*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3138829 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4270 στις: Ιούνιος 05, 2015, 02:51:37 μμ »
Παιδιά καλησπέρα, είμαι νέα στο forum! Σκέφτομαι κι εγώ να ξεκινήσω το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής της Λευκωσίας. Έχω κάποια ερωτήματα ωστόσο, οπότε αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει!!..Πρώτον, τελικά αναγνωρίζεται από τον ΔΟΑΤΑΠ το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό; Δεύτερον, πώς ακριβώς δίνονται οι εξετάσεις, πόσα μαθήματα στο εξάμηνο δίνονται γραπτά και πού;; Τρίτον, είναι σχετικά βατό μεταπτυχιακό; Τις σημειώσεις που θα κρατάγατε σε διαφορετική περίπτωση στο μάθημα πώς τις κρατάτε; Σας τις δίνουν έτοιμες ηλεκτρονικά; Συγνώμη που σας κατακεραύνωσα με απορίες αλλά πραγματικά με απασχολούν όλα αυτά και θέλω πολύ να επιχειρήσω το μεταπτυχιακό αλλά πρώτα πρέπει να σιγουρευτώ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Καλώς όρισες στο φόρουμ και καλή αρχή αν το αποφασίσεις με το μεταπτυχιακό!!
1) ειναι αναγνωρισμένο απο τον ΔΟΑΤΑΠ
2) οι εξετάσεις γίνονται σε Αθήνα, Κρήτη, Θεσσαλονίκη και Κύπρο σε άλλα μαθήματα με ανοικτές και σε αλλά με κλειστές σημειώσεις και βιβλία
3) τα μαθήματα ειναι σύνολο 12 ( 9 μαθήματα και 3 σεμινάρια). Μπορείς να το τελειώσεις και σε ένα χρόνο παίρνοντας 4 μαθηματα το τετράμηνο (εγώ έτσι το έκανα). Επίσης μπορείς να πάρεις διπλωματική όποτε θα έχεις 10 μαθήματα+ την διπλωματική
5) ειναι απαιτητικό μεταπτυχιακό με αρκετή δουλειά απο μέρους σου και απαιτείται προετοιμασία για τις εξετάσεις
6) σε κάποια μαθηματα πιστεύω πως ειναι χρήσιμο το βιβλίο ενώ σε αλλά πιο πολύ οι σημειώσεις του διδάσκοντα που αναρτώνται στην πλατφόρμα.
Αυτά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Travel Girl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4271 στις: Ιούνιος 05, 2015, 04:07:59 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. οι τελικές εξετάσεις έχουν τα ίδια θέματα, ανεξαρτήτως του διδάσκοντα;
2. στο μάθημα 504 με τον κύριο Μάγο δίνουμε εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις;
3. για όσους είχαν τα μαθήματα 510 (Γιασεμή) και 504 (Μάγο) τις ατομικές εργασίες τους τις ξεκίνησαν απ' την αρχή του τετραμήνου ή περίμεναν πρώτα να τους το ζητήσουν οι διδάσκοντες;

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4272 στις: Ιούνιος 05, 2015, 05:02:54 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. οι τελικές εξετάσεις έχουν τα ίδια θέματα, ανεξαρτήτως του διδάσκοντα;
2. στο μάθημα 504 με τον κύριο Μάγο δίνουμε εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις;
3. για όσους είχαν τα μαθήματα 510 (Γιασεμή) και 504 (Μάγο) τις ατομικές εργασίες τους τις ξεκίνησαν απ' την αρχή του τετραμήνου ή περίμεναν πρώτα να τους το ζητήσουν οι διδάσκοντες;
1.Οι τελικές εξετάσεις έχουν τα ίδια θέματα ανεξάρτητα από τον διδάσκοντα ΣΕ ΟΛΑ τα μαθήματα και τα βάζει κυρίως ο υπεύθυνος του μαθήματος.
2. Είσαι πολύ τυχερή που έχεις τον κο Μάγο, είναι ο καλύτερος διδάσκοντας του μεταπτυχιακού με διαφορά. Κύριος, ευγενικός, υπέροχος στις τηλεδιασκέψεις και αναλυτικότατος
3. Θα σε συμβούλευα στο 504 να περιμένεις την 1η τηλεδιάσκεψη. Ο κος Μάγος πριμοδοτεί τα θέματα εργασιών εκτός αυτών της πλατφόρμας αφού πρώτα συνεννοηθείς μαζί του.
4. Για το 510 δεν ξέρω.. γιατί δεν το είχα

Αποσυνδεδεμένος lenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4273 στις: Ιούνιος 05, 2015, 06:38:29 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. οι τελικές εξετάσεις έχουν τα ίδια θέματα, ανεξαρτήτως του διδάσκοντα;
2. στο μάθημα 504 με τον κύριο Μάγο δίνουμε εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις;
3. για όσους είχαν τα μαθήματα 510 (Γιασεμή) και 504 (Μάγο) τις ατομικές εργασίες τους τις ξεκίνησαν απ' την αρχή του τετραμήνου ή περίμεναν πρώτα να τους το ζητήσουν οι διδάσκοντες;

Είχα το 510 με το Γιασεμή και μετάνιωσα που δεν ξεκίνησα την εργασία αμέσως, αλλά μετα από ενα- ενάμιση μήνα, γιατί πιέστηκα.Γνώμη μου είναι να προσπαθείς να κάνεις καθε κομμάτι της (ή, έστω ένα σκελετό του) παραλληλα με τα στάδια και τα αντίστοιχα κεφάλαια του βιβλίου που θα εξετάζετε σε κάθε ενότητα: π.χ ερευνητικά ερωτήματα, εισαγωγή, ανασκόπηση βιβλιογραφίας κ.λπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sugare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4274 στις: Ιούνιος 05, 2015, 07:15:25 μμ »
Μήπως έχει κάνει κανείς τη δραστηριότητα Β στο μάθημα 529 για τον όρο "πολιτισμική-συγγενική ομάδα"? Δε μπορώ να βρω βιβλιογραφία....help please

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4275 στις: Ιούνιος 06, 2015, 12:24:05 πμ »
Στη στήλη με την βαθμολογία, αντί για Α Β κτλ μου εμφανίζει WA. Πήρα στο πανεπιστήμιο και μου είπαν να μιλήσω με τη σύμβουλο αλλά δεν μπορώ να επικοινωνήσω..
Ρώτησα έναν συμφοιτητή μου και το WA σημαίνει όταν δεν έχεις παραδώσει εργασίες και όταν δεν προσήλθες στις εξετάσεις

Αποσυνδεδεμένος Simple

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Do not feed the trolls...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4276 στις: Ιούνιος 06, 2015, 02:26:34 μμ »
Καλησπέρα.Ο Στασινός σήμερα έδωσε βαθμούς εργασιών για το 624.Περίμενα ότι θα δώσει και  τελική βαθμολογία αλλά τίποτα.Πριν λίγο όμως μπήκα στο moodle και το μάθημα  624 της Δυσλεξίας είχε εξαφανιστεί .Θεώρησα ότι βγήκε ο βαθμός ο τελικός αλλά στο student intranet δεν υπάρχει βαθμός και παραμένει το Ζ.Γνωρίζει κανείς κάτι?

Καλημέρα. Το ίδιο φαινόμενο παρατηρείται όχι μόνο σε μένα αλλά και σε αρκετούς συμφοιτητές μου. Μάλιστα, η υπεύθυνη διδάσκουσα κ. Ζακοπούλου στο δικό μου senction (λίγο πριν εξαφανιστεί το μάθημα Educ624 από την πλατφόρμα moodle) έγραψε ότι έχει υποβάλλει την τελική βαθμολογία στο σύστημα. Απορώ ακόμα για το γεγονός της μη εμφάνισής της στον προσωπικό φοιτητικό μας λογαριασμό (student intranet). Έστειλα, ήδη, e-mail στις ακαδημαϊκές συμβούλους ώστε να επιλυθεί το ζήτημα όσο το δυνατόν πιο σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος panatha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4277 στις: Ιούνιος 07, 2015, 12:21:19 πμ »
Παιδιά γεια σας, διάβασα κάπου αυτό το πράγμα από μια ομαδα του facebook

Σύμφωνα με απόφαση της Ολομέλειας του Δ.Σ. που ελήφθη στη συνεδρίασή της 166/24-4-2015 και επικυρώθηκε στην Ολομέλεια του Δ.Σ. στη συνεδρίαση 167/15-5-2015, «από 15/5/2015 με τις αιτήσεις αναγνώρισης τίτλων σπουδών χορηγηθέντων από τα Ιδιωτικά Πανεπιστήμια της Κύπρου χωρίς την πλήρη φοίτηση σε αυτά λόγω κατοχής- προγενέστερης της εγγραφής στο πανεπιστήμιο- άλλου πτυχίου, θα πρέπει να υποβάλλεται ως, επιπλέον των λοιπών, δικαιολογητικό, η αναγνώριση του τίτλου από το Κυπριακό Συμβούλιο Αναγνώρισης Τίτλων Σπουδών (ΚΥ.Σ.Α.Τ.Σ.)»

Τί λέτε να σημαίνει; Ότι αργεί η αναγνώριση μόλις τελείωσουμε με τα μαθήματα;

Αποσυνδεδεμένος Αναστασία_Κ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4278 στις: Ιούνιος 07, 2015, 09:27:32 πμ »
Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Με διαφωτίσατε αρκετά! Κάτι άλλο...Αυτό που ίσως με αγχώνει λιγάκι για τα εξ αποστάσεως είναι ότι δεν έχεις άμεση επαφή ούτε με τον διδάσκοντα ούτε με συμφοιτητές κτλ. Γενικά και από την σχολή μου είχα συνηθίσει να μιλάω πολύ και να ανταλλάσσω ιδέες με διδάσκοντες και άλλους φοιτητές, με πολλούς μάλιστα συνεργαζόμασταν σε εργασίες και στην κάθε δυσκολία προσέτρεχα είτε σε κάποιο καθηγητή, είτε μεγαλύτερου έτους φοιτητές και γενικά υπήρχε πολύ καλή ανατροφοδότηση και ένιωθα ότι δεν ήμουν μόνη.Στο εξ αποστάσεως αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα όντας μόνος σου στην όλη περάτωση του μεταπτυχιακού;

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4279 στις: Ιούνιος 07, 2015, 01:46:35 μμ »
Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Με διαφωτίσατε αρκετά! Κάτι άλλο...Αυτό που ίσως με αγχώνει λιγάκι για τα εξ αποστάσεως είναι ότι δεν έχεις άμεση επαφή ούτε με τον διδάσκοντα ούτε με συμφοιτητές κτλ. Γενικά και από την σχολή μου είχα συνηθίσει να μιλάω πολύ και να ανταλλάσσω ιδέες με διδάσκοντες και άλλους φοιτητές, με πολλούς μάλιστα συνεργαζόμασταν σε εργασίες και στην κάθε δυσκολία προσέτρεχα είτε σε κάποιο καθηγητή, είτε μεγαλύτερου έτους φοιτητές και γενικά υπήρχε πολύ καλή ανατροφοδότηση και ένιωθα ότι δεν ήμουν μόνη.Στο εξ αποστάσεως αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα όντας μόνος σου στην όλη περάτωση του μεταπτυχιακού;

Δεν πιστεύω όπως θα αντιμετωπίσεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Επικοινωνείς με τον διδάσκοντα μέσω μηνυμάτων στην πλατφόρμα καθώς επίσης και στις τηλεδιασκέψεις. Σχεδόν όλοι ειναι πρόθυμοι να σου λύσουν απορίες και να σε συμβουλέψουν πάνω στην πορεία της εργασίας ή στο διάβασμα για τις τελικές εξετάσεις. Το χειρότερο που ίσως μπορεί να σου συμβεί ειναι κάποιος διδάσκοντας να καθυστερήσει να σου απαντήσει σε ερώτηση σου μέσα στην πλατφόρμα. Πράγμα σπάνιο και συμβεί μόνο σε συγκεκριμένους καθηγητές.

Αποσυνδεδεμένος Daphne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4280 στις: Ιούνιος 08, 2015, 05:23:15 μμ »
Καλησπέρα, για το μάθημα ΕDUC511 μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες για τις εν λόγω καθηγήτριες  Xenofontos C. Karousiou C. , Avraamidou L. ;;; Επίσης επέλεξα τα ΕDUC504, 523 και 592 ποιο θα μου προτείνατε να αφήσω για να εχω 3 συνολικά για το 2ο μου τετράμηνο; 

Ευχαριστώ προκαταβολικά σε όποιον/α μπει στη διαδικασία να απαντήσει και καλή συνέχεια σε όλους.  ;) :D

Αποσυνδεδεμένος charchan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4281 στις: Ιούνιος 08, 2015, 06:06:39 μμ »
Παιδιά γνωρίζετε αν οι εξετάσεις γίνονται καθημερινές ή σαββατοκύριακα;

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4282 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:00:10 μμ »
Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή!

Αποσυνδεδεμένος elli_b

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4283 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:14:16 μμ »
Ρώτησα έναν συμφοιτητή μου και το WA σημαίνει όταν δεν έχεις παραδώσει εργασίες και όταν δεν προσήλθες στις εξετάσεις

Ναι τελικά κατάφερα να βγάλω μια άκρη κι γω. Μου είπαν ότι σημαίνει ότι δεν παρακολούθησες το μάθημα ή ότι δεν προσήλθες στις εξετάσεις. Εγώ βέβαια τα είχα κάνει και τα δυο, οπότε μου είπαν ότι έχει γίνει κάποιο λάθος στο σύστημα. Περιμένω να το λύσουν, άντε να δούμε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 551
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.