*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1385153 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1582 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:09:48 μμ »
εμένα το 5000 δεν μου βγαίνει...αυτό με προβληματίζει...αλλά πάλι το μισό παζλ εχω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:34:37 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1583 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:10:45 μμ »
εμένα το 5000 δεν μου βγαίνει...αυτό με προβληματίζει...αλλά πάλι το μισό παζλ εχω...

Μπορείς να γίνεις πιο σαφής;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1584 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:14:28 μμ »
εμένα το 5000 δεν μου βγαίνει...αυτό με προβληματίζει...αλλά πάλι το μισό παζλ εχω...

εμένα πάλι δεν μου βγαίνει το 2500...κάποιος να βοηθήσει?

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1585 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:16:30 μμ »
Λοιπόν αν θεωρήσω 480 Δημοτικά πήρε περίπου 1000 (μέσα σε αυτούς και θεατρολόγους).
Τα Δημοτικά τώρα είναι 1280; Αρα 1280/480 περίπου 2600 (βγάλε όμως ότι τόσοι θεατρολόγοι δεν υπάρχουν...). Ας πούμε 2500. Αντε βάλε και καμιά 300 που έχουν ζητήσει έξτρα μετάταξη.
Γυμναστές και Αγγλικής και Μουσικής τα νέα ΕΑΕΠ δεν είχαν από παλιά ως 6θέσια και άνω;
Πως θα καλυφθούν οι υπόλοιπες 2200 θέσεις...και εδώ μου έρχεται στο νου κάποιες παλιότερες δηλώσεις για υποχρεωτικές μεταθέσεις...Νομίζω είχαν πει 4000 και λιγότεροι;
Με λίγα λόγια μόνο οι μετακινήσεις στην αβθμια (εννοώ ΕΑΕΠ) δεν καλύπτουν το νούμερο.
Μου διαφεύγει κάτι για τα Δημοτικά;;;
Επίσης πόσες είναι οι μετατάξεις από κλάδο σε κλάδο εντός της Δβθμιας;...
Σίγουρα λείπουν κομμάτια από το παζλ...

Τους υπόλοιπους ΕΞΤΡΑ 2000-2500 (διοικητικόί) αναζητήστε σε κάποιους που δεν μπορούν για διάφορους λόγους να μπουν σε τάξη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2013, 10:18:15 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:34:37 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1586 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:20:29 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 10:16:33 μμ από glory3 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1587 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:21:50 μμ »
Εχω μια ένσταση για την μετάθεση...αν πιάνεται κινητικότητα...
Αλλιώς θα είχαν πιαστεί και οι μεταθέσεις του Ιούνη...
Χμμμ, πόσοι έχουν διπλή ειδικότητα;
Εκτός αν βγουν οργανικές γενικώς στην αβθμια που δεν αντιστοιχούν σε συγκεκριμένα σχολεία αλλά σε ομάδες ωρών...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2013, 10:25:11 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1588 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:28:18 μμ »
Χωρίς ερωτηματικό είναι η παραπάνω πρόταση? Γιατί από το πρωί σέρνεται μια φημολογία ότι στο ΥΠΕΠΘ δοκιμάζανε φίλτρα για ΠΕ19-20 με όριο το έτος 2004 το οποίο έβγαζε τον μαγικό αριθμό 2.500! Επίσης διαθεσιμότητα σημαίνει κατά πάσα πιθανότητα απόλυση...δυστυχώς ο χρόνος τελειώνει...τικ τακ τικ τακ
Καλά άμα οι ΠΕ19-20 είναι στους 2500, τότε ποιος θα είναι στους 5000; Μην ξεχνάμε ότι πρέπει να μείνει και κάποιο προσωπικό για την δευτεροβάθμια. Εγώ θα σας πω τη σκέψη μου που είναι απλή ή απλοϊκή. Όπως έχει ειπωθεί, αν μπορούσε να μας απολύσει θα το έκανε χτες. Όμως επειδή είναι τεχνικά δύσκολο γιατί προϋποθέτει μια μορφή αξιολόγησης και οποιαδήποτε και να προκριθεί θα μπάζει, επιλέγουν το πιο ήπιο σενάριο. Και θα μας πάνε στην πρωτοβάθμια αδειάζοντας έτσι πολλές οργανικές με αποτέλεσμα υποχρεωτικές μετακινήσεις και πιάνουν το νούμερο της κινητικότητας και δημιουργούν και έναν κοινωνικό λόγο μετατρέποντας περισσότερα σχολεία σε ΕΑΕΠ.

Επίσης, ο Σεπτέμβριος δεν θα παρουσιάζει τη σημερινή εικόνα. Το ξέρουν καλά αυτό. Πως γίνεται να βγάζεις κόσμο στη διαθεσιμότητα και να μην έχεις καθηγητές στα σχολεία; Μην ξεχνάμε και την αλλαγή της διοίκησης της ΟΛΜΕ που θέλοντας και μη, θα πρέπει να προβεί σε απεργιακές κινητοποιήσεις. Επίσης ένα μεγάλο μας πλεονέκτημα είναι τα παιδιά. Δεν μιλάω για υποκίνηση καταλήψεων, πάντα ήμουν αρνητικός σε οποιουδήποτε είδους χειραγώγηση. Αλλά χωρίς αναπληρωτές και με καθηγητές σε διαθεσιμότητα, έλα μετά Αρβανιτόπουλε να μου το παίξεις προασπιστής των μαθητών σε τυχόν καταλήψεις το Σεπτέμβριο. Όλοι τον κώλο τους παίζουν. Και εμείς και ειδικά οι υπουργοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2013, 10:53:24 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1589 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:33:22 μμ »
Εχω μια ένσταση για την μετάθεση...αν πιάνεται κινητικότητα...
Αλλιώς θα είχαν πιαστεί και οι μεταθέσεις του Ιούνη...
Χμμμ, πόσοι έχουν διπλή ειδικότητα;
Εκτός αν βγουν οργανικές γενικώς στην αβθμια που δεν αντιστοιχούν σε συγκεκριμένα σχολεία αλλά σε ομάδες ωρών...
Στον κλάδο των ΠΕ19-20 περίπου 1000 συνάδελφοι έχουν ήδη διπλή ειδικότητα και άλλοι 500-600 έχουν τη δυνατότητα για δεύτερη ειδικότητα. Παρεπιμπτόντως φέτος ελάχιστοι έκαναν μάθημα με χρήση της β ειδικότητας τους για να μην μειωθούν οι προσλήψεις αναπληρωτών (βλέπεις και οι περισσότεροι παλιοί που κάποιοι βρίζουν και επιτίθενται) έχουν και αυτοί παιδιά που σπουδάζουν και πάντα οι διευθυντές θέλουν να γίνονται προσλήψεις αναπληρωτών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2013, 10:54:28 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1590 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:36:28 μμ »
Χωρίς ερωτηματικό είναι η παραπάνω πρόταση? Γιατί από το πρωί σέρνεται μια φημολογία ότι στο ΥΠΕΠΘ δοκιμάζανε φίλτρα για ΠΕ19-20 με όριο το έτος 2004 το οποίο έβγαζε τον μαγικό αριθμό 2.500! Επίσης διαθεσιμότητα σημαίνει κατά πάσα πιθανότητα απόλυση...δυστυχώς ο χρόνος τελειώνει...τικ τακ τικ τακ
Καλά άμα οι ΠΕ19-20 είναι στους 2500, τότε ποιος θα είναι στους 5000; Μην ξεχνάμε ότι πρέπει να μείνει και κάποιο προσωπικό για την δευτεροβάθμια. Εγώ θα σας πω τη σκέψη μου που είναι απλή ή απλοϊκή. Όπως έχει ειπωθεί, αν μπορούσε να μας απολύσει θα το έκανε χτες. Όμως επειδή είναι τεχνικά δύσκολο γιατί προϋποθέτει μια μορφή αξιολόγησης και οποιαδήποτε και να προκριθεί θα μπάζει, επιλέγουν το πιο ήπιο σενάριο. Και θα μας πάνε στην πρωτοβάθμια αδειάζοντας έτσι πολλές οργανικές με αποτέλεσμα υποχρεωτικές μετακινήσεις και πιάνουν το νούμερο της κινητικότητας και δημιουργούν και έναν κοινωνικό λόγο μετατρέποντας περισσότερα σχολεία σε ΕΑΕΠ.

Επίσης, ο Σεπτέμβριος δεν θα παρουσιάζει τη σημερινή εικόνα. Το ξέρουν καλά αυτό. Πως γίνεται να βγάζεις κόσμο στη διαθεσιμότητα και να μην έχεις καθηγητές στα σχολεία; Μην ξεχνάμε και την αλλαγή της διοίκησης της ΟΛΜΕ που θέλοντας και μη, θα πρέπει να προβεί σε απεργιακές κινητοποιήσεις. Επίσης ένα μεγάλο μας πλεονέκτημα είναι τα παιδιά. Δεν μιλάω για υποκίνηση καταλήψεων, πάντα ήμουν αρνητικός σε οποιουδήποτε είδους χειραγώγηση. Αλλά χωρίς αναπληρωτές και με καθηγητές σε διαθεσιμότητα, έλα μετά Αρβανιτόπουλε να μου το παίξεις προασπιστής των μαθητών σε τυχόν καταλήψεις το Σεπτέμβριο. Όλοι τον κώλο τους παίζουν. Και εμείς και ειδικά οι υπουργοί.
Δεν ξέρω ειλικρινά...απλά το 2.500 διαθεσιμότητα με προβληματίζει ΠΟΛΥ και θα σου πω γιατί...είμαστε η μόνη ειδικότητα που μπορεί θεωρητικά να μεταταγεί οπουδήποτε σε όλο το δημόσιο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2013, 10:55:26 μμ από Lasid »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1591 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:39:20 μμ »
Το θέμα είναι αν κάποιοι από αυτούς θα αιτηθούν να γίνει μετάταξη εντος βαθμίδας (από την μία ειδικότητα στην άλλη ώστε να λογιστεί ως κινητικότητα).
Αααα θα περάσουμε υπέροχο καλοκαίρι φέτος....έχουν να πέσουν βαπτίσια... ;)
τη νονά τη νονά... ;D

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1592 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:45:32 μμ »
Το θέμα είναι αν κάποιοι από αυτούς θα αιτηθούν να γίνει μετάταξη εντος βαθμίδας (από την μία ειδικότητα στην άλλη ώστε να λογιστεί ως κινητικότητα).
Αααα θα περάσουμε υπέροχο καλοκαίρι φέτος....έχουν να πέσουν βαπτίσια... ;)
τη νονά τη νονά... ;D

Το θέμα είναι μήπως τους υποχρεώσει;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1593 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:47:07 μμ »
@anapli

Αν δεις τις περσινές αιτήσεις αποσπάσεων σε φορείς και από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ δεν θα υποχρεώσει πιθανόν κανένα... ::)
Βάλε και συνταξιοδοτήσεις...

Να δείτε τι βαπτίσια έχουν να πέσουν στο υπόλοιπο Δημόσιο...έχει να πέσει πλαστογράφηση ECDL... ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2013, 10:50:06 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1594 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:47:48 μμ »
Δεν ξέρω αν αυτό που θα πω, μπορεί να συνδράμει στη συζήτηση. Στον κλάδο των Αγγλικών, από τους 650, χοντρικά, αναπληρωτές που προσέλαβε πέρυσι, οι 600 ήταν στην α'θμια. Πριν από λίγες μέρες γραφόταν ότι το ωράριο θα πάει ως τις 2.00 και για τις μικρές τάξεις, κι εκεί θα εμπλακούν ειδικότητες όπως πληροφορικής, αγγλικών, καλλιτεχνικών και γυμναστές, για... δημιουργική απασχόληση. Τώρα τι ακριβώς είναι αυτό, μπορώ μόνο να εικάσω, έχοντας δει τη διδασκαλία των αγγλικών τη χρονιά που πρωτοεφαρμόστηκε στην α' και β' δημοτικού (τραγουδάκια, παιχνιδάκια και Άγιος ο Θεός). Επίσης, σας έχει περάσει από το μυαλό ότι η διαθεσιμότητα μπορεί ν' αφορά πλεονάζοντες από ειδικότητες που δε βρίσκουν δουλειά στη α'θμια;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1595 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:48:43 μμ »
Δεν ξέρω ειλικρινά...απλά το 2.500 διαθεσιμότητα με προβληματίζει ΠΟΛΥ και θα σου πω γιατί...είμαστε η μόνη ειδικότητα που μπορεί θεωρητικά να μεταταγεί οπουδήποτε σε όλο το δημόσιο...
Πάντως μη μένουμε στα ακριβή νούμερα που ακούγονται. Αυτά είναι οι πρώτες εκτιμήσεις. Μπορεί να μην είναι 12.500 χιλιάδες και να είναι 10 φέτος και 15 του χρόνου. Δεν βλέπετε ότι κάθε μέρα έχουμε και από μία διαφορετική πρόταση. Ήδη η διαθεσιμότητα πάει για εννιά μήνες. Μπορεί να μην είναι 7.500 από το παιδείας αλλά 6123 ή 5999. Οκ. Όλα στο τραπέζι είναι. Πάντως ας αναγνωρίσουμε και ένα θετικό στο υπουργείο, ότι πάει να σώσει κόσμο στα τόσα αρνητικά που έχει κάνει: αύξηση ωρών, συγχώνευση μονάδων, επιστράτευση κτλ. Τουλάχιστον έτσι φαίνεται μέχρι στιγμής σε αντίθεση με αυτό που επιθυμούν πολλοί συνδικαλιστές μας. Βέβαια, αύριο ξημερώνει πάντα μια καινούρια μέρα. Και όντως κάποιοι από τους πληροφορικούς μπορεί να πάνε σε άλλες θέσεις, π.χ υπουργείο και Δ/νσεις ή ακόμα να γίνουν και εθελοντικές μετατάξεις σε άλλα υπουργεία μέσα όμως από διαθεσιμότητα. Who knows;

Donis 13
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2013, 10:57:38 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 615

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.