*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 280770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #266 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:19:19 πμ »
Στις 12 το πρωί της Τρίτης είναι το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ. Όσοι είστε Αθήνα περάστε μια βόλτα από εκεί

που το ξέρεις; δημοσιεύτηκε κάπου;

Αν μαζευτεί ο κόσμος στις 12:00, και οι 11 ολμέδες σκάσουν μύτη στις 14:00, όπως καταλαβαίνεις o κόσμος θα έχει ήδη απογοητευτεί και θα έχει φύγει.

Γιαυτό και έχει μεγάλη σημασία να είναι αξιόπιστη η πληροφορία σου.

Από μέλος του Δ.Σ. της ΟΛΜΕ προέρχεται η πληροφορία. Επίσης για όσους έχουν fb το αναφέρει και ένας συνάδελφος σε κάποιο σχόλιο εδώ

http://www.facebook.com/groups/kathigites/

Ποιο μέλος του ΔΣ της ΟΛΜΕ;

Συνάδελφε, οι ολμέδες δεν είναι ανώνυμοι σαν και μας.
Έχουν ονοματεπώνυμο, και σωστά πρέπει να έχουν.

Οπότε ή μας λες το όνομα του μέλους, ή η πληροφορία σου δεν έχει αξία.

Έτσι ώστε αν δεν έρθει στις 12 ούτε αυτό το μέλος, να καταλάβουμε περί τι μέλους πρόκειται.
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:30:20 »

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #267 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:37:21 πμ »
Στις 12 το πρωί της Τρίτης είναι το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ. Όσοι είστε Αθήνα περάστε μια βόλτα από εκεί

που το ξέρεις; δημοσιεύτηκε κάπου;

Αν μαζευτεί ο κόσμος στις 12:00, και οι 11 ολμέδες σκάσουν μύτη στις 14:00, όπως καταλαβαίνεις o κόσμος θα έχει ήδη απογοητευτεί και θα έχει φύγει.

Γιαυτό και έχει μεγάλη σημασία να είναι αξιόπιστη η πληροφορία σου.

Από μέλος του Δ.Σ. της ΟΛΜΕ προέρχεται η πληροφορία. Επίσης για όσους έχουν fb το αναφέρει και ένας συνάδελφος σε κάποιο σχόλιο εδώ

http://www.facebook.com/groups/kathigites/

Ποιο μέλος του ΔΣ της ΟΛΜΕ;

Συνάδελφε, οι ολμέδες δεν είναι ανώνυμοι σαν και μας.
Έχουν ονοματεπώνυμο, και σωστά πρέπει να έχουν.

Οπότε ή μας λες το όνομα του μέλους, ή η πληροφορία σου δεν έχει αξία.

Έτσι ώστε αν δεν έρθει στις 12 ούτε αυτό το μέλος, να καταλάβουμε περί τι μέλους πρόκειται.

Από την εκπρόσωπο τον παρεμβάσεων (Φατούρου). Θα προσπαθήσω να το επιβεβαιώσω και από αλλού. καλά όσοι πήγατε στο συλλαλητήριο χθες και είδατε τα μέλη του Δ.Σ. της ΟΛΜΕ (όσα ήταν εκεί) δεν τους ρωτήσατε;

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #268 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:44:57 πμ »
Από την εκπρόσωπο τον παρεμβάσεων (Φατούρου). Θα προσπαθήσω να το επιβεβαιώσω και από αλλού. καλά όσοι πήγατε στο συλλαλητήριο χθες και είδατε τα μέλη του Δ.Σ. της ΟΛΜΕ (όσα ήταν εκεί) δεν τους ρωτήσατε;

Μην νομίζεις, οι περισσότεροι συνάδελφοι ούτε καν ξέρουν ποιοι είναι οι ολμέδες. Γιαυτό πρέπει όλοι μας να μελετήσουμε προσεκτικά τις φωτογραφίες τους, έτσι ώστε όταν τους συναντάμε να τους αναγνωρίζουμε.

Όπως είπα και προηγουμένως, πληροφορίες λένε ότι οι 9 από τους 11 ολμέδες ούτε καν έκαναν τον κόπο να κατέβουν στην χθεσινή διαδήλωση στην οποία μας προσκάλεσαν. Αν κάποιος σας καλούσε στην γιορτή του, και μετά δεν εμφανιζόταν ο ίδιος, πως θα τον χαρακτηρίζατε; Αυτό έγινε και χθες.

Καλό είναι να το επιβεβαιώσει κάποιος από την κα. Φατούρου, ότι όντως θα γίνει η συνάντηση της ΟΛΜΕ στις 12 την Τρίτη.


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 11:47:40 πμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #269 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:49:36 πμ »
Πολλή πλάκα έχουν ο ΡΑ και ο trecto.

O ΡΑ πρέπει να έχει φάει μεγάλο μαύρισμα σε εκλογές.

Η κατάσταση είναι αρκετά απογοητευτική, δεδομένου ότι υπάρχει σοβαρότατη δυσκολία διεξαγωγής διαλόγου μεταξύ εκπαιδευτικών.
Αντί να προσπαθήσουμε να ανταλλάξουμε απόψεις, ανταλλάσσουμε ατάκες μεταξύ μας.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα, η ατάκα που παραθέτω εδώ.

Ενώ έχω εξηγήσει αναλυτικά και πολλάκις ότι έχω κρίνει πως δεν κάνω για συνδικαλιστής και γι' αυτό ποτέ δεν επιδίωξα την εκλογή μου σε κάποια συνδικαλιστική θέση, ο συνάδελφος αποφαίνεται: " ο PA θα έχει μαυριστεί στις εκλογές πολλές φορές".
Έτσι ούτε κουβέντα γίνεται, ούτε οι φαντασιώσεις μας διαταράσσονται.

Αγώνας από το play-station, υπό τον έλεγχο του joystick.

Υ.Γ1. Εκείνο που τελικά έχει σημασία, είναι ένα κατά τη γνώμη μου: Η απεργία διαρκείας, είναι "ο υπέρτατος αγώνας" για μια ομάδα εργαζομένων. Δεν είναι παιχνίδι. Θέλει οργάνωση και καθοδήγηση ( δηλαδή συνδικαλιστική ηγεσία που να είναι αποφασισμένη, ικανή και να πιστεύει στον αγώνα).
Είναι τουλάχιστον επιπόλαιο να νομίζουμε ότι θα προκηρύξουμε απεργία διαρκείας σε αυτή την εποχή με συνδικαλιστική ηγεσία αυτούς που ΒΟΗΘΗΣΑΝ στην θεσμοθέτηση όλων αυτών που εμείς θα θέλαμε να πολεμήσουμε με την απεργία.


Υ.Γ.2: Όποιος διατυπώνει την γνώμη του, ΔΕΝ είναι απαραιτήτως υποψήφιος συνδικαλιστής. Θα πρέπει κάποτε να ξεπεράσουμε αυτό το στερεότυπο σύμφωνα με το οποίο "οι συνδικαλιστές και οι υποψήφιοι συνδικαλιστές μιλάνε, και οι υπόλοιποι ακούνε".
Λέω την γνώμη μου, γιατί πιστεύω στον διάλογο και τα οφέλη του ( Όποτε μπορεί να γίνει διάλογος βέβαια), και όχι γιατί θέλω να γίνω συνδικαλιστής. ΔΕΝ θέλω να γίνω συνδικαλιστής ( δεν με ενδιαφέρει καν το θέμα, και γι' αυτό ποτέ δεν το επιδίωξα κιόλας ), γιατί έχω κρίνει ότι ούτε κάνω για συνδικαλιστής, αλλά ούτε και θα μου άρεσε να είμαι συνδικαλιστής.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 12:13:22 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:30:20 »

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #270 στις: Απρίλιος 29, 2013, 12:16:35 μμ »
Ζήτω η επανάστση του πληκτρολογίου!

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #271 στις: Απρίλιος 29, 2013, 12:28:35 μμ »

Μην νομίζεις, οι περισσότεροι συνάδελφοι ούτε καν ξέρουν ποιοι είναι οι ολμέδες. Γιαυτό πρέπει όλοι μας να μελετήσουμε προσεκτικά τις φωτογραφίες τους, έτσι ώστε όταν τους συναντάμε να τους αναγνωρίζουμε.


Καλά αυτό είναι λογικό. Απλά επειδή πιθανολογώ ότι το μπλοκ της ΟΛΜΕ δε θα ήταν και τεράστιο χθες, με κάνα-δυο ερωτήσεις τους έβρισκε όποιος ήθελε. Όταν επιβεβαιωθεί είναι σημαντικό να παρευρεθεί και κόσμος που δεν ανήκει σε κάποια παράταξη και να πιέσει προκειμένου να παρθεί η απόφαση για απεργία διαρκείας. Οι αριστερές παρατάξεις(τουλάχιστον παρεμβάσεις και συνεργασία) συμφωνούν. Εκτιμώ μετά από όσα άκουσα απο τον Παπαχρήστο ότι και ΔΑΚΕ-ΠΑΣΚ θα συμφωνήσουν έστω και με βαριά καρδιά. Κανένας δεν θα θέλει αυτή τη στιγμή με το κλίμα που υπάρχει να πάρει την ευθύνη να αρνηθεί τις κινητοποιήσεις. Πόσο μάλλον τη στιγμή που στις μισές ΕΛΜΕ δεν έχουν γίνει ακόμα εκλογές για το συνέδριο της ΟΛΜΕ και σε αυτές που έχουν γίνει οι αριστερές παρατάξεις εμφανίζουν μεγάλη άνοδο, ενώ αντίθετα πέφτουν ΔΑΚΕ και ΠΑΣΚ (η πρώτη λιγότερο, η δεύτερη καταποντίζεται πραγματικά. Εντάξει ΡΑ;Τώρα που τους μαυρίζουμε μπορούμε να αντιδράσουμε;).

Το ζήτημα είναι όμως ότι για να εγκριθεί μία απεργία χρειάζεται τα 2/3 στη Γ.Σ. των Προέδρων. Εδώ να πω σε όσους δεν το γνωρίζουν ότι δεν έχουν οι αποφάσεις όλων των ΕΛΜΕ την ίδια βαρύτητα αφού οι ψήφοι πάνε ανάλογα με τους αντιπροσώπους που είχαν εκλέξει στο προηγούμενο συνέδριο. Έτσι ενώ μια μικρή επαρχιακή ΕΛΜΕ έχει μία ψήφο, η Λάρισα ή κάποια ΕΛΜΕ της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης μπορεί να έχει δέκα. Άρα αν χαθούν κάποιες μεγάλες ΕΛΜΕ δεν περνάει η απεργία με τίποτα. Είναι πολύ πιο εύκολο λοιπόν, αντί να καταψηφίσουν την πρόταση για απεργία στην ΟΛΜΕ και να πάρουν το πολιτικό κόστος, να δώσουν γραμμή στον κομματικό στρατό να καταψηφίσει στις Γ.Σ. για να μπορούν μετά να πουν "εμείς συμφωνήσαμε, ο κόσμος δεν ήθελε". Δε θα το πουν βέβαια ανοιχτά. Για τα επιχειρήματα που θα αξιοποιηθούν παίρνουμε μία πρόγευση εδώ μέσα...

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #272 στις: Απρίλιος 29, 2013, 12:34:37 μμ »
Είναι πολύ πιο εύκολο λοιπόν, αντί να καταψηφίσουν την πρόταση για απεργία στην ΟΛΜΕ και να πάρουν το πολιτικό κόστος, να δώσουν γραμμή στον κομματικό στρατό να καταψηφίσει στις Γ.Σ. για να μπορούν μετά να πουν "εμείς συμφωνήσαμε, ο κόσμος δεν ήθελε".

Είναι πολύ σημαντικό να καταλάβουν οι συνάδελφοι εδώ μέσα, ότι επειδή ο κομματικός τους στρατός δεν είναι ανεξάντλητος, συνήθως κάνουν τις συνελεύσεις των ελμε στα μουλωχτά χωρίς να ενημερώνονται οι συνάδελφοι.

Γιαυτό η ερώτηση "Πού θα γίνει η συνέλευση και τι ώρα;" πρέπει να βουίζει συνέχεια στα αυτιά των επωνύμων προέδρων των ελμε πολλές μέρες πριν ανακοινώσουν τελευταία στιγμή την συνέλευση (ξέρεις το γνωστό, σήμερα ανακοινώνουμε αύριο γίνεται η συνέλευση για να μην έρθει κανένας και τα κομματόσκυλα να έχουν απαρτία). Αυτή την ερώτηση την φοβούνται τα κομματόσκυλα.

"Πού θα γίνει η συνέλευση και τι ώρα;"

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 09:10:03 μμ από Stelios »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #273 στις: Απρίλιος 29, 2013, 12:44:38 μμ »

Γιαυτό η ερώτηση "Πού θα γίνει η συνέλευση και τι ώρα" πρέπει να βουίζει συνέχεια στα αυτιά των επωνύμων προέδρων των ελμε πολλές μέρες πριν ανακοινώσουν τελευταία στιγμή την συνέλευση. Αυτή την ερώτηση την φοβούνται τα κομματόσκυλα.

Έτσι ακριβώς. Και όταν μάθουμε πότε θα γίνει ξεκουνάμε και τον τελευταίο συνάδελφο να κατέβει. Δεν περισσεύει κανένας.

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #274 στις: Απρίλιος 29, 2013, 12:46:41 μμ »

Γιαυτό η ερώτηση "Πού θα γίνει η συνέλευση και τι ώρα" πρέπει να βουίζει συνέχεια στα αυτιά των επωνύμων προέδρων των ελμε πολλές μέρες πριν ανακοινώσουν τελευταία στιγμή την συνέλευση. Αυτή την ερώτηση την φοβούνται τα κομματόσκυλα.

Έτσι ακριβώς. Και όταν μάθουμε πότε θα γίνει ξεκουνάμε και τον τελευταίο συνάδελφο να κατέβει. Δεν περισσεύει κανένας.

Θα πρότεινα μάλιστα ο καθένας από εμάς να πάρει τηλέφωνο τον πρόεδρο της ελμε του, πολλές μέρες πριν, να τον ρωτήσει να μας πει επώνυμα "που θα γίνει η συνέλευση και τι ώρα" και να φτιάξουμε εδώ μια λίστα με τις συνελεύσεις, και με τους προέδρους των ελμε που δεν απαντάνε σε αυτή την ερώτηση.

Και για να μην ξεχνιόμαστε, η κα Φατούρου (εκτός απροόπτου) ακούγεται ότι προσκαλεί, 12 η ώρα την τρίτη , Κορνάρου 2 και Ερμού γωνία. Η συνέλευση της ολμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 12:54:05 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #275 στις: Απρίλιος 29, 2013, 12:52:03 μμ »
@trekto

Να πας στη Νικολούλη....έλεος πια....θα γίνει η συνέλευση και εσύ ακόμα θα ρωτάς τι ώρα θα πάνε....Σοβαρά τώρα δεν έχεις αντιληφθεί ότι τους συνδικαλιστές δεν τους παίρνει πλέον να παίξουν παιχνίδια στην πλάτη των εκπαιδευτικών; Δεν καταλαβαίνεις ότι η οργή μας πλέον έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο που άμα ξεσπάσουμε θα τους πάρει και θα τους σηκώσει όποιον παίξει επικοινωνιακό παιχνίδι στις πλάτες μας;

@PA

Συνδικαλιστής δεν είσαι τι κόμμα υποστηρίζεις θα μας πεις; Να σου πω εγώ είσαι ΝΔ καραβαμμένος - και από τους πολύ αρρωστους/αρρωστες. Ακόμα και κάποια χαριτωμένα που λες εναντίον τους είναι μέσα στο παιχνίδι. Και ξέρεις γιατί το λέω αγόρι μου/κορίτσι μου;

Οταν σου απάντησαν ότι η ΟΛΜΕ είναι αριστεροί - το οποίο το ήξερες - θέλεις να τους αλλάξουμε. Αν έχεις ιδέα από εκπαίδευση μόλις προχτές ψηφίστηκαν και επειδή βγήκαν αριστεροί μα τον φόρεσαν οι φασίστες της Κυβέρνησης. Μας μιλάς για κάθαρση που ήταν το τσιτάτο του Καραμανλή επί ΝΔ. Να σου πω εγώ τι είσαι και που ανήκεις μπας και φύγεις από την φαντασίωση που ζεις....Ανήκεις στην σφαίρα των μαντρόσκυλων. Σε αυτούς που γαβγίζουν όταν τα συντρόφια τους ξεκοκκαλίζουν την τροφή αφού έχουν τάξει το παραμυθάκι στα αφελή μαντρόσκυλα ότι κάνουν κάθαρση. Λυπάμαι φίλε/φίλη μου αλλά η ζωή εξελλίσεται πέρα από αυτούς που είναι κολλημένοι στο παρελθόν και επαναλαμβάνουν το μοτιβο του πες πες πες κάτι θα μείνει. Εσένα η πλύση εγκεφάλου στα κομματικά σεμινάρια απέδωσε. Βάζω στοίχημα ότι εκπαιδευτής σου ήταν ο Αδωνις. Εμείς όμως μπορεί να έχουμε ένα ΙQ διαφορετικό από το δικό σου οπότε μην κάνεις άδικα τον κόπο να επαναλαμβάνεις τα ίδια. Εγώ πλέον δεν σε διαβάζω καν γιατί δεν μου προσφέρεις τίποτα. Εκτός αν το κόμμα σε πληρώνει ανά post. Να στο πω πιο απλά. Οταν θα είμαι άνεργος θα ξέρω από πριν ποιος εφταιξε και θα τον πληρώσω με ίδιο ή αντίστοιχο νόμισμα. Και δεν απειλώ κανένα.

Το εν λόγω σχόλιο περιέχει αυθαίρετους χαρακτηρισμούς που σκοπό έχουν να προσβάλλουν έναν από τους συνομιλητές.
Πρόκειται για παλιά, δοκιμασμένη αλλά ξεπερασμένη "συνταγούλα" ( που "δεν πιάνει" πια).

Όταν δεν μπορούμε να απαντήσουμε, εκτοξεύουμε βαρύς χαρακτηρισμούς εναντίον του συνομιλητή ( το ότι δεν στηρίζονται πουθενά είναι αδιάφορο), με σκοπό να περάσουμε το μήνυμα ότι "δεν πρέπει καν να ακούτε αυτόν τον άνθρωπο, γιατί είναι......" ( στο κενό μπορεί να μπει οτιδήποτε "κακό").

Με αυτές τις μεθόδους, φτάσαμε εδώ που φτάσαμε: Δεν κοιτάζουμε να ανταλλάξουμε επιχειρήματα, αλλά να εντάξουμε κάθε έναν από τους συνομιλητές μας σε κάποιο "κομματικό μαντρί" - ομάδα ( εντελώς αυθαίρετα όποτε είναι "αναγκαίο" στα πλαίσια της προσπάθειάς μας για καταστροφή του διαλόγου). Και αυτό, γιατί δεν έχουμε μάθει να σκεφτόμαστε και να εκφραζόμαστε ελεύθερα, οπότε ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ την σκέψη ότι κάποιοι άλλοι μπορούνε.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 12:57:24 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #276 στις: Απρίλιος 29, 2013, 12:58:41 μμ »
@PA

Επειδή δέκτηκα και προειδοποιήσεις ότι σε προσβάλλω τις οποίες φυσικά και αγνοώ θα ήθελα να σε ρωτήσω εσύ με την κατάληψη που έχεις κάνει στο συγκεκριμένο topic  τι επιδιώκεις; Και σε τι να σου απαντήσω; Μόνος σου τα λες μόνο σου τα ακούς και οι υπόλοιποι όσοι αντέχουν πλέον παρακαλουθούν το παραλήρημα σου. Προσπαθείς απλά να φαίνεσαι γιατί έχεις ανάγκη αυτοπροβολής και στοιχεία άκρατου ναρκισσισμού. PDE όπως αυτός/αυτή χτες ξεφτίλισε την συζήτηση εδώ μέσα και μας έκανε να παρουμε υπογλώσσια σας παρακαλώ εγώ ο ίδιος να με πετάξετε εκτός γιατί όσο γράφει εδώ μέσα και λέει τα ίδια και τα ίδια θα του απαντώ ανάλογα...ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΤΟΣΗ ΔΟΣΗ PA....ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ.

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΛΕΟΝ;;;;; ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ. ΣΤΟ ΕΙΠΑΜΕ ΤΟΣΟΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΑΠΟ ΧΤΕΣ. ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΑ COPY - PASTE τα οποία είναι εκτός θέματος. ΦΤΙΑΞΕ ΕΝΑ TOPIC KAI ΓΡΑΨΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΜΕΣΑ ΕΚΕΙ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 01:04:46 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #277 στις: Απρίλιος 29, 2013, 01:07:15 μμ »
Δεν κοιτάζουμε να ανταλλάξουμε επιχειρήματα...[/b]

Μα δεν παραθέτεις κανένα επιχείρημα. Τα σοφίσματά σου έχουν απαντηθεί πολλάκις, αλλά επιμένεις να βάζεις την ίδια κασέτα. Και στην τελική η διαφωνία σου έχει καταγραφεί και συζητηθεί. Όσοι θέλουμε να αντιδράσουμε μπορούμε να συζητήσουμε το πως, χωρίς να παρεμβάλλεται ανά δύο ποσταρίσματα ένα δικό σου κατεβατό που θα αναμασάει τα ίδια και τα ίδια;

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #278 στις: Απρίλιος 29, 2013, 01:08:39 μμ »
Εκείνο που λέω και γράφω κύριε/κυρία εδώ, είναι ότι κατά τη γνώμη μου η απεργία διαρκείας είναι το υπέρτατο όπλο μιας ομάδας εργαζομένων, και απαιτεί συνδικαλιστική ηγεσία αποφασισμένη , που να πιστεύει στους σκοπούς του αγώνα.
Και ως εκ τούτου, πιστεύω ότι δεν μπορεί αυτό το όπλο να "χαραμιστεί" με την προκήρυξή της υπό την ηγεσία των ανθρώπων που ΒΟΗΘΗΣΑΝ στην θεσμοθέτηση όσων εμείς θέλουμε να πολεμήσουμε μέσω της απεργίας.
Πως να το πω: Είναι σαν να πας σε πόλεμο με επιτελείο αξιωματικών που είναι υποστηρικτές του αντίπαλου στρατού.

Αν μπορείς και θέλεις, απάντησε σε αυτές τις απόψεις. Αν πάλι δεν μπορείς ή δεν θέλεις, μπορείς να μην ασχοληθείς με αυτές. Εγώ, θα διατυπώνω τα επιχειρήματά μου, ανεξαρτήτως της χρήσης "μεθόδων καταστροφής της κουβέντας" από κάποιους μεμονωμένους συνομιλητές.

Υ.Γ.. Οι χαρακτηρισμοί που χρησιμοποίησες εναντίον μου, είναι αυθαίρετοι και προσβλητικοί, και δεν προσφέρουν τίποτα στην διεξαγωγή του διαλόγου.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 01:22:04 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #279 στις: Απρίλιος 29, 2013, 01:16:51 μμ »
Ωραία σου απαντήσαμε

Αυτούς ψηφισανε, αυτούς έχουμε με αυτούς θα συναποφασίσουμε.
Το να αναμασάς τα ίδια και τα ίδια θα μας αλλάξεις άποψη;
Και εγώ διαφωνώ με κάποια πράγματα. Τα είπα μία-δύο φορές όχι 100.
Προσπαθώ να δω και τι λένε οι άλλοι μήπως κάνω λάθος. Δεν έχω μια στάνταρ παγιωμένη  άποψη που δεν αλλάζει βρέξει - χιονίσει, αυτή είναι πάει και τελείωσε...αν κάποιος έχει επιχειρήματα σαφώς και θα τα δεκτώ και αν δεν συμφωνω θα προσπαθήσω μέσα από αντεπιχειρήματα να δω αν έχει δίκιο ο άλλος ή εγώ....
Το να μπαίνεις και εσύ και ο trekto (ναι και αυτός σε λιγότερο βαθμό) και να γράφετε καθε 1 μήνυμα 2 δικά σας τι κάνετε;;; δεν προσπαθείτε να επιβάλλετε κάποια γραμμή ή έστω την άποψη σας; τι σε πείραξαν οι χαρακτηρισμοί - επειδή δηλαδή κάποιος δεν στα είπε γαλλικά και διπλωματικά; Δεν έχεις καταλάβει ότι κάποιοι ΗΔΗ σε υποψιάζονται; Σε πείραξε δηλαδή που σου είπα άκομψα την άποψη μου ή δεν έχεις συνηθίσει να σου κάνουν επιθέσεις; Εμείς γιατί ντε και καλά πρέπει να συνηθίζουμε στις όποιες πλύσεις εγκεφάλου;

Αν θέλεις να βοηθήσεις τον κλάδο πες επιχειρήματα. Το τι θα ψηφίσουμε είναι ΔΙΚΟ ΜΑΣ θέμα και δεν έχει κανένας δικαίωμα να μας το επιβάλλει έστω και αν έχει τις καλύτερες προθέσεις. Το καταλαβαίνεις; Και στο φινάλε αν κάναμε λάθος τόσα χρόνια είσαι και εσύ συνυπέυθυνος γιατί έδειξες ανεπάρκεια επιχειρημάτων και αδυναμία συμμετοχής στα κοινά ώστε να έχουμε κάποιον πιο ηθικό και ικανό να ψηφίσουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 01:18:59 μμ από ICT »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 713
Σύνολο: 723

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.