*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013  (Αναγνώστηκε 371027 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος miss butterfly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Ακολούθησε δρόμο χωρίς μονοπάτι κι άσε τα χνάρια..
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #840 στις: Αύγουστος 13, 2013, 12:11:48 πμ »
Να τα χωρίσεις κι εσύ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:06:23 »

Αποσυνδεδεμένος antchemist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #841 στις: Αύγουστος 13, 2013, 12:12:49 πμ »
Να τα χωρίσεις κι εσύ.
Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση..

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #842 στις: Αύγουστος 13, 2013, 12:19:55 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις-συμβουλές..Απλά πια για κάποιον που έχει κάποια άλλη δουλίτσα έστω και με λίγα χρήματα, δεν βλέπω το νόημα να πάει σε σχολείο για να ξαναφύγει τον Ιούνιο και φτου και πάλι από την αρχή επίδομα και αναζήτηση νέας εργασίας.. :'( Οι υποχρεώσεις τρέχουν. Βέβαια, αν πάρουν κάποιον φέτος που είναι αρκετά δύσκολη χρονιά, δεν υπάρχει περίπτωση να μην τον πάρουν του χρόνου..Απλά κουράστηκα η ζωή μου να γεμίζει αν (αν ανοίξουν οι πίνακες, αν γίνει ΑΣΕΠ, αν ανοίξουν κενά, αν με πάρουν... :-[). Τι να πω..καλή συνέχεια σε όλους και καλό κουράγιο..

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #843 στις: Αύγουστος 13, 2013, 12:40:44 πμ »
Κατ' αρχάς γιατί να μην κάνεις αίτηση;Έστω με προτίμηση το νομό σου.Αλλά ακόμα και αν δεν κάνεις δεδομένων των συνθηκών θα συμβούν τα εξής:...
...
δ)Δήλωσε να πας, πάρε αναρρωτική πάνω από 15 μέρες και αφού σε διώξουν, ξανακάνεις αίτηση από του χρόνου.
Δηλαδή αν δεν παρουσιάζεσαι στο σχολείο (μετά τις 15 αναρρωτικής) και σε διώξουν, δεν έχεις κυρώσεις για την επόμενη χρονιά;
Είσαι σίγουρος; Το αναφέρει κάπου η εγκύκλιος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:06:23 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #844 στις: Αύγουστος 13, 2013, 12:54:34 πμ »
Αυτό δε φαίνεται ως απόλυση;;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #845 στις: Αύγουστος 13, 2013, 01:08:48 πμ »
Εγώ θέλω να σας ρωτήσω κάτι άλλο, γιατί αύριο θα πάω να κάνω την αίτηση: θα δηλώσω μόνο ακω. Ωρομισθία ούτε καν μου πέρασε απ' το μυαλό και αμω φοβάμαι, γιατί τώρα με τη σύμπτυξη των περιοχών, η 1η μου επιλογή έχει και μακρινές αποστάσεις. Όταν κάνουμε αίτηση, αν δεν μας πάρουν ακω, αυτόματα μας καλούν για ενισχυτική ή πρέπει να το δηλώσουμε;

Δεν υπάρχει αυτοματισμός. Για ενισχυτική/ΠΔΣ θα βγει άλλη εγκύκλιος οπότε εκεί δηλώνεις ό,τι/αν θέλεις, ανεξάρτητα από τις αιτήσεις των αναπληρωτών (αν δεν προσληφθείς φυσικά).
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #846 στις: Αύγουστος 13, 2013, 01:10:32 πμ »
Εγώ θέλω να σας ρωτήσω κάτι άλλο, γιατί αύριο θα πάω να κάνω την αίτηση: θα δηλώσω μόνο ακω. Ωρομισθία ούτε καν μου πέρασε απ' το μυαλό και αμω φοβάμαι, γιατί τώρα με τη σύμπτυξη των περιοχών, η 1η μου επιλογή έχει και μακρινές αποστάσεις. Όταν κάνουμε αίτηση, αν δεν μας πάρουν ακω, αυτόματα μας καλούν για ενισχυτική ή πρέπει να το δηλώσουμε;

Δεν υπάρχει αυτοματισμός. Για ενισχυτική/ΠΔΣ θα βγει άλλη εγκύκλιος οπότε εκεί δηλώνεις ό,τι/αν θέλεις, ανεξάρτητα από τις αιτήσεις των αναπληρωτών (αν δεν προσληφθείς φυσικά).

Και θα εισαι σαν ωρομισθιος οποως ηταν παλια η ενισχυτικη;;;;

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #847 στις: Αύγουστος 13, 2013, 01:24:00 πμ »
Κατ' αρχάς γιατί να μην κάνεις αίτηση;Έστω με προτίμηση το νομό σου.Αλλά ακόμα και αν δεν κάνεις δεδομένων των συνθηκών θα συμβούν τα εξής:...
...
δ)Δήλωσε να πας, πάρε αναρρωτική πάνω από 15 μέρες και αφού σε διώξουν, ξανακάνεις αίτηση από του χρόνου.
Δηλαδή αν δεν παρουσιάζεσαι στο σχολείο (μετά τις 15 αναρρωτικής) και σε διώξουν, δεν έχεις κυρώσεις για την επόμενη χρονιά;
Είσαι σίγουρος; Το αναφέρει κάπου η εγκύκλιος;

Δεν είναι ανάγκη να ψάχνεις γιατρούς για αναρρωτικές... Αρκεί να παρουσιαστείς μια μέρα για να αναλάβεις και έπειτα να εξαφανιστείς, περιμένοντας να σε διώξουν... Ναι δεν έχεις απολύτως καμία κύρωση για την επόμενη χρονιά (ο "λαγός" που ψάχναμε πιο πριν). Εφόσον δεν υπάρχει πουθενά αναφορά για την περίπτωση αυτή από καμία εγκύκλιο ως τώρα, με ποιο σκεπτικό θα σου έριχνε ποινή το υπουργείο?
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #848 στις: Αύγουστος 13, 2013, 01:48:51 πμ »
Εγώ θέλω να σας ρωτήσω κάτι άλλο, γιατί αύριο θα πάω να κάνω την αίτηση: θα δηλώσω μόνο ακω. Ωρομισθία ούτε καν μου πέρασε απ' το μυαλό και αμω φοβάμαι, γιατί τώρα με τη σύμπτυξη των περιοχών, η 1η μου επιλογή έχει και μακρινές αποστάσεις. Όταν κάνουμε αίτηση, αν δεν μας πάρουν ακω, αυτόματα μας καλούν για ενισχυτική ή πρέπει να το δηλώσουμε;

Δεν υπάρχει αυτοματισμός. Για ενισχυτική/ΠΔΣ θα βγει άλλη εγκύκλιος οπότε εκεί δηλώνεις ό,τι/αν θέλεις, ανεξάρτητα από τις αιτήσεις των αναπληρωτών (αν δεν προσληφθείς φυσικά).

Και θα εισαι σαν ωρομισθιος οποως ηταν παλια η ενισχυτικη;;;;

Ωρομίσθιος ή ΑΜΩ, όπως ήταν την περσινή σχολική χρονιά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #849 στις: Αύγουστος 13, 2013, 01:51:43 πμ »
Εχουμε καμία πληροφορία για τα κενά σε φιλολόγους σε Θεσσαλία;

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #850 στις: Αύγουστος 13, 2013, 06:31:56 πμ »
Κατ' αρχάς γιατί να μην κάνεις αίτηση;Έστω με προτίμηση το νομό σου.Αλλά ακόμα και αν δεν κάνεις δεδομένων των συνθηκών θα συμβούν τα εξής:...
...
δ)Δήλωσε να πας, πάρε αναρρωτική πάνω από 15 μέρες και αφού σε διώξουν, ξανακάνεις αίτηση από του χρόνου.
Δηλαδή αν δεν παρουσιάζεσαι στο σχολείο (μετά τις 15 αναρρωτικής) και σε διώξουν, δεν έχεις κυρώσεις για την επόμενη χρονιά;
Είσαι σίγουρος; Το αναφέρει κάπου η εγκύκλιος;

Δεν είναι ανάγκη να ψάχνεις γιατρούς για αναρρωτικές... Αρκεί να παρουσιαστείς μια μέρα για να αναλάβεις και έπειτα να εξαφανιστείς, περιμένοντας να σε διώξουν... Ναι δεν έχεις απολύτως καμία κύρωση για την επόμενη χρονιά (ο "λαγός" που ψάχναμε πιο πριν). Εφόσον δεν υπάρχει πουθενά αναφορά για την περίπτωση αυτή από καμία εγκύκλιο ως τώρα, με ποιο σκεπτικό θα σου έριχνε ποινή το υπουργείο?


Είσαι σίγουρος porcupinetree? Γιατί λέει «Δεν διορίζονται υπάλληλοι όσοι
απολύθηκαν από θέση δημόσιας υπηρεσίας ή Ο.Τ.Α. ή άλλου νομικού προσώπου του δημοσίου
τομέα λόγω επιβολής της πειθαρχικής ποινής της οριστικής παύσης ή λόγω καταγγελίας της
σύμβασης εργασίας για σπουδαίο λόγο, οφειλόμενο σε υπαιτιότητα του εργαζομένου, αν δεν
παρέλθει πενταετία από την απόλυση
».  Άρα πρέπει τουλάχιστον να παίρνεις αναρρωτικές συνέχεια αλλιώς είναι "αδικαιολόγητη αποχή από την εκτέλεση καθηκόντων..." Έτσι το καταλαβαίνω εγώ, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος, γιατί δεν είμαι και πολύ σχετική με νόμους.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #851 στις: Αύγουστος 13, 2013, 07:59:19 πμ »
είναι ό,τι πιο βλακώδες έχω ακούσει.... Αυτά δεν πρέπει να γίνονται στις μέρες μας που ζητάνε αφορμή να σε απολύσουν ή να σου στερήσουν το διορισμό...

Πολλοί εδώ μέσα είναι εύκολοι στις συμβουλές, που αμφιβάλλω αν θα τις εφάρμοζαν ποτέ στον εαυτὀ τους....

Τι ειδικότητα είσαι και σε τί σειρά περίπου, και φοβάσαι μη σε πάρουν...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #852 στις: Αύγουστος 13, 2013, 08:08:56 πμ »
 Έτσι όπως μας κατάντησαν, τέτοια σενάρια επεξεργαζόμαστε....... μα έτσι με τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει η υπάρχουσα κατάσταση!
  

Αποσυνδεδεμένος Vayia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #853 στις: Αύγουστος 13, 2013, 08:22:19 πμ »
Επειδή θα κάνω την αίτηση σήμερα θα ήθελα να ρωτήσω αν τσεκάρω το κουτάκι(:αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή για το πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία) μπορεί να προσληφθώ οπουδήποτε πανελλαδικά ή μόνο στις περιοχές που έχω δηλώσει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 830
Σύνολο: 842

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.