*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3137892 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariamaraki1984

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8120 στις: Ιούλιος 16, 2016, 01:43:05 μμ »
Πραγματικά ένα μπέρδεμα!!! Εγώ και για το πρώτο έτσι σκέφτομαι να το κάνω... Δηλαδή για το πρώτο ερευνητικό ερώτημα έχεςις και άλλες θεματικές (και υποθεματικέςς) πέρα από τις δεξιότητες τυο επιτυχημένου διευθυντή;;;

Ναι, για το πρώτο, επιμέρισα τις δεξιότητες σε πιο συγκεκριμένες και μετά αυτές σε υποθεματικές. Δες στη βιβλιογραφία, στο ιντερνετ, κλπ για τις δεξιότητες του επιτυχημένου διευθυντή-ηγέτη. Δε λέω ότι αυτή η προσέγγιση είναι μόνο η σωστή, και μία θεματική με αρκετές υποθεματικές να βάλεις φαντάζομαι θα ναι οκ. Είπα να το σπάσω αρκετά απλώς. Όπως βγαίνει στον κανένα. Δε νομίζω ότι υπάρχει μαι σωστή απάντηση αλλά πολλές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ioanna199

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8121 στις: Ιούλιος 17, 2016, 12:36:22 πμ »
Kαλησπέρα σε όλους. Αν κάποιος έχει κάνει την τελικη εργασία του σεμιναρίου 3 ας μου στείλει μήνυμα. Έχω λύσει τα ερωτήματα και έχω ελέγξει τις περισσότερες απαντήσεις με κάποια άτομα απλά θέλω να ελέγξω κπ υποερωτήματα ακομα. Ευχαριστω :)

Αποσυνδεδεμένος panatha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8122 στις: Ιούλιος 17, 2016, 02:04:04 πμ »
ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΜΑΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ: Συνάδερφοι τα πράγματα είναι σκούρα αν δεν το έχετε κατανοήσει. Πήγαμε στο Δοαταπ και βλέπουμε ότι δεν πρόκειται να αναγνωριστούν οι τίτλοι μας σε μια βδομάδα. Ακόμα αναγνωρίζουν τις Ιταλίας που ήρθαν στο ΔΟΑΤΑΠ στα μέσα Ιουνίου και μετά έπονται της Βουλγαρία. Ο οργανισμός είναι υποστελεχωμένος. Το καταλαβαίνετε; Μία βδομάδα προσπαθούμε μία ομάδα στο υπουργείο μπας και βάλουν καμιά διάταξη να μπούμε με το πτυχίο και να πάμε την αναγνώριση μετά. Βοηθήστε τους εαυτούς σας βάζοντας μια υπογραφή στο παρακάτω έγγραφο. Θα το στείλω στην επιτροπή μορφωτικών Υποθέσεων και μετά σε εκπαιδευτικά site για να δημοσιευθεί το θέμα μπας και αλλάξει κάτι τελευταία στιγμή. Δημοσιεύστε και σεις το έγγραφο όπου μπορείτε ακόμα και στα μέσα μαζικής ενημέρωσης. Εσείς για ποιο λόγο κάνατε το μεταπτυχιακό, δεν θέλετε να δουλέψετε του χρόνου;   

https://docs.google.com/document/d/1_Mvor3vAHwFzkHP-2DmVXl34GduSlqojacyTndddJSA/edit?usp=sharing

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8123 στις: Ιούλιος 17, 2016, 10:29:24 πμ »
ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΜΑΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ: Συνάδερφοι τα πράγματα είναι σκούρα αν δεν το έχετε κατανοήσει. Πήγαμε στο Δοαταπ και βλέπουμε ότι δεν πρόκειται να αναγνωριστούν οι τίτλοι μας σε μια βδομάδα. Ακόμα αναγνωρίζουν τις Ιταλίας που ήρθαν στο ΔΟΑΤΑΠ στα μέσα Ιουνίου και μετά έπονται της Βουλγαρία. Ο οργανισμός είναι υποστελεχωμένος. Το καταλαβαίνετε; Μία βδομάδα προσπαθούμε μία ομάδα στο υπουργείο μπας και βάλουν καμιά διάταξη να μπούμε με το πτυχίο και να πάμε την αναγνώριση μετά. Βοηθήστε τους εαυτούς σας βάζοντας μια υπογραφή στο παρακάτω έγγραφο. Θα το στείλω στην επιτροπή μορφωτικών Υποθέσεων και μετά σε εκπαιδευτικά site για να δημοσιευθεί το θέμα μπας και αλλάξει κάτι τελευταία στιγμή. Δημοσιεύστε και σεις το έγγραφο όπου μπορείτε ακόμα και στα μέσα μαζικής ενημέρωσης. Εσείς για ποιο λόγο κάνατε το μεταπτυχιακό, δεν θέλετε να δουλέψετε του χρόνου;   

https://docs.google.com/document/d/1_Mvor3vAHwFzkHP-2DmVXl34GduSlqojacyTndddJSA/edit?usp=sharing
Παρ' όλο που δεν έχω τελειώσει το μεταπτυχιακό ακόμα αλλά σε ένα χρόνο (Θεού θέλοντος) με ενδιαφέρει το θέμα, όπως και όλους τους φοιτητές, καθώς όλοι επιλέξαμε το μεταπτυχιακό ώστε να το χρησιμοποιήσουμε άμεσα. Το Πανεπιστήμιο θα πρέπει να κινείται γρήγορα ώστε να εξασφαλίσει για τους φοιτητές του, των οποίων τα συμφέροντα οφείλει να προασπίζει, την αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ άμεσα.  Μακάρι panatha να τα καταφέρετε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2016, 10:34:56 πμ από ariadni »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8124 στις: Ιούλιος 17, 2016, 12:28:22 μμ »
Παιδιά καλησπέρα! Έβγαλε κανείς άκρη για το σεμινάριο 2?? αν μπορούμε να βάλουμε ως θεματικές τις δεξιότητες και τον τρόπο επαγγελματικής βελτίωσης των εκπαιδευτικών?

Γεια σου Μαρία! Ως θεματικές μπορείς να βάλεις τα ερευνητικά ερωτήματα και ίσως και κάποιο άλλο θέμα που αναδύεται από τη συνέντευξη και δεν σχετίζεται με τα ερευνητικά ερωτήματα. Οι ποιοτικές αναλύσεις είναι υποκειμενικές και σε αυτές δεν υπάρχουν συνταγές πέρα από κάποια βασικά στάδια που πρέπει να ακολουθήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος L.C.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8125 στις: Ιούλιος 17, 2016, 06:37:22 μμ »
HELP!
593 σεμινάριο 3 ακροατηριο 19, ;έχω μπερδευτεί στην τελική εργασία στο 2β που  πρέπει να κατασκευάσουμε τον πινακα σε APA

Αποσυνδεδεμένος Kalli91gero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8126 στις: Ιούλιος 18, 2016, 11:54:54 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα!!! Οι περισσότεροι διαβάσαμε το σχετικό κείμενο, καθώς και τις υπογραφές που έβαλαν συνάδελφοι. Επειδή εμείς δεν μπορούσαμε να είμαστε εκεί για πρακτικούς λόγους (ζούμε και εργαζόμαστε σε ξεχωριστές πόλεις) σκεφτόμουν μήπως μπορούσαμε να κάνουμε κάτι ηλεκτρονικά ώστε να μπορέσουμε να υπογράψουμε και οι υπόλοιποι και έτσι το κείμενό να έχει περισσότερη δυναμική και ισχύ!!!

Αναφέρομαι στο κείμενο που βρίσκεται στο link που παραθέτω παρακάτω:
https://docs.google.com/document/d/1_Mvor3vAHwFzkHP-2DmVXl34GduSlqojacyTndddJSA/mobilebasic

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2016, 12:01:38 μμ από Kalli91gero »

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8127 στις: Ιούλιος 18, 2016, 05:40:06 μμ »
HELP!
593 σεμινάριο 3 ακροατηριο 19, ;έχω μπερδευτεί στην τελική εργασία στο 2β που  πρέπει να κατασκευάσουμε τον πινακα σε APA


Αρίθμηση πίνακα (π.χ. Πίνακας 1).
Τίτλος πίνακα στον οποίο να διευκρινίζεται και το είδος της ανάλυσης που ακολουθεί.
Ομοιογένεια στη χρήση γλώσσας (τα στοιχεία γραμμένα στα ελληνικά όπως και το υπόλοιπο κείμενο).
Να χρησιμοποιείται η ίδια γραμματοσειρά όπως και στο κείμενο της εργασίας/Να φαίνεται καθαρά το περιεχόμενο της κάθε στήλης και της κάθε σειράς.
Να μην περιλαμβάνει κάθετες γραμμές (ούτε στο περίγραμμα του πίνακα δεξιά κι αριστερά), μόνο οριζόντιες. Να υπάρχουν όμως οριζόντιες γραμμές για διευκόλυνση του αναγνώστη.
Τα διαστήματα μεταξύ των σειρών (ύψος σειρών) πρέπει να είναι ίδια.
Ο πίνακας πρέπει να δίνεται σε μια σελίδα (δηλαδή, να μη μοιράζεται σε δύο σελίδες – άρα, αν ο πίνακας είναι μεγάλος μπορούμε να μη συμπεριλάβουμε κάποια στοιχεία π.χ. σειρές με τίτλο Count σε πίνακες Crosstabs)

Αυτά στα αντέγραψα από το webex της Παπαιερωνύμου. Αν έχεις κι εσύ  αυτήν κατέβασε το αρχείο που έχει αναρτήσει για την τηλεδιάσκεψη.



Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8128 στις: Ιούλιος 18, 2016, 08:43:30 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!

Όσοι καταθέσατε φέτος τα χαρτιά σας στην Πρωτοβάθμια/Δευτεροβάθμια για ένταξη στους πίνακες ειδικής αγωγής χρειάστηκε να επικυρώσετε κάτι στο δικηγόρο;

Τι δικαιολογητικά καταθέσατε;

Αποσυνδεδεμένος el05470

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8129 στις: Ιούλιος 18, 2016, 11:02:02 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!

Όσοι καταθέσατε φέτος τα χαρτιά σας στην Πρωτοβάθμια/Δευτεροβάθμια για ένταξη στους πίνακες ειδικής αγωγής χρειάστηκε να επικυρώσετε κάτι στο δικηγόρο;

Τι δικαιολογητικά καταθέσατε;


καλησπερα και απο μενα..Εγω τα απεστειλα ηλεκτρονικα στην διευθυνση της πρωτοβαθμιας της περιοχης μου και δεν μου ζητησαν καποια επικυρωση..το πτυχιο..τη βαθμολογια..την αναγνωριση και το προγραμμα σπουδων

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8130 στις: Ιούλιος 19, 2016, 12:32:15 πμ »

καλησπερα και απο μενα..Εγω τα απεστειλα ηλεκτρονικα στην διευθυνση της πρωτοβαθμιας της περιοχης μου και δεν μου ζητησαν καποια επικυρωση..το πτυχιο..τη βαθμολογια..την αναγνωριση και το προγραμμα σπουδων
Σ' ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά! Καλό διορισμό!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ZZZZZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8131 στις: Ιούλιος 19, 2016, 12:53:49 πμ »
μπορει να ανεβασει μηπως καποιος λινκ για τηλεδιασκεψη απο το σεμιναριο 2 με καθηγητη εκτος της χαραλαμπους; δεν καταλαβα τιποτα

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8132 στις: Ιούλιος 19, 2016, 10:50:20 πμ »
καλημέρα... κατάφερε κανείς από τους παλιούς να κάνει αίτηση στο ΟΠΣΥΔ για ειδική αγωγή σήμερα?
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος gravix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8133 στις: Ιούλιος 19, 2016, 11:18:31 πμ »
καλημέρα... κατάφερε κανείς από τους παλιούς να κάνει αίτηση στο ΟΠΣΥΔ για ειδική αγωγή σήμερα?
Δεν μου δίνει πρόσβαση προς το παρόν. Λογικά δεν έχει ανοίξει ακόμα το σύστημα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 474

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.