριτερο που μπορει να μπει σε πινακα ειναι το φθινοπωρο 2015. Τοτε το ΕΣΠΑ θα εχει τελειωσει και δε θα υπαρχουν λεφτα για να εργαστουν παρα ελαχιστοι στην ειδικη αγωγη.

Αν καποιος λοιπον θελει να σπουδασει μονο γι'αυτο το λογο, θα επιλεξει το κατα πολυ φτηνοτερο χαρτι απο βουλγαρικο ή ιταλικο ή αγγλικο πανεπιστημιο (υπαρχουν με <4000 ευρω) κι οχι το πανακριβο απο κυπριακο πανεπιστημιο. Και παλι δε θα μπορεσει να κανει τιποτα το χαρτι, αν δε δωσει ΑΣΕΠ. Μην κρινετε τους υπολοιπους απο τον εαυτο σας που ονειρο σας ηταν να χωθειτε καπου χωρις ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #987 στις: Αύγουστος 21, 2013, 02:19:36 μμ »
Υπάρχει κάποιος που να απορρίφθηκε;;;;;;;;

Συναδελφισσα, ο μονος λογος για να απορριψει καποιον υποψηφιο ενα ΠΜΣ ειναι αν δεν πληρει τα τυπικα προσοντα εισαγωγης ή αν το ΠΜΣ δεχεται μικρο αριθμο φοιτητων (συνηθως αυτα μειωνουν εξαρχης τον αριθμο υποψηφιων καθοριζοντας βαθμο πτυχιου ή βαζοντας εισαγωγικες εξετασεις). Αν τα πληρει, γιατι να τον απορριψει;

Κι εμενα με προβληματισε το γεγονος οτι δεν ακουγα να απορριπτουν υποψηφιους, διοτι το βιογραφικο μου θα μ'εκανε δεκτη σε οποιοδηποτε ΠΜΣ και δεν εχω σκοπο να πληρωσω τοσα λεφτα και να ξεπατωθω στο διαβασμα και τις εξετασεις αν το ΠΜΣ δεν εχει κυρος (καλυτερα ενα αγγλικο ΠΜΣ με 5 μαθηματα+διπλωματικη χωρις εξετασεις, παρα το κυπριακο με 7 μαθηματα+3 σεμιναρια+διπλωματικη+εξετασεις), αλλά μετα εμαθα αυτο που σου εγραψα: τα ΠΜΣ δεν απορριπτουν εφοσον εχουν θεσεις και πληρεις τα τυπικα προσοντα. Ειδικα τα ΠΜΣ εξ αποστασεως δεχονται πολυ μεγαλυτερο αριθμο φοιτητων απο τα συμβατικα, οπως μπορεις να διαπιστωσεις μονη σου απο τον αριθμο μεταπτυχιακων φοιτητων ΕΑΠ.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #988 στις: Αύγουστος 21, 2013, 02:36:20 μμ »

Στην ειδικη αγωγη δεν μπορει πλεον να "χωθει" κανεις, οι πινακες φετος θα μπουκωσουν. Οποιος αρχιζει μεταπτυχιακο τον Οκτωβριο 2013 δε θ'αποφοιτησει πριν τον Οκτωβριο 2014 ή αργοτερα, συν την αναγνωριση απο ΔΟΑΤΑΠ που παιρνει μηνες, αρα το νωριτερο που μπορει να μπει σε πινακα ειναι το φθινοπωρο 2015. Τοτε το ΕΣΠΑ θα εχει τελειωσει και δε θα υπαρχουν λεφτα για να εργαστουν παρα ελαχιστοι στην ειδικη αγωγη.

[/quote]
Συμφωνώ, οι τελευταίοι τυχεροί θα είναι οι φετινοί (και όχι σε όλες τις ειδικότητες, υπάρχουν κάποιες ήδη κλεισμένες) και κάποιοι που θα καταθέσουν του χρόνου (κυρίως μαθηματικοί).

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #989 στις: Αύγουστος 21, 2013, 02:42:35 μμ »
Κουτσοί, Στραβοί ΟΛΟΙ στον Αγιο Παντελεήμονα.....
Αυτό εχω να πω εγω...
Είναι ΑΙΣΧΟΣ να υπάρχει τέτοια ασυδοσία και να μπαινουν ολοι με εναν ασχετο πτυχιο ΑΕΙ Ή ΤΕΙ σε μαστερ ειδικκής. Εχω φίλο με πτυχιο κλωστουφαντουργίας και κάνει το μαστερ της ειδικής αγωγής στην Λευκωσία. Για αγγλικά ούτε λόγος.Μονο σε επίπεδο ελληνικο καμάκι.
Το είχα ξαναγραψει χωρίς να είμαι προφήτης ότι μολις βγουν φέτος οι πίνακες των αναπληρωτών και ωρομισθίων θα πέσουν πολλα ''εγκεφαλικά''.
Το εμποριο των μαστερ ειδικής εχει μεγάλο αριθμό αποφοίτων..
Τωρα αν ειστε ολοι λεφταδες και πατε και τα σκατε χοντρα στους Κυπριους καλα κανετε.!
Αλλα το επίπεδο του πανεπιστημιου είναι ισαξιο με αυτο των Βουλγαρικων. όπως παλια λεγανε γιατρος απο τη βουλγαρία κλπ. τωρα θα λένε μαστερ ειδικής απο την Κυπρο.!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2013, 02:44:07 μμ από andreas18.02 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #990 στις: Αύγουστος 21, 2013, 02:48:11 μμ »
Συμφωνώ για τα εγκεφαλικά και που να δεις τα εγκεφαλικά που θα πέσουν του χρόνου.

Υ.Γ Αν δε κάνω λάθος η ειδικότητα κλωστοϋφαντουργίας καταργήθηκε. Αλήθεια τι θα γίνει με αυτούς τους αναπληρωτές;

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #991 στις: Αύγουστος 21, 2013, 03:05:52 μμ »
Μακάρι, αλλά φοβάμαι πολύ πως το αντίστροφο είναι πιθανότερο: μόνιμοι από τη γενική με μάστερ στην ειδική να τρώνε τις θέσεις των αναπληρωτών ειδικής...

Κατι μηνυματακια χανονται στο δρομο, αλλα δεν πειραζει...
Ελεγα λοιπον, αν εννοεις τους καημενους πια που σπουδαζουνε στον Βολο. Με αυτους δεν υπαρχει προβλημα. Με το μεταπτυχιακο μου θα τους φαω λαχανο και θα αρχισω να φορτωνω και προϋπηρεσια μια χαρα.
Κατα τα αλλα, επειδη δεν γινονται μονιμοι διορισμοι στην ειδικη θα χρησιμοποιησω μετα την προϋπηρεσια μου στον ΑΣΕΠ για να φαω καποιου αλλου τη θεση γενικης, αφου μια χαρα μετριεται η προϋπηρεσια  μου και στη γενικη.
Πραγματικα ειμαι ευτυχης που εχω τοσες πολλες επιλογες!

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #992 στις: Αύγουστος 21, 2013, 04:20:00 μμ »
Κουτσοί, Στραβοί ΟΛΟΙ στον Αγιο Παντελεήμονα.....
Αυτό εχω να πω εγω...
Είναι ΑΙΣΧΟΣ να υπάρχει τέτοια ασυδοσία και να μπαινουν ολοι με εναν ασχετο πτυχιο ΑΕΙ Ή ΤΕΙ σε μαστερ ειδικκής. Εχω φίλο με πτυχιο κλωστουφαντουργίας και κάνει το μαστερ της ειδικής αγωγής στην Λευκωσία. Για αγγλικά ούτε λόγος.Μονο σε επίπεδο ελληνικο καμάκι.
Το είχα ξαναγραψει χωρίς να είμαι προφήτης ότι μολις βγουν φέτος οι πίνακες των αναπληρωτών και ωρομισθίων θα πέσουν πολλα ''εγκεφαλικά''.
Το εμποριο των μαστερ ειδικής εχει μεγάλο αριθμό αποφοίτων..
Τωρα αν ειστε ολοι λεφταδες και πατε και τα σκατε χοντρα στους Κυπριους καλα κανετε.!
Αλλα το επίπεδο του πανεπιστημιου είναι ισαξιο με αυτο των Βουλγαρικων. όπως παλια λεγανε γιατρος απο τη βουλγαρία κλπ. τωρα θα λένε μαστερ ειδικής απο την Κυπρο.!

Συμφωνώ ότι χωρίς πτυχίο αγγλικών είναι σοβαρός λόγος για να κόψεις κάποιον. Πώς άραγε κάνει όλες τις εργασίες του δεν το κατανοώ, αλλα για τι επίπεδο σπουδών γνώμη πρεπει να έχουν όσοι το παρακολουθούν κ όχι να δίνεται παραπληροφόρηση. Στα εξ αποστάσεως φυσικά και δέχονται μεγάλους αριθμούς. Το ΕΑΠ δηλαδή δεν κάνει χορό κάθε χρόνο με τοσούς υποψήφιούς??
Μου αρέσει υπερβολικά ο τρόπος που σας προσεγγίζει ο Triainoforos και τσιμπάτε...... :P

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #993 στις: Αύγουστος 21, 2013, 05:51:23 μμ »
Μακάρι, αλλά φοβάμαι πολύ πως το αντίστροφο είναι πιθανότερο: μόνιμοι από τη γενική με μάστερ στην ειδική να τρώνε τις θέσεις των αναπληρωτών ειδικής...

Κατι μηνυματακια χανονται στο δρομο, αλλα δεν πειραζει...
Ελεγα λοιπον, αν εννοεις τους καημενους πια που σπουδαζουνε στον Βολο. Με αυτους δεν υπαρχει προβλημα. Με το μεταπτυχιακο μου θα τους φαω λαχανο και θα αρχισω να φορτωνω και προϋπηρεσια μια χαρα.
Κατα τα αλλα, επειδη δεν γινονται μονιμοι διορισμοι στην ειδικη θα χρησιμοποιησω μετα την προϋπηρεσια μου στον ΑΣΕΠ για να φαω καποιου αλλου τη θεση γενικης, αφου μια χαρα μετριεται η προϋπηρεσια  μου και στη γενικη.
Πραγματικα ειμαι ευτυχης που εχω τοσες πολλες επιλογες!
Όχι δεν εννοούσα σε καμία περίπτωση τους απόφοιτους του Βόλου, μιλούσα για δευτεροβάθμια. Συγχαρητήρια που έχεις τόσες επιλογές. Αν και πιστεύω πως οι δάσκαλοι με μάστερ θα έπρεπε να μπαίνετε κάτω από αυτούς του Βόλου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159458
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 328

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.