*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3137764 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gewk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9086 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 06:04:47 μμ »
Καλησπέρα,υπάρχει κάποιος που στο τέλος έχει πάρει πτυχιακή εργασία και απέφυγε τα δύο μαθήματα επιλογής. Σας παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος θα ον παρακαλούσα να μου έλεγε την άποψη του. Ευχαριστώ :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Fista

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9087 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 09:01:55 πμ »
Καλησπέρα!!
Θέλω να ρωτήσω τους παλαιότερους που έχουν τελειώσει πότε έκαναν αίτηση στο ΔΟΑΤΑΠ. Επειδή τον Ιανουάριο δίνω τα δυο τελευταία μαθήματα μόλις βγουν οι βαθμοί να κάνω αίτηση ή να περιμένω να μου στείλει τα χαρτιά το πανεπιστήμιο;

Γεια σας, αυτό με ενδιαφέρει και μενα, δώστε καμιά συμβουλή.

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9088 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 08:41:53 μμ »
Θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το μαθημα 623 Ψυχοπαθολογία του Παιδιού  το συγγραμμα ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΨΥΧΟΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ειναι υποχρεωτικο για την τελικη εξεταση? ειναι ακριβουτσικο γι αυτο ρωταω. Ευχαριστω οποιον απαντησει!

Χωρίς να το έχω πάρει το μάθημα έχω διαβάσει σε παλαιότερες αναρτήσεις (από αρκετούς φοιτητές) ότι το βιβλίο δεν είναι απαραίτητο καθώς υπάρχει πολύ υλικό στην πλατφόρμα.
Επειδή με ενδιαφέρει να δηλώσω το συγκεκριμένο μάθημα στο εαρινό εξάμηνο μήπως θα μπορούσες να μου πεις πώς σου φάνηκε; Είναι απαιτητικό από άποψη δραστηριοτήτων και τελικής εργασίας;

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9089 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 09:01:29 μμ »
Χωρίς να το έχω πάρει το μάθημα έχω διαβάσει σε παλαιότερες αναρτήσεις (από αρκετούς φοιτητές) ότι το βιβλίο δεν είναι απαραίτητο καθώς υπάρχει πολύ υλικό στην πλατφόρμα.
Επειδή με ενδιαφέρει να δηλώσω το συγκεκριμένο μάθημα στο εαρινό εξάμηνο μήπως θα μπορούσες να μου πεις πώς σου φάνηκε; Είναι απαιτητικό από άποψη δραστηριοτήτων και τελικής εργασίας;

Γεια σου liaaa. Το μάθημα το έχω αυτό το εξάμηνο. Έχει μία μεγάλη εργασία των 4000 λέξεων ή βιβλιογραφική ανασκόπηση ή μελέτη περίπτωσης ή portfolio σχετικά με μία διαταραχή. Σαν εβδομαδιαίες εργασίες πρέπει να ανεβάσεις στην πλατφόρμα 5 case report διαταραχών. Χρειάζεται πάρα πολύ διάβασμα γιατί έχει τεράστια ύλη. Είναι όμως εξαιρετικά ενδιαφέρον και διαβάζεται ευχάριστα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9090 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 06:46:26 μμ »
Γεια σου liaaa. Το μάθημα το έχω αυτό το εξάμηνο. Έχει μία μεγάλη εργασία των 4000 λέξεων ή βιβλιογραφική ανασκόπηση ή μελέτη περίπτωσης ή portfolio σχετικά με μία διαταραχή. Σαν εβδομαδιαίες εργασίες πρέπει να ανεβάσεις στην πλατφόρμα 5 case report διαταραχών. Χρειάζεται πάρα πολύ διάβασμα γιατί έχει τεράστια ύλη. Είναι όμως εξαιρετικά ενδιαφέρον και διαβάζεται ευχάριστα.

Γεια σου Lina! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Ποια από τις τρεις εργασίες διάλεξες; Γνωρίζεις αν αυτη της βιβλιογραφικής ανασκόπησης απαιτεί πολύ χρόνο; Γιατί υποθέτω ότι το portfolio θα είναι πιο απαιτητικό. Τελικά ισχύει ότι το βιβλίο δεν είναι απαραίτητο;
Μήπως είχες σε προηγούμενο εξάμηνο το μάθημα 624 "Δυσλεξία" και μπορείς να προτείνεις κάποιο από τα δύο; Είμαι ανάμεσα σε αυτά για το επόμενο εξάμηνο...

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9091 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 08:05:44 μμ »
Γεια σου Lina! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Ποια από τις τρεις εργασίες διάλεξες; Γνωρίζεις αν αυτη της βιβλιογραφικής ανασκόπησης απαιτεί πολύ χρόνο; Γιατί υποθέτω ότι το portfolio θα είναι πιο απαιτητικό. Τελικά ισχύει ότι το βιβλίο δεν είναι απαραίτητο;
Μήπως είχες σε προηγούμενο εξάμηνο το μάθημα 624 "Δυσλεξία" και μπορείς να προτείνεις κάποιο από τα δύο; Είμαι ανάμεσα σε αυτά για το επόμενο εξάμηνο...
Το βιβλίο δεν είναι απαραίτητο όμως βοηθάει πάρα πολύ στην εργασία αν πάρεις βιβλιογραφική ανασκόπηση.
Οι δραστηριότητες είναι εύκολες, η εργασία έχει κόπο.
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9092 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 09:11:50 μμ »
Γεια σου Lina! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Ποια από τις τρεις εργασίες διάλεξες; Γνωρίζεις αν αυτη της βιβλιογραφικής ανασκόπησης απαιτεί πολύ χρόνο; Γιατί υποθέτω ότι το portfolio θα είναι πιο απαιτητικό. Τελικά ισχύει ότι το βιβλίο δεν είναι απαραίτητο;
Μήπως είχες σε προηγούμενο εξάμηνο το μάθημα 624 "Δυσλεξία" και μπορείς να προτείνεις κάποιο από τα δύο; Είμαι ανάμεσα σε αυτά για το επόμενο εξάμηνο...

Γεια σου liaaa! Από τις μορφές εργασιών που προτείνονταν στο 623 διάλεξα βιβλιογραφική ανασκόπηση. Είναι μεγάλη εργασία (4000 λέξεις) και απαιτεί αρκετό χρόνο, αλλά λιγότερο από το portfolio. Το βιβλίο το έχω αλλά είναι 600 σελίδες και δεν είναι δυνατό να το διαβάσεις. Το έχω σαν βιβλίο αναφοράς. Με βοήθησε λίγο στη βιβλιογραφική ανασκόπηση, αν και επέλεξα να βασιστώ κυρίως στα άρθρα από τη βιβλιοθήκη. Οι σημειώσεις του μαθήματος εκτυπωμένες σε σελίδες Α4 (2 διαφάνειες σημειώσεων σε 1 σελίδα Α4) βγήκαν 336 σελίδες. Αντιλαμβάνεσαι πως υπερκαλύπτουν την ύλη.
Δεν έχω πάρει το 624, όμως σε ερώτηση που είχα κάνει σε συμφοιτήτρια (που είχε πάρει και το 624 και το 623) για το ποιό μου προτείνει μεταξύ των 624 και 623 από πλευράς απαιτήσεων και ενδιαφέροντος, μου είχε πει να πάρω το 623.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2016, 09:13:41 μμ από Lina92 »

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9093 στις: Νοέμβριος 25, 2016, 08:45:49 μμ »
Το βιβλίο δεν είναι απαραίτητο όμως βοηθάει πάρα πολύ στην εργασία αν πάρεις βιβλιογραφική ανασκόπηση.
Οι δραστηριότητες είναι εύκολες, η εργασία έχει κόπο.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9094 στις: Νοέμβριος 25, 2016, 08:47:14 μμ »
Γεια σου liaaa! Από τις μορφές εργασιών που προτείνονταν στο 623 διάλεξα βιβλιογραφική ανασκόπηση. Είναι μεγάλη εργασία (4000 λέξεις) και απαιτεί αρκετό χρόνο, αλλά λιγότερο από το portfolio. Το βιβλίο το έχω αλλά είναι 600 σελίδες και δεν είναι δυνατό να το διαβάσεις. Το έχω σαν βιβλίο αναφοράς. Με βοήθησε λίγο στη βιβλιογραφική ανασκόπηση, αν και επέλεξα να βασιστώ κυρίως στα άρθρα από τη βιβλιοθήκη. Οι σημειώσεις του μαθήματος εκτυπωμένες σε σελίδες Α4 (2 διαφάνειες σημειώσεων σε 1 σελίδα Α4) βγήκαν 336 σελίδες. Αντιλαμβάνεσαι πως υπερκαλύπτουν την ύλη.
Δεν έχω πάρει το 624, όμως σε ερώτηση που είχα κάνει σε συμφοιτήτρια (που είχε πάρει και το 624 και το 623) για το ποιό μου προτείνει μεταξύ των 624 και 623 από πλευράς απαιτήσεων και ενδιαφέροντος, μου είχε πει να πάρω το 623.

Σ' ευχαριστώ πολύ! :)

Αποσυνδεδεμένος filologos2208

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9095 στις: Νοέμβριος 26, 2016, 11:55:35 πμ »
 :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2016, 12:25:30 μμ από filologos2208 »

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9096 στις: Νοέμβριος 26, 2016, 05:25:07 μμ »
Ειχε κανείς την ΛΥΠΟΥΡΛΗ διαδάσκουσα ? πως είναι στην βαθμολογία της? ευχαριστω οποιος γνωριζει ...

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9097 στις: Νοέμβριος 26, 2016, 07:39:49 μμ »
Ειχε κανείς την ΛΥΠΟΥΡΛΗ διαδάσκουσα ? πως είναι στην βαθμολογία της? ευχαριστω οποιος γνωριζει ...
Καλή αλλά αργεί.
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος Ioanna199

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9098 στις: Νοέμβριος 26, 2016, 11:17:44 μμ »
Καλησπέρα,υπάρχει κάποιος που στο τέλος έχει πάρει πτυχιακή εργασία και απέφυγε τα δύο μαθήματα επιλογής. Σας παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος θα ον παρακαλούσα να μου έλεγε την άποψη του. Ευχαριστώ :)

Καλησπέρα. Κι εγώ ενδιαφέρομαι για πτυχιακή αλλά από οτι φαίνεται δεν συνηθίζεται. Εχω κάνει τη ίδια ερώτηση και μάλλον κανείς- που μπαίνει στο φορουμ τουλαχιστον- δεν έχει κάνει πτυχιακή. Αν έχω κάποια πληροφορία θα σε ενημερώσω..

Αποσυνδεδεμένος giovannι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9099 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 07:05:38 μμ »
καλησπερα σας, ειμαι καινουργιος στο μεταπτυχιακο και θα ηθελα να ρωτησω, εχω την κ. Χατζηχαραλαμπους στο 623, πως ειναι σας καθηγητρια στην βαθμολογια της? ειναι το πρωτο μου μαθημα και εχω αγχωθει πολυ σας ευχαριστω!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 367
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 343
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.