*

Αποστολέας Θέμα: ΥΠΕΠΘ - Απολογισμός Πεπραγμένων 2004-2007- Τα ψευτικά τα λόγια τα μεγάλα...  (Αναγνώστηκε 9408 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Σήμερα όλοι οι εκπαιδευτικοί έλαβαν μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ένα μύνημα με τίτλο "ΥΠΕΠΘ - Απολογισμός Πεπραγμένων 2004-2007". Διάβασα τις 18 σελίδες του κειμένου και έχω να παρατηρήσω τα εξής:
1) η χρηματοδότηση της εκπαίδευσης ως ποσοστό του ΑΕΠ μειώθηκε αντί να αυξηθεί στο 5%. Όλα τα μέτρα που πήρε το ΥΠΕΠΘ (κατάργηση εξετάσεων β΄Λυκείου, μείωση εξεταζόμενων μαθημάτων, βάση του 10 κλπ.) ήταν μέτρα με στόχο τη μείωση των εξόδων.
2) Οι πρωτοποριακοί θεσμοί (Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη, Ολοήμερο Σχολείο κλπ.) που υπήρχαν από την προηγούμενη κυβέρνηση υπονομεύονται συστηματικά αντί να ενισχύονται. Είναι χαρακτηριστικό ότι οφείλονται ακόμα χρήματα από την ΠΔΣ του 2004-2005!
3) Αν οι γονείς ήξεραν τα σχέδια αυτής της κυβέρνησης για τα παιδιά τους έπρεπε αυτοί να κάνουν διαδηλώσεις αντί να κάνουν  οι μαθητές καταλήψεις. Αυτή η κυβέρνηση μέσα σε τρία χρόνια έχει μειώσει σχεδόν στο μισό τις θέσεις στις υψηλόβαθμες σχολές, δηλαδή τις Ιατρικές, τα Πολυτεχνεία, τις Οικονομικές και τις Νομικές σχολές. Η μείωση θέσεων στις υψηλόβαθμες σχολές, η βάση δέκα και το κλείσιμο σχολών ΤΕΙ, κάνει απαγορευτικό το Ελληνικό Πανεπιστήμιο για τους μισούς σχεδόν μαθητές  που τελειώνουν το Λύκειο. Αυτό οδηγεί τους μαθητές εκτός των Ελληνικών Πανεπιστημίων και τους γονείς σε μια οικονομική αιμορραγία, αφού θα πρέπει  να σπουδάσουν τα παιδιά τους με δικά τους χρήματα. Δηλαδή το ελληνικό κράτος, λέει κατάμουτρα στους γονείς ότι δεν  μπορώ ή  δεν θέλω να σπουδάσω τα παιδιά σας, αλλά σπουδάστε τα μόνοι σας σε ιδιωτικές σχολές ή στείλτε τα στο εξωτερικό.
4) Η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών παραμένει το ίδιο χάλια με παλιότερα.
5) Οι αμοιβές των εκπαιδευτικών παρέμειναν χαμηλές και αν συνυπολογίσουμε τον τιμάριθμο μειώθηκαν. Για τα έτη 2005 και 2006 οι εισοδηματικές αυξήσεις κυμάνθηκαν περί το 2%. Φέτος η αύξηση πλησίασε το 3% (ίσα ίσα η κάλυψη του τιμάριθμου δηλαδή) χάρη στη σταδιακή παροχή των 105 euro που θα ολοκληρωθεί το 2009!
6) Το ΥΠΕΠΘ είχε κακή συνεργασία με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτου (γι’ αυτό παραιτήθηκε ο διορισμένος από τη Μαριέττα πρόεδρός του). Είναι χαρακτηριστικό ότι ξαφνικά και χωρίς να ρωτηθούν οι ειδικοί η Μαριέττα αύξησε τις ώρες διδασκαλίας των Αρχαίων Ελληνικών σε όλες τις τάξεις Γυμνασίου και Λυκείου.
7) Οι δωρεάν υπολογιστές που δόθηκαν σε μαθητές δεν αφορούσαν παρά μόνο ελάχιστους αριστούχους.
Θα μπορούσα και άλλα να γράψω σχετικά με την υπονόμευση του ΑΣΕΠ, την πολιτική για τα πανεπιστήμια κλπ. Το συμπέρασμά μου είναι ότι απολογισμός του ΥΠΕΠΘ κάθε άλλο παρά θετικός είναι. Εύχομαι η επόμενη κυβέρνηση να ασχοληθεί σοβαρά με την Παιδεία και το μέλλον αυτού του τόπου. Από μεγάλα λόγια χορτάσαμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Σε μερες εκλογων κανεις πολυ καλη κριτικη αλλα θα ηθελα να ακουσω και τα πεπραγμενα των δεκαετιων του 80' 90 εως και το ετος 2004

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Σε μερες εκλογων κανεις πολυ καλη κριτικη αλλα θα ηθελα να ακουσω και τα πεπραγμενα των δεκαετιων του 80' 90 εως και το ετος 2004

Κοίταξε, εργάζομαι ως εκπαιδευτικός μόλις τα τελευταία χρόνια και δεν έχω σφαιρική εικόνα για το τι γινόταν παλιότερα. Σίγουρα και το ΠΑΣΟΚ δεν έχει κάνει για την Παιδεία όσα θα μπορούσε να κάνει...τα κόμματα εξουσίας δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι η Παιδεία είναι επένδυση...πάντως θα μου επιτρέψεις να κάνω δύο παρατηρήσεις:
1) παρότι οι αμοιβές των εκπαιδευτικών είναι χαμηλές μόνο επί ΠΑΣΟΚ οι εκπαιδευτικοί πήραν κάποιες αξιόλογες αυξήσεις...
2) το ΠΑΣΟΚ την περίοδο 1996-2004 προχώρησε σε ένα σύστημα μεταρυθμίσεων στη Παιδεία με πολλά αμφιλεγόμενα σημεία στα οποία όμως οποσδήποτε υπήρχαν και πολλά θετικά όπως η αύξηση των Τμημάτων της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, η Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη, το Ολοήμερο Σχολείο, νέα προγράμματα σπουδών στο Λύκειο κλπ. Νομίζω ότι το μελανό σημείο της σημερινής διακυβέρνησης είναι ότι δεν δημιούργησε ούτε χρηματοδότησε κάποιο καινούργιο θεσμό, κάτι το οποίο να αφήσει ως παρακαταθήκη στους επόμενους...

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Θα σου απαντήσω και εγω με την σειρά μου γιατί το να δημιουργεις εντυπώσεις τετοια περίοδο μόνο "αθώο" δεν ειναι.
1.Οταν ξεκίνησα με την εκπαίδευση (2003-2004) το ΠΑΣΟΚ αποφάσισε να ενισχύσει τον εμετικό θεσμό των ωρομισθίων ( στον κλάδο μου 2 αναπληρωτές και πάνω από 200 ωρομίσθιους,είπες κάτι δεν σε ακουσα)
2.Ολοι γνώριζαν μέχρι τότε με ποιον τρόπο διορίζοταν αναπληρωτές-ωρομίσθιοι και πως λάμβαναν μόρια δισπρόσιτου (αφου ΕΣΚΕΜΕΝΑ δεν ενεργοποιούσαν το συστημα που υπάρχει τωρα e-aitisi)
3.H βάση του 10 υπήρχε στα παιδιά των ΤΕΕ (έργο Πασοκ).Οταν την έβαλαν και στα ενιαία σας έπιασε όλους ο πόνος για αυτούς που εμεναν έξω από την τριτοβάθμια.Οι άλλοι ηταν παιδιά ενος κατώτερου θεού.
Καλα κάνουν και υπάρχει η βάση του 10,ανίκανος να περάσει την τάξη, ικανος για να πάει πανεπιστήμιο (ειμαστε καλά;ρωτήστε τους γονεις που πληρώνουν 6 και 7 χρονια ενοίκια για το παιδί που σπουδάζει και δεν τελειώνει ποτε)
4.Πες μου σε παρακαλώ, αν γνωρίζεις, πόσα χρόνια μένει πλέον κάποιος στον πίνακα αναπληρωτων για να διοριστεί και πόσο ήταν πριν 5 χρόνια;

Ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο του νήματος,μεχρι τώρα το φόρουμ ειναι για ανταλλαγή απόψεων και όχι αρένα.Ας το αφήσουμε στους καθύλην αρμόδιους αυτό (πολιτικούς)
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Θα σου απαντήσω και εγω με την σειρά μου γιατί το να δημιουργεις εντυπώσεις τετοια περίοδο μόνο "αθώο" δεν ειναι.
1.Οταν ξεκίνησα με την εκπαίδευση (2003-2004) το ΠΑΣΟΚ αποφάσισε να ενισχύσει τον εμετικό θεσμό των ωρομισθίων ( στον κλάδο μου 2 αναπληρωτές και πάνω από 200 ωρομίσθιους,είπες κάτι δεν σε ακουσα)
2.Ολοι γνώριζαν μέχρι τότε με ποιον τρόπο διορίζοταν αναπληρωτές-ωρομίσθιοι και πως λάμβαναν μόρια δισπρόσιτου (αφου ΕΣΚΕΜΕΝΑ δεν ενεργοποιούσαν το συστημα που υπάρχει τωρα e-aitisi)
3.H βάση του 10 υπήρχε στα παιδιά των ΤΕΕ (έργο Πασοκ).Οταν την έβαλαν και στα ενιαία σας έπιασε όλους ο πόνος για αυτούς που εμεναν έξω από την τριτοβάθμια.Οι άλλοι ηταν παιδιά ενος κατώτερου θεού.
Καλα κάνουν και υπάρχει η βάση του 10,ανίκανος να περάσει την τάξη, ικανος για να πάει πανεπιστήμιο (ειμαστε καλά;ρωτήστε τους γονεις που πληρώνουν 6 και 7 χρονια ενοίκια για το παιδί που σπουδάζει και δεν τελειώνει ποτε)
4.Πες μου σε παρακαλώ, αν γνωρίζεις, πόσα χρόνια μένει πλέον κάποιος στον πίνακα αναπληρωτων για να διοριστεί και πόσο ήταν πριν 5 χρόνια;

Ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο του νήματος,μεχρι τώρα το φόρουμ ειναι για ανταλλαγή απόψεων και όχι αρένα.Ας το αφήσουμε στους καθύλην αρμόδιους αυτό (πολιτικούς)

Δεν προσπαθώ να δημιουργήσω εντυπώσεις...σκοπός του φόρουμ είναι ο διάλογος και η ανταλλαγή απόψεων. Δεν ανήκω σε κάποιο κόμμα ούτε είμαι "βαλτός" αλλά είναι δικαίωμά μου να εκθέτω την άποψη μου και φυσικά είμαι επηρεασμένος από την προεκλογική περίοδο και το e-mail που έλαβα από το ΥΠΕΠΘ. Λοιπόν σου απαντώ:
- στο θέμα των ωρομισθίων την περίοδο 2003-2004 συμφωνώ 100% μαζί σου.
- για τη βάση του 10 είμαι κάθετα αντίθετος όχι γιατί διαφωνώ επί της ουσίας αλλά επειδή σκοπός του ΥΠΕΠΘ είναι να μειώσει τους εισακτέους και να κλείσει τα περιφερειακά ΤΕΙ εξοικονωμόντας χρήματα. Το μέτρο αυτό εντάσσεται στην γενικότερη μείωση των εισακτέων στις περιζήτητες σχολές και στην ενίσχυση των ιδιωτικών πανεπιστημίων.
- για το θέμα των αναπληρωτών κλπ. η άποψή μου είναι ότι θα έπρεπε σταδιακά οι διορισμοί να γίνονται 100% με ΑΣΕΠ. Αυτό θα περίμενα μάλιστα από μια Φιλελεύθερη κυβέρνηση. Δυστυχώς έτσι όπως πάει το πράγμα σε λίγα χρόνια οι μισοι εκπαιδευτικοί θα είναι πολύτεκνοι και οι άλλοι μισοί θα πάσχουν από ανίατες ασθένειες...

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Αυτό που γίνεται στην πολιτική δεν έχει προηγούμενο!
Ο καθένας ασχολείται μόνο με το πώς θα μαυρίσει τον άλλον - Αρνητική διαφήμηση.

'Εχετε δει την Coka-Cola να βγει να πει ότι ότι η Pespsi είναι κάτουρο;
Ή το Skip να πει ότι το Ariel τα κάνει σκατά τα ρούχα όταν πρόκειται για μαρμελάδα βατόμουρο;

Αποτέλεσμα αυτής της στάσης που έχουν επιλέξει είναι να μην εμπιστευόμαστε κανέναν τους.
Το ζήτημα δεν είναι πλέον ποιός θα κάνει σωστή διαχείριση, αλλά ποιός θα φάει τα λιγότερα ή θα κρυφτεί καλύτερα.

Στα μάτια μου έχουν απαξιωθεί τόσο πολύ ως ανθρώπινες υποστάσεις που σχεδόν χαίρομαι που δε θα κατέβω να ψηφίσω στις εκλογές...

Επί της ουσίας θα είχα πολλά να πω πάνω σε αυτά που αναφέρθηκαν, αλλά εφόσον δε θεωρώ ότι υπάρχει λύση, δεν υπάρχει και λόγος να το συζητάμε...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
'Εχετε δει την Coka-Cola να βγει να πει ότι ότι η Pespsi είναι κάτουρο;

Αυτό έχει γίνει, Siobaras  ;D
http://www.youtube.com/watch?v=IXDSWhobbfc
http://www.youtube.com/watch?v=n4FqEM-luFI

Οι προεκλογικές καμπάνιες των κομμάτων ακολουθούν τους κανόνες του μάρκετινγκ κατά το αμερικανικό πρότυπο. Και είναι όντως γελοίο να ψάχνουμε να βρούμε ποιος είναι χειρότερος, ειδικά στον τομέα της Παιδείας...

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Τρομερά ήταν και τα 2 Ioanna!!

Αν και νομίζω ότι δεν προβλήθηκαν ποτέ στην τηλεόραση αυτά, γιαυτό γράφει banned.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος fgx

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:Μπα δεν τρελαίνομαι κιόλας
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,
το ζήτημα δεν ειναι τι έκανε ο ενας κι ο αλλος!
Σημασια εχει τι δεν εκαναν!
Και ΔΕΝ ΜΑΣΗΣΕ η υπουργος μας οταν ζητησαμε απολυτως λογικα αιτηματα με κυριαρχο καποια οικονομικη αναβαθμιση.
Μπορει οι φυλακες των σχολειων που υπηρετουμε να παίρνουν 1300 Ε περιπου και να ειναι ΔΕ ή οι υπαλληλοι του υπουργείου οικονομικών ή του δικαιοσυνης να παιρνουν διπλασια, αλλα η δικη μας ΔΕΝ μασησε.
Για εκπαιδευτικες αδειες ΜΟΝΟ με ΜΕΣΟΝ, και χοντρο μαλιστα. (Τα ιδια και οι προηγουμενοι)
Αποσπασεις χιλιαδες, κενα που δεν δινονται για μεταθεσεις για να καλυπτονται με αποσπασεις κλπ κλπ

Εμεις ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?
Απεργια τον Οκτωβριο! Γιατι οι "κ...συνδικαλιστές" δεν θελουν να δυσαρεστησουν τους προϊσταμενους τους. (Ραμμα κλπ)
Γιατι οχι μεσα στις εξετασεις που τους ποναει?  Γιατι οι υπαλληλοι της ΔΕΗ κατεβαζουν διακοπτες, αλλοι κλεινουν δρομους, πρατηρια βενζινης, μουσεία κλπ και δυσαρεστουν την κοινωνια και μεις δεν πρεπει να την δυσαρεστησουμε με απεργια των Μαιο-Ιουνιο?
ΓΙΑΤΙ?

Αφηστε τις κομματικες αντιπαραθεσεις και κοιταξτε μια φορα και το συμφερον σαν συνδικατο!!!!!!!!
ΝΟΜΙΖΩ

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Έκτακτη ενημέρωση: το υπουργείο Παιδείας θα μπορούσε να προσθέσει στα επιτεύματα του την αναβάθμιση των Πανελλαδικών εξετάσεων με α) τη φετινή διαρροή θεμάτων, β) την αλλοίωση βαθμολογιών στα γραπτά των Γαλλικών και Αγγλικών και γ) την έκδοση για πρώτη φορά στα χρονικά λανθασμένων βάσεων και την συνεχιζόμενη αγωνία χιλιάδων μαθητών.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Τους τριανταμηνίτες μαιμούδες που διόρισε σε βάρος εκατοντάδων επιτυχόντων...

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Τους τριανταμηνίτες μαιμούδες που διόρισε σε βάρος εκατοντάδων επιτυχόντων...
αυτα υπηρχαν απο το παρελθον...αφου καποιοι ειναι δυσαρεστημενοι για το πως λειτουργει το Υπουργειο γιατι επελεξεν να εργαζονται σε αυτο??
ασχολουμαι με την εκπαιδευση απο το 2005 και σε πολλα σημεια εκρινα ακυρο το Υπουργειο και σε καποια αλλα θεωρησα οτι εκανε καλα.Επισης προσπαθησα να ενημερωθω για το τι γινοταν και παλιοτερα. οι ιστοριες που ακους απο τους παλιους συναδερφους ειναι ανεκδοτες και πολυ πιο τραγικες!
Αυτο που μπορουμε να κανουμε εμεις ειναι να φωναζουμε για το αδικο, να πολεμαμε για το δικιο και να μην εξυπηρετουμε ΜΟΝΟ τα συμφεροντα των κομματικων συνδικαλιστων! ολοι μαζι ασχετα με τις κομματικες πεποιθησεις πρεπει να συνεργαζομεστε για το καλο του κλαδου μας! Στην εκπαιδευση δεν χωραει η κομματοποιηση!

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Έκτακτη ενημέρωση: το υπουργείο Παιδείας θα μπορούσε να προσθέσει στα επιτεύματα του την αναβάθμιση των Πανελλαδικών εξετάσεων με α) τη φετινή διαρροή θεμάτων, β) την αλλοίωση βαθμολογιών στα γραπτά των Γαλλικών και Αγγλικών και γ) την έκδοση για πρώτη φορά στα χρονικά λανθασμένων βάσεων και την συνεχιζόμενη αγωνία χιλιάδων μαθητών.

Όταν ο george είχε κάνει αύξηση εισακτέων προεκλογικά (αν δεν με απατά η μνήμη μου 1996 ή 1997) και ειχε αλλάξει άρδην βάσεις ,εισακτέους κλπ ήταν καλύτερα?
Αυτή η πολιτική αγοράς ψήφων ειναι καλύτερη;
Ας την επαναφέρουμε
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Όταν ο george είχε κάνει αύξηση εισακτέων προεκλογικά (αν δεν με απατά η μνήμη μου 1996 ή 1997) και ειχε αλλάξει άρδην βάσεις ,εισακτέους κλπ ήταν καλύτερα?
Αυτή η πολιτική αγοράς ψήφων ειναι καλύτερη;
Ας την επαναφέρουμε
Παράθεση

Μα αυτή ακριβώς είναι η διαφορά μεταξύ του ΠΑΣΟΚ και της σημερινής Δεξιάς κυβέρνησης: το 1996 ο ΓΑΠ (πιθανότατα για προεκλογικούς λόγους - δεν έχω αντίρρηση) ζήτησε από όσα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ ήθελαν, να πάρουν περισσότερους φοιτητές από τους προβλεπόμενους με αντίστοιχη οικονομική ενίσχυση. Κάποια Τμήματα δέχτηκαν και πήραν περισσότερους και έτσι κάποιοι φοιτητές βρέθηκαν σε καλύτερες σχολές και κάποιοι άλλοι που ήταν εκτός βρέθηκαν ανέλπιστα μέσα. Για να σου φρεσκάρω τη μνήμη δες εδώ: http://www.tovima.gr/print_article.php?e=B&f=12394&m=A48&aa=2
Σήμερα αντίθετα το ΥΠΕΠΘ αφού μείωσε τις θέσεις στα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ βγάζει και λάθος αποτελέσματα και κάποια παιδιά βρίσκονται να έχουν χαρεί τζάμπα. Και το χειρότερο είναι ότι δεν ακούγεται από πουθενά ένα συγνώμη...ενώ κανένας δεν έχει την τσίπα να παραιτηθεί...
Ιδού τα καλοκαιρινά κατορθώματα του ΥΠΕΠΘ: http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=15153&m=A40&aa=1

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162162
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 589
Σύνολο: 601

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.