*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3139696 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariamaraki1984

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9072 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 12:06:49 μμ »
Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια για το μαθημα Ψυχοπαθολογία του Παιδιου. Σκοπεύω να κάνω την εργασίαμε την βιβλιογραφική ανασκόπηση και δεν έχω ιδεά πως να την κάνω. Θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος/α ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Στο μάθημα αυτό, την Ψυχοπαθολογία, το βιβλίο είναι απαραίτητο να αγοραστεί;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9073 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 06:09:25 μμ »
Στο μάθημα αυτό, την Ψυχοπαθολογία, το βιβλίο είναι απαραίτητο να αγοραστεί;

Δεν νομίζω πως θα βοηθήσει το βιβλίο στις εξετάσεις του μαθήματος 623. Καλό είναι όμως να το έχουμε για το συμβουλευόμαστε και στη διάρκεια του μεταπτυχιακού και μετά από αυτό.

Αποσυνδεδεμένος maroan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9074 στις: Νοέμβριος 11, 2016, 12:02:05 μμ »
Καλησπέρα...Εχω επιλέξει το μάθημα 526 με τον κ.Σαλβάρα..και έχω πανικοβληθεί λιγάκι αφου δεν καταλαβαίνω και πολλά απο αυτά που διαβάζω και η εργασία μου φαίνεται βουνό..θα μπορούσε κάποιος απο αυτους που το έχουν δώσει παλιότερα να μου δώσει τα φώτα του???    SOOOOOS

Αποσυνδεδεμένος stepar10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9075 στις: Νοέμβριος 11, 2016, 07:57:25 μμ »
Χωρις να εχω παρει το μαθημα ακομα, έχω διαβασει απο συμφοιτητες εδω μέσα πως το μαθημα θεωρειται απο τα πιο βατά, και η εργασία βασίζεται σε αντιγραφη μεγαλων κεφαλαιων του βιβλιου. Κατι αντιστοιχο γινεται στις εξετασεις. Δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλά νομίζω για αυτο το μαθημα τα διαβασα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος maroan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9076 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 10:10:14 πμ »
Σε ευχαριστω πολυ!!!

Αποσυνδεδεμένος hlektrologos pe1703

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9077 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 11:01:52 πμ »
Γενικά αξίζει τον κόπο μία τέτοια κίνηση; Βλέπω ότι τα μεταπτυχιακά τους διαρκούν 2 χρόνια ενώ στο ΕΑΠ 4 χρόνια. είναι μεγάλη η διαφορά

Αποσυνδεδεμένος agsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9078 στις: Νοέμβριος 16, 2016, 01:11:06 μμ »
Καλησπέρα,

Έίμαι  νέο μέλος και αναπληρώτρια πε04 τα τελευταία δυο χρόνια  (δεν έχω προσληφθεί για φέτος) και σκέφτομαι να κάνω αίτηση για το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής στη Λευκωσία. Θα μπορούσε κάποιος/α που το κάνει τώρα ή το έχει τελειώσει, να μου πει  πόσο απαιτητικό είναι;
Το ρωτάω γιατί πέρυσι είχα την κατεύθυνση σε όλα τα θετικά της τρίτης λυκείου (και όχι μόνο) και ο ελεύθερος χρόνος μου ήταν ανύπαρκτος λόγω διαβάσματος.  Σκέφτομαι λοιπόν, σε περίπτωση που με καλέσουν φέτος και έχω την ίδια τύχη με πέρυσι,  αν το μεταπτυχιακό είναι πολύ απαιτητικό θα μπορώ άραγε να ανταπεξέλθω... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Nizeta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9079 στις: Νοέμβριος 16, 2016, 01:31:03 μμ »
Καλησπέρα,

Έίμαι  νέο μέλος και αναπληρώτρια πε04 τα τελευταία δυο χρόνια  (δεν έχω προσληφθεί για φέτος) και σκέφτομαι να κάνω αίτηση για το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής στη Λευκωσία. Θα μπορούσε κάποιος/α που το κάνει τώρα ή το έχει τελειώσει, να μου πει  πόσο απαιτητικό είναι;
Το ρωτάω γιατί πέρυσι είχα την κατεύθυνση σε όλα τα θετικά της τρίτης λυκείου (και όχι μόνο) και ο ελεύθερος χρόνος μου ήταν ανύπαρκτος λόγω διαβάσματος.  Σκέφτομαι λοιπόν, σε περίπτωση που με καλέσουν φέτος και έχω την ίδια τύχη με πέρυσι,  αν το μεταπτυχιακό είναι πολύ απαιτητικό θα μπορώ άραγε να ανταπεξέλθω... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα! Προσωπικά, θεωρώ ότι το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό θέλει αρκετή ενασχόληση, ιδίως αν επιλέξεις πλήρη φοίτηση. Η αλήθεια είναι ότι πριν ξεκινήσω περίμενα ότι θα είναι πιο χαλαρό. Γενικά, πιστεύω ότι τα εξ' αποστάσεως είναι πιο απαιτητικά από τα συμβατικά μεταπτυχιακά (έχω προσωπική εμπειρία καθώς έχω κάνει και μεταπτυχιακό δια ζώσης, το οποίο με κούρασε λιγότερο). Αυτό έχει αρκετές εργασίες και δραστηριότητες και αν θέλεις να είσαι συνεπής χρειάζεται χρόνο. Ωστόσο, εξαρτάται από το πλήθος των μαθημάτων που θα πάρεις ανά τετράμηνο, το πόσο ελεύθερο χρόνο θα διαθέτεις και τι υποχρεώσεις έχεις γενικότερα. Ελπίζω να βοήθησα! :)

Αποσυνδεδεμένος agsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9080 στις: Νοέμβριος 16, 2016, 01:44:42 μμ »
Η αλήθεια είναι πως δυστυχώς δεν γνωρίζω a priori αν και που θα με στείλουν, οπότε είναι ρίσκο....Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Τουλάχιστον τώρα ξέρω πως δ συνδυάζονται εύκολα...

Αποσυνδεδεμένος Nizeta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9081 στις: Νοέμβριος 17, 2016, 10:43:56 πμ »
Η αλήθεια είναι πως δυστυχώς δεν γνωρίζω a priori αν και που θα με στείλουν, οπότε είναι ρίσκο....Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Τουλάχιστον τώρα ξέρω πως δ συνδυάζονται εύκολα...
Συνδυάζονται αλλά με λίγη πίεση..Ένα θετικό είναι ότι έχεις την επιλογή να διαλέξεις εσύ ποια και πόσα μαθήματα θα πάρεις σε κάθε τετράμηνο. Τώρα βέβαια υπάρχει και το θέμα της πρακτικής για το οποίο δε γνωρίζω γιατί είμαι με το προηγούμενο πρόγραμμα. Αν θέλεις πάντως οπωσδήποτε ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή καλό είναι να το ψάξεις παραπάνω, να δεις και τι άλλα μεταπτυχιακά υπάρχουν και να πάρεις και άλλες γνώμες. Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος marieta90

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9082 στις: Νοέμβριος 19, 2016, 11:09:34 μμ »
Καλησπέρα!!
Θέλω να ρωτήσω τους παλαιότερους που έχουν τελειώσει πότε έκαναν αίτηση στο ΔΟΑΤΑΠ. Επειδή τον Ιανουάριο δίνω τα δυο τελευταία μαθήματα μόλις βγουν οι βαθμοί να κάνω αίτηση ή να περιμένω να μου στείλει τα χαρτιά το πανεπιστήμιο;

Αποσυνδεδεμένος kostas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9083 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 01:44:51 μμ »
Πόσο καιρό κάνει ο Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. να αναγνωρίσει και να στείλει τα πτυχία περίπου; Δηλαδή αν κάποιος τελειώσει τον Μάιο θα μπορέσει να κάνει τα χαρτιά σαν ειδικής αγωγής στις αιτήσεις των αναπληρωτών ή δεν θα προλάβει;

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9084 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 01:58:51 μμ »
Καλησπέρα, μήπως μπορεί κάποιος να με ενημερώσει , πως γίνεται με τις δηλώσεις μαθημάτων σε αντιστοιχία με τα χρήματα;;

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9085 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 03:45:55 μμ »
Θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το μαθημα 623 Ψυχοπαθολογία του Παιδιού  το συγγραμμα ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΨΥΧΟΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ειναι υποχρεωτικο για την τελικη εξεταση? ειναι ακριβουτσικο γι αυτο ρωταω. Ευχαριστω οποιον απαντησει!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159802
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.