*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127456 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8778 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 03:13:37 μμ »
Παιδιά καλησπέρα. Τα μαθήματα του χειμερινού τετραμήνου ενεργοποιήθηκαν. Καλό τετράμηνο να έχουμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vix1985

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8779 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 03:45:32 μμ »
ΚΑΛΟ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ!!!!
Μια ερώτηση...Πως γίνεται ο καθορισμός των ομάδων στις ομαδικές εργασίες/???

Αποσυνδεδεμένος Ioanna199

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8780 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 05:15:58 μμ »
Καλησπέρα. Ξέρει κανείς αν τα βιβλία για τα μαθήματα 501, 523, 621 χρειάζονται? επίσης δεν εξετάζεται κάποιο με ανοιχτά βιβλία, σωστά?

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8781 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 05:37:29 μμ »
ΚΑΛΟ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ!!!!
Μια ερώτηση...Πως γίνεται ο καθορισμός των ομάδων στις ομαδικές εργασίες/???

Από το Πανεπιστήμιο (νομίζω τους τεχνικούς). Λογικά σε λίγες ημέρες θα ανεβάσουν στις ανακονώσεις του μαθήματος τα ονόματα των φοιτητών κάθε ομάδας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8782 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 05:40:08 μμ »
Καλησπέρα. Ξέρει κανείς αν τα βιβλία για τα μαθήματα 501, 523, 621 χρειάζονται? επίσης δεν εξετάζεται κάποιο με ανοιχτά βιβλία, σωστά?

Το 621 (Παιδαγωγική της Συμπερίληψης) εξετάζεται με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις. Και εγώ το έχω επιλέξει γι' αυτό το τετράμηνο και απ΄ότι μου είπαν το βιβλίο χρειάζεται.

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8783 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 05:42:37 μμ »
Καλησπέρα. Ξέρει κανείς αν τα βιβλία για τα μαθήματα 501, 523, 621 χρειάζονται? επίσης δεν εξετάζεται κάποιο με ανοιχτά βιβλία, σωστά?
523 είναι το "Ψυχομετρικές μέθοδοι στην εκπαιδευσή"? ΑΝ ναι τότε δεν χρειάζεται το βιβλίο. Τις διαφάνειες να μάθεις απ'εξω.

621 αν θυμάμαι σωστά είναι "παιδαγωγική της συμπερίλιψης"? Ούτε σε αυτό χρειάζεται. Αρκούν οι σημειώσεις και πολύ καλά τα webex. Το έδωσα το εαρινό 2016 και 2 θέματα τα έγραψα γιατί είχαν συζητηθεί στα webex.

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8784 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 05:48:44 μμ »
Το 621 (Παιδαγωγική της Συμπερίληψης) εξετάζεται με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις. Και εγώ το έχω επιλέξει γι' αυτό το τετράμηνο και απ΄ότι μου είπαν το βιβλίο χρειάζεται.

Οι απόψεις διίστανται!  :D χα χα.
Εγώ το πέρασα και με καλό βαθμό 84% χωρίς το βιβλίο. Βοηθάει πολύ η εργασία 3000 λέξεων που θα έχετε για το τέλος που λόγω της αναγκαίας εκτεταμένης βιβλιογραφίας που απαιτείται θα τα διαβάσετε τα ίδια και τα ίδια πολλές φορές. Το βιβλίο αποτελείται από κεφάλαια που το καθένα είναι μία έρευνα.
Δηλαδή όταν θα φτάσετε στην ενότητα συμπερίληψη και ηγεσία, αν το γκουγκλάρεις θα βρεις πάρα πολλά άρθρα-έρευνες. Ε, αν δε διαβάσεις και το ένα άρθρο του βιβλίου δεν χάλασε και ο κόσμος.

Αποσυνδεδεμένος πεγκυ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8785 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 07:09:39 μμ »
Έχει μείνει κάποιος / α που να έχει γίνει δεκτή η αίτηση του/της , αλλα να μμ έχει ακόμα κωδικούς για δήλωση μαθημάτων ;

Αποσυνδεδεμένος stepar10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8786 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 08:01:30 μμ »
EDUC-504DL  Συγκριτική Παιδαγωγική

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Δρ. Χριστίνα Χατζησωτηρίου

Διδάσκων: Δρ. Κωνσταντίνος Μάγος


Μια ερωτηση για οποιον γνωριζει. Ειχα δηλωσει καθηγητη κ. Μαγο. Συμφωνα με τα παραπανω τηλεδιασκεψεις και γενικα ανατροφοδοτηση δινει η κ. Χατζησωτηρίου; Αν ναι μου φαινεται πολύ περιεργο καθως ειχα δηλωσει κατι διαφορετικό.

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8787 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 08:10:18 μμ »
EDUC-504DL  Συγκριτική Παιδαγωγική

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Δρ. Χριστίνα Χατζησωτηρίου

Διδάσκων: Δρ. Κωνσταντίνος Μάγος


Μια ερωτηση για οποιον γνωριζει. Ειχα δηλωσει καθηγητη κ. Μαγο. Συμφωνα με τα παραπανω τηλεδιασκεψεις και γενικα ανατροφοδοτηση δινει η κ. Χατζησωτηρίου; Αν ναι μου φαινεται πολύ περιεργο καθως ειχα δηλωσει κατι διαφορετικό.
Τα θέματα τα βάζει η Χατζησωτηρίου και αυτή συντονίζει το μάθημα. ΤΗλεδιασκέψεις, βαθμολογία, ανατροφοδότηση, απορίες κ.λ.π ο διδάσκων καθηγητής δηλαδή ο Μάγος...ο οποίος είναι πάρα πολύ καλός.

Αποσυνδεδεμένος anastasia 14

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8788 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 09:58:04 μμ »
Το 521 θεωρώ ότι είναι πιο εύκολο συγκριτικά με το 624. Και εγώ περιμένω βαθμολογία για το 510. Ποιον διδάσκοντα είχες;
[/quoteΣτο 510 είχα διδάσκουσα την κα Χατζηαχιλλέως .

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8789 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 10:43:56 μμ »
Και εγώ την κυρία Χατζηαχιλλέως είχα. Ελπίζω να έχουμε σύντομα καλά αποτελέσματα!
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8790 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 12:09:03 πμ »
Οι απόψεις διίστανται!  :D χα χα.
Εγώ το πέρασα και με καλό βαθμό 84% χωρίς το βιβλίο. Βοηθάει πολύ η εργασία 3000 λέξεων που θα έχετε για το τέλος που λόγω της αναγκαίας εκτεταμένης βιβλιογραφίας που απαιτείται θα τα διαβάσετε τα ίδια και τα ίδια πολλές φορές. Το βιβλίο αποτελείται από κεφάλαια που το καθένα είναι μία έρευνα.
Δηλαδή όταν θα φτάσετε στην ενότητα συμπερίληψη και ηγεσία, αν το γκουγκλάρεις θα βρεις πάρα πολλά άρθρα-έρευνες. Ε, αν δε διαβάσεις και το ένα άρθρο του βιβλίου δεν χάλασε και ο κόσμος.

Όντως...! Μακάρι να τα είχες πει νωρίτερα, γιατί το έχω αγοράσει ήδη! Ξεφυλλίζοντάς το παρατήρησα ότι πράγματι κάθε κεφάλαιο είναι μία έρευνα. Δεν είναι χρήσιμο ούτε για τις δραστηριότητες; Στις εξετάσεις τα θέματα πώς είναι; Βοηθάει το βιβλίο και οι σημειώσεις ή είναι τα θέματα κριτικής σκέψης οπότε χρειάζεται να έχεις μία γενική ιδέα;
Για την εργασία πού βρήκες κυρίως βιβλιογραφία; Έχω ακούσει ότι οι διδάσκοντες είναι αυστηροί στη βαθμολόγησή της και δεν επεξηγούν πολύ το θέμα... Εσύ ποιον είχες;

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8791 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 01:46:16 πμ »
Όντως...! Μακάρι να τα είχες πει νωρίτερα, γιατί το έχω αγοράσει ήδη! Ξεφυλλίζοντάς το παρατήρησα ότι πράγματι κάθε κεφάλαιο είναι μία έρευνα. Δεν είναι χρήσιμο ούτε για τις δραστηριότητες; Στις εξετάσεις τα θέματα πώς είναι; Βοηθάει το βιβλίο και οι σημειώσεις ή είναι τα θέματα κριτικής σκέψης οπότε χρειάζεται να έχεις μία γενική ιδέα;
Για την εργασία πού βρήκες κυρίως βιβλιογραφία; Έχω ακούσει ότι οι διδάσκοντες είναι αυστηροί στη βαθμολόγησή της και δεν επεξηγούν πολύ το θέμα... Εσύ ποιον είχες;
Αχ, κρίμα που δε σε πρόλαβα.....
Στις εξετάσεις μας έβαλε στο εαρινό 2016 μία εικόνα να τη σχολιάσουμε, μία άλλη ερώτηση αφορούσε κάτι με δίκτυα και μπλα μπλα δεν θυμάμαι καθόλου...Αυτό π.χ με τα δίκτυα, δεν υπήρχε πουθενά γραμμένο αλλά το είχε αναφέρει ο Αγγελίδης στο webex του.
Βασικά, είναι θέματα κριτικής σκέψης....Προσωπικά το βιβλίο που μου τοείχε δανείσει μία φίλη δε με βοήθησε.Πιο πολύ με βοήθησε -όπως έγραψα και παραπάνω-το γεγονός ότι είχα διαβάσει πάρα μα πάρα πολλά άρθρα για να κάνω την εργασία η οποί απαιτούσε αν θυμάμαι καλά ένα μίνιμουμ αριθμό 20 σε βιβλιογραφικές αναφορές.
Εγώ είχα την Ηλιάδου.
Σωστά έχεις ακούσει. Εϊναι αυστηροί οι διδάσκοντες στη βαθμολογία (για να πα΄ρεις καλό βαθμό είναι σπάνιο όπως ε΄χω διαβάσει εδώ)και δεν δεν δίνουν διευκρινίσεις για το θέμα καθώς αξιολογούμαστε -όπως μας έλεγε εμάς-και στον τρόπο που θα δομηθεί η εργασία μας και στον τρόπο που θα  "συλλάβουμε" το θέμα.
Θα σου πρότεινα να αρχίσεις από τώρα να ψάχνεις για βιβλιογραφία και σιγά σιγά να διαβάζεις. Αν διαβάσεις πολλά θα σου είναι πιο εύκολο στις εξετάσεις να σου έρθουν ιδέες για το τι να γράψεις. Βέβαια και οι ανοιχτές σημειώσεις βοηθάνε άμα κολλήσεις...Και επίσης και οι εβδομάδιαίες-ομαδικές σε κρατάνε σε εγρήγορση...Να διαβάζεις για να τις κάνεις...θα σε βοηθήσει πολύ και αυτό.
Επίσης τα webex πολύ καλά και να εκτυπώσεις τις διαφάνιες και να γράψεις επάνω  τους σημειώσεις.
ΑΝ τα κάνεις όλα αυτά: διάβασμα για ομαδικές,  πολλά άρθρα για εργασία και τα webex  δεν θα χρειαστεί να διαβλασεις καν για τις εξετάσεις.
Καλή αρχή, ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158552
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.