*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1385070 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1610 στις: Ιούλιος 04, 2013, 11:41:58 μμ »
Σημείωσε αυτό που λέω.
Δεν είναι τυχαία τα σενάρια για τη διαθεσιμότητα όσων είναι αποσπασμένοι σε διοικητικές θέσεις.
Θα μεταταχθούν στις θέσεις αυτές.
Και μέχρι να μεταταχθούν πως θα δουλέψουν οι διοικητικές υπηρεσίες του υπουργείου (για όσο διαρκεί η διαθεσιμότητα)? :o :o
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:06 »

Αποσυνδεδεμένος barbayannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Κράτα το σόου μαιμού...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1611 στις: Ιούλιος 05, 2013, 12:00:40 πμ »
Λοιπόν παίδες μετάταξη καθηγητή σε άλλο Υπουργειο ξεχάστε το.
Θα τον δείρουν...Σοβαρά τώρα έχει να συναγωνιστεί άλλους ΠΕ με περισσότερα χρόνια προυπηρεσία και πιθανόν μεταπτυχιακά και Διδακτορικά πάνω στο αντικείμενο. Δεν ε΄μπαινες τόσο έυκολα ΠΕ στο Δημόσιο μέσω ΑΣΕΠ...Βέβαια δεν είναι απίθανο αλλά να είστε σίγουροι ότι το κάθε Υπουργείο μπορεί να βάλει προαπαιτούμενα για να καλυφθούν οι θέσεις...

κι ομως σε πληροφορω πως σε προσκληση του ΥΠΟΙΚ περυσι για μεταταξη στην ΓΓΠΣ, απο τους 700 αιτουντες απο ολο το δημοσιο επιλεχθηκαν τελικα 40 και οι 10 ηταν εκπαιδευτικοι.....

Αποσυνδεδεμένος argy1010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1612 στις: Ιούλιος 05, 2013, 12:02:20 πμ »
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω καμιά πληροφόρηση από μέσα.
Το σκεπτικό μου είναι αυτο.
1) Φήμες ότι βγαίνουν σε διαθεσιμότητα όσοι είναι αποσπασμένοι σε διοικητικές θέσεις.
2) Ενεργοποίηση της περσινής προεκλογικής εγκυκλίου που μετατάσει όσους είχαν δηλώσει στη διοικητική θέση που κατείχαν.
3) Δηλώσεις του Αρβανιτόπουλου ότι κόβονται οι αποσπάσεις.
4) Το Υπουργείο Παιδείας έχει γύρω στα 3500 κενά σε διοικητικές θέσεις που καλύπτονται από αποσπασμένους.
5) Οι αποσπασμένοι αυτοί είναι συνήθως για χρόνια και ξέρουν τη δουλειά.
6) Η κυβέρνηση κάπως θέλει να μετακινήσει όσους είναι σε διαθεσιμότητα και έχει 3500 κενές θέσεις χωρίς να ψάξει καν.
7) Βγαίνουν σε διαθεσιμότητα εκπαιδευτικοί και υπάλληλοι των δήμων. Ποιοι θα καλύψουν αυτές τις θέσεις; Μάλλον όχι οι δημοτικοί υπάλληλοι.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 12:06:01 πμ από argy1010 »

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1613 στις: Ιούλιος 05, 2013, 12:03:09 πμ »
Αν και δεν είναι του παρόντος όσοι πάνε για διοικητικοί ας έχουν υπόψη τους ότι θα βρουν μπροστά τους αξιολόγηση με τεστ γνώσεων κ.λ.π αφού πλέον θα υπάγονται σε άλλο υπουργείο, όπως επίσης ότι στο μέλλον μπορεί να ζητηθεί περικοπή οργανικά διοικητικών θέσεων και να μπουν και εκεί σε περιπέτειες.
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα η κατάσταση....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 12:05:45 πμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:06 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1614 στις: Ιούλιος 05, 2013, 12:10:36 πμ »
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω καμιά πληροφόρηση από μέσα.
Το σκεπτικό μου είναι αυτο.
1) Φήμες ότι βγαίνουν σε διαθεσιμότητα όσοι είναι αποσπασμένοι σε διοικητικές θέσεις.
2) Ενεργοποίηση της περσινής προεκλογικής εγκυκλίου που μετατάσει όσους είχαν δηλώσει στη διοικητική θέση που κατείχαν.
3) Δηλώσεις του Αρβανιτόπουλου ότι κόβονται οι αποσπάσεις.
4) Το Υπουργείο Παιδείας έχει γύρω στα 3500 κενά σε διοικητικές θέσεις που καλύπτονται από αποσπασμένους.
5) Οι αποσπασμένοι αυτοί είναι συνήθως για χρόνια και ξέρουν τη δουλειά.
6) Η κυβέρνηση κάπως θέλει να μετακινήσει όσους είναι σε διαθεσιμότητα και έχει 3500 κενές θέσεις χωρίς να ψάξει καν.
7) Βγαίνουν σε διαθεσιμότητα εκπαιδευτικοί και υπάλληλοι των δήμων. Ποιοι θα καλύψουν αυτές τις θέσεις; Μάλλον όχι οι δημοτικοί υπάλληλοι.

Ξεκαθαρίζω, a priori, ότι αυτό που θα γράψω δεν είναι κανενός είδους μομφή προς εσένα. Αν η ηγεσία του υπουργείου έχει στο μυαλό της τέτοιο σενάριο -παρεμπιπτόντως τα συγχαρητήριά μου, είναι σατανικό- τότε έχουμε μια περίπτωση: "άλλαξε ο Μανωλιός, κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς". Και μετά σου λέει γιατί αυτή η ρημάδα η τρόικα πιστεύει πως τους κοροϊδεύουμε;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1615 στις: Ιούλιος 05, 2013, 01:00:04 πμ »
Δυστυχώς, η φήμη περί της κινητικότητας 2500 πληροφορικών, με βάση το έτος διορισμού (2004), ακούγεται και από άλλες πλευρές (δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστες).
(Θα μας πιάσουν στον ύπνο, μέσα στις παραλίες)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 01:06:56 πμ από black21 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1616 στις: Ιούλιος 05, 2013, 01:21:17 πμ »
Κι εγώ λέω: σαχλαμάρες. Νισάφι πια με το εμπόριο του τρόμου. Λίστες από δω, λίστες από κει, λίστες παραπέρα. Πρώτα ήταν από το 2005 και μετά, τώρα έγινε 2004; Ακόμα και η πιο γελοία κυβέρνηση, ακόμα και η χούντα των συνταγματαρχών, δε θα μπορούσε να εφαρμόσει τόσο γελοία οριζόντιο κριτήριο. Και γιατί δηλαδή μόνο οι πληροφορικοί; (δεν είμαι πληροφορικός) Γιατί όχι και οι γυμναστές; Και οι αγγλικοί; Και οι γαλλικοί;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος sphedugr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1617 στις: Ιούλιος 05, 2013, 02:48:09 πμ »
Πρόβλημα για δυνατούς λύτες

Όποιος μου το λύσει, κερδίζει οργανική θέση!

Θέμα: Φιλόλογοι

Δεδομένα προβλήματος:
1) Σχολικό έτος 2012-2013: Προσλήψεις αναπληρωτών φιλολόγων (λόγω συνταξιοδοτήσεων και μη προσλήψεων μέσω ΑΣΕΠ) 1.118 (http://sites.google.com/site/philologoi05/phaseis-anapleroton-pe02-2012-13)
2) Όλους αυτούς τους προσέλαβε το ΥΠΕΠΘ επειδή υπήρχαν κενά στα σχολεία. Φέτος θα προκύψουν κι άλλες συνταξιοδοτήσεις φιλολόγων, με την εκτίμηση να ανεβάζει το συνολικό έλλειμμα φιλολόγων στους 1.700. Ακόμη και με την αύξηση ωραρίου το έλλειμμα δε θα είναι λιγότερο από 1.500
3) Διαγωνισμοί ΑΣΕΠ για εκπαιδευτικούς δε γίνονται.
4) Το ΥΠΕΠΘ ανακοίνωσε ότι ο συνολικός αριθμός προσλήψεων αναπληρωτών για το έτος 2013-2014 (Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια) θα είναι 2.000.
5) Το σύστημα του ΥΠΕΠΘ βγάζει πλεονάζοντες ακόμη και τους φιλολόγους.

Ζητούμενο: Πώς είναι δυνατόν να γίνουν συνολικά μόνο 2.000 προσλήψεις αναπληρωτών για το έτος 2013-2014 (Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια)
Είναι λογικό ακόμα και στους φιλολόγους το σύστημα του ΥΠΕΠΘ να βγάζει πλεονάζοντες;

Το ίδιο θέμα υπάρχει και με τους κλάδους Μαθηματικών και Φυσικών.

Κάντε τις μαθηματικές πράξεις και πείτε μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 03:06:07 πμ από sphedugr »

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1618 στις: Ιούλιος 05, 2013, 08:23:50 πμ »
...
κι ομως σε πληροφορω πως σε προσκληση του ΥΠΟΙΚ περυσι για μεταταξη στην ΓΓΠΣ, απο τους 700 αιτουντες απο ολο το δημοσιο επιλεχθηκαν τελικα 40 και οι 10 ηταν εκπαιδευτικοι.....
Είσαι σίγουρος για αυτό που γράφεις; Επειδή είχα κάνει και εγώ αίτηση, ξέρω πως τελικά δεν δέχθηκαν τις αιτήσεις των εκπαιδευτικών.
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος tomygun31

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1619 στις: Ιούλιος 05, 2013, 08:43:34 πμ »
Θα υπενθυμίσω κάτι που μ' αυτά και μ' αυτά ξεχάστηκε. Οι 8.500 (νομίζω) υπεράριθμοι του υπουργείου παιδείας βγήκαν με τον γνωστό ''αλγόριθμο''  και όλοι λέγαμε ότι το νούμερο δεν ισχύει καθώς δεν είχε λάβει υπ' όψη ένα σωρό παραμέτρους όπως εργαστήρια , ΣΕΠ και project , διευθυντικές θέσεις , συνταξιοδοτήσεις κ.τ.λ. Τώρα συζητάμε για 7500  σε κινητικότητα αλλά όλοι αυτοί σίγουρα δεν πλεονάζουν. Μήπως στο τέλος στην β'βαθμια θα έχουμε πρόβλημα κενών;

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1620 στις: Ιούλιος 05, 2013, 09:18:06 πμ »
Κι εγώ λέω: σαχλαμάρες. Νισάφι πια με το εμπόριο του τρόμου. Λίστες από δω, λίστες από κει, λίστες παραπέρα. Πρώτα ήταν από το 2005 και μετά, τώρα έγινε 2004; Ακόμα και η πιο γελοία κυβέρνηση, ακόμα και η χούντα των συνταγματαρχών, δε θα μπορούσε να εφαρμόσει τόσο γελοία οριζόντιο κριτήριο. Και γιατί δηλαδή μόνο οι πληροφορικοί; (δεν είμαι πληροφορικός) Γιατί όχι και οι γυμναστές; Και οι αγγλικοί; Και οι γαλλικοί;

Να το ρωτήσω αλλιώς...θα μεταταγούν λέει 5000 από την Δθμια στην Αθμια...
Α)με ΠΟΙΟ Κριτήριο? Θα βγει εγκύκλιος για μετάταξη όπου θα έχουν δικαίωμα όλοι ή θα μεταταγούν όσοι είναι στην διάθεση ΠΥΣΔΕ?
Β) Ποιοί κλάδοι?
Εφόσον μεταταγούν 5000 ποιοί θα είναι οι ΕΠΙΠΛΕΟΝ 2.000 από ειδικότητες με πλεονάζον προσωπικό που θα βγουν σε ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ?

Και μην ξεχνάτε..ότι μέχρι 31/7 όλοι αυτοί οι αριθμοί θα έχουν δίπλα ένα Ονοματεπώνυμο...

Καμιά ιδέα?  :o

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1621 στις: Ιούλιος 05, 2013, 09:34:09 πμ »
"Κάτω από τις 2.000 κλείνει η «συνεισφορά» της δημόσιας εκπαίδευσης στο πρόγραμμα διαθεσιμότητας-κινητικότητας του υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης. Ο τελικός αριθμός απέχει από τα σενάρια που είχαν παρουσιαστεί το τελευταίο διάστημα και έκαναν λόγο ακόμη και για 7.000 εκπαιδευτικούς. Την ίδια στιγμή στο μέτωπο της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, περίπου 100 διορισμοί νέων πανεπιστημιακών θα γίνουν μέσα στο έτος. Αντίθετα, δεν προκρίθηκε η επέκταση του ορίου συνταξιοδότητσης των πανεπιστημιακών από τα 67 στα 70 έτη.

Ειδικότερα, στις διαπραγματεύσεις με την τρόικα το υπουργείο Παιδείας παρουσίασε πλεόνασμα (για ποικίλους λόγους) 1.953 καθηγητών από διάφορες ειδικότητες. Πρόκειται για τους εκπαιδευτικούς που τελικά θα μετακινηθούν σε διοικητικές θέσεις είτε του υπ. Παιδείας είτε άλλων υπουργείων, στο πλαίσιο του προγράμματος διαθεσιμότητας-κινητικότητας. Στελέχη του υπ. Παιδείας τόνισαν, μιλώντας χθες στην «Κ», ότι η ηγεσία του επέμεινε ότι πρέπει να προηγηθεί η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών για να οδηγηθούν σε διαθεσιμότητα. Μάλιστα, κρίνεται ως επιτυχία του υπ. Παιδείας Κωνσταντίνου Αρβανιτόπουλου η αποτροπή των απολύσεων και ο μειωμένος τελικά αριθμός όσων μετακινηθούν σε διοικητικές υπηρεσίες, με δεδομένο ότι οι εκπρόσωποι της τρόικας τον Νοέμβριο είχαν αναφέρει ότι για τον εξορθολογισμό του δημόσιου τομέα, στην εκπαίδευση αναλογεί μερίδιο 7.500 δασκάλων και καθηγητών."

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_05/07/2013_507609

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1622 στις: Ιούλιος 05, 2013, 09:36:51 πμ »

Και μην ξεχνάτε..ότι μέχρι 31/7 όλοι αυτοί οι αριθμοί θα έχουν δίπλα ένα Ονοματεπώνυμο...

Καμιά ιδέα?  :o

Γιατί 31/7; Νέα ημερομηνία είναι αυτή;

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 919
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1623 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:03:59 πμ »
Έχει γούστο να μου κάνουν μετάταξη στην Δημοτική Αστυνομία :P 8) :-X :'(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159840
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 584

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.