*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127691 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kallina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8904 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 05:44:51 μμ »
Καλησπέρα! Προσπαθώ να κάνω τη δήλωσή μου για το πρώτο εξάμηνο, σήμερα μου έστειλαν τον κωδικό, οπότε δεν έχουν μείνει πολλές επιλογές. Θέλω τη βοήθειά σας και τη γνώμη σας!
Με πόσα μαθήματα είναι καλό να ξεκινήσω;
Σκέφτομαι να δηλώσω τα 512 και 504.
Να τολμήσω να δηλώσω και το 523;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Espresso

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8905 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 10:39:20 μμ »
Παιδια καλησπερα, αν γνωριζει καποιος για το μαθημα 525 με τη κα Γαβριηλιδου, ας με ενημερωσει ειτε εδω ειτε εισερχομενα για το μαθημα γενικα (απαιτησεις, δυσκολιες) καθως και για το ζητουμενο της εργασιας, καθως δε καταλαβα εαν ειναι εξ ολοκληρου ομαδικη ή εαν μεσω συζητησης τηα ομαδας γραφει ο καθενας τη δικια του εργασια. Σας ευχαριστω!!!

Καλησπέρα, εγώ είχα το 525 με την Γαβριηλίδου στο θερινό. Μας είπε πως η ύλη θα αλλάξει για το χειμερινό οπότε δε ξέρω τι ακριβώς άλλαξε αλλά η ομαδική εργασία ήταν μια, 20 σελίδων, όπου συνεργαζόμασταν 4-6 άτομα για να γράψουμε ένα παραμύθι ή διήγημα για την διαφορετικότητα και να κάνουμε και ανάλυση σε αυτό, βασισμένοι στη βιβλιογραφία. Παίρναμε κοινό βαθμό όλοι και ήταν το 20% της βαθμολογίας. Το άλλο 20 ήταν εβδομαδιαίες δραστηριότητες που ήθελε να απαντώνται σε μορφή διαλόγου μεταξύ φοιτητών. Το 60% ήταν οι εξετάσεις που ήταν με ανοιχτά βιβλία και ήταν εξ ολοκλήρου κρίσεως - έμοιαζαν λίγο στις δραστηριότητες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2016, 11:49:24 πμ από Espresso »

Αποσυνδεδεμένος Speech

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8906 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 10:45:49 μμ »
Καλησπερα Kallina και γω σημερα διαλεγω μαθηματα,το 610 αν και υποχρεωτικο εχει φουλαρει οποτε  αναγκαστικα θα το δηλωσουμε το αλλο εξαμηνο μου ειπαν απο γραμματεια. Δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω  αλλα αν καταλαβα καλα θα παρεις σιγουρα 2 μαθηματα η το πολυ 3 αν θελεις οπωσδηποτε να τελειωσεις στα 2 χρονια.Ειδα μια περιγραφη στο internet απο 512απο παλιοτερο καθηγητη, ειναι στατιστικη anova,spss εχω κανει παλιοτερα, φιλοσοφια μαθηματικων θα ελεγα οχι μπλα μπλα και θεωριες.

Μηπως ξερει καποιος αν το 526 Διδασκαλια στο σχολειο με το Σαλβαρα εχει τπτ πρακτικο σχετικα με τη διδασκαλια παιδιων; η ειναι ανασκοπηση ολων των διαταραχων (αυτισμος,μαθησιακα,νοητικη κλπ) και εστιαζει πιο πολυ στα χαρακτηριστικα τους;

Επισης το552 τεχνολογιες πληροφορικης φαινεται πολυ ενδιαφερον, ομως στο φορουμ υπαρχουν ψιλοαρνητικα σχολια για καθηγητη .Γιατι;;

Το 525 με την Γαβριελιδου Δυσκολιες μαθησης ειναι και αυτο θεωριες μπλα μπλα η εχει και τπτ ενδιαφερον πρακτικο;

Τελος οταν ξεκιναμε ειναι καλο να δηλωνουμε απο 1ο εξαμηνο καποιο επιλογης η να επιλεξω απο τα υποχρεωτικα πχ ψυχομετρικα 523, ειδικη εκπαιδευση 521;
Ευχαριστωωωω

Αποσυνδεδεμένος assy1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8907 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 10:47:06 μμ »
ΟΣΟΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Speech

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8908 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 11:06:01 μμ »
assy1 Δε θα μας ξεχασουν αυτοι μην ανησυχεις..... μολις ανοιξει η πως τι λενε πλατφορμα απο Δευτερα πιστευω καπου θα αναφερεται τι χρωσταμε η θα το στειλoυν προσωπικα  σε e-mail.

Αποσυνδεδεμένος assy1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8909 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 11:15:55 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ SPEECH!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!

Αποσυνδεδεμένος ZZZZZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8910 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 11:48:39 μμ »
ΟΣΟΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ;

Φαινεται αναλυτικα στο ιντρανετ, εκει που λεει installments.

Αποσυνδεδεμένος assy1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8911 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 12:03:11 πμ »
Φαινεται αναλυτικα στο ιντρανετ, εκει που λεει installments.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΤΟ INTRANET, ΓΡΑΦΕΙ 31/10/2016 ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΙΣ 31/10/2016 Η ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ..

Αποσυνδεδεμένος ZZZZZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8912 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 12:30:57 πμ »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΤΟ INTRANET, ΓΡΑΦΕΙ 31/10/2016 ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΙΣ 31/10/2016 Η ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ..

Μεχρι τοτε.

Αποσυνδεδεμένος maraki88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8913 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 11:03:31 πμ »
504 ή 529 θεωρείτε ποιο εύκολο και βατό στο τετράμηνο?
Θα με βοηθούσε πολύ η άποψή σας.

Αποσυνδεδεμένος Nizeta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8914 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 11:30:57 πμ »
504 ή 529 θεωρείτε ποιο εύκολο και βατό στο τετράμηνο?
Θα με βοηθούσε πολύ η άποψή σας.

Είχα μόνο το 529 και μπορώ να σου πω ότι το θεωρώ από τα πιο εύκολα μαθήματα. Έχει απλές εβδομαδιαίες δραστηριότητες και 2 βιβλιογραφικές εργασίες έκτασης 6 σελίδων, οι οποίες δεν είναι δύσκολες. Έχει μικρή ύλη (2 κεφάλαια μόνο από το βιβλίο του 521 και κάποιες σελίδες από το βιβλίο της Happe, το οποίο είναι μικρό). Έχω δει την ύλη και τις απαιτήσεις του 504 (έχει ομαδικές δραστηριότητες και μια βιβλιογραφική νομίζω 2500 ή 3000 λέξεων) και προσωπικά μου φαίνεται λίγο πιο δύσκολο σαν αντικείμενο. Τώρα, αν κάποιος είχε και τα 2 μαθήματα σίγουρα θα μπορεί να σου δώσει μια πιο σφαιρική άποψη.  :)

Αποσυνδεδεμένος maraki88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8915 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 12:10:43 μμ »
Είχα μόνο το 529 και μπορώ να σου πω ότι το θεωρώ από τα πιο εύκολα μαθήματα. Έχει απλές εβδομαδιαίες δραστηριότητες και 2 βιβλιογραφικές εργασίες έκτασης 6 σελίδων, οι οποίες δεν είναι δύσκολες. Έχει μικρή ύλη (2 κεφάλαια μόνο από το βιβλίο του 521 και κάποιες σελίδες από το βιβλίο της Happe, το οποίο είναι μικρό). Έχω δει την ύλη και τις απαιτήσεις του 504 (έχει ομαδικές δραστηριότητες και μια βιβλιογραφική νομίζω 2500 ή 3000 λέξεων) και προσωπικά μου φαίνεται λίγο πιο δύσκολο σαν αντικείμενο. Τώρα, αν κάποιος είχε και τα 2 μαθήματα σίγουρα θα μπορεί να σου δώσει μια πιο σφαιρική άποψη.  :)

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Maraaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8916 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 12:55:55 μμ »
Καλησπέρα, εγώ είχα το 525 με την Γαβριηλίδου στο θερινό. Μας είπε πως η ύλη θα αλλάξει για το χειμερινό οπότε δε ξέρω τι ακριβώς άλλαξε αλλά η ομαδική εργασία ήταν μια, 20 σελίδων, όπου συνεργαζόμασταν 4-6 άτομα για να γράψουμε ένα παραμύθι ή διήγημα για την διαφορετικότητα και να κάνουμε και ανάλυση σε αυτό, βασισμένοι στη βιβλιογραφία. Παίρναμε κοινό βαθμό όλοι και ήταν το 20% της βαθμολογίας. Το άλλο 20 ήταν εβδομαδιαίες δραστηριότητες που ήθελε να απαντώνται σε μορφή διαλόγου μεταξύ φοιτητών. Το 60% ήταν οι εξετάσεις που ήταν με ανοιχτά βιβλία και ήταν εξ ολοκλήρου κρίσεως - έμοιαζαν λίγο στις δραστηριότητες.

Σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Οσο αφορα στις δραστηριοτητες, θα βαθμολογηθουμε και για την ορθοτητα οσων γραφουμε ή η συμμετοχη και ο διαλογος?

Αποσυνδεδεμένος ChristineG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8917 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 02:05:03 μμ »
βιντεο δηλαδή από youtube; και αν ναι, τι πρεπει να βρουμε; να παιδι με νοητική υστέρηση που να μιλάει  για το πως ειναι η παθογενεια αυτη;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.