*

Αποστολέας Θέμα: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.  (Αναγνώστηκε 295457 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 18, 2007, 04:01:06 μμ »
Θα σε απογοητεύσω γιατί όσον αφορά το 40% είμαι εντελώς άσχετος (δεν πρόλαβα να ασχοληθώ μιας και δεν έχω γράψει ούτε μισή ώρα πραγματικής προϋπηρεσίας). Πάντως ακούγεται πολύ καλό νούμερο το 21,5. Αν μάλιστα το αυξήσεις με νέα μόρια (Αναπλήρωσης κλπ) φέτος θα είναι πάρα πολύ πιθανόν.
Μάλλον στην ΠΕΑ θα μπορούν να σου δώσουν πληροφορίες γι'αυτό που ρωτάς.
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:47:04 »

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 18, 2007, 04:04:44 μμ »
Γεια σας,γραφω πρωτη φορα εδω.Συγχαρητηρια σε οσους διοριζονται και καλη δυναμη σε οσους ξαναδωσουν.Εγω ειμαι αλλης ειδικοτητας(θεολογος) κι εχω διοριστει με ασεπ.Ωστοσο δεν εχω δουλεψει ως αναπληρωτρια και θελω να ρωτησω καποια πραγματα για μια ξαδερφη μου φιλολογο που ευελπιστει να δουλεψει καποτε στη δημοσια εκπαιδευση(προς το παρον εκανε μια χρονια πδσ και πηρε 8 μερες!!! προ'υ'πηρεσια.)Θελω μια βοηθεια για τον υπολογισμο των μοριων της.Το 2004 εγραψε 65 και τωρα εγραψε 66.Ποσα μορια εχει για αναπληρωτρια;

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 18, 2007, 04:08:04 μμ »
2,5 (2005) + 11 (2007)= 13,5
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 18, 2007, 04:10:08 μμ »
ευχαριστω οβιδιε,μαλλον λιγα ειναι ε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:47:04 »

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 18, 2007, 04:12:53 μμ »
Μάλλον...
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 18, 2007, 04:20:14 μμ »
Ευχαριστώ Ovidius. Θα περιμένουμε νέα για τον  πίνακα που επεξεργάζεσαι  .Είμαστε όλοι περίεγοι αλλά και αγωνιούμε για το που θα μαστε στον πίνακα αλλά και το πόσους αναπληρωτές θα καλέσει εφέτος. Μακάρι να δουλέψουν περισσότεροι συνάδελφοι εφέτος.Στην ΠΕΑ. πρέπει να γίνω  μέλος για να χω πρόσβαση στις  πληροφορίες αυτές  κάτι που  δεν μου αρέσει καθόλου( μολονότι αναπληρωτής). Πιστεύω οτι  η γνώση και η πληροφόρηση πρέπει να ναι ελεύθερη και οχι "προνόμιο"  ομάδων ημετέρων  ............

Αποσυνδεδεμένος cicero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • diligo eruditionem
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 18, 2007, 04:28:26 μμ »
"μιλούσαν για άνοδο της βάσης των αναπληρωτών γύρω στα 5 μόρια , που σημαίνει  18 και κάτι"

Υπάρχει κάποιο επιχείρημα που τεκμηριώνει αυτή τη θέση? Ξέρεις τίποτε Ovid?
Κάποιοι έστελναν τη βάση διορισμού στο θεό μέχρι χθες.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 18, 2007, 04:30:51 μμ »
Οvidius συγχαρητήρια για τον διορισμό  και μπράβο για την προθυμία  και τον κόπο σου σχετικά με τον ενιαίο .Έχω και γω μια ερώτηση ,εφόσον γνωρίζεις: με 21,5 μόρια πραγματικής τι πιθανότητες μου δίνεις για διορισμό του χρόνου  μέσω του ενιαίου διορισμών ; (40%)

imak, πιστεύω ότι διορίζεσαι σίγουρα του χρόνου (εφόσον δουλέψεις και φέτος αναπληρωτής). Φέτος, αν πάρουν 280 η βάση θα είναι στο 23,5 περίπου, αν πάρουν 330 (το "30μηνο") στο 22,5 περίπου. Με δεδομένο ότι του χρόνου θα πάρουν πάλι 280, με ~28 μήνες θα είσαι σίγουρα στους διοριστέους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2007, 04:42:49 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος cloe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 18, 2007, 04:38:36 μμ »
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Στον πίνακα των αναπληρωτών με βάση ένα άλλο φόρουμ έχουν προστεθεί και τα μόρια που έχω από τον ασεπ του 2005.Είναι όλα πολύ σωστά.Αλλά στον επίσημο πίνακα του υπουργείου δεν υπάρχουν πουθενά αυτά τα μόρια.Είμαι μόνο στον πίνακα Γ με τη μηδενική προυπηρεσία.Πώς γίνεται αυτό? Να σημειωθεί πώς από το 2005 μέχρι τώρα τα μόρια που έιχα από τον προηγούμενο ασέπ δεν είχαν εμφανιστεί σε κανέναν επίσημο πίνακα του υπουργείου.Αλλά ήμουν ένα χρόνο στο εξωτερικό και δεν το είδα.Νόμιζα ότι όλα θα ήταν σωστά αφού τα μόρια μπαίνουν αυτόματα.Πώς τότε στο φόρουμ είναι όλα σωστά και στο υπουργείο όχι?

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 18, 2007, 04:49:48 μμ »
"μιλούσαν για άνοδο της βάσης των αναπληρωτών γύρω στα 5 μόρια , που σημαίνει  18 και κάτι"

Υπάρχει κάποιο επιχείρημα που τεκμηριώνει αυτή τη θέση? Ξέρεις τίποτε Ovid?
Κάποιοι έστελναν τη βάση διορισμού στο θεό μέχρι χθες.

cicero, τη βάση διορισμού πολλοί τη "μάντευαν" ανάλογα με τις προσδοκίες ή τους φόβους τους.
Για τους αναπληρωτές όμως, υπάρχει το δεδομένο ότι φέτος μειώθηκε η βάση του ΑΣΕΠ κατά 5 μόρια. Οπότε, εφόσον η βάση για αναπληρωτές ήταν πέρσι στα 13,5 μόρια, υπολογίζουμε τουλάχιστον +5 για φέτος... Αν βέβαια πάρουν περισσότερους αναπληρωτές από πέρσι, η άνοδος θα είναι μικρότερη.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 18, 2007, 05:28:27 μμ »
Για τις διδακτικές τσέκαρα τους επιτυχόντες και είχα δίκιο: από τους 4.712 Αρχαία έγραψαν οι 2.406, λίγο πάνω από τους μισούς. Νέα επέλεξαν οι 1275 και Ιστορία οι 1031.
Όσο για όσους έγραψαν κάτω από τη βάση: από τους 9.567  οι 5.344 'έγραψαν Αρχαία, οι 2.597 Νέα και μόνο οι 1.320 Ιστορία.

Οπότε το ποσοστό όσων επέλεξαν διδακτική αρχαίων μειώνεται όσο πιο επιτυχημένοι ήταν οι υποψήφιοι: από 56% επί όσων έγραψαν κάτω από τη βάση, σε 51-52% των επιπτυχόντων και σε 35 (;) % των διοριστέων. Αντίθετα τα ποσοστά της Ιστορίας αυξάνονται.

Συμβουλή: στον επόμενο ΑΣΕΠ προετοιμαστείτε να δώσετε ιστορία.

Υπόθεση/Απορία: τα ποσοστά της διδακτικής ιστορίας στους διοριστέους σημαίνουν άραγε ότι αναλογικά πολλοί διοριστέοι είναι απόφοιτοι των ιστορικών-Αρχαιολογικών;

Οι περισσότεροι γνωστοί μου από ιστορικό-αρχαιολογικό έδωσαν Νέα ή Αρχαία. Μόνο εγώ και άλλος ένας συνάδελφος δώσαμε Ιστορία, οπότε ίσως να μην έχει σχέση...
Και στον προηγούμενο διαγωνισμό υπήρχαν πολύ μεγάλοι βαθμοί στη διδ. Ιστορίας. Η υπόθεση που κάνω είναι ότι και η διδ. Ιστορίας διορθώνεται από φιλολόγους, οπότε τα κριτήρια βαθμολόγησής της είναι πιο χαλαρά, σε αντίθεση με τα Αρχαία που θεωρούνται το βασικό μάθημα των φιλολόγων (τα Νέα είναι κάπου στη μέση).
Ο δικός μου βαθμός στη διδ. Ιστορίας είναι από τους χαμηλότερους (69,5), μάλλον επειδή στο β΄υποερώτημα και των δύο θεμάτων παρέθεσα απλώς τις ερωτήσεις, χωρίς να γράψω ποιους διδ. στόχους εκπληρώνουν και τι περιμένω από τους μαθητές· και ίσως επειδή στο δεύτερο θέμα (για το 1204) δεν έκανα την προσέγγιση που ήθελαν και πήγα λίγο μακριά τη βαλίτσα... Την προηγούμενη φορά (με δύο διδακτικές) είχα πάρει 82 στη διδ. Ιστορίας και 52 στη διδ. Αρχαίων. Ο συνάδελφος πήρε φέτος 65, ενώ όλες τις άλλες φορές είχε 80+.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2007, 05:30:42 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 18, 2007, 05:34:46 μμ »
Οvidius συγχαρητήρια για τον διορισμό  και μπράβο για την προθυμία  και τον κόπο σου σχετικά με τον ενιαίο .Έχω και γω μια ερώτηση ,εφόσον γνωρίζεις: με 21,5 μόρια πραγματικής τι πιθανότητες μου δίνεις για διορισμό του χρόνου  μέσω του ενιαίου διορισμών ; (40%)

imak, πιστεύω ότι διορίζεσαι σίγουρα του χρόνου (εφόσον δουλέψεις και φέτος αναπληρωτής). Φέτος, αν πάρουν 280 η βάση θα είναι στο 23,5 περίπου, αν πάρουν 330 (το "30μηνο") στο 22,5 περίπου. Με δεδομένο ότι του χρόνου θα πάρουν πάλι 280, με ~28 μήνες θα είσαι σίγουρα στους διοριστέους.
ioanna89 και imak , στο http://e-aitisi.sch.gr έχει αναρτηθεί ο ενιαίος πίνακας των διορισμών.Επειδή ,imak, έχουμε περίπου τα ίδια μόρια,  υπολογίζω ότι θα χρειαστεί να δουλέψουμε οπωσδήποτε 2 χρονιές αναπληρωτές πριν διοριστούμε.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 18, 2007, 05:38:26 μμ »
Syrrahm, είδα τον πίνακα. Φέτος θα πάρουν μάλλον μέχρι το 330, οπότε γιατί θα χρειαστείτε δύο χρόνια και όχι ένα;

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 18, 2007, 05:42:13 μμ »
Όσο για τη βάση αναπλήρωσης 2007-8, εκτιμώ  σύμφωνα με πολύ πρόχειρους υπολογισμούς μου ότι ,για να είναι γύρω στα 20 μόρια , θα πρέπει να ξαναπροσληφθούν 1000 αναπληρωτές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 547
Σύνολο: 558

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.