*

Αποστολέας Θέμα: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 61865 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #140 στις: Μάιος 15, 2013, 12:50:54 μμ »
Κι εμένα μου ήρθε το φύλλο της επίταξης, αν και ωρομίσθια.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:44:11 »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #141 στις: Μάιος 15, 2013, 12:58:17 μμ »
  τα στοιχεία μας τα έχουν πάρει από τις ΔΟΥ στις οποίες ανήκουμε κι όχι από τις ΔΔΕ.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #142 στις: Μάιος 15, 2013, 01:01:33 μμ »
Η αστυνομια , ολα στην ωρα τους!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #143 στις: Μάιος 15, 2013, 01:13:41 μμ »
Και επίσης, οι αποστολές των φύλλων επιστράτευσης έγιναν (ή έπρεπε να γίνουν) στις διευθύνσεις κατοικίας που δήλωσε στη ΔΔΕ του ο κάθε εκπαιδευτικός. Αν αυτοί τα έστελναν εκεί που κάποτε εργαζόταν πριν αρκετά χρόνια, είναι ευθύνη της ΔΔΕ. Η αστυνομία δεν εμπλέκεται (πέρα του ότι απλά κάνει τον ταχυδρόμο για τυπικούς λόγους).
Και μη μου αναφέρεις κανέναν νόμο του 1900 που πιθανόν να αναφέρει ότι, όπου πας στην επικράτεια της χώρας, πρέπει να πηγαίνεις άμεσα σε Α.Τ. να δηλώνεις ότι είσαι εκεί τώρα..  8)

ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??

ΜΕΓΑ ΨΕΜΑ .....

Σ εμένα σαν διευθυνση κατοικίας μου έχουν βάλει το μαγαζί του πατερα μου!!!!!!!!!!!! Εχει κατάστημα στο κεντρο της επαρχιακης μας πολης , η μονιμη κατοικια μου εδω και 20 χρόνια είναι περιφερειακά της πόλης!!!

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΗΤΑΝ ΚΛΕΙΣΤΟ ΑΛΛΙΩΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΕ ΤΟ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ!!!!
Συνάδελφε,ευχαριστώ για την υποστήριξει.Δεν μ ενδιαφέρει να κοντραριστώ με κανένα.Εκείνο που θέλω να γίνει κατανοητό απο όλους είναι ένα:Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΣΤΡΑΤΕΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ ΥΠΟΘΕΣΗ.Το επόμενο στάδιο είναι να κηρυχθεί κατάσταση πολέμου και να γίνει γενική επιστράτευση.ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΠΡΕΞΤΕ ΑΝΑΛΟΓΑ!!!

Το ότι δεν δίνουν τα στοιχεία οι διευθύνσεις δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κάποιος υποχρεωμένος να δηλώνει την προσωρινή του διεύθυνση στην αστυνομία.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:44:11 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #144 στις: Μάιος 15, 2013, 02:07:35 μμ »
  τα στοιχεία μας τα έχουν πάρει από τις ΔΟΥ στις οποίες ανήκουμε κι όχι από τις ΔΔΕ.

Πιστεύω κι εγώ ότι δεν ήθελαν να εμπλέξουν τις ΔΔΕ για πολλούς λόγους και πήραν τα στοιχεία από τις ΔΟΥ ή από την ΕΑΠ, όπου φαίνονται ποιοι είναι καθηγητές. Γι`αυτό πήραν και αρκετοί ωρομίσθιοι τα φύλλα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #145 στις: Μάιος 15, 2013, 02:54:45 μμ »
  τα στοιχεία μας τα έχουν πάρει από τις ΔΟΥ στις οποίες ανήκουμε κι όχι από τις ΔΔΕ.

Πιστεύω κι εγώ ότι δεν ήθελαν να εμπλέξουν τις ΔΔΕ για πολλούς λόγους και πήραν τα στοιχεία από τις ΔΟΥ ή από την ΕΑΠ, όπου φαίνονται ποιοι είναι καθηγητές. Γι`αυτό πήραν και αρκετοί ωρομίσθιοι τα φύλλα.

επιβεβαιώνω από τη ΔΟΥ τα παίρνουν!!!! Δυστυχώς!!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #147 στις: Μάιος 15, 2013, 03:35:58 μμ »
( αν και εδώ που τα λέμε, σιγά μην δεν τα επιδώσουν όλα...)..


Μπα μην το λες. Σε όσους υπηρετούμε εκτός μόνιμης κατοικίας το στείλαν στο σπίτι μας. Εγώ υπηρετώ Ευρυτανία και μου το στείλαν στην Κρήτη, όπου το θυροκόλλησαν στην πόρτα.Θεωρητικά δεν είμαι επιταγμένος μιας και από ότι έχω καταλάβει πρέπει να σου επιδοθεί προσωπικά και να υπογράψεις ότι το παρέλαβες. Το θέμα όμως δεν είναι ούτε νομικό, ούτε τεχνικό. Εδώ έχει καταστρατηγηθεί κάθε έννοια νομιμότητας, εδώ θα κολλήσουν; Αν αποφασίσουμε να σπάσουμε την επίταξη αυτο μπορεί να γίνει μόνο μαζικά, από ένα ποσοστο που θα είναι αδύνατο να απολυθεί. Δεν ξέρω ποια μπορεί να είναι αυτή η κρίσιμη μάζα, 500, 1.000, 10.000, 20.000; Πάντως μόνο έτσι μπορεί να σπάσει η τρομοκρατία. Είμαστε έτοιμοι; Αν ναι έχει καλώς. Αν όχι ας ψάξουμε εναλλακτικές μορφές, πράγματα που μπορούμε να κάνουμε σε κινηματικο και επικοινωνιακό επίπεδο όσο διαρκεί η επίταξη και να προετοιμάσουμε το έδαφος για απεργία διαρκείας με τη λήξη της. Άλλωστε η απεργία στις πανελλαδικές δεν είναι φετίχ, ούτε αυτοσκοπός. Το βαρέλι δεν έχει πιάσει πάτο ακόμα και η ζωή δεν τελειώνει αν δε μας βγει η απεργία στις πανελλαδικές, έχουμε ακόμα πολλές μάχες να δώσουμε. Αρκεί να μην επικρατήσει πάλι η μιζέρια και να μείνει ψηλά το ηθικό μας.

Προσωπικά δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα πράξω. Η λογική μου λέει ότι δε θα ακολουθήσει πολύς κόσμος και ότι δεν αξίζει να θυσιαστεί κάποιος χωρίς αποτέλεσμα. Από την άλλη η συνείδησή μου λέει άλλα. Ότι αν κάποιος κόσμος πάρει την απόφαση να απεργήσει την παρασκευή βάζοντας πάνω από όλα την αξιοπρέπειά του και εγώ έχω πάει κανονικά στο σχολείο, με τη στάση μου θα τους έχω αφήσει και εγώ εκτεθειμένους  και βορά στα θηρία. Ότι ακόμα και αν το χωνέψω για την πρώτη μέρα, δε θα μου είναι εύκολο να το κάνω και τις επόμενες, γιατί εδώ απαιτούν από εμάς να γίνουμε απεργοσπάστες διαρκείας: ένας βιασμός διαρκείας. Δεν ξέρω με τι μούτρα θα προσπαθήσω να πείσω μεθαύριο τον συνάδελφο στον ιδιωτικό τομέα να παλέψει και αυτός, να απεργήσει κλπ. όταν εκείνη τη φορά που βρέθηκα στη θέση του-να ρισκάρω τη δουλειά μου σε περίπτωση απεργίας- έκανα πίσω. Ή στον άνεργο που για να μη βρεθώ (ξανά μετά απο δυο χρόνια) στη θέση του έκανα έκπτωση στις αξίες μου;

Δεν τα γράφω αυτά για να παρακινήσω κανένα να πάρει τη μία ή την άλλη απόφαση. Πιο πολύ για τον εαυτό μου τα γράφω, να τα δω γραμμένα, μήπως καταφέρω και ξεμπερδέψω το κουβάρι που έχω στο μυαλό μου...

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #148 στις: Μάιος 15, 2013, 03:46:15 μμ »
Πόσο δίκιο έχεις. Ακριβώς κι εγώ αυτά σκέφτομαι...

Αποσυνδεδεμένος luxe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • still waiting...
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #149 στις: Μάιος 15, 2013, 04:20:34 μμ »
χαχαχαχαχ!! γελαω πολυ με ολα αυτα.ειμαι ωρομισθια,απληρωτη και πηγα στο σχολειο σημερα και ηταν μονο η διευθυνση,που με ενημερωσε για τα χαρτια της επιστρατευσης.δεν εχω παραλαβει εγω τετοιο χαρτι,αλλα θα γελασω ακομα πιο πολυ αν με ψαξουν για μου το δωσουν.Εχω βγαλει τον καρκινο κυριολεκτικα να περιμενω ολη τη χρονια ΑΝ θα δουλεψω αναπληρωτρια και που,τελικα καταληγω ωρομισθια των 4 ωρων και χωρις στον ηλιο μοιρα να ψαχνομαι τι θα κανω στη ζωη μου και τωρα θα εχω και χαρτι που με διαταζει να δουλεψω!
χαχαχαχαχ!
sorry παιδια! απ'το να κλαψω προτιμω να γελασω!!!

Αποσυνδεδεμένος clandestino

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #150 στις: Μάιος 15, 2013, 04:28:03 μμ »
παιδιά το τι τελικά θα κάνουμε θα το αποφασίσουμε και θα το υλοποιήσουμε συλλογικά....το σπάσιμο της επιστράτευσης ούτως ή άλλως δεν μπορεί να είναι ατομική απόφαση ... όλοι πάνω κάτω τα ίδια σκεφτόμαστε ...ας περιμένουμε και την απόφαση της συνέλευσης των προέδρων ..στη δική μας ΕΛΜΕ πάντως αποφασίσαμε ξανά συνέλευση την πέμπτη το βράδυ

Αποσυνδεδεμένος luxe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • still waiting...
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #151 στις: Μάιος 15, 2013, 04:38:19 μμ »
Όλο αυτό το διάστημα δεν άνοιγα τα σχετικά θέματα εδω στο φορουμ διότι είμαι ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ κ υποτίθεται πώς το θέμα δεν θα με αφορούσε.......................οπότε δεν έδινα σημασία!!!!
Συγγνώμη, αλλά αυτό λέγεται αδιαφορία και εγωκεντρισμός. Αυτήν ακριβώς τη στάση πληρώνουμε ως πολίτες.
Θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει οτιδήποτε συμβαίνει όχι απλώς στον κλάδο σου, αλλά σε όλη την ελληνική κοινωνία και πέρα από αυτήν. Μετά όταν έρχεται η σειρά μας ξαφνιαζόμαστε... :P
σαν γενικη ιδεα εχει ουσια αυτο που λες,κι εμεις οι ωρομισθιοι να ενημερωνομαστε για τα τεκταινομενα στη εκπαιδευση.ΟΜΩΣ,παρολο που ενημερωνομαι,νιωθω ξεχασμενη απο ολους.οι μονιμοι συναδελφοι με το ζορι με χαιρετανε 'η θυμουνται ποια ειμαι,οι αναπληρωτες απορουν που περυσι ημουν αναπληρωτρια και φτυνουν τον κορφο τους μη τυχον του χρονου ειναι στη θεση μου,του χρονου κατα 99% ΔΕΝ θα ειμαι στην δημοσια εκπαιδευση..Οποτε επιλεγω οπως κι η Αννεττα φανταζομαι να μην ασχολουμαι πια τοσο μεθοδικα οπως πριν,αλλα να ψαχνω να βρω διεξοδο στα αδιεξοδα μου,παρα να μπαινω στο forum οπως περυσι καθε μερα και να σχολιαζω την επιταξη των "εκπαιδευτικων".
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2013, 04:51:14 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #152 στις: Μάιος 15, 2013, 04:41:49 μμ »
Μάθαμε και κάτι τώρα, στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα!

Την επόμενη φορά να δηλώνετε ως μόνιμη κατοικία το γραφείο του δικηγόρου σας!
Εκεί θα φοβούνται να έρθουν!

 ;D

Το σύνταγμα λέει ότι πρέπει να το υπερασπιζόμαστε μέχρι τελευταίας ρανίδας του αίματός μας.

Από τον ταχυδρόμο-αστυνόμο λοιπόν, μέχρι τον ταξίαρχο της αστυνομίας που υπογράφει, μέχρι τον υπουργό και μέχρι τον πρωθυπουργό, όλους θα τους μηνύσουμε για κατάλυση του συντάγματος.  Ρωτήστε το όνομά τους, και κατευθείαν στα δικαστήρια. Όχι μόνο ο στρατηγός, αλλά και οι συνταγματάρχες και οι αξιωματικοί της χούντας πρέπει να περάσουν από δίκη. Όταν θα έρθει η ώρα να δικαστούν. η χούντα τους θα έχει πέσει, και τότε θα πληρώσουν ακριβά την τωρινή τους απερισκεψία να υπογράφουν τέτοια διατάγματα.

http://www.pde.gr/index.php?page=6268
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2013, 05:11:01 μμ από arvila »
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιστράτευση Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #153 στις: Μάιος 15, 2013, 05:30:04 μμ »
Συνάδελφοι αν έρθει και δεύτερη φορά και λείπω τι πρέπει να κάνω; Απλά θυροκολλήθηκε για δεύτερη φορά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 312
Σύνολο: 313

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.