*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 127566 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Shantelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας!

Το σ/κ έδωσα τα δυο μου μαθήματα. Ξεχώρισα μια κύρια διαφορά. Το μάθημα στο οποίο γράψαμε με ανοικτές σημειώσεις είχε δυσκολότερα θέματα από το άλλο. Λογικό θα μου πείτε και θα συμφωνήσω. Γενικά, νομίζω πως τα θέματα ήταν αναμενόμενα και (κλασικά) αν είχες ασχοληθεί όλο το τετράμηνο, διαβάζοντας και πραγματοποιώντας τις εργασίες (χωρίς να μένεις πίσω), μπορούσες να γράψεις. Στο μάθημα της Ποιοτικής έρευνας αυτό με τις ανοικτές σημειώσεις (511) νομίζω πως τα θέματα ήταν πολλά. Δεν πρόλαβα να τα γράψω όλα. Στο άλλο μάθημα που έδωσα, φιλοσοφικές διαστάσεις, νομίζω τα θέματα ήταν ευκολότερα.

Αυτά, μην αγχώνεστε όσοι ξεκινάτε τώρα. Ακολουθώντας ένα πρόγραμμα στο διάβασμά σας θα τα καταφέρετε.

Καλημέρα!

Ευχαριστούμε πολύ fzappa!!!Όποιος έχει δώσει εξετάσεις ας μας πει και αυτός-ή τις εντυπώσεις τους!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Dimi23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας, μόλις έκανα την αίτησή μου και έστειλα τα δικαιολογητικά μου στο Πανεπιστήμιο. Είμαι λίγο επιφυλακτική σε σχέση με την αξιοπιστία και την εγκυρότητα του εν λόγω μεταπτυχιακού γιατί στην Ελλάδα ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται, γι' αυτό και θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες. Φίλος δημοσιογράφος απευθύνθηκε στο υπουργείο παιδείας της Κύπρου, αλλά και στο πανεπιστήμιο και η απάντηση ήταν πως το μεταπτυχιακό είναι κανονικά αναγνωρισμένο. Τώρα όσον αφορά στην ποιότητα των μαθημάτων και την αξιοπιστία του τίτλου θα φανεί στην πράξη πιστεύω...

Αποσυνδεδεμένος Dimi23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξέρει κανείς αν η μερική φοίτηση αναγνωρίζεται κανονικά, όπως η πλήρης;;;

Αποσυνδεδεμένος k-z

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
για το μάθημα 500 (φιλοσοφικές διαστάσεις)μπορεί κάποιος από τους παλαιότερους να με διαφωτίσει λίγο γιατί μου φαίνεται πολύ δύσκολο.αν διαβάσει κανείς το ηλ. βιβλίο του Πέτρου είναι εντάξει;τι είδους θέματα μπαίνουν κτλ.Αααα...και κάτι ακόμα.για να επιτύχει κανείς σ΄ένα μάθημα πόσες μονάδες πρέπει να συγκεντρ΄ωσει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος chioma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 07, 2013, 05:01:39 μμ »
Γεια σας! Ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Θα ήθελα πληροφορίες και εντυπώσεις από άτομα που ήδη το παρακολουθούν.

Αποσυνδεδεμένος Νάντια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 11, 2013, 10:28:59 πμ »
Γεια σας και από μένα! Και εγώ μαζί σας από βόρια Ελλάδα. 6 Αυγούστου έστειλα την αίτηση με email και τα χαρτιά ταχυδρομικώς. Είμαι σε αναμονή για έγκριση. Οι παλιότεροι αν μπορούν ας μας κατατοπίσουν για τα σχετικά πιο εύκολα μαθήματα. Το μάθημα 500 που το πήρε μια γνωστή μου λέει πως ο καθηγητής αν και ζητάει αρκετές εργασίες είναι εύκολος στο να σε περάσει και δίνει περισσότερη βαρύτητα στις εργασίες παρά στις εξετάσεις. Αυτά για αρχή. Εύχομαι σε όλους να τα πάτε καλά!

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 12, 2013, 01:23:21 πμ »
Το παρακάτω απόσπασμα είναι από τον καινούριο νόμο για το Τεχνολογικό Λύκειο

1. Οι παράγραφοι 1, 2, 3 και 4 του άρθρου 2 του ν.2552/1997 «Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο και άλλες διατάξεις» (Α’ 266) αντικαθίστανται αντιστοίχως ως εξής : «1. α) Βασική λειτουργική μονάδα του Ε.Α.Π. είναι i) η Θεματική Ενότητα (Θ.Ε.)  και ii) η εργαστηριακή Θεματική Ενότητα (Ε.Θ.Ε.), καθεμία από τις οποίες καλύπτει ένα διακεκριμένο γνωστικό αντικείμενο σε προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό επίπεδο.

Λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι για την αναγνώριση των εξ αποστάσεως σπουδών πρέπει να υπάρχουν πολλά κοινά σημεία με το ΕΑΠ, σκέφτομαι μήπως  η προσθήκη της ΕΘΕ δημιουργήσει προβλήματα. Από την άλλη πλευρά πώς γίνεται να ξεκινά κάποιος σπουδές μεταπτυχιακού επιπέδου, με την έγκριση του ΔΟΑΤΑΠ και στη συνέχεια να παύει η αναγνώρισή του επειδή άλλαξαν οι όροι; Τώρα θα μου πείτε που ζεις. Ελπίζω μόνο να μην συμβεί κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 16, 2013, 01:45:37 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!
Έκανα και εγώ αίτηση για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, με email και περιμένω απάντηση  :)
Το κακό είναι οτι εξαιτίας κάποιων υποχρεώσεων άργησα να τα στείλω (πριν 3 μέρες) αν και ελπίζω οτι δεν θα υπάρξει θέμα με αυτό μιας και όταν είχα πάρει τηλέφωνο για το καλοκαιρινό εξάμηνο μου είχαν πει οτι μπορούσα να τα στείλω μέχρι 2-3 μέρες πριν ξεκινήσει  :-\ Θα δείξει!  :)

Αποσυνδεδεμένος xristos_f

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 12:14:44 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Θα ήθελα να μου δώσετε μερικές πληροφορίες σχετικά με τα μαθήματα της κατεύθυνσης. Πόσο απαιτητικά είναι, δυσκολία εξετάσεων- είναι με ανοιχτά βιβλία,κ  γενικότερα...

Αποσυνδεδεμένος ioanna-2012

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 12:42:05 πμ »
 ......
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2013, 12:44:51 πμ από ioanna-2012 »

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 02:14:03 μμ »
Το 571 είναι με ανοιχτά βιβλία και οι ερωτήσεις προβληματοκεντρικού χαρακτήρα (μελέτες περίπτωσης κτλ). Αν παρακολουθείς τις δραστηριότητες δεν είναι δύσκολα, χθες έδινα! Ήταν αρκετά βέβαια!! Είχε 4 εργασίες που μετράνε από 10% η κάθε μια στο συνολικό βαθμό και αρκετές δραστηριότητες που βοηθάνε για το τέλος!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 09:04:40 μμ »
καλημερα σας!εχω περασει και εγω σε αυτο το περιβόητο μεταπτυχιακο της Κυπρου Ηγεσια στην Εκπαιδευση. εχω πληρώσει τα πρωτα 455 ευρω εδω και μια εβδομαδα και δεν εχω κανενα νεοτερο απο αυτους. Υπαρχει καποιος  που ξεκιναει τωρα τον Οκτωμβριο?
Το ίδιο θα παρακολουθήσουμε Κατερίνα...και ψάχνω να βρω ακρη με τη δήλωση των μαθημάτων! Μην έχεις πρόβλημα με το οικονομικό..θα σε ενημερώσουν..!
Παιδιά και εγώ είμαι στην Ηγεσία αλλά πάμε αν θέλετε στο συγκεκριμένο θέμα για να μην είμαστε off  ;)

Από ότι βλέπω είμαστε ήδη τρεις  ;D εγώ δήλωσα και μαθήματα και περιμένω την έναρξη!

Αποσυνδεδεμένος NIA.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 10:46:05 πμ »
καλημέρα σας, Αύριο είναι η τελευταία μέρα υποβολής των αιτήσεων για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα και έχω ετοιμάσει τα χαρτιά μου. θέλω να σας ρωτήσω αν σε περίπτωση που επιλεγώ ξεκινάω άμεσα απο Οκτώβρη και τι σημαινει αυτό γιατι περιμένω προσληψη ως αναπληρώτρια.Σκέφτομαι πως αν τρέχω να βρω σπίτι μεχρι να συνδεσω ιντερνετ κτλ..θα χασω την μπάλα ...Μηπως να ξεκινήσω απο το εαρινο τον Φεβρουάριο; Τι μου προτείνετε; ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος k-z

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:01:19 πμ »
έχουμε κάποιο νέο για τις βαθμολογίες;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161197
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 730
Σύνολο: 757

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.