*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 274983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #448 στις: Μάιος 01, 2013, 12:20:36 μμ »
Συνεχίζουμε κάποια πράγματα...

Τελικά πόσο Ιδιωτική πρωτοβουλεία έχουμε στην Ελλάδα; Μόνο το Δημόσιο δεν δουλεύει καλά;
Μήπως άμα γίνουν όλα ιδιωτικά θα σωθούμε;
Δείτε ποιοι φωστήρες θα αναλάβουν


http://www.tovima.gr/society/article/?aid=443175

@steven_seagal

όπως βλέπεις δεν έχω πρόβλημα να δουλέψω μόνο ως καθηγητής, γράφω ωραία άρθρα με στοιχεία...όχι όπως ο κος Στάγκος...αλήθεια η ΕΡΤ γιατί έχει τρία κανάλια και γιατί την πληρώνω μέσω ΔΕΗ;
Οταν θα φύγει ο δαίμονας του δημοσίου θα μου εξηγήσουν κάποιοι κύριοι για τους οποίους δεν υπάρχει πρόβλημα και τους αναφέρεις πως γίνεται να έχουν εμπλακεί με δρόμους και πετρέλαια και να είμαστε από τις λίγες ευρωπαικές χώρες που δεν έχουμε κάποιο αξιόπιστο σύστημα σιδηροδρόμων  ή ΜΜΜ (έστω και ιδιωτικών); Και γιατί πληρώνω διόδια για δρόμους που δεν υπάρχουν;;;

Οπως θα δεις τουλάχιστον εγώ δεν αναφέρω πουθενά για αγγελικό κοσμο καθηγητών.

Το ότι η Παιδεία μας είναι αυτή που είναι φταίνε όμως μόνο οι καθηγητές στις αίθουσες;
α) Οι γονείς δεν πιέζουν ή πληρώνουν για αναξιοκρατία; 
β) το ότι το σύστημα είναι προσανατολισμένο για εξετάσεις και τα παιδιά δεν αναπτύσσουν κριτική σκέψη δεν φταίνε στο Υπουργείο;
γ) ότι πολλά από τα πτυχία των Πανεπιστημίων είναι για κορνίζες και μόνο δεν φταίνε οι Πανεπιστημιακοί;
δ) τους δ/ντες στα σχολεία ποιος τους επιλέγει; οι καθηγητές;
ε) τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα ποιο σκοπό ύπαρξης έχουν; λειτουργούν συνεπικουρικά στο έργο των σχολείων ή εκμεταλλεύονται το μπάχαλο που υπάρχει για να κάνουν πιο έυκολη δουλειά.

Σαφώς και υπάρχουν καθηγητές που θέλουν το μπάχαλο στα σχολεία για να εξυπηρετούν τα κοντόφθαλμα μικροσυμφέροντα τους. Είναι όμως ευθύνη και της πολιτείας να τους πιάσει και να τους στείλει στα σπίτια τους αλλά όπως βλέπεις και οι καταγγελίες από γονείς είναι λίγες (γιατί θέλουν το δικό τους παιδί να υπερκεράσει τα υπόλοιπα) και το δικαστικό σύστημα καθυστερεί γιατί πρέπει να τραφεί και το υπερτφορικό νομικό σύστημα της Ελλάδας και τέλος το Υπουργείο δεν θέλει να ξηλώσει κάποιους εκλεκτούς Βουλευτών...

ΥΓ1. Σαφώς σε όλα τα παραπάνω υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά κανένα μέρος της κοινωνίας δεν είναι αυτόνομο από τα άλλα. Το θέμα είναι ότι ζούμε εδώ και καιρό την εποχή του Big Brother. Ποιν θα πετάξουμε εκτός μέχρι να πάμε στο επόμενο γύρο...

ΥΓ2. Και κάτι τελευταίο να μου πουν στο Υπουργείο. Εγώ κύριοι διορίστηκα ως καθηγητής. Γιατί πρέπει να γνωρίζω προγράμματα του σχολείου για τα οποία δεν με εκπαιδεύσατε. Γιατί πρέπει να κάνω τον ψυχολόγο το οποίο δεν προσλάβατε, γιατί πρέπει να κάνω διοικητικές (οικονομικές κυρίως) δουλειές για τις οποίες πάλι δεν με εκπαιδεύσατε, γιατί πρέπει να γίνω νομικός και να διαβάζω  για εγκυκλίους και νόμους τους οποίους τους αλλάζετε κάθε τρεις και λίγο και τέλος γιατί πρέπει να γίνω ντέτεκτιβ για να ανακαλύψω ποιο βύσμα σας πάει να με καπελώσει;;; Και πόσες ώρες χαλάω από την ζωή μου για πράγματα εκτός αυτών που με προσλάβατε;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2013, 12:53:57 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:28:45 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #449 στις: Μάιος 01, 2013, 12:54:40 μμ »
Συνεχίζουμε κάποια πράγματα...

(...) Το θέμα είναι ότι ζούμε εδώ και καιρό την εποχή του Big Brother. Ποιον θα πετάξουμε εκτός μέχρι να πάμε στο επόμενο γύρο...

πετάξτε τον.... ειναι ο πιο "αδύναμος κρίκος"  :'(
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #450 στις: Μάιος 01, 2013, 01:44:44 μμ »
ως φυσική ξανθιά μόνο εγώ έχω την εξής απορία ;  :
γιατί το ΚΚΕ πρότεινε μόνο μία 48ωρη όταν οι υπόλοιποι πρότειναν απεργία μέσα στις Πανελλαδικές; Κανονικά ανάποδα δεν έπρεπε να ναι ;

Μήπως, το ΠΑΜΕ (και όχι το ΚΚΕ) πρότεινε 48ωρη και αμέσως μετά γενική συνέλευση για να αποφασίσει ο κλάδος; Τα γράφουμε και σωστά. Μήπως, οι υπόλοιποι προτείνουν κατευθείαν απεργία πάνω στις πανελλαδικές για να μας επιστρατεύσουν; Μήπως, προσφέρουν άλλοθι στα δικαστήρια; Αυτό σου πέρασε καθόλου από το μυαλό;
Εσύ μέσα στο σχολείο σου δεν έχεις καταλάβει μέχρι τώρα ποιοι σηκώνουν το βάρος της απεργίας; Εγώ μέσα στο σχολείο μου έχω μέλος της ΕΛΜΕ (ΔΑΚΕ) και συνδικαλιστή των παρεμβάσεων και είναι απεργοσπάστες συστηματικά.

Εσύ, που κάνεις αυτή την ερώτηση γιατί υποθέτεις ότι το ΠΑΜΕ έκανε αυτή την πρόταση; Και θα ήθελα να μου πεις τι υπονοείς με την ερώτησή σου.

Σε όλες τις απεργίες τα μέλη του ΠΑΜΕ είναι στους δρόμους, αλλά οι περισσότεροι από όσους ζητούν απεργία διαρκείας και το παίζουν όψιμα επαναστάτες ήταν στην εκπαιδευτική έδρα και έκαναν μάθημα στα παιδιά.

Και όταν πριν 1-2 μήνες το ΠΑΜΕ κατέβασε προτάσεις στις ΕΛΜΕ για την παρεμπόδιση της αξιολόγησης, τότε η πλειοψηφία των ΕΛΜΕ (ακόμα και οι παρεμβάσεις την καταψήφισαν)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #451 στις: Μάιος 01, 2013, 01:53:17 μμ »
ως φυσική ξανθιά μόνο εγώ έχω την εξής απορία ;  :
γιατί το ΚΚΕ πρότεινε μόνο μία 48ωρη όταν οι υπόλοιποι πρότειναν απεργία μέσα στις Πανελλαδικές; Κανονικά ανάποδα δεν έπρεπε να ναι ;

Ειναι παγια και διαχρονικη θεση του ΚΚΕ να αντιτιθεται σε απεργιακες κινητοποιησεις κατα τη διαρκεια των πανελλαδικων εξετασεων.

εγώ πάλι γιατί θυμάμαι το 88 και το 90( ως μαθήτρια και φοιτήτρια τότε ) και το 96 (ως εν ενεργεία εκπαιδευτικός) το ακριβώς αντίθετο;
Και για να καταλάβω κιόλας : η "πάγια και διαχρονική τους θέση" αφορά στον παιδαγωγικό λόγο "μην ταλαιπωρηθούν οι μαθητές;"....
Και όταν έκλειναν με το έτσι θέλω τα λιμάνια δεν ταλαιπωρήθηκαν οι τουριστες;
όταν έκλειναν το κέντρο της Αθήνας, δεν ταλαιπωρήθηκαν χιλιάδες εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα φερ' ειπειν; .....
να υπήρχε και κάποια συνέπεια ...ωραία θα ήταν!!

Πάγιες και διαχρονικές θέσεις του ΠΑΜΕ είναι οι εξής:
- Οι απεργίες θέλουν προετοιμασία, τακτική και συντονισμό.
- Για τη μορφή των κινητοποιήσεων αποφασίζει ο κόσμος (άρα, δεν αντιτίθεται σε απεργία στις πανελλαδικές)
- Τα αιτήματα θα πρέπει να αφορούν την προάσπιση του δημόσιου χαρακτήρα του σχολείου και να μην αφορούν στυγνά τα εργασιακά των εκπαιδευτικών.
- Οι κινητοποιήσεις των εκπαιδευτικών πρέπει να είναι συντονισμένες με το μαθητικό και γονεϊκό κίνημα.

ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:28:45 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #452 στις: Μάιος 01, 2013, 02:01:11 μμ »
ως φυσική ξανθιά μόνο εγώ έχω την εξής απορία ;  :
γιατί το ΚΚΕ πρότεινε μόνο μία 48ωρη όταν οι υπόλοιποι πρότειναν απεργία μέσα στις Πανελλαδικές; Κανονικά ανάποδα δεν έπρεπε να ναι ;

ισως με την αλλαγη ηγεσιας να αποφασισε επιτελους να αλλαξει μυαλα και απο τον "νομο του εργατη" να εισελθε επιτελους στο "νομο της λογικης"..υστερα αλλωστε απο την φαπα των εκλογων που εν μεσω πρωτοφανους λαικης δυσαρεσκειας καταφερε αντι διψηφιου ποσοστου να συρρικνωθει στο 4%...

Παρατήρηση 1η: εσύ ως εργαζόμενος από αυτή τη "φάπα", όπως τη λες, στις εκλογές τι ακριβώς κέρδισες; Να σου πω εγώ. Κέρδισες και κέρδισα το κόψιμο των δώρων, την αύξηση του ωραρίου και την επικείμενη αξιολόγηση που θα μας μετατρέψει και αναζητητές χορηγών. Γι αυτό μη χαίρεσαι και τόσο! 

Παρατήρηση 2η: Και το Φεβρουάριο του 1917 το κόμμα των Μπολσεβίκων στη Ρωσία είχε πάρει ένα πολύ χαμηλό ποσοστό. Αυτό το ποσοστό δεν εμπόδισε την ιστορία να κυλήσει και το ίδιο κόμμα να ηγηθεί μιας λαϊκής επανάστασης τον Οκτώβρη (με το παλιό ημερολόγιο) του 1917. Με άλλα λόγια, οι εκλογές είναι κάτι διαχειρίζονται πολύ εύκολα οι αστοί. Αν εσύ θεωρείς ότι τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν μέσω αστικών εκλογών, τότε πλανάσαι πλάνην οικτρά.

Εκτός θέματος τα σχόλια μου, αλλά αφού ρωτάς...

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #453 στις: Μάιος 01, 2013, 02:01:57 μμ »
Πάγιες και διαχρονικές θέσεις του ΠΑΜΕ είναι οι εξής:
- Οι απεργίες θέλουν προετοιμασία, τακτική και συντονισμό.
- Για τη μορφή των κινητοποιήσεων αποφασίζει ο κόσμος (άρα, δεν αντιτίθεται σε απεργία στις πανελλαδικές)
- Τα αιτήματα θα πρέπει να αφορούν την προάσπιση του δημόσιου χαρακτήρα του σχολείου και να μην αφορούν στυγνά τα εργασιακά των εκπαιδευτικών.
- Οι κινητοποιήσεις των εκπαιδευτικών πρέπει να είναι συντονισμένες με το μαθητικό και γονεϊκό κίνημα.

ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ;

στον Ριζοσπάστη και στον 90.2 γιατι δεν παρεμβαινει το ΠΑΜΕ να προκηρυξει μια απεργια διαρκειας που εχουν γινει του κοσμου οι απολυσεις ,μειωσεις μισθων και πρωτοπορα εφαρμογη των μνημονιων;ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #455 στις: Μάιος 01, 2013, 02:17:21 μμ »
Πάγιες και διαχρονικές θέσεις του ΠΑΜΕ είναι οι εξής:
- Οι απεργίες θέλουν προετοιμασία, τακτική και συντονισμό.
- Για τη μορφή των κινητοποιήσεων αποφασίζει ο κόσμος (άρα, δεν αντιτίθεται σε απεργία στις πανελλαδικές)
- Τα αιτήματα θα πρέπει να αφορούν την προάσπιση του δημόσιου χαρακτήρα του σχολείου και να μην αφορούν στυγνά τα εργασιακά των εκπαιδευτικών.
- Οι κινητοποιήσεις των εκπαιδευτικών πρέπει να είναι συντονισμένες με το μαθητικό και γονεϊκό κίνημα.

ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ;
Απολύτως κατανοητά. Το ερώτημα είναι: αν όλες οι παραπάνω προϋποθέσεις τηρούνται στις κινητοποιήσεις που γίνονται κατά τη διάρκεια της χρονιάς (24-ωρες ή 48-ωρες απεργίες & στάσεις εργασίας), τότε γιατί το ποσοστό συμμετοχής των εκπαιδευτικών είναι πάντα τόσο μικρό;

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #456 στις: Μάιος 01, 2013, 02:18:06 μμ »
Πάγιες και διαχρονικές θέσεις του ΠΑΜΕ είναι οι εξής:
- Οι απεργίες θέλουν προετοιμασία, τακτική και συντονισμό.
- Για τη μορφή των κινητοποιήσεων αποφασίζει ο κόσμος (άρα, δεν αντιτίθεται σε απεργία στις πανελλαδικές)
- Τα αιτήματα θα πρέπει να αφορούν την προάσπιση του δημόσιου χαρακτήρα του σχολείου και να μην αφορούν στυγνά τα εργασιακά των εκπαιδευτικών.
- Οι κινητοποιήσεις των εκπαιδευτικών πρέπει να είναι συντονισμένες με το μαθητικό και γονεϊκό κίνημα.

ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ;

στον Ριζοσπάστη και στον 90.2 γιατι δεν παρεμβαινει το ΠΑΜΕ να προκηρυξει μια απεργια διαρκειας που εχουν γινει του κοσμου οι απολυσεις ,μειωσεις μισθων και πρωτοπορα εφαρμογη των μνημονιων;ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ

To KKE χρηματοδοτεί όλες τις δραστηριότητές του (φυλλάδια, έκδοση εφημερίδας, κανάλια) από τη συνδρομή των μελών του, των φίλων του, της εργατικής τάξης και από όποιες αποζημιώσεις παίρνουν οι βουλευτές που εκλέγει.

Αν τα κατάλαβες τα παραπάνω και πριν σβήσουν τα μηνύματά μας (γιατί είμαστε εκτός θέματος) θα σε ρωτήσω τα εξής:
- Με 1 εκατομμύριο και βάλε ανέργους, τα οικονομικά του κόμματος δεν έχουν επηρεαστεί;
- Μήπως από αυτή τη δράση (έκδοση Ριζοσπάστη κτλ.) υπήρχε κέρδος που έβαλε κάποιος στην τσέπη του;
- Μήπως, μέχρι να φτάσει στην κατάσταση το κόμμα να απολύσει ή να αφήσει απλήρωτους εργαζόμενους έκανε τα αδύνατα δυνατά για να μην το κάνει;
- Μήπως, και τα ίδια τα στελέχη του κόμματος είναι απλήρωτα παραπάνω μήνες απ' όσο οι εργαζόμενοι;
- Έφαγε σε κάποιον εργαζόμενο δεδουλευμένα ή αποζημιώσεις;
- Και αν κόπτεσαι τόσο για τους εργαζόμενους του Ριζοσπάστη, της Τυποεκδοτικής (παραπάνω από τα μέλη ή από τους φίλους, όπως είμαι εγώ), φαντάζομαι υπάρχει περίπτερο στη γειτονιά σου. Πήγαινε, αγόρασε Ριζοσπάστη και πες μας και τη διεύθυνσή σου να σου κόψουμε κανένα κουπόνι. Άλλα έσοδα εμείς δεν έχουμε ούτε χορηγούς.


Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #457 στις: Μάιος 01, 2013, 02:26:19 μμ »
Πάγιες και διαχρονικές θέσεις του ΠΑΜΕ είναι οι εξής:
- Οι απεργίες θέλουν προετοιμασία, τακτική και συντονισμό.
- Για τη μορφή των κινητοποιήσεων αποφασίζει ο κόσμος (άρα, δεν αντιτίθεται σε απεργία στις πανελλαδικές)
- Τα αιτήματα θα πρέπει να αφορούν την προάσπιση του δημόσιου χαρακτήρα του σχολείου και να μην αφορούν στυγνά τα εργασιακά των εκπαιδευτικών.
- Οι κινητοποιήσεις των εκπαιδευτικών πρέπει να είναι συντονισμένες με το μαθητικό και γονεϊκό κίνημα.

ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ;
Απολύτως κατανοητά. Το ερώτημα είναι: αν όλες οι παραπάνω προϋποθέσεις τηρούνται στις κινητοποιήσεις που γίνονται κατά τη διάρκεια της χρονιάς (24-ωρες ή 48-ωρες απεργίες & στάσεις εργασίας), τότε γιατί το ποσοστό συμμετοχής των εκπαιδευτικών είναι πάντα τόσο μικρό;
Τίποτα από όλα αυτά δεν τηρείται. Προκηρύσσονται απεργίες από την ΟΛΜΕ ή την ΑΔΕΔΥ χωρίς καμία προετοιμασία, ενώ οι ίδιοι που τις προκηρύσσουν κάνουν απεργοσπασία και πάνε και συζητούν με το υπουργείο για την αξιολόγηση. Βρε συνάδελφοι, πριν λίγους μήνες ποιοι συνδικαλιστές έλεγαν ότι με το ενιαίο μισθολόγιο θα αυξηθεί ο μισθός μας και να μην ανησυχούμε. Συγγνώμη, μόνο στη δική μου ΕΛΜΕ συνδικαλιστές μέσα στο Δ.Σ. της ΕΛΜΕ έλεγαν τέτοια πράγματα;

Τέλος, δεν μπορώ να απαντήσω εγώ γιατί ο κλάδος δεν κινητοποιείται ή γιατί ψηφίζει στο συνδικαλιστικό κίνημα αυτούς που ψηφίζει. Είναι θέμα του καθενός. Τι να πως για έναν κλάδο που στη 48ωρη του 2011 όταν ψηφιζόταν το  2ο μνημόνιο και η Αθήνα είχε βουλιάξει από κόσμο (τη μέρα που σκοτώθηκε ο οικοδόμος) είχε συμμετοχή 50% στην απεργία; Εσύ πιστεύεις, δηλαδή, ότι φταίει σε αυτόν τον κλάδο ότι δεν προκηρύσσεται απεργία διαρκείας;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #458 στις: Μάιος 01, 2013, 02:36:38 μμ »
Ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα…το λέω για τα προηγούμενα μηνύματα που αναφέρονται στα εσωτερικά των παρατάξεων.
 Αν δεν θέλεις να ζυμώσεις πέντε μέρες κοσκινίζεις. Κάθε παράταξη βάζει όρους και εμμένει σ΄ αυτούς αν δεν θέλει να συνεργαστεί. Το πιο σημαντικό στην περίπτωσή μας είναι να συμφωνήσουν οι παρατάξεις σε μία πρόταση κάνοντας αμοιβαίες υποχωρήσεις
 1. για να τονώσουν την αγωνιστική διάθεση των εκπαιδευτικών και
 2. να διευκολύνουν τους εκπαιδευτικούς στις γενικές συνελεύσεις ώστε η διαδικασία να είναι απλοποιημένη.
Η κυβέρνηση στον αιφνιδιασμό μας και στην πολυπλοκότητα της λήψης αποφάσεων του κλάδου μας ποντάρει.

Σίγουρα όμως το πιο σημαντικό είναι να συνειδητοποίησουμε όλοι εμείς οι εκπαιδευτικοί την σοβαρότητα της κατάστασης, να εκτιμήσουμε σωστά τις συνέπειες των μέτρων και να δούμε και λίγο πιο μπροστά στο μέλλον, πως θα είναι το δημόσιο σχολείο για τους μαθητές, για μας τους εκπαιδευτικούς και την κοινωνία. Ήδη η κυβέρνηση έχει δείξει τις προθέσεις της και για την συνέχεια π.χ. πως περίπου θα είναι το νέο πρόγραμμα σπουδών στο λύκειο. 

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #459 στις: Μάιος 01, 2013, 02:43:44 μμ »
Εγώ να θέσω μια απλή ερώτηση; Από όλους τους "επαναστάτες" που ξαφνικά ξεφύτρωσαν μετά από λήθαργο χρόνων και απαιτούν απεργία διαρκείας ασυζητητί, πόσοι έδωσαν το παρόν στις σημερινές πρωτομαγιάτικες συγκεντρώσεις; Απλή ερώτηση που ζητάει απάντηση κι έχει άμεση σχέση με τις κινητοποιήσεις γενικότερα.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #460 στις: Μάιος 01, 2013, 02:44:39 μμ »
@LK

προτού μας κόψουν όπως λες θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αφού πρώτα πω κάποια πράγματα.

Το ΚΚΕ γενικότερα έχει μία στάση. Εγώ δεν συμφωνώ με αυτή (π.χ. έχει αποδεικτεί ότι στη ζωή μας για να πετύχουμε κάτι πρέπει να υπάρχει το κίνητρο. Δεν μπορεί όλοι να παίρνουμε τα ίδια γιατί τότε ως κοινωνία θα μένουμε στα ίδια -μην κουράζω με αναλύσεις). Παρόλα αυτά το θέλω το ΚΚΕ ως αντίλογο και παραδέχομαι ότι είναι ναι μεν δογματικό αλλά τουλάχιστον τις θέσεις τις υπηρετεί σωστά.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Γιατί όλοι οι πολιτικοί φορέις στην Ελλάδα κάνουν αντιπολίτευση χωρίς στην ουσία να έχουν κάτι εφαρμόσιμο ως κυβέρνηση αλλά κυρίως τις συμμαχίες για να το επιτύχουν;
Και το κυριότερο γιατί πρέπει να υπάρχουν τα κόμματα σε κάθε δραστηριότητα της ζωής μας. Π.χ. γιατί πρέπει να ψηφίζω κομματικούς υποψηφίους;

ΥΓ. Μπορεί και κάποιος να μου πει γιατί όσο μεγαλώνω γίνομαι και πιο ανορθόγραφος;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2013, 02:46:13 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #461 στις: Μάιος 01, 2013, 02:52:44 μμ »
@LK

προτού μας κόψουν όπως λες θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αφού πρώτα πω κάποια πράγματα.

Το ΚΚΕ γενικότερα έχει μία στάση. Εγώ δεν συμφωνώ με αυτή (π.χ. έχει αποδεικτεί ότι στη ζωή μας για να πετύχουμε κάτι πρέπει να υπάρχει το κίνητρο. Δεν μπορεί όλοι να παίρνουμε τα ίδια γιατί τότε ως κοινωνία θα μένουμε στα ίδια -μην κουράζω με αναλύσεις). Παρόλα αυτά το θέλω το ΚΚΕ ως αντίλογο και παραδέχομαι ότι είναι ναι μεν δογματικό αλλά τουλάχιστον τις θέσεις τις υπηρετεί σωστά.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Γιατί όλοι οι πολιτικοί φορέις στην Ελλάδα κάνουν αντιπολίτευση χωρίς στην ουσία να έχουν κάτι εφαρμόσιμο ως κυβέρνηση αλλά κυρίως τις συμμαχίες για να το επιτύχουν;
Και το κυριότερο γιατί πρέπει να υπάρχουν τα κόμματα σε κάθε δραστηριότητα της ζωής μας. Π.χ. γιατί πρέπει να ψηφίζω κομματικούς υποψηφίους;

ΥΓ. Μπορεί και κάποιος να μου πει γιατί όσο μεγαλώνω γίνομαι και πιο ανορθόγραφος;
Θα σου απαντήσω σε προσωπικό μήνυμα, καλύτερα, γιατί έχω γράψει πολλά εκτός θέματος.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158523
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.