*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3140143 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eleni_theo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6440 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 07:48:26 πμ »
Παιδιά Καλημέρα SOS  για τα μαθήματα " ψυχομετρικες μεθοδοι στην ειδική εκπαίδευση " και " νοητικη υστέρηση και Αυτισμος " αρκούν οι σημειώσεις από την πλατφόρμα η πρέπει να πάρουμε και τα βιβλία?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6441 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 09:37:29 πμ »
Παιδιά Καλημέρα SOS  για τα μαθήματα " ψυχομετρικες μεθοδοι στην ειδική εκπαίδευση " και " νοητικη υστέρηση και Αυτισμος " αρκούν οι σημειώσεις από την πλατφόρμα η πρέπει να πάρουμε και τα βιβλία?
για το πρώτο ψυχομετρία είσαι ΟΚ με τις σημειώσεις

για το δεύτερο καλό είναι να πάρεις το βιβλίο - δίνεις με ανοικτά βιβλία, θα το χρειαστείς και σε άλλο μάθημα του στασινού καθώς και στις δραστηριότητες
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6442 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 01:30:48 μμ »
Παιδιά καλησπέρα. Για το 523 και το 610 χρειαζεται βιβλιο;;;;

Για το 610 χρειάζεσαι βιβλίο. Για το 523 αρκούν οι σημειώσεις στην πλατφόρμα.

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6443 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 01:37:34 μμ »
Καλησπέρα!
Ξεκινάω και εγώ το ΠΜΣ στην Ειδική Εκπαίδευση και θα ήθελα μία βοήθεια για τη δήλωση των μαθημάτων. Το Πανεπιστήμιο προτέινει να διαλέξω γαι το πρώτο εξάμηνο ένα μάθημα Έρευνας... Αυτό που είναι διαθέσιμο πλέον είναι μόνο το 511! Είναι πολύ απαιτητικό; Υπάρχει κάποιος που το είχε επιλέξει σε προηγούμενο εξάμηνο και ξερεί πώς ήταν οι εργασίες και οι τελικές εξετάσεις;
Σχετικά με τον κύκλο της Ειδικής Εκπαίδευσης... 521 ή 523;
Ευχαριστώ πολύ!

Το 523 είναι πολύ πιο εύκολο από το 521. Εγώ είχα καθηγητές Κωνσταντίνου-Παπαγεωργή που είναι πολύ καλοί. Έχει εβδομαδιαία κουίζ που μπορείς να τα κάνεις δεύτερη φορά και να πάρεις άριστα και μια εργασία στην οποία πρέπει να γράψεις την περίληψη ενός άρθρου 3-4 σελίδες. Στις εξετάσεις βάζουν πολλαπλής επιλογής και μια ερώτηση ανάπτυξης. Οι σημειώσεις της πλατφόρμας σε καλύπτουν για τις εξετάσεις.

Το 521 έχει 2 εβδομαδιαίες εργασίες από τις οποίες τη μία την αναρτάς στην πλατφόρμα και την άλλη την κρατάς στο ντοσιέ σου για μελλοντική χρήση και 2 εργασίες. Οι εξετάσεις διεξάγονται με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις, αλλά αυτό δε βοηθά και πολύ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6444 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 01:58:10 μμ »
Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα πληροφορίες για το Σεμινάριο 3.
Είμαι φιλόλογος και διαβάζοντας το διάγραμμα και τις απαιτήσεις μου φάνηκε πολύ δύσκολο.
Διδάσκουσα είναι η Τελεβάντου Ιουλία.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6445 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 05:50:12 μμ »
Επειδή και εγώ και κάποιοι άλλοι συμφοιτητές ενδιαφερόμαστε από το προηγούμενο τετράμηνο για την Ψυχοπαθολογία αλλά απ την πρώτη μέρα της δήλωσης έκλεισαν και τα 3 τμήματα.... αποφασίσαμε να πιέσουμε τις ακαδημαικές συμβούλους ν ανοίξουν ένα τμήμα...γι αυτό αν υπάρχει κανείς απο εδώ που ενδιαφέρεται ας πάρει αύριο τηλέφωνο γιατί όπως μου είπε η ακαδημαική σύμβουλος πρέπει να υπάρχει συμμετοχή άνω των 10 ατόμων για ν ανοίξει ένα τμήμα και δεν φαίνεται να υπάρχει ενδιαφέρον γι αυτο δεν ανοίγουν άλλο...Είναι παράλογο να υπάρχουν στον Αυτισμό 13 ακροατήρια και στη Ψυχοπαθολογία που θεωρείται προαπαιτούμενο για τα συμπεριφορικά μόνο 3...

Αποσυνδεδεμένος sugare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6446 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 06:57:35 μμ »
Για το 504 Συγκριτική Παιδαγωγική οι σημειώσεις αρκούν;
Επίσης το 624 Δυσλεξία μου φάνηκε αρκετά απαιτητικό μάθημα σύμφωνα με το διάγραμμα. Έχει κάποιος άποψη γι'αυτό;

Αποσυνδεδεμένος LarryC7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6447 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 07:27:41 μμ »
Αν δεν έχεις θέμα με τα μαθηματικά (απλά πράγματα) πάρε οπωσδήποτε το 512. Η καθηγήτρια είναι πολύ καλή, οι τηλεδιασκέψεις κατατοπιστηκότατες για τις εργασίες και τις εξετάσεις και οι σημειώσεις της είναι τέλειες (σε βαθμό που δε χρειάζεται να πάρεις καν το βιβλίο). Έχει 2 quiz πολλαπλής επιλογής που πρέπει να παραδόσεις, 2 εργασίες εκ των οποίων η πρώτη δεν είναι ούτε μια σελίδα και τέλος στις εξετάσεις βάζει ότι θα σας πει στην τελευταία τηλεδιάσκεψη που είναι και ουσιαστικά η επανάληψη της ύλης. Επίσης οι εξετάσεις είναι με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις. 

Υ.Γ. Από το προηγούμενο εξάμηνο:
Αξιολόγηση
Είδος Αξιολόγησης
Ποσοστό Βαθμολογίας
Τεστ Πολλαπλής Επιλογής 1 (Ανοικτό μέχρι 08/11/2015) 5%
Τεστ Πολλαπλής Επιλογής 2 (Ανοικτό μέχρι 08/01/2016) 5%
Εργασία 1 (Παράδοση: 13/11/2015) 10%
Εργασία 2 (Παράδοση: 16/12/2015) 20%
Τελική εξέταση (Ιανουάριος 2016) 60%
Σύνολο: 100%

Αποσυνδεδεμένος LarryC7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6448 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 08:14:05 μμ »
kostis85, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετικά με το μάθημα 512. Ωστόσο, να σου πω πως είμαι φιλόλογος και φοβάμαι μήπως συναντήσω δυσκολίες, εξαιτίας των όποιων μαθηματικών γνώσεων αυτό το μάθημα απαιτεί. Πιστεύεις θα συναντήσω δυσκολίες; Τι περιλαμβάνουν οι εργασίες; Χρειάζεται να κάνουμε κάποιο είδος έρευνας, όπως τα 510, 511 με βιβλιογραφία και αναζήτηση πληροφοριών από άλλες βιβλιογραφικές πηγές στο διαδίκτυο; Ή μήπως αρκούν οι σημειώσεις του μαθήματος, που αναρτώνται στην πλατφόρμα, για την πραγματοποίηση των εργασιών; Το βιβλίο είναι απαραίτητο;
Ενδεχομένως κούρασα με τις πολλές ερωτήσεις, ωστόσο είναι σημαντικό να είναι το μάθημα βατό, εύκολο και κυρίως να μη χρειάζεται να αφιερώσω πολύ χρόνο, όπως π.χ. απαιτείται για τα 510 και 511, μιας και έχω επιλέξει και άλλα μαθήματα για αυτό το τετράμηνο.
Υ.Γ.1: Όποιος μπορεί να μου απαντήσει σε αυτές τις απορίες μου ή να προσθέσει οποιεσδήποτε άλλες παρατηρήσεις κρίνει χρήσιμες, θα του ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων.
Υ.Γ.2: Αν, μάλιστα, υπάρχει κάποιος συνάδελφος θεωρητικής κατεύθυνσης, που έχει ήδη πάρει το μάθημα, θα άκουγα με ενδιαφέρον τις εντυπώσεις του.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος chryderm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6449 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 11:05:51 μμ »
Το 510 σας το εμφανιζει στο moodle??

Αποσυνδεδεμένος lia85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6450 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 11:23:16 μμ »
Παιδιά καλησπέρα!
Ξεκινάω και εγώ τώρα και θα ήθελα τα φώτα σας!
Ήθελα να δηλώσω το 521, όμως δεν μου το εμφανίζει, έχω επιλέξει το 511 Χαραλάμπους  και 591.
Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?

Αποσυνδεδεμένος marieta90

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6451 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 12:51:18 πμ »
Το 621 χρειάζεται βιβλίο ή αρκούν οι σημειώσεις;

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6452 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 02:44:49 πμ »
Για το 504 Συγκριτική Παιδαγωγική οι σημειώσεις αρκούν;
Επίσης το 624 Δυσλεξία μου φάνηκε αρκετά απαιτητικό μάθημα σύμφωνα με το διάγραμμα. Έχει κάποιος άποψη γι'αυτό;
Η δυσλεξία, έχει 2 δραστηριότητες εβδομαδιαίως εκ των οποίων η μία για ανάρτηση και η άλλη για το προσωπικό σου αρχείο. Επίσης, μέχρι τις εξετάσεις έχεις να παραδώσεις 2 εργασίες 1500 λέξεων η καθεμια.
Οι εξετάσεις είναι με ανοιχτά βιβλία και οποιεσδήποτε σημειώσεις θες αλλά δεν βοηθάει και ιδιαίτερα αυτό, καθώς τα θέματα χρειάζονται κριτική σκέψηγια να απαντηθούν.
Δεν μπορώ να σου πω αν είναι απαιτητικό ή όχι γιατί πιστεύω ότι αυτό είναι υποκειμενικό. Αν έχεις χρόνο να ασχολείσαι κάθε εβδομάδα με την αντίστοιχη ύλη και να κάνεις τις δραστηριότητες διαβάζοντας και παράλληλα το βιβλίο για να μπεις πιο πολύ στο κλίμα του μαθήματος είσαι εντάξει. Επιπλέον, καλό είναι να άρχισεις από νωρίς να ψάχνεις πηγές για την πρώτη εργασία αν θες να στοχεύσεις σε υψηλή βαθμολογία.
Συνολικά δεν μπορώ να πω ότι είναι της πλάκας...αλλά επειδή δεν είμαι της θεωρητικής κατεύθυνσης δεν ξέρω αν ήμουν πιο εξοικιωμένη με τέτοιου είδους μαθήματα αν θα το χαρακτήριζα εύκολο.
Επιπλέον, δεν έχει βγει ακόμα η βαθμολογία για να έχω και μία ολοκληρωμένη άποψη ως προς τις απαιτήσεις στις εξετάσεις.
Ελπίζω να βοήθησα....και όχι να σε μπέρδδεψα περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος Chara-x_x

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6453 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 12:23:36 μμ »
Το 523 είναι πολύ πιο εύκολο από το 521. Εγώ είχα καθηγητές Κωνσταντίνου-Παπαγεωργή που είναι πολύ καλοί. Έχει εβδομαδιαία κουίζ που μπορείς να τα κάνεις δεύτερη φορά και να πάρεις άριστα και μια εργασία στην οποία πρέπει να γράψεις την περίληψη ενός άρθρου 3-4 σελίδες. Στις εξετάσεις βάζουν πολλαπλής επιλογής και μια ερώτηση ανάπτυξης. Οι σημειώσεις της πλατφόρμας σε καλύπτουν για τις εξετάσεις.

Το 521 έχει 2 εβδομαδιαίες εργασίες από τις οποίες τη μία την αναρτάς στην πλατφόρμα και την άλλη την κρατάς στο ντοσιέ σου για μελλοντική χρήση και 2 εργασίες. Οι εξετάσεις διεξάγονται με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις, αλλά αυτό δε βοηθά και πολύ.

Καλησπέρα,

 Όταν λές τα εβδομαδιαία κουίζ έχεις δικαίωμα να τα κανεις δευτερη φορά τι εννοείς? διορθώνονται αυτόματα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.