*

Αποστολέας Θέμα: 11000 αναπληρωτές το 2013  (Αναγνώστηκε 190873 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #266 στις: Μάιος 25, 2013, 11:52:02 μμ »
δεν θέλω να μπω σε καμία αντιπαράθεση utenar , αλλά για την τιμή των όπλων των χημικών συναδέλφων μου , που ονειρεύτηκες τους σε αφθονία αποσπασμένους σε γραφεία χημικούς η σε διάθεση ; είχαμε να το λέμε και θα το λέμε ότι είμαστε μάχιμοι όσο ελάχιστες ειδικότητες. έλεος πια. καληνύχτα σας.
εγώ ξέρω 4-5 χημ αυτοπροσώπως σε 2 νομούς. Έχω ακουστά και για 1 βιολ.
Αυτή τη στιγμή πάντως οι φυσικοί είναι μεγαλύτερο πρόβλημα από τους χημικούς για τους βιολόγους. ΚΑι ακούγεται ότι έχουν και ανάγκη για φυσικούς. Μα πως; Αφήστε δεν μπορώ άλλο αυτή τη κατάσταση. Δεν μπορώ να κάνω καυγά σε ξένο μαγαζί.
Ενότητα χρειάζεται (και κάποια θύματα να θυσιαστούν για την ενότητα). Είπαμε ας είναι.
Συγνώμη για το offtopic, για τις εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:53:18 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #267 στις: Μάιος 25, 2013, 11:56:45 μμ »
Έστω λοιπόν οτι είναι δυνατόν να καλυφθούν τα κενα με περίπου 2800 αναπληρωτες... Άρα σε τι να Ελπίζουμε πια;

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #268 στις: Μάιος 26, 2013, 12:06:57 πμ »
Έστω ότι οι 2000 θα πάνε στην πρωτοβάθμια ..θα καλύψουν τα υπόλοιπα με 800 αναπληρωτές ;; :o

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #269 στις: Μάιος 26, 2013, 12:09:32 πμ »
Από Σεπτέμβριο θα έχουμε πάρα πολλά προβλήματα με τις ελλείψεις στα σχολεία! Όσο κι αν αύξησαν το ωράριο δε βγαίνει αν δεν εξασφαλίσουν κι άλλες πιστώσεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:53:18 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #270 στις: Μάιος 26, 2013, 12:24:23 πμ »
Έστω λοιπόν οτι είναι δυνατόν να καλυφθούν τα κενα με περίπου 2800 αναπληρωτες... Άρα σε τι να Ελπίζουμε πια;

Στις συνταξιοδοτησεις, που ισως να ειναι αυξημενες το καλοκαιρι επειδη απο το 2014 θα μειωθει το εφαπαξ, καθως και στα μη προγραμματισμενα κενα.

Η αυξηση του ωραριου και το τελος της συνδιδασκαλιας στο project ειναι που καινε πολυ κοσμο. Στους ΠΕ04 και της Πληροφορικης παιζει μικρο ρολο και η αλλαγη με τον υπευθυνο εργαστηριου στις 20 ωρες.

Παντως, δεν υπαρχει κανενας ορθολογισμος στις τοποθετησεις. Προκειμενου να βολεψουν τους εκπαιδευτικους, αφηνουν αδεια τα σχολεια σε καποιες περιοχες, ενω αλλού οι εκπαιδευτικοι περισσευουν. Γι'αυτο κι αμφιβαλλω οτι θα προβουν σε υποχρεωτικες μετακινησεις...

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #271 στις: Μάιος 26, 2013, 08:48:50 πμ »
utenar και gvasilis εγώ δεν ξέρω κανένα χημικό αποσπασμένο σε γραφείο στην περιοχή μου ούτε γειτονικά και ξέρω αρκετό κόσμο. ούτε και βιολόγο για να είμαι ειλικρινής. σε διάθεση ξέρω λίγους και από τις δύο ειδικότητες. αλλά τι ωφελούν αυτά ρε παιδιά; η στρόφιγγα θα φτάσει σε σημείο σταγόνας για τους αναπληρωτές του χρόνου , δεν χρειαζότζν να ανοιχτεί τέτοια κουβέντα. κάτι όχι και τόσο φερέγγυο τώρα : 3000 με 3500 υπολογίζονται από το υπουργείο οι συνταξιοδοτήσεις με την μέθοδο της μαγικής μπάλας! και με βάση αυτήν την ασαφέστατη πρόβλεψη , έκαναν μέρος των προγραμματισμού τους. καλημέρα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #272 στις: Μάιος 26, 2013, 10:00:06 πμ »
Τιθεται βεβαια το ερωτημα, ΓΙΑΤΙ τοσα χρονια ενεκριναν μεταθεσεις σε κορεσμενες περιοχες!
Νομίζω οτι αυτή την απορία έχουμε όλοι!!
  

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #273 στις: Μάιος 26, 2013, 10:03:52 πμ »
Το θέμα είναι τι θα γίνει με τις φετινές συνταξιοδοτήσεις. Από όσο μου είπαν δύο διευθυντές σχολείων και οι αιτήσεις συνταξιοδότησης που γίνονται το καλοκαίρι συνυπολογίζονται στα κενά για το επόμενο σχολικό έτος.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #274 στις: Μάιος 26, 2013, 10:17:14 πμ »
Οι ελάχιστοι αναπληρωτές, που θα πάρουν, θα  πληρώνονται μέσω ΕΣΠΑ 300-400 ευρώ ή ο μισθός τους θα είναι ο  ίδιος με τη φετινή χρονιά;
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #275 στις: Μάιος 26, 2013, 10:25:53 πμ »
Εγώ πάντως αυτό που γνωρίζω είναι ότι οι συντάξεις στις βασικές ειδικότητες θα είναι οι διπλάσιες από φέτος .Μέχρι τώρα είναι 5000 στην δευτεροβάθμια και ο αριθμός αυξάνεται με ιλιγγιώδη ταχύτητα . Οι αναπληρωτές στις βασικές ειδικότητες θα μπουν από ΕΣΠΑ ! Θα πάρουν και άλλες πιστώσεις .Επίσης ,να γνωρίζετε ότι κάθε χρόνο βρίσκονται όλοι πλεονάζοντες .Όλοι !
Nομίζω ότι τα χρήματα του ΕΣΠΑ δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για οτιδήποτε εμείς θέλουμε ή έχουμε ανάγκη, αλλά μόνο για προγράμματα χρηματοδοτούμενα από την Ε.Ε. (πχ παράλληλη στήριξη ΑΜΕΑ, για τις προσλήψεις αναπληρωτών). Δεν ξέρω επομένως αν μπορεί να πάρουν κονδύλια του ΕΣΠΑ για να κάνουν προσλήψεις οπουδήποτε.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #276 στις: Μάιος 26, 2013, 11:26:03 πμ »
Άλλες οι ανάγκες/θέσεις που καλύπτονται μέσω ΕΣΠΑ, δεν αφορούν αυτές που καλύπτονται με τον τακτικό προϋπολογισμό.

Έχω την εντύπωση ότι με τις υποχρεωτικές μεταθέσεις αρχικά σε επίπεδο περιφέρειας και μετά σε εθνικό επίπεδο δεν πρόκειται να προκύψουν θέσεις αναπληρωτών φέτος. Ίσως λίγες-λίγες σε νησιά από έκτακτα κενά από άδειες για τους συγκεκριμένους λόγους, κατά την διάρκεια όλης της χρονιάς. Οι δύο ή τρεις χιλιάδες αναπληρωτές λογικά θα αφορούν κυρίως την πρωτοβάθμια.
Εδώ θα είμαστε να παρακολουθούμε την υλοποίηση όσων εξαγγέλθηκαν από το υπουργείο όπως και τα μέτρα που θα ακολουθήσουν για την πρωτοβάθμια.
Μετά την αδυναμία του κλάδου μας να αντισταθεί πρέπει να προσγειωθούμε στην πραγματικότητα.

Νομίζω καλύτερο είναι να δούμε μερικά πράγματα που αφορούν την ενισχυτική.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #277 στις: Μάιος 26, 2013, 11:46:28 πμ »
Άλλες οι ανάγκες/θέσεις που καλύπτονται μέσω ΕΣΠΑ, δεν αφορούν αυτές που καλύπτονται με τον τακτικό προϋπολογισμό.

Έχω την εντύπωση ότι με τις υποχρεωτικές μεταθέσεις αρχικά σε επίπεδο περιφέρειας και μετά σε εθνικό επίπεδο δεν πρόκειται να προκύψουν θέσεις αναπληρωτών φέτος. Ίσως λίγες-λίγες σε νησιά από έκτακτα κενά από άδειες για τους συγκεκριμένους λόγους, κατά την διάρκεια όλης της χρονιάς. Οι δύο ή τρεις χιλιάδες αναπληρωτές λογικά θα αφορούν κυρίως την πρωτοβάθμια.
Εδώ θα είμαστε να παρακολουθούμε την υλοποίηση όσων εξαγγέλθηκαν από το υπουργείο όπως και τα μέτρα που θα ακολουθήσουν για την πρωτοβάθμια.
Μετά την αδυναμία του κλάδου μας να αντισταθεί πρέπει να προσγειωθούμε στην πραγματικότητα.

Νομίζω καλύτερο είναι να δούμε μερικά πράγματα που αφορούν την ενισχυτική.
Aκριβως ετσι sikat (αυτο λεγεται ρεαλισμος!) , οποιος θελει να εργαστει  ''σιγουρα'' και εννοειται βρισκεται σε μετρια και πανω θεση στους πινακες ....Νησια !Και φυσικα να ξεκαθαρισω οτι δεν αναφερομαι σε οτι εχει να κανει με Πρωτοβαθμια!!!!!!!!!!!
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2013, 11:55:01 πμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #278 στις: Μάιος 26, 2013, 11:53:47 πμ »
Από Σεπτέμβριο θα έχουμε πάρα πολλά προβλήματα με τις ελλείψεις στα σχολεία! Όσο κι αν αύξησαν το ωράριο δε βγαίνει αν δεν εξασφαλίσουν κι άλλες πιστώσεις!
Μακάρι να μπορούσα να συμφωνήσω μαζί σου. Από 2-3 ΔΔΕ που ξέρω μετά την αύξηση του ωραρίου ακόμα και για τους φιλόλογους δεν προκύπτουν κενά. Το μεγάλο ερωτηματικό και ελπίδα θα είναι να υπάρξει μεγάλος αριθμός συνταξιοδοτήσεων. Ο αριθμός των συνταξιοδοτήσεων δεν μπορεί να είναι από τώρα γνωστός, μόνο εκτιμήσεις μπορούν να γίνουν.  Ακόμα κανένας συνάδελφος δεν έχει υποβάλλει κάποια δήλωση που το δεσμεύει. Το πολύ πολύ να ενημερώνει για την πρόθεση του την υπηρεσία για να την βοηθήσει, χωρίς όμως να είναι δεσμευτικό. Πάντα υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση ανάμεσα στις αρχικές προθέσεις και τις τελικές πράξεις. Πάντως οι αποσπάσεις σε γραφεία φέτος αφορούσαν κυρίως πληροφορικούς, γυμναστές και ξενόγλωσσες ειδικότητες.  Οπότε όσοι έγραψαν για τα νησιά ως επιλογή για όσους θέλουν σίγουρα να δουλέψουν, έχουν δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #279 στις: Μάιος 26, 2013, 12:03:44 μμ »
Aκριβως ετσι sikat (αυτο λεγεται ρεαλισμος!) , οποιος θελει να εργαστει  ''σιγουρα'' και εννοειται βρισκεται σε μετρια και πανω θεση στους πινακες ....Νησια !Και φυσικα να ξεκαθαρισω οτι δεν αναφερομαι σε οτι εχει να κανει με Πρωτοβαθμια!!!!!!!!!!!
Δυστυχώς anixia θα βρεθούμε σε μεγάλο δίλημμα αρχές Ιουλίου όταν κάνουμε τις αιτήσεις μας για αναπληρωτές.
Θα πάρουν αναπληρωτές έστω και στα νησιά; Θα πάρουν τόσους όσους χρειάζεται για να προσφληθεί ο καθένας μας με την θέση του που έχει στον πίνακα; Ενισχυτική θα δηλώσουμε; Αν δηλώσουμε μήπως χάσουμε θέση αναπληρωτή; Αν δεν δηλώσουμε μήπως μείνουμε στον άσο;

ΥΓ. Συγνώμη που αναφέρομαι και στις ειδικότητες που έχουν την επιλογή της ενισχυτικής...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2013, 12:05:18 μμ από sikat »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161386
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 548
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 488

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.