*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3142413 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5698 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 02:52:03 μμ »
Συγνώμη αλλά επαναφέρω την ίδια ερώτηση :
Για το 624 Δυσλεξία Pittas E. ή Constantinidou M ;
Για το 621 Γεροσίμου ή Ελιάδου;
Για το 523 Constantinou M. ή Papageorgi I. ή Ilia N.;
Τέλος για το Σεμινάριο ΙΙΙ Televantou I. ή    Papaieronimou I. ;

Βοήθεια από τους παλαιότερους, πείτε την γνώμη σας, γνωρίζει κανείς για τους εν λόγω καθηγητές ;;;!!!
Μακριά απο Παπαιερωνυμου. Ειναι μη προβλέψιμη. Ενώ ειναι αναλυτική και επεξηγεί πολύ καλά παρόλα αυτα στην εργασία μου έκοβε μονάδες για πλάκα. Το έκανε και σε άλλους και παραπονέθηκαμε. Μας είπε οτι θα μας έστελνε αναλυτικά γιατί έκοψε και που. Ακομα και τώρα που εχω τελειώσει δεν εχει έρθει τιποτα. Αντιθέτως για την Τελεβάντου εχω ακούσει τα καλύτερα απο συναδερφους που την ειχαν.
Ο Ηλίας είναι λίγο φευγάτος αλλα κατα τη γνωμη μου πολύ καλός.
Η Πήττα ειναι γνώστρια του αντικειμένου της δυσλεξίας και πολύ απαιτητική. Εγώ ήμουν ευχαριστημένη παρόλο που ηταν αυστηρή στη διόρθωση των εργασιών. Πραγματικά μαθαίνεις μαζί της.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5699 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 02:56:01 μμ »
Maestra90, στο 523 επέλεξα το διδάσκοντα Ηλία Ν. Δεν έχω προσωπική εμπειρία γιατί είμαι στον 1ο εξάμηνο και στο 624 Κωνσταντινίδου.

Θα ήθελα μια βοήθεια, έχω επιλέξει για αρχή το 510 με Γιασεμή. Να το ρίξω και να πάρω το 511?? ή είναι πάνω κάτω της ίδιας δυσκολίας τα 2 μαθήματα???
Επίσης μπήκα στη πλατφόρμα που έχει τα μαθήματα που έχω δηλώσει αλλά δε βρήκα πουθενά να υπάρχουν ημερομηνίες που γίνονται οι τηλεδιασκέψεις ή γενικά ημερομηνίες στα χρονοδιαγράμματα κλπ.. Τυπικά το εξάμηνο ξεκίνησε από χθες και ψιλοχάθηκα εκεί μέσα.
Κατα τη γνωμη μου άσε το 510 για αργότερα. Παρτο στο τέλος που θα έχεις μεγαλύτερη εμπειρία στα μαθηματα έρευνας και αυτήν θα στην δώσουν τα σεμινάρια.
Καλύτερα το 511 για τώρα που εχει 3 εργασίες και ειναι αρκετά βατό μάθημα

Αποσυνδεδεμένος mariaag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5700 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 03:04:12 μμ »
Maestra90, στο 523 επέλεξα το διδάσκοντα Ηλία Ν. Δεν έχω προσωπική εμπειρία γιατί είμαι στον 1ο εξάμηνο και στο 624 Κωνσταντινίδου.

Θα ήθελα μια βοήθεια, έχω επιλέξει για αρχή το 510 με Γιασεμή. Να το ρίξω και να πάρω το 511?? ή είναι πάνω κάτω της ίδιας δυσκολίας τα 2 μαθήματα???
Επίσης μπήκα στη πλατφόρμα που έχει τα μαθήματα που έχω δηλώσει αλλά δε βρήκα πουθενά να υπάρχουν ημερομηνίες που γίνονται οι τηλεδιασκέψεις ή γενικά ημερομηνίες στα χρονοδιαγράμματα κλπ.. Τυπικά το εξάμηνο ξεκίνησε από χθες και ψιλοχάθηκα εκεί μέσα.

Αυτές τις πληροφορίες βρήκα όταν έψαχνα για τα μαθήματα: "Το 511 ασχολείται πιο πολύ με θεωρητικό πλαίσιο που στηρίζεται σε βιβλιογραφική ανασκόπηση, ερευνητικά ερωτήματα, συνέντευξη και αποτελέσματα συνέντευξης. Το 510 έχει αυτά χωρίς τη συνέντευξη  συν ερωτηματολογίων με κατασκευή στατιστικών αποτελεσμάτων απο αυτά σε πίνακες με ποσοστά. Το 510 έχει σίγουρα παραπάνω δουλειά. Αν είσαι πιο πολύ του θεωρητικού θα πρότεινα σίγουρα το 511..."
Εγώ το 511 πήρα και τρόμαξα λίγο..Αν θες μπορώ να σου στείλω το διάγραμμα με πμ μήπως και σου φανεί πιο ενδιαφέρον..

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5701 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 03:43:55 μμ »
Μακριά απο Παπαιερωνυμου. Ειναι μη προβλέψιμη. Ενώ ειναι αναλυτική και επεξηγεί πολύ καλά παρόλα αυτα στην εργασία μου έκοβε μονάδες για πλάκα. Το έκανε και σε άλλους και παραπονέθηκαμε. Μας είπε οτι θα μας έστελνε αναλυτικά γιατί έκοψε και που. Ακομα και τώρα που εχω τελειώσει δεν εχει έρθει τιποτα. Αντιθέτως για την Τελεβάντου εχω ακούσει τα καλύτερα απο συναδερφους που την ειχαν.
Ο Ηλίας είναι λίγο φευγάτος αλλα κατα τη γνωμη μου πολύ καλός.
Η Πήττα ειναι γνώστρια του αντικειμένου της δυσλεξίας και πολύ απαιτητική. Εγώ ήμουν ευχαριστημένη παρόλο που ηταν αυστηρή στη διόρθωση των εργασιών. Πραγματικά μαθαίνεις μαζί της.

Συμφωνώ και εγώ με την Παπαϊερωνύμου ... είναι χασαπης και ας τα λεει αναλυτικά. Εμένα μου έστειλε γιατί τις παρατηρήσεις τις οι οποίες οι μισές ήταν για κλάματα και οι άλλες μισές προφανώς δεν τις είχα πάρει "χαμπάρει" γιατί δεν είχε αναφέρει την σπουδαιότητα!!!
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5702 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 03:47:24 μμ »
Δώστε μας λίγες περισσότερες πληροφορές για το τρίτο σεμινάριο, τι ζητάει στην εργασία κτλ.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5703 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 04:31:58 μμ »
Δώστε μας λίγες περισσότερες πληροφορές για το τρίτο σεμινάριο, τι ζητάει στην εργασία κτλ.
Ευχαριστώ

εδώ για το σεμιναριο 3

https://dl.dropboxusercontent.com/u/58710049/Pages%20from%20Course-%20EDUC-593DL.pdf
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5704 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 04:35:02 μμ »
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5706 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 05:09:51 μμ »
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος sugare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5707 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 05:56:17 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα λινκ για να αγοράσω το βιβλίο για το 610 μέτρηση και αξιολόγηση; Δεν μπορώ να καταλάβω αν βρίσκω το σωστό βιβλίο στο ίντερνετ.

Αποσυνδεδεμένος elentheo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5708 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 06:28:30 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,πρόκειται να ξεκινήσω το μεταπτυχιακό μου στην ειδική εκπαίδευση και εχω κάποιες ερωτήσεις
1)Έχω επιλέξει τα μαθήματα EDUC-501DL(ψυχολογικές διαστάσεις στην εκπαίδευση), EDUC-511DL(αρχές και μέθοδοι ποιοτικής έρευνας) και το πρώτο σεμινάριο ,εχετε πάρει αυτά τα μαθήματα?πως είναι?
2)Το μεταπτυχιακό αναγνωρίζεται πλέον ή πρέπει να κάνουμε κάποια διαδικασία για να αναγνωριστεί?
3)Για εμάς του κλάδου ΠΕ02 φιλολόγων κατά πόσο βοηθάει?\
4)Σε περίπτωση που κάποιος δεν περάσει τα μαθήματα, πότε τα ξαναδίνει ?Υπάρχει επιπλέον κόστος επανεξέτασης?

Αποσυνδεδεμένος Daphne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5709 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 07:05:41 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια Sokratis & Marilou1981 !!!

Στο εαρινό είναι επίσημο πλέον ότι μπορούμε να πάρουμε μόνο ένα μάθημα ή και 2ο;

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5710 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 07:36:07 μμ »
Συμφωνώ και εγώ με την Παπαϊερωνύμου ... είναι χασαπης και ας τα λεει αναλυτικά. Εμένα μου έστειλε γιατί τις παρατηρήσεις τις οι οποίες οι μισές ήταν για κλάματα και οι άλλες μισές προφανώς δεν τις είχα πάρει "χαμπάρει" γιατί δεν είχε αναφέρει την σπουδαιότητα!!!
Γενικά το σεμινάριο 3 είναι για κλάματα... Δεν μπορεί με σημειώσεις 10 σελίδων να καλυφτεί η ύλη που ζητάνε στην μεγάλη εργασία και στα κουίζ (τα οποία όλοι τα αντιγράφουν). Προσωπικά με την Παπαιερωνύμου ήμουν υπερ-ευχαριστημένος με το 512. Είχε αναλυτικότατες σημειώσεις και ήταν από τις καλύτερες στις τηλεδιασκέψεις της. Απλά δε χαρίζει βαθμούς και ξεσκονίζει τις εργασίες. Αν δίνετε τόση σημασία στον βαθμό (που δεν μετράει απολύτως πουθενά) πάρτε την Τελεβάντου στο σεμινάριο 3.
Σε 1 τηλεδιάσκεψη της 1.5 ώρας που δίνουν στα σεμινάρια τι σπουδαιότητα να πρωτό καταλάβεις;;;

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5711 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 07:38:42 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,πρόκειται να ξεκινήσω το μεταπτυχιακό μου στην ειδική εκπαίδευση και εχω κάποιες ερωτήσεις
1)Έχω επιλέξει τα μαθήματα EDUC-501DL(ψυχολογικές διαστάσεις στην εκπαίδευση), EDUC-511DL(αρχές και μέθοδοι ποιοτικής έρευνας) και το πρώτο σεμινάριο ,εχετε πάρει αυτά τα μαθήματα?πως είναι?
2)Το μεταπτυχιακό αναγνωρίζεται πλέον ή πρέπει να κάνουμε κάποια διαδικασία για να αναγνωριστεί?
3)Για εμάς του κλάδου ΠΕ02 φιλολόγων κατά πόσο βοηθάει?\
4)Σε περίπτωση που κάποιος δεν περάσει τα μαθήματα, πότε τα ξαναδίνει ?Υπάρχει επιπλέον κόστος επανεξέτασης?
Νομίζω πως το 501 θα σου φανεί δύσκολο για 1ο τετράμηνο.. εγώ προσωπικά είχα πάρει το 504 με τον Μάγο..
2) Το μεταπτυχιακό αναγνωριζόταν πάντοτε και αναγνωρίζεται.
Τα δίνεις στην επόμενη εξεταστική με κόστος ανάλογα με το αν έχεις κοπεί στις εργασίες ή στις εξετάσεις (διαφέρει το κόστος)
Απλά θα πάρεις 4 μόρια επιπλέον με το μεταπτυχιακό..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159861
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.