*

Αποστολέας Θέμα: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.  (Αναγνώστηκε 297362 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 18, 2007, 10:15:58 πμ »
περσι πηραν κρητη αναπληρωτρια κοπελα με 13 μορια.φετος επειδη η βαση επεσε βαλε αλλα 5 οποτε 18

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:57:17 »

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 18, 2007, 10:27:11 πμ »
Καλημέρα σε όλους διοριστέους και μη. Τι ετικέτες μας έχουν κολλήσει; Επιτυχών μη διοριστέος, αποτυχών! Παιδιά η σημερινή μέρα είναι ακόμη πιο δύσκολη για εμένα και πιστεύω για πολλούς. Χτες δεν πρόλαβα να το συνειδητοποιήσω, η νύχτα όμως και ακόμη περισσότερο η ημέρα με βρήκε διαλυμένη. Για ακόμη μια φορά επιτυχούσα μη διοριστέα (τίτλος, να τον χαίρομαι). Ανήκω και εγώ στη γενιά των παλιών, ρομαντικών, με όνειρα και ελπίδες για διδασκαλία σε σχολείο. Έχουν περάσει 12 χρόνια από την αποφοίτησή μου από τη Φιλολογία Αθηνών (φτύναμε αίμα για να μπούμε και να βγούμε εκείνα τα χρόνια) , κάθε χρόνο αισθάνομαι ανασφαλής με μαθήματα, μπλέχτηκα με τον Ασέπ εδώ και 4 χρόνια και ακόμη δεν έχω λύσει τις διαφορές μου μαζί του. Αυτή τη φορά πήγα πολύ άσχημα στα Αρχαία και στη διδακτική, ειδικά ατα Αρχαία βρέθηκα 10 μονάδες κάτω από τις προσδοκίες μου. Πιστεύω και εγώ πως η βαθμολογία ήταν παράλογη. Την προηγούμενη φορά είχα γράψει 67 αφήνοντας 2 ερωτήσεις ανάπτυξης. Μας τσεκούρωσαν παιδιά, δεν είναι υπερβολή. Νομίζω πως η μεγάλη ευκαιρία ήταν στον προηγούμενο διαγωνισμό, καθώς είχαν βαθμολογήσει πολύ επιεικώς. Πάνω κάτω έχω ίδια σειρά με την προηγούμενη φορά και ελπίζω (αν και προσπαθώ να προσγειωθώ) σε αναπληρώτρια. Κατά τα άλλα είμαι άνεργη, δεν με περιμένει τίποτα από δουλειά (μαθήματα, αφού έχω τελειώσει με τους περισσότερους μαθητές μου) και φυσικά αδιόριστη. Αυτό το καλοκαίρι όμως βγήκε και κάτι καλό. Αρχικά η επικοινωνία μας σε αυτό το φόρουμ, η οποία υπήρξε πολύ ανθρώπινη και αληθινή και δεύτερον η πρωτοβουλία μας για ίδρυση συλλόγου. Είμαστε πάρα πολλοί οι αδιόριστοι και πιστεύω πως πρέπει να οργανωθούμε για να αλλάξουμε ό,τι μας σκοτώνει αυτά τα χρόνια. Τα περισσότερα παιδιά είναι νέα στο σύλλογο και αυτό είναι πολύ ενθαρρυντικό, γιατί χρειαζόμαστε τον ενθουσιασμό και τη δύναμή τους εμείς οι παλιοί. Πρέπει από το Σεπτέμβριο να οργανωθούμε πάλι και να βάλουμε τα θεμέλια για το σύλλογο. Έχουμε τη δύναμη και το ξέρουμε. Δεν απομένει από το να μαζέψουμε τα συντρίμμια μας και να προχωρήσουμε.  
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος tinky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 18, 2007, 10:55:12 πμ »
Ό,τι καλύτερο σε όλους σας!

Συγχαρητήρια στους διοριστέους και τους επιτυχόντες!
Το κεφάλι ψηλά!

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 18, 2007, 11:04:25 πμ »
Συγχαρητήρια κι από' μένα σε όλους, επιτυχόντες και μη, διοριστέους και μη.... Και τι δε θα' δινα να ήμουν στη θέση σας, έστω να είχα προλάβει να δώσω... Ελπίζω όμως να συνεχίσουμε έτσι και στην πορεία μας  προς τον επόμενο ΑΣΕΠ... Ενωμένοι και αισιόδοξοι... Συγχαρητήρια και πάλι παιδιά... Το "ταξίδι" σίγουρα σας έδωσε πολλά και αυτά δεν μπορεί κανείς να σας τα πάρει πίσω... :D :D :D
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:57:17 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 18, 2007, 11:29:34 πμ »
Καλημέρα, Syllas. Eγώ πάλι θα επιμείνω σ' αυτό που έλεγα χτες. Δε μετράνε τελικά τόσο πολύ ούτε τα σχέδια  ούτε οι μέθοδοι. Πιστεύω πως πάνω από όλα μετρά να δέιξεις ότι έχεις πείρα στη διδακτική κι όχι η μορφή που θα το παρουσιάσεις.  Στους τελευταίους διαγωνσιμους (το έχω ξαναγράψει) έχω πάρει διδακτική 88, 78,5 και τώρα 74,5. Το μόνο που κάνω είναι να τους παραθέτω γνώσεις και την ανάλυση όπως την κάνω στην τάξη. Αυτό σκέφτομαι πάντα: τι θα έκανα αν είχα τα παιδιά μπροστά μου. Ειλικρινά, αν και έχω δώσει άπειρα -άπειρα χρήματα σε βιβλία για το γνωστικό (αφήστε τα παιδαγωγικά που δεν υπάρχει βιβλίο στην αγορά που να μην το έχω διαβάσει) δεν έχω πάρει, ούτε καν φυλλομετρήσει, βιβλίο διδακτικής  Αυτά τα πολύ "επιστημονικά" δεν τα καταλαβαίνω.
Το σχέδιο είναι δοκιμασμένο για μένα προσωπικά. λεπτομέρειες έχω γράψει παλιά στο τόπικ 'ειδική διδακτική'. Τέσσερις φορές γράφω το ίδιο σχέδιο, κάθε φορά διαβάζω τρεις με τέσσερις μέρες από τα ίδια δύο βιβλία και τις τέσσερις φορές γράφω 75. Ήξερα από την πρώτη φορά τι έγραφα και ήξερα ότι κάθε επόμενη φορά με τέτοιο σχέδιο θα έχω εξασφαλισμένο το 70 και πάνω και όπως γίνεται. Για μένα προσωπικά  (άλλος μπορεί να βρεί για τον εαυτό του άλλο σχέδιο) αυτό είναι το δοκιμασμένο σχέδιο, για φαντάσου να μπω εγώ τώρα στη λογική 'πως θα γράψω παραπάνω την άλλη φορά, τι παραπάνω να διαβάσω' δεν αξίζει. Δεν θα ήξερα τι να κάνω αν έγραφα τις 3 φορές 75 και τώρα 64, τι θα σκεφτόμουν τότε; Ήμουν 100% ότι θα έγραφα 75 και πάνω. Και όπως έγινε. Αν έγραφα 80 θα διοριζόμουν, αλλά όπως λέει και το ρητό 'αν αν η γιαγιά είχε..... θα 'τανε παππούς'. Ναι τα 'επιστημονικά' μου τα γουστάρουν, τους έχω καταλάβει, έχω ελάχιστη διδακτική εμπειρία και γι' αυτό τους πουλάω επιστημονικά, μεθοδολογικά και πρακτικά αφού τους αρέσουν. Τα ίδια θα τους πουλήσω και την άλλη φορά. Είναι καλύτερα να γράφεις κάθε φορά το ίδιο και να έχεις ένα σταθερό σημείο αναφοράς (αν δεχτούμε ότι η βαθμολόγηση δεν είναι εντελώς υποκειμενική), παρά να γράφεις τη μία φορά 85 και να μην ξέρεις γιατί το έγραψες και την άλλη φορά να τρέμεις και να παίρνεις 65 και να μην ξέρεις ποια η λογική αυτού του πράγματος. Pariel, αν τώρα έγραψες 75 πώς τότε εξηγείται το 88 και το 78 σου πιο παλιά; Δηλαδη όσο περνάνε τα ασεπ γράφεις χειρότερα σε σχέση με τις γνώσεις σου και με την εμπειρία σου; Απάντησέ μου, αλλά ας υποθέσουμε (υποθετικά μόνο) ότι βαθμολογούν αντικειμενικά. Προσπάθησε να μου εξηγήσεις τους βαθμούς σου σε σχέση με σένα μόνο.

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 18, 2007, 11:35:25 πμ »
Συγχαρητήρια κι από μένα σε όσους/όσες διορίζονται ή έχουν καλή σειρά για αναπλήρωση! Καλή σταδιοδρομία από εδώ και πέρα! :)
Όσοι πάλι δεν τα καταφέρατε, να σας θυμίσω κι εγώ ότι η ζωή δεν τελειώνει σε έναν γραπτό διαγωνισμό. Θα υπάρξουν κι άλλες -καλύτερες ίσως- ευκαιρίες και να ξέρετε ότι η επιτυχία είναι γλυκύτερη όταν αποκτιέται μετά από πιο πολλή προσπάθεια. Σας μιλάω όντας αποτυχών δύο φορές και διοριστέος την τρίτη φορά το 2005. Χρειάζεται υπομονή, επιμονή, πίστη στον Θεό και στον εαυτό μας, αλλά και κάτι που έχει τονιστεί και πιο πριν: υποστήριξη από το στενό οικογενειακό ή και φιλικό περιβάλλον που ενισχύει όλα τα προηγούμενα.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 18, 2007, 11:38:50 πμ »
Παρότι είμαι σε εντελώς άσχετο κλάδο με σας,συμφωνώ με την pariel.
Kαι κάτι πολύ σημαντικό που έχω καταλάβει:Μετρούν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το είδος αξιολόγησης που θα προτείνεις στο τέλος.Σε μας είναι ασκήσεις,σωστό λάθος,πολλαπλή επιλογή,σε σας δεν ξέρω πως μπορεί να είναι η δουλειά που θα προτείνετε στα παιδιά.Δεν το ζητούν,αλλά προσοχή,το θέλουν πάση θυσία.Εγώ φέτος πήρα 50 ειδική, με σχεδόν ανέγγιχτο το β θέμα,που σημαίνει μου βαθμολόγησαν σχεδόν άριστα το πρώτο!!!

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 18, 2007, 11:41:16 πμ »
Καλημέρα παιδιά. Εγώ διορίζομαι από φέτος, αφού είμαι μέσα στους πρώτους 110. Στα αρχαία πήγα λιγότερο καλά απ' ότι περίμενα, που σημαίνει ότι εκεί έγινε το μεγάλο ξε(καθάρισμα), μαζί με την διδακτική, όπου πήρα 83,5. Ήταν η τρίτη μου προσπάθεια. Το 2005 ήμουν επιτυχών με σχεδόν 73, αλλά όχι διοριστέος. Για όσους δεν διορίζονται έχω να πω να μην απογοητευτούν και να επιμείνουν. Μάλιστα, ούτε καν ιδιαίτερα σε μαθητές δεν έκανα, αφού δουλεύω σε εντελώς διαφορετική εργασία (αρχισυντάκτης σε περιοδικό), οπότε όλο μου το βάρος το έριξα στο διάβασμα. Και οι περισσότεροι γνωστοί μου φιλόλογοι με την τρίτη ή και την τέταρτη φορά διορίστηκαν. Μία γνωστή μου έδωσε το 1998, 2000, 2002 και τελικά πέτυχε τον στόχο της το 2005. Καλό καλοκαίρι σε όλους!
Υ.Γ. Τα φροντιστήρια δεν είναι αξιόπιστα και βλέπουν τον ΑΣΕΠ ως αρπαχτή.

Αποσυνδεδεμένος thanos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:22:50 μμ »
Kαλημέρα,παιδιά.Πώς σας φάνηκαν οι βαθμοί που πήρατε στα αρχαία?εγώ έχω πολλές αμφιβολίες για το δικό μου,άλλον περίμενα και άλλος(πιο χαμηλός) μου ήρθε..

Αποσυνδεδεμένος ifilitisvikys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We rock!
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:45:00 μμ »
Αίσχος και ντροπή για τον καταφανώς αναξιοκρατικό-διαβλητό διαγωνισμό των ημετέρων!

Συνάδελφοι,
 πρέπει άμεσα να αντιδράσουμε άμεσα και δυναμικά σε αυτή την αθλιότητα του στημένου διαγωνισμού!

Προτείνω άμεσα παράσταση και διαμαρτυρία στο ΑΣΕΠ και το ΥΠΕΠΘ.
Να ξαναβαθμολογηθούν τα γραπτά μας και όσοι έκαναν λαθροχειρίες, ευνοώντας τους έχοντες μπάρμπα στην Κορώνη,  να οδηγηθούν στον εισαγγελέα   

 

 
Αυτό που ισχυρίζεσαι μπορείς να το αποδείξεις? Γιατί αν δεν μπορείς είσαι κοινός συκοφάντης. Δεν το παίζω υπερασπίστρια του θεσμού, αλλά προσβάλλεις αυτή τη στιγμή τον κόπο που κατέβαλα εγώ και χιλιάδες άλλοι για να πετύχουμε τον στόχο μας. Είμαι διοριστέα με σειρά 800+ και σου λέω ότι διάβασα 4 μήνες επί 5 ώρες την ημέρα και δε μου χαρίστηκε κανείς. Συγχαρητήρια σε όσους διορίστηκαν και πιο πολλά συγχαρητήρια σε όσους έχουν οικογένεια γιατί για την επίτευξη του στόχου τους τη στερήθηκαν.

«Η αριθμητική καταλήγει στη Φιλολογία, κι η Φιλολογία στο έγκλημα...»
Ε. Ιονέσκο, "Το μάθημα"

Αποσυνδεδεμένος anna.b.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:56:37 μμ »
Αίσχος και ντροπή για τον καταφανώς αναξιοκρατικό-διαβλητό διαγωνισμό των ημετέρων!

Συνάδελφοι,
 πρέπει άμεσα να αντιδράσουμε άμεσα και δυναμικά σε αυτή την αθλιότητα του στημένου διαγωνισμού!

Προτείνω άμεσα παράσταση και διαμαρτυρία στο ΑΣΕΠ και το ΥΠΕΠΘ.
Να ξαναβαθμολογηθούν τα γραπτά μας και όσοι έκαναν λαθροχειρίες, ευνοώντας τους έχοντες μπάρμπα στην Κορώνη,  να οδηγηθούν στον εισαγγελέα   

 

 
Αυτό που ισχυρίζεσαι μπορείς να το αποδείξεις? Γιατί αν δεν μπορείς είσαι κοινός συκοφάντης. Δεν το παίζω υπερασπίστρια του θεσμού, αλλά προσβάλλεις αυτή τη στιγμή τον κόπο που κατέβαλα εγώ και χιλιάδες άλλοι για να πετύχουμε τον στόχο μας. Είμαι διοριστέα με σειρά 800+ και σου λέω ότι διάβασα 4 μήνες επί 5 ώρες την ημέρα και δε μου χαρίστηκε κανείς. Συγχαρητήρια σε όσους διορίστηκαν και πιο πολλά συγχαρητήρια σε όσους έχουν οικογένεια γιατί για την επίτευξη του στόχου τους τη στερήθηκαν.


Νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης και ανταγωνισμού με τους ήδη επιτυχόντες και διοριστέους. Κι εγώ διάβασα 9 μήνες επί 7 ώρες καθημερινά και έχω απαράδεκτη βαθμολογία. Κι ας ήμουν σίγουρη  και μετά από έλεγχο απαντήσεων ότι είχα γράψει. Δε σημαίνει κάτι για τους διοριστέους αυτό. Εμείς απλάεξετάζουμε την περίπτωση λάθους που έγινε στα δικά μας γραπτά και δεν αμφιβάλλω, τουλάχιστον εγω, για τα δικά σας. ;) Συγχαρητήρια σε όλους κι από μένα, παιδιά! Ο αγώνας συνεχίζεται για όλους! ;)

Αποσυνδεδεμένος sisses

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή τελικά είναι ωραία!!!- ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 18, 2007, 01:08:45 μμ »
Καλό μεσημέρι! Ακόμη δε μπορώ να συνειδητοποιήσω το βαθμό μου στα Αρχαία( 48,50, αφού περίμενα γύρω στο 60-65). Το οδυνηρό είναι ότι δεν μπορείς να κερδίσεις και τίποτα , αφού μπορείς μόνο με αίτηση να δεις το γραπτό σου , χωρίς φυσικά να γίνεται αναβαθμολόγηση.Για άλλη μια φορά ο ΑΣΕΠ αποδεικνύει ότι σημαίνει κατάφωρη αδικία ,εμπιαγμό και διαιωνίζει το καθεστώς της ανεργίας.

Syllas, σου εύχομαι ολόψυχα συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και προτείνω να μην το βάλουμε <<κάτω>> ποτέ εμείς οι επιτυχόντες! Κάθε προσπάθειά μας αξίζει τα καλύτερα, γιατί καταβάλαμε κόπο και θυσίες!

Θα παρακαλούσα όποιος μπορεί να μου απαντήσει σε δύο απορίες μου:
1) Με σειρά στο ΑΣΕΠ  974 και μόρια γύρω στα 20,569 μπορώ καθόλου να ελπίζω φέτος για ανπληρώτρια στην Κρήτη;

2) Είναι δυνατόν κάποιος επιτυχών, μη διοριστέος να προηγείται στη σειρά από κάποιον διοριστέο της δεύτερης χρονιάς , όσον αφορά τον πίνακα αναπληρωτών;Δηλαδή, θέλω να πω οι διοριστέοι δεν μπορούν να πάρουν τις θέσεις των αναπληρωτών και δεν προηγούνται;

Αποσυνδεδεμένος thanos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 18, 2007, 01:13:18 μμ »
Καλό μεσημέρι και σε σένα.Μπορείς να ελπίζεις για αναπληρωτής,έχεις καλή σειρά.Πάντως για ωρομίσθιος,σχεδόν σίγουρα θα σε πάρουν..

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 18, 2007, 01:21:16 μμ »
Καλημέρα, Syllas. Eγώ πάλι θα επιμείνω σ' αυτό που έλεγα χτες. Δε μετράνε τελικά τόσο πολύ ούτε τα σχέδια  ούτε οι μέθοδοι. Πιστεύω πως πάνω από όλα μετρά να δέιξεις ότι έχεις πείρα στη διδακτική κι όχι η μορφή που θα το παρουσιάσεις.  Στους τελευταίους διαγωνσιμους (το έχω ξαναγράψει) έχω πάρει διδακτική 88, 78,5 και τώρα 74,5. Το μόνο που κάνω είναι να τους παραθέτω γνώσεις και την ανάλυση όπως την κάνω στην τάξη. Αυτό σκέφτομαι πάντα: τι θα έκανα αν είχα τα παιδιά μπροστά μου. Ειλικρινά, αν και έχω δώσει άπειρα -άπειρα χρήματα σε βιβλία για το γνωστικό (αφήστε τα παιδαγωγικά που δεν υπάρχει βιβλίο στην αγορά που να μην το έχω διαβάσει) δεν έχω πάρει, ούτε καν φυλλομετρήσει, βιβλίο διδακτικής  Αυτά τα πολύ "επιστημονικά" δεν τα καταλαβαίνω.
Το σχέδιο είναι δοκιμασμένο για μένα προσωπικά. λεπτομέρειες έχω γράψει παλιά στο τόπικ 'ειδική διδακτική'. Τέσσερις φορές γράφω το ίδιο σχέδιο, κάθε φορά διαβάζω τρεις με τέσσερις μέρες από τα ίδια δύο βιβλία και τις τέσσερις φορές γράφω 75. Ήξερα από την πρώτη φορά τι έγραφα και ήξερα ότι κάθε επόμενη φορά με τέτοιο σχέδιο θα έχω εξασφαλισμένο το 70 και πάνω και όπως γίνεται. Για μένα προσωπικά  (άλλος μπορεί να βρεί για τον εαυτό του άλλο σχέδιο) αυτό είναι το δοκιμασμένο σχέδιο, για φαντάσου να μπω εγώ τώρα στη λογική 'πως θα γράψω παραπάνω την άλλη φορά, τι παραπάνω να διαβάσω' δεν αξίζει. Δεν θα ήξερα τι να κάνω αν έγραφα τις 3 φορές 75 και τώρα 64, τι θα σκεφτόμουν τότε; Ήμουν 100% ότι θα έγραφα 75 και πάνω. Και όπως έγινε. Αν έγραφα 80 θα διοριζόμουν, αλλά όπως λέει και το ρητό 'αν αν η γιαγιά είχε..... θα 'τανε παππούς'. Ναι τα 'επιστημονικά' μου τα γουστάρουν, τους έχω καταλάβει, έχω ελάχιστη διδακτική εμπειρία και γι' αυτό τους πουλάω επιστημονικά, μεθοδολογικά και πρακτικά αφού τους αρέσουν. Τα ίδια θα τους πουλήσω και την άλλη φορά. Είναι καλύτερα να γράφεις κάθε φορά το ίδιο και να έχεις ένα σταθερό σημείο αναφοράς (αν δεχτούμε ότι η βαθμολόγηση δεν είναι εντελώς υποκειμενική), παρά να γράφεις τη μία φορά 85 και να μην ξέρεις γιατί το έγραψες και την άλλη φορά να τρέμεις και να παίρνεις 65 και να μην ξέρεις ποια η λογική αυτού του πράγματος. Pariel, αν τώρα έγραψες 75 πώς τότε εξηγείται το 88 και το 78 σου πιο παλιά; Δηλαδη όσο περνάνε τα ασεπ γράφεις χειρότερα σε σχέση με τις γνώσεις σου και με την εμπειρία σου; Απάντησέ μου, αλλά ας υποθέσουμε (υποθετικά μόνο) ότι βαθμολογούν αντικειμενικά. Προσπάθησε να μου εξηγήσεις τους βαθμούς σου σε σχέση με σένα μόνο.
Την πρώτη έγραψα νέα, τη δεύτερη ιστορία  (δεν ολοκληρωσα τη δεύτερη ερώτηση) και τώρα αρχαία που, όπως διαπίστωσες από τα στατιστικά, είναι η πιο αυστηρή βαθμολόγηση. Δεν αμφισβητώ αυτά που λες, Syllas. Εγώ υποστηρίζω τη δική μου άποψη: ότι ποτέ δεν έγραψα συγκεκριμένο σχέδιο. Σκέφτομαι πώς θα τα δίδασκα στην τάξη. Αυτοί είναι οι στόχοι που θέτω. Μακάρι να μπορέσεις να αποδώσεις τόσο και την άλλη φορά και να δείξεις εδώ στα παιδιά που περιμένουν ποια συγκεκριμένη πορεία ακολουθείς, γιατί πολλές φορές το γράφεις αλλά με σαφήνεια δεν το έχεις κάνει. Ακόμη και στα προηγούμενα μηνύματά σού έγραφες"η μέθοδος είναι συνθετική ή αναλυτική..." κλπ. Συγκεκριμένα..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 716
Σύνολο: 736

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.