*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3140703 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chara-x_x

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6314 στις: Ιανουάριος 21, 2016, 07:42:47 μμ »
'Οσον αφορά την πρακτική και εφόσον αποφανθούν για το αν πρέπει να κάνουμε καλό θα ήταν να ζητήσουμε να μπορεί να πραγματοποιηθεί στο τελευταίο τετράμηνο παράλληλα με τα μαθήματα ώστε να μη χάσουμε επιπλέον χρόνο.. Πιστεύετε πως κάτι τέτοιο είναι εφικτό?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6315 στις: Ιανουάριος 21, 2016, 08:00:18 μμ »
Είχα την Τραγουλιά στο 529. Το μάθημά της είναι οργανωμένο, έχει μεταδοτικότητα, αλλά μου φάνηκε λίγο αυστηρή.
Επίσης, σε ερωτήσεις των φοιτητών που αναρτήθηκαν στην πλατφόρμα ή σε προσωπικό της email δεν έχει απαντήσει ποτέ.
Τα θέματα των εξετάσεων δεν τα βάζει αυτή, αλλά ο Στασινός, ο οποίος είναι υπεύθυνος για όλα τα μαθήματα ειδικής αγωγής και μάλλον αυτός βάζει σε αυτά τα μαθήματα τα θέματα.
Οι εξετάσεις είναι με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις, αλλά δε βοηθάνε και πολύ. Δύσκολα τα θέματα.

Αποσυνδεδεμένος elil39

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6316 στις: Ιανουάριος 21, 2016, 08:13:16 μμ »
Είναι πολύ καλή, κατατοπιστική και πολύ βοηθητική στις τηλεδιασκέψεις της.

Γνωρίζει κανείς κάτι για το 525 Δυσκολίες μάθησης??

Ευχαριστώ! Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6317 στις: Ιανουάριος 21, 2016, 09:09:21 μμ »
Γεια σας παιδιά!
Ποια η γνώμη σας για τη Γαβριηλίδου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Konstantina k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6318 στις: Ιανουάριος 21, 2016, 09:15:23 μμ »
Καλησπέρα. Θα ηθελα να ρωτησω κατι.
Έχω στειλει τα χρηματα της προκαταβολης μεσω τραπεζας την προηγουμενη Πεμπτη. Εχει περασει μια εβδομαδα και δεν μου εχει σταλθει ακομα email με τους κωδικους και τα σχετικα. Ειναι φυσιολογικο αυτο; 

Αποσυνδεδεμένος Daphne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6319 στις: Ιανουάριος 21, 2016, 09:17:59 μμ »
'Οσον αφορά την πρακτική και εφόσον αποφανθούν για το αν πρέπει να κάνουμε καλό θα ήταν να ζητήσουμε να μπορεί να πραγματοποιηθεί στο τελευταίο τετράμηνο παράλληλα με τα μαθήματα ώστε να μη χάσουμε επιπλέον χρόνο.. Πιστεύετε πως κάτι τέτοιο είναι εφικτό?

Γεια σας και πάλι να σας ενημερώσω ότι εχω κάνει αναδημοσίευση από το facebook Ειδική Εκπαίδευση ΠΜΣ Λευκωσίας . Το έγγραφο ανέβασε ο Kostas Zioulis.

Προσωπικά με βρίσκει σύμφωνη και γι αυτό και υπέγγραψα, διότι έτσι ισχυροποιείται το πτυχίο που θα πάρουμε έχοντας πρακτική άσκηση. Επιπλέον σε κανένα δεν είναι αδιάφορο το έξτρα κόστος. Όμως κατά πάσα πιθανότητα αφού θα ισχύει στο προγραμμα από τον Σεπτεμβριο γιατί να μην επωφεληθούμε όσοι φοιτούμε τώρα στο νέο εξάμηνο να υπάρχει η δυνατότητα σε όποιον θέλει  να την πραγματοποιήσει παράλληλα με τα μαθήματά του; Το κειμενο μιλά απλά για να γίνει γνωστή αυτή η αποψη στο Πανεπιστήμιο για προαιρετική επιλογή από τους φοιτητές. Οι ανησυχίες μας είναι κοινές για το αν θα προλάβουμε να ενταχθούμε στους πίνακες ειδικής αγωγής. Καλή συνέχεια και καλή εξεταστική σε όλους !!!

Με εκτίμηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2016, 09:56:30 μμ από Daphne »

Αποσυνδεδεμένος panatha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6320 στις: Ιανουάριος 21, 2016, 10:34:32 μμ »
     Εγώ έγραψα το κείμενο αυτό. Όλοι θέλουμε να μην ισχύσουν τα κριτήρια για μας που τελειώνουμε ή για αυτούς που τέλειωσαν και περιμένουν αναγνώριση. Αλλά αυτό που έχουμε στα χέρια μας είναι αυτή η εισήγηση του ΙΕΠ με τα κριτήρια και τσιμουδιά από το υπουργείο. Ούτε αν υιοθετούν την άποψη του ή όχι ή αν τα αλλάξει.  Όπως έμαθα απο δικηγόρο μπορούν να ψηφιστούν με νόμο και χωρίς υπουργική απόφαση. Αν τυχόν ψηφιστούν όπως είναι καατοχυρωμένοι είναι οι παλιοί που βρίσκονται στους πίνακες και εμείς μένουμε εκτός. Γι'αυτό προτείνω να μπει πρακτική σε όσους θέλουν και τελειώνουν αυτό το εξάμηνο ώστε να είμαστε κατοχυρωμένοι ότι και να κάνουν. Κατανοώ αυτούς που έχουν τελειώσει ή αυτούς που δουλεύουν και δεν μπορούν να κάνουν πρακτική. Ας μην υπογράψουν. Θα είμαστε όλοι μαζί αν τυχόν ψηφιστούν και μας θίγουν τα κριτήρια. Πάντως μακάρι να μην αλλάξει τίποτα γιατί η δικαστική οδός θα είναι επίπονη και θα πάρει και χρόνο και δεν μας συμφέρει...
     Ας φτιάξει και κάποιος άλλος μια διαμαρτυρία για το υπουργείο να την στείλουμε με υπογραφές ώστε να πιέσουμε. Και ας ακούσουμε απόψεις πώς να πιέσουμε αν έχετε γνωστό κανένα δικηγόρο.
      Επίσης στην εισήγηση δεν αναφέρει ότι η διπλωματική είναι υποχρεωτική έτσι δεν είναι; απλώς ότι τα 6/9 των σπουδών να έχουν σχέση με ειδική εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος erani

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6321 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 08:59:13 πμ »
καλημέρα σε όλους!
Τι θα γίνει σήμερα που δίνουμε εξετάσεις και πρέπει να μετακινηθούμε από Κομοτηνή - Ξάνθη και είναι πολύ δύσκολο λόγω μπλόκων αγροτών. Έχουν κλείσει όλους τους δρόμους!!!
Οι εξετάσεις θα γίνουν κανονικά;

Αποσυνδεδεμένος mariaag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6322 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 09:26:15 πμ »
Pieridi C. για το 523; Γνωρίζετε αν είναι άντρας η γυναίκα; Τον/την προτείνετε;

Αποσυνδεδεμένος grookiee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6323 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 11:53:03 πμ »
Pieridi C. για το 523; Γνωρίζετε αν είναι άντρας η γυναίκα; Τον/την προτείνετε;

Είναι γυναίκα Χρύσω Πιερίδη την λένε. Στις διαλέξεις ήταν ούτε κρύο ούτε ζέστη τώρα για εξετάσεις και βαθμούς δε ξέρω γιατί και εγώ αύριο το δίνω το μάθημα.


Παιδιά δεν γίνεται να μπει πρακτική χωρίς να βγει κάποιο μάθημα. Η πρακτική έχει 21 ECTS και μπορεί να πάει με 1 ακόμα μάθημα μόνο. Άρα αναγκαστικά με τα τωρινά δεδομένα (ΔΟΑΤΑΠ)  θα πρέπει να πάει σε ένα τετράμηνο μόνη της κάνοντας το μεταπτυχιακό ταυτόχρονα να έχει διάρκεια φοίτησης το ελάχιστο σε full time (4+4+2+2+πρακτική) 5 τετράμηνα δηλαδή 2 χρόνια το ελάχιστο. Δεν παίζει το πανεπιστήμιο να αφήσει η ελάχιστη φοίτηση να είναι 2 χρόνια.
Εγώ προτείνω αναμονή να δούμε πως θα μας καλύψει το πανεπιστήμιο με το θέμα πρακτικής, πως θα την εντάξει κλπ. Το Υπουργείο βγάζει αποφάσεις μετά τις αναιρεί, μετά τις ξαναβγάζει κ.ο.κ. ακόμα δε ξέρουμε τίποτα. Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι το πανεπιστήμιο μας ενημέρωσε ότι μπορεί να εντάξει την πρακτική στο πρόγραμμα. Το πως θα γίνει δεν είναι δική μας δουλειά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2016, 11:55:02 πμ από grookiee »

Αποσυνδεδεμένος kostas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6324 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 02:21:55 μμ »
Είναι δυνατόν να ζητάτε πρακτική ; Μας πόσο παρτάκηδες ειναι ορισμένοι ; Δηλαδή επειδή μπορεί ενας να αφησει δουλεια οικογένεια κτλ πάει και συντάσει αίτηση πρακτικής άσκησης στο Πανεπιστήμιο ; Bγάζουμε τα ματια μας μόνοι μας μου φαίνεται !!
ΚΑΜΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ -ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ Η ΦΟΙΤΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ. Για όσους μπούν τον Σεπτέμβρη και ΕΦΟΣΟΝ το γνωρίζουν απο πριν το συζητάμε .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2016, 04:32:23 μμ από kostas13 »

Αποσυνδεδεμένος Sandoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6325 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 02:56:52 μμ »
Καλησπέρα. Θα ηθελα να ρωτησω κατι.
Έχω στειλει τα χρηματα της προκαταβολης μεσω τραπεζας την προηγουμενη Πεμπτη. Εχει περασει μια εβδομαδα και δεν μου εχει σταλθει ακομα email με τους κωδικους και τα σχετικα. Ειναι φυσιολογικο αυτο;

Καλησπέρα! Μάλλον είναι φυσιολογικό, γιατί εγώ έχω βάλει τα χρήματα από αρχές Γενάρη και δε μου έχουν στείλει κάτι ακόμη. Περιμένουμε λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος kostas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6326 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 03:06:26 μμ »
Εγώ πάλι έστειλα τα χρήματα μέσα Δεκέμβρη και ακόμα περιμένω .

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6327 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 03:21:31 μμ »
Είναι δυνατόν να ζητάτε πρακτική ; Μας πόσο παρτάκηδες ειναι ορισμένοι ; Δηλαδή επειδή μπορεί ενας να αφησει δουλεια οικογένεια κτλ πάει και συντάσει αίτηση πρακτικής άσκησης στο Πανεπιστήμιο ; Bγάζουμε τα ματια μας μόνοι μας μου φαίνεται !!
ΚΑΜΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ -ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΟΙ ΦΟΙΤΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ. Για όσους μπούν τον Σεπτέμβρη και ΕΦΟΣΟΝ το γνωρίζουν απο πριν το συζητάμε .

Εχει δίκιο ο Κώστας και εγώ αυτό πιστεύω..Το Πανεπιστήμιο πρέπει να μας εξασφαλίσει εμάς που φοιτούμε ήδη.Πρέπει να πιέσει το υπουργειο καπως και όχι λέγοντας ναι στη πρακτική επειδή έχει οικονομικό όφελος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 543
Σύνολο: 552

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.