*

Αποστολέας Θέμα: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 61893 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #154 στις: Μάιος 15, 2013, 05:36:35 μμ »
Με πήραν τηλέφωνο από το ΑΤ να πάω να το πάρω!!!! Δεν είμαστε καλά! (όπως τους απάντησα κιόλας)

Αυτοι πρεπει να στο φερουν. Κι αν λειπεις, θα στο θυροκολλησουν.

@KONSTANTINOS30

Δε χρειαζεται να κανεις τιποτα, υποτιθεται οτι οταν στο θυροκολλουν, εσυ εχεις λαβεις γνωση. Ουτε καν χρειαζοταν να περασουν δευτερη φορα, ποιος ξερει γιατι ξαναπερασαν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:26:32 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #155 στις: Μάιος 15, 2013, 05:41:54 μμ »
Και αν εγώ δεν το έβλεπα επειδή μπορεί κάποιο παιδί να το έπαιρνε;

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #156 στις: Μάιος 15, 2013, 07:02:57 μμ »
Το δικό μου φύλλο ...πορείας ήρθε χθες το μεσημέρι στις 1:30. Ήμουν ακόμα στο σχολείο. Δεν έβρισκε το σπίτι ο αστυνομικός, πάρκαρε με το περιπολικό στο κέντρο του οικισμού που μένω και πήρε τηλέφωνο σπίτι. Το σήκωσε η κόρη μου και πήγε και το παρέλαβε η ίδια από τον ευγενικό -όπως μου είπε- αστυνομικό... το κωμικοτραγικό είναι ότι η κόρη μου είναι υποψήφια για πανελλαδικές και πήγε να παραλάβει το χαρτί της επίταξης της εκπαιδευτικού μάνας της για να μπορέσει να δώσει πανελλήνιες, ενώ το παιδί μου είναι με το μέρος μας και συζητούσαν ακόμα και χθες στο σχολείο με τους καθηγητές της υπέρ της απεργίας μας! Ζούμε το θέατρο του παραλόγου...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #157 στις: Μάιος 15, 2013, 08:02:04 μμ »
Οποτε επιλεγω οπως κι η Αννεττα φανταζομαι να μην ασχολουμαι πια τοσο μεθοδικα οπως πριν,αλλα να ψαχνω να βρω διεξοδο στα αδιεξοδα μου,παρα να μπαινω στο forum οπως περυσι καθε μερα και να σχολιαζω την επιταξη των "εκπαιδευτικων".[/font]

Καλά φαντάζεσαι ;-)

 ::) "Αλλά μην ξεχνάς πώς είμαστε εγωίστριες κ αδιάφορες!!!!!!!" :o
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:26:32 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #158 στις: Μάιος 15, 2013, 11:13:34 μμ »
Και αν εγώ δεν το έβλεπα επειδή μπορεί κάποιο παιδί να το έπαιρνε;

Ισως γι'αυτο ξαναπερασαν. Εχω την εντυπωση, παντως, οτι μια φορα αρκει.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #159 στις: Μάιος 15, 2013, 11:14:33 μμ »
Κι όμως έχω ακούσει κι άλλους που το έλαβαν δύο φορές!

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #160 στις: Μάιος 15, 2013, 11:54:34 μμ »
Όλο αυτό το διάστημα δεν άνοιγα τα σχετικά θέματα εδω στο φορουμ διότι είμαι ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ κ υποτίθεται πώς το θέμα δεν θα με αφορούσε.......................οπότε δεν έδινα σημασία!!!!
Συγγνώμη, αλλά αυτό λέγεται αδιαφορία και εγωκεντρισμός. Αυτήν ακριβώς τη στάση πληρώνουμε ως πολίτες.
Θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει οτιδήποτε συμβαίνει όχι απλώς στον κλάδο σου, αλλά σε όλη την ελληνική κοινωνία και πέρα από αυτήν. Μετά όταν έρχεται η σειρά μας ξαφνιαζόμαστε... :P
σαν γενικη ιδεα εχει ουσια αυτο που λες,κι εμεις οι ωρομισθιοι να ενημερωνομαστε για τα τεκταινομενα στη εκπαιδευση.ΟΜΩΣ,παρολο που ενημερωνομαι,νιωθω ξεχασμενη απο ολους.οι μονιμοι συναδελφοι με το ζορι με χαιρετανε 'η θυμουνται ποια ειμαι,οι αναπληρωτες απορουν που περυσι ημουν αναπληρωτρια και φτυνουν τον κορφο τους μη τυχον του χρονου ειναι στη θεση μου,του χρονου κατα 99% ΔΕΝ θα ειμαι στην δημοσια εκπαιδευση..Οποτε επιλεγω οπως κι η Αννεττα φανταζομαι να μην ασχολουμαι πια τοσο μεθοδικα οπως πριν,αλλα να ψαχνω να βρω διεξοδο στα αδιεξοδα μου,παρα να μπαινω στο forum οπως περυσι καθε μερα και να σχολιαζω την επιταξη των "εκπαιδευτικων".

Aυτό που μου λες είναι ότι επειδή όλοι κοιτάνε τον εαυτούλη τους και έχεις δικαίως απογοητεί, προτιμάς και εσύ να κοιτάξεις μόνο τον εαυτό σου, κοινώς "ο σώζων εαυτόν σωθήτω". Είναι σίγουρα μια ρεαλιστική αντιμετώπιση των πραγμάτων. Από την άλλη, αν ο καθένας δεν αλλάζει τον τρόπο που σκέφτεται και δρα από συνήθεια, συμφέρον ή βαθιά απογοήτευση, πώς περιμένουμε να αλλάξει η γενικότερη νοοτροπία;
Πώς περιμένεις να μην σε ξεχνάνε, αν και εσύ επιλέγεις να ξεχάσεις όλους τους άλλους κάθε φορά που κρίνεις ότι το θέμα δεν σε αφορά;
 
Άσε που όταν επιλέγεις να μην ενημερωθείς για κάτι νομίζοντας πως δεν σε αφορά άμεσα, υπάρχει πάντα πιθανότητα να εκπλαγείς στο τέλος. Ακόμα κι όταν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι η προσωπική σου επιβίωση, είναι καλύτερο να γνωρίζεις, παρά να ξαφνιάζεσαι.

Όσο για το forum, δεν είναι τίποτα παραπάνω ή τίποτα παρακάτω απ' αυτό που δηλώνει: ένας χρήσιμος τόπος ανταλλαγής απόψεων και πληροφοριών, ένας τόπος όπου θα διαβάσεις σκέψεις και από άλλους που βρίσκονται στην ίδια μοίρα με εσένα και δεν θέλουν να ξεχαστούν. Δεν είναι το μέσο που θα αλλάξει την πραγματικότητα, δεν είναι η πραγματική λύση στα προβλήματα του καθενός και σίγουρα δεν είναι υποκατάστατο για οποιαδήποτε δράση.

 
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #161 στις: Μάιος 16, 2013, 12:00:42 πμ »
Το παραμύθι της απεργίας έληξε κι εμείς μείναμε με την επιστράτευση στο χέρι..Έτσι αν μας ρωτάνε τί κερδίσατε από όλο αυτό να μην είμαστε με ἀδεια χέρια..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #162 στις: Μάιος 16, 2013, 12:07:02 πμ »
Επειδή δεν το πρόσεξα κάπου, οι αναπληρωτές μέσω εσπα θεωρούνται κι αυτοί επιστρατευμένοι;
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #163 στις: Μάιος 16, 2013, 12:15:47 πμ »
Και να προσθεσω στα της apri πως, αν οι εκπαιδευτικοι δεν ασχοληθουν με τα της εκπαιδευσης ζητήματα, πως θέλουμε να έχουμε την κοινωνία με το μέρος μας;  Αν τον εκπαιδευτικό δεν τον αφορα μία , τον μη εκπαιδευτικο δεν πρεπει τοτε να τον αφορα καθόλου.
Δυστυχως, έχουμε ποοοοολύ δουλεια να κανουμε μέσα μας σε στερεότυπα και αντιλήψεις.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #164 στις: Μάιος 16, 2013, 12:48:44 πμ »
Επειδή δεν το πρόσεξα κάπου, οι αναπληρωτές μέσω εσπα θεωρούνται κι αυτοί επιστρατευμένοι;

Φυσικά και είναι επιστρατευμένοι. Όμως δεν είναι το ίδιο με τους μόνιμους.

Επιστρατευμένος μόνιμος δεν είναι το ίδιο με επιστρατευμένος αναπληρωτής ή εσπα. Ο ένας είναι δημόσιος υπάλληλος, ο άλλος όχι.Ο ένας δεσμεύεται από τον δημοσιουπαλληλικό κώδικα και χάνει την δουλειά του, ο άλλος όχι. Τρεις μήνες φυλακή θα φάνε και οι δύο , αλλά ο πρώτος εκτός από την φυλακή χάνει και κάτι πολύ σπουδαιότερο, την δουλειά του.

Μην περιμένετε λοιπόν ίδια αντίδραση σε μόνιμους και σε αναπληρωτές. Είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι επαναστατούν συνήθως όσοι δεν έχουν κάτι να χάσουν.

Οι νατευργάτες π.χ. παρόλο που είναι επιστρατευμένοι απεργούν. Αλλά δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι, γιαυτό και το κάνουν. Αν ήταν δημόσιοι υπάλληλοι, τότε σίγουρα τα ποσοστά των επιστρατευμένων ναυτεργατών που συμμετέχουν στις απεργίες θα ήταν πολύ μικρότερα.
Φυσικά ένα ακόμα πράγμα που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι σε περίπτωση επιστράτευσης την απεργία δεν την αποφασίζουν οι συνδικαλιστές αλλά η συνείδηση του καθενός.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2013, 12:57:52 πμ από arvila »
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #165 στις: Μάιος 16, 2013, 01:00:49 πμ »
Κατάλαβα, ευχαριστώ. Το είχα απορία γιατί στο ολοήμερο που είναι αποσπασμένος ο άντρας μου, ήθελαν να απεργήσουν μαζί με τους δασκάλους και οι εκπαιδευτικοί του εσπα γιατί νόμιζαν οτι δεν απευθύνεται σε αυτούς η επιστράτευση.
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #166 στις: Μάιος 16, 2013, 01:06:21 πμ »
Κατάλαβα, ευχαριστώ. Το είχα απορία γιατί στο ολοήμερο που είναι αποσπασμένος ο άντρας μου, ήθελαν να απεργήσουν μαζί με τους δασκάλους και οι εκπαιδευτικοί του εσπα γιατί νόμιζαν οτι δεν απευθύνεται σε αυτούς η επιστράτευση.

Αν ανήκουν στην Βθμια θεωρώ ότι ειναι επιστρατευμένοι. Αλλά απο εκεί και πέρα, τι νόημα έχει να απεργήσουν στα ολοήμερα;
Στα εξεταστικά κέντρα των πανελληνίων έχει νόημα η απεργία. Οπουδήποτε αλλού, η απεργία είναι δωράκι στην κυβέρνηση για να αγοράσουν λίγα ακόμα δακρυγόνα να μας ρίξουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2013, 01:09:09 πμ από arvila »
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #167 στις: Μάιος 16, 2013, 01:10:25 πμ »
Παρατηρώ ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα αναβολής της "εκ του ασφαλούς επανάστασης" , και της συνεπακόλουθης κατάληψης των Χειμερινών Ανακτόρων...

Εμμένοντας στις αρχικές μου απόψεις, επισημαίνω ότι Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ επανάσταση-αντίδραση-αντίσταση, απαιτεί προεργασία, οργάνωση, καθοδήγηση, αποφασιστικότητα, απόφαση για ΘΥΣΙΕΣ και πολλά άλλα.

Δυστυχώς, η επανάσταση ΔΕΝ μπαίνει στον αυτόματο πιλότο... ( Σε τελική ανάλυση: Άλλο επανάσταση, και άλλο "παίζω playstation με το joystick").

Υ.Γ1. Απ' ότι φαίνεται, ο κλάδος ΔΕΝ μπορεί να διαχειριστεί το όπλο της "απεργίας διαρκείας", όπως εξ' αρχής επισημάνθηκε εδώ μέσα πολλάκις.

Υ.Γ.2:

Τώρα τι?
"Κόλλυβα με ρόδι..."
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160912
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 744
Σύνολο: 755

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.