*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1378592 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #196 στις: Ιούνιος 10, 2013, 05:48:52 μμ »
Εξακολουθώ λοιπόν να ρωτάω η κινητικότητα προαπαιτεί και διαθεσιμότητα;
Στο πλαίσιο των 12.500 μετατάξεων φέτος πρέπει 12.500 να βγουν πρώτα σε διαθεσιμότητα;
Αν όχι τότε οι μετατάξεις καθηγητών σε αβθμια και αντίστροφα καθώς και οι μετατάξεις καθηγητών σε διοικητικές θέσεις μια χαρά λογίζονται στο σχέδιο της κινητικότητας. Και μάλιστα μιλάμε για εθελοντικές μετατάξεις.
Μήπως λοιπόν έχει γίνει πολλη φασαρία για το τίποτα;
αν κανένας γνωρίζει ας μας πει λοιπόν και για αυτές εδώ τις μετατάξεις...προηγήθηκε διαθεσιμότητα; θα λογιστούν στις 12500;

http://www.inews.gr/5/metataxeis-625-dimosion-ypallilon-sto-ypourgeio-dimosias-taxis.htm

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:39:45 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #197 στις: Ιούνιος 10, 2013, 05:58:49 μμ »
Συνάδελφοι υπενθυμίζω ότι η χώρα έχει δεσμευτεί ότι θα κάνει μερικές χιλιάδες απολύσεις από το Δημόσιο ( Ουκ ολίγες. Μερικές χιλιάδες τώρα, και περισσότερες το 2014).
Αυτό είναι δεδομένο, και δεν αλλάζει.
Τα περί "κινητικότητας", δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την δέσμευση της χώρας για απολύσεις από το Δημόσιο.

Τώρα, επί των μετατάξεων:
Μετατάξεις, θα γίνουν για τους υπαλλήλους των καταργούμενων φορέων.
Δεν θα γίνουν για καθηγητές ( μιλώ για μετατάξεις προς διοικητικές θέσεις), διότι πολύ απλά στις διοικητικές θέσεις της εκπαίδευσης θα μεταταγούν διοικητικοί υπάλληλοι των καταργούμενων φορέων ( Αυτό είναι συμβατό ΚΑΙ με το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξε ο κλάδος το 2010, σύμφωνα με το οποίο "είναι απαράδεκτο να απασχολούνται εκπαιδευτικοί σε γραφεία διοίκησης της εκπαίδευσης").

Κατά τη γνώμη μου τα παραπάνω είναι απλή, κοινή λογική.

Φυσικά, δείχνω απέραντη κατανόηση στην τάση που έχουν πολλοί άνθρωποι να αρνούνται την πραγματικότητα οσάκις αυτή τους αγχώνει , τους δυσαρεστεί ή τους φοβίζει.
Παρ' ότι κάτι τέτοιο μοιάζει πολύ με την συμπεριφορά της στρουθοκαμήλου που κρύβει το κεφάλι της στην άμμο όποτε αισθάνεται κίνδυνο, ομολογώ ότι υπάρχει και η ψυχολογική διάσταση σε τέτοιου είδους ζητήματα.

Αν και όπως όλοι ξέρουμε, αυτό ΔΕΝ αλλάζει την πραγματικότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2013, 06:02:49 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #198 στις: Ιούνιος 10, 2013, 06:01:15 μμ »
@PA

σε ρώτησα και χτες και δεν μου απάντησες. Οκ, δεν έισαι και υποχρεωμένος άλλωστε.
Κατά την γνώμη σου θα γίνουν απολύσεις καθηγητών;
Πρέπει να γίνουν απολύσεις καθηγητών;
Και αν ναι με ποιο κριτήριο;

ΥΓ. Οσο για τα υπονοούμενα για ψυχολογικές κατάστασεις και ψυχικές ευφορίες θα προτιμούσα αν συμφωνείς τις διαγνώσεις να τις αφήσουμε στους ψυχολόγους και ψυχιάτρους. Σε αυτούς που σπούδασαν κάτι και να μην είμαστε εμείς οι εκπρόσωποι του στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι. Γενικά πάντως κάποιοι άνθρωποι είμαστε αισιόδοξοι και κάποιοι απαισιόδοξοι. ΕΥΤΥΧΩΣ σε αυτή τη ζωή δεν μπορούμε όλοι να είμαστε το ίδιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2013, 06:07:10 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #199 στις: Ιούνιος 10, 2013, 06:09:41 μμ »
@PA

σε ρώτησα και χτες και δεν μου απάντησες. Οκ, δεν έισαι και υποχρεωμένος άλλωστε.
Κατά την γνώμη σου θα γίνουν απολύσεις καθηγητών;
Πρέπει να γίνουν απολύσεις καθηγητών;
Και αν ναι με ποιο κριτήριο;

Σου απάντησα συνάδελφε, με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο.

Ναι, θα γίνουν απολύσεις εκπαιδευτικών.

Μάλιστα, περιέγραψα και το γιατί:

Διότι η πλειοψηφία των Ελλήνων, προτιμά να πειραχθούν όσο γίνεται λιγότερο τα ρουσφέτια της. Οπότε με δεδομένη την απόλυτη δέσμευση της χώρας να κάνει απολύσεις από το Δημόσιο, ο μόνος τρόπος προκειμένου να μετριαστούν οι συνέπειες για τα πολυαγαπημένα ρουσφέτια της πλειοψηφίας των Ελλήνων, είναι να απολυθούν μερικές χιλιάδες καθηγητές.


Σχετικά με το δεύτερο ερώτημα που διατυπώνεις: "Πρέπει να απολυθούν καθηγητές?"

"Πρέπει" με ποιο κριτήριο?
Δεν το διευκρινίζεις.

Με βάση τον δικό μου αξιακό κώδικα?
Με βάση τον δικό μου αξιακό κώδικα, ΟΧΙ ( Κατ' εμέ, θα πρέπει να προηγηθούν μερικά "ρουσφέτια" κατά την υλοποίηση αυτής της δέσμευσης).
 
Με βάση τον αξιακό κώδικα της πλειοψηφίας των Ελλήνων?
Με βάση τον αξιακό κώδικα της πλειοψηφίας των Ελλήνων , ΝΑΙ ( Ώστε να πειραχθούν όσο γίνεται λιγότερο τα πολυαγαπημένα της ρουσφέτια).

Ποιανού πρέπει να "περάσει" κατά τη γνώμη σου?
Της μειοψηφίας ( όπως είμαι εγώ - κι εσύ πιθανότατα), ή της πλειοψηφίας?


Η πλειοψηφία θα ακολουθήσει την απόφαση της μειοψηφίας, ή η μειοψηφία την απόφαση της πλειοψηφίας?
Μάλλον το δεύτερο, και αυτό ανεξάρτητα του τι πιστεύω εγώ κι εσύ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2013, 06:13:39 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:39:45 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #200 στις: Ιούνιος 10, 2013, 06:16:00 μμ »
Σε ευχαριστώ για την γνώμη σου.
Δες τώρα και την δικιά μου.
Να σου θυμίσω ότι έχει έχει αλλάξει ο Υπουργός από το 2010 καθώς και τα υπηρεσιακά συμβούλια.

http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/metataxeis-akpaideytikon-eggrafo-ypoyrgeioy-paideias
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2013, 06:22:20 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #201 στις: Ιούνιος 10, 2013, 06:20:40 μμ »
Σε ευχαριστώ για την γνώμη σου.

Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς συνάδελφε.
Ακριβώς γι' αυτό είμαστε εδώ: για να λέμε την γνώμη μας, και να την στοιχειοθετούμε στηρίζοντάς την σε επιχειρήματα και γεγονότα (Και όχι σε ευχολόγια, συνθήματα ή ατάκες).

Για πες μου όμως και κάτι ουσιαστικότερο:

Τελικά ποιανού πρέπει να "περάσει" κατά τη γνώμη σου?
Της μειοψηφίας ( όπως είμαι εγώ και πιθανότατα κι εσύ), ή της πλειοψηφίας?
Δεν είναι λογικό να "περάσει" της πλειοψηφίας?
χρειάζεται να εξηγήσουμε το γιατί?
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #202 στις: Ιούνιος 10, 2013, 06:23:27 μμ »
Σου απάντησα παραπάνω με επιχειρήματα και γεγονότα.
Κλείνω τώρα την μεταξύ μας συζήτηση για να μιλήσουν και άλλοι.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #203 στις: Ιούνιος 10, 2013, 06:33:53 μμ »
Εξακολουθώ λοιπόν να ρωτάω η κινητικότητα προαπαιτεί και διαθεσιμότητα;
Στο πλαίσιο των 12.500 μετατάξεων φέτος πρέπει 12.500 να βγουν πρώτα σε διαθεσιμότητα;
Αν όχι τότε οι μετατάξεις καθηγητών σε αβθμια και αντίστροφα καθώς και οι μετατάξεις καθηγητών σε διοικητικές θέσεις μια χαρά λογίζονται στο σχέδιο της κινητικότητας. Και μάλιστα μιλάμε για εθελοντικές μετατάξεις.
Μήπως λοιπόν έχει γίνει πολλη φασαρία για το τίποτα;
αν κανένας γνωρίζει ας μας πει λοιπόν και για αυτές εδώ τις μετατάξεις...προηγήθηκε διαθεσιμότητα; θα λογιστούν στις 12500;

http://www.inews.gr/5/metataxeis-625-dimosion-ypallilon-sto-ypourgeio-dimosias-taxis.htm

Στο στρατόπεδο συγκέντρωσης, ο διοικητής του στρατοπέδου αναγγέλει μία ωραία πρωία στους κρατουμένους:

"Σήμερα είναι η μέρα που θα αλλάξετε εσώρουχα!"

Πανηγυρισμοί, αισθήματα ανακούφισης κτλ. από την πλευρά των κρατουμένων.

"Εσύ μ' αυτόν, αυτός μ' εκείνον, ..."

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_10/06/2013_503533

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #204 στις: Ιούνιος 10, 2013, 06:34:57 μμ »
Σε ευχαριστώ για την γνώμη σου.
Δες τώρα και την δικιά μου.
Να σου θυμίσω ότι έχει έχει αλλάξει ο Υπουργός από το 2010 καθώς και τα υπηρεσιακά συμβούλια.

http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/metataxeis-akpaideytikon-eggrafo-ypoyrgeioy-paideias

Το έγγραφο που παραθέτεις συνάδλφε, λέει ότι δεν απαγορεύεται η μετάταξη εκπαιδευτικών σε θέσεις διοίκησης.
Γιατί το παραθέτεις αλήθεια?
Ισχυρίστηκε κανείς ότι απαγορεύεται η μετάταξη εκπαιδευτικού σε θέσεις διοίκησης?
Με βάση τα όσα διαβάζω εδώ αυτές τις μέρες, όχι.
Απλά σου είπα, ότι ΔΕΝ θα γίνουν μετατάξεις εκπαιδευτικών σε θέσεις διοίκησης ( παρ' ότι δεν απαγορεύεται να γίνουν), διότι σε αυτές θα μεταταγούν υπάλληλοι των καταργούμενων φορέων, οι οποίοι θα βρίσκονται σε διαθεσιμότητα, και γι' αυτό και θα είναι πιεστική ανάγκη να καλύψουν τις έτσι και αλλιώς κενές θέσεις ( Και αυτό, φαίνεται ακόμα καλύτερα αν προσέξεις καλά το έγγραφο που παρέθεσες: Θα έχουμε διοικητικούς καταργούμενων φορέων σε διαθεσιμότητα, αλλά δεν θα έχουμε εκπαιδευτικούς σε διαθεσιμότητα. Ποιον θα στείλουμε λοιπόν στις κενές διοικητικές θέσεις? Εκπαιδευτικούς? Και τους ευρισκόμενους σε διαθεσιμότητα διοικητικούς θα τους απολύσουμε? Ή θα τους κάνουμε εκπαιδευτικούς- που δεν επιτρέπεται ακόμα και αν έχουν τα τυπικά προσόντα? Νομίζεις ότι επιτρέπεται αυτό, την στιγμή που έχεις ανθρώπους σε διαθεσιμότητα?).

Μόλις γίνουν αυτά, θα καταγραφεί και θα αναδειχθεί το πανελλαδικό περίσσευμα κάποιων κλάδων εκπαιδευτικών.
Αλλά τότε, δεν θα υπάρχουν κενές θέσεις διοίκησης για να πάνε οι περισσευούμενοι εκπαιδευτικοί των κλάδων που θα περισσεύουν.

Πολύ μα πολύ απλό.

Αν θυμηθείς και μπορείς, απάντησέ μου: 

Τελικά ποιανού πρέπει να "περάσει" κατά τη γνώμη σου?
Της μειοψηφίας ( όπως είμαι εγώ και πιθανότατα κι εσύ), ή της πλειοψηφίας?

Υ.Γ. Συγνώμη αν σε "αγχώνω", αλλά ξέρεις πιστεύω ότι η πραγματικότητα ΔΕΝ πρέπει να κρύβεται "κάτω από το χαλάκι", ακόμα και αν μας αγχώνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2013, 06:37:56 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #205 στις: Ιούνιος 10, 2013, 06:47:23 μμ »
@Patreas

Το τι θα γίνει δεν σημαίνει ότι με ευχαριστεί ή ότι με βρίσκει σύμφωνο. Σκοπός μου είναι να παραθέτω γεγονότα να τα ερμηνεύω και να αναλαμβάνω την ευθύνη για τα όποια λάθη μου. Το λοιπόν αν κάποιος διορίστηκε ως καθηγητής και θέλει να αλλάξει είναι κακό; δηλαδή είναι προτιμότερο να γίνονται αποσπάσεις και οι συγκεκριμένοι να το παίζουν δίπορτο. Δηλαδή όσο είμαι μακριά από το σπιτάκι μου είμαι διοικητικός, άμα πάρω μετάθεση ξαναγίνομαι καθηγητής. Κάποια στιγμή δεν πρέπει να παρθεί μια απόφαση; δηλαδή μέχρι τώρα με αυτό που γινόταν είμασταν όλοι ευχαριστημένοι;

@PA

Εχεις την άποψη σου και έχω την άποψη μου. Μου μιλάς για το τι πιστεύεις και σου απαντώ με το τι ισχύει. Ωραία λοιπόν έχω καλό δικηγόρο....εμένα δεν θα με απολύσουν. Πάμε παρακάτω να πούμε τίποτα άλλο;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2013, 06:49:27 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #206 στις: Ιούνιος 10, 2013, 07:00:52 μμ »
@Patreas

Το τι θα γίνει δεν σημαίνει ότι με ευχαριστεί ή ότι με βρίσκει σύμφωνο. Σκοπός μου είναι να παραθέτω γεγονότα να τα ερμηνεύω και να αναλαμβάνω την ευθύνη για τα όποια λάθη μου. Το λοιπόν αν κάποιος διορίστηκε ως καθηγητής και θέλει να αλλάξει είναι κακό; δηλαδή είναι προτιμότερο να γίνονται αποσπάσεις και οι συγκεκριμένοι να το παίζουν δίπορτο. Δηλαδή όσο είμαι μακριά από το σπιτάκι μου είμαι διοικητικός, άμα πάρω μετάθεση ξαναγίνομαι καθηγητής. Κάποια στιγμή δεν πρέπει να παρθεί μια απόφαση; δηλαδή μέχρι τώρα με αυτό που γινόταν είμασταν όλοι ευχαριστημένοι;

@PA

Εχεις την άποψη σου και έχω την άποψη μου. Μου μιλάς για το τι πιστεύεις και σου απαντώ με το τι ισχύει. Ωραία λοιπόν έχω καλό δικηγόρο....εμένα δεν θα με απολύσουν. Πάμε παρακάτω να πούμε τίποτα άλλο;

Συνάδελφε μακάρι να ήταν θέμα "απόψεων" όπως λες.
Το θέμα είναι ότι το πράγμα είναι δρομολογημένο, απλά κάποιοι προτιμούν να "μην βλέπουν".
Δικαίωμά τους, όμως η πραγματικότητα είναι σκληρή και ισοπεδώνει αυτούς που κάνουν πως δεν την βλέπουν.

Λοιπόν:

Πολύ-πολύ σύντομα, θα έχουμε διοικητικούς καταργούμενων φορέων, σε διαθεσιμότητα.
Εκείνη τη στιγμή, ΔΕΝ θα έχουμε εκπαιδευτικούς σε διαθεσιμότητα.
Ποιος θα μεταφερθεί λοιπόν σε κενές διοικητικές θέσεις π.χ. της εκπαίδευσης?
Εκπαιδευτικοί που δεν βρίσκονται ( ακόμα) σε διαθεσιμότητα, ή διοικητικοί υπάλληλοι καταργούμενων φορέων που θα βρίσκονται ήδη σε διαθεσιμότητα?
Σύμφωνα με τον νόμο, αυτές οι κενές θέσεις θα καλυφθούν με μετατάξεις από τους ήδη ευρισκόμενους σε διαθεσιμότητα ( Δηλαδή όχι από εκπαιδευτικούς οι οποίοι δεν θα βρίσκονται ακόμα τότε σε διαθεσιμότητα).
Πολύ απλό.

Μόλις τελειώσουν με αυτά, θα αναδειχθούν τα πανελλαδικά περισσεύματα εκπαιδευτικών ( αυτό, θα γίνει του χρόνου, και θα οδηγήσει σε χιλιάδες απολύσεις εκπαιδευτικών. Φέτος, το πολύ-πολύ να απολύσει λίγους. Μάλλον όμως, δεν θα απολύσει φέτος- αν και "παίζεται" λιγάκι αυτό).

Πολύ απλό και ξεκάθαρο ( μακάρι να ήταν θέμα "γνώμης". Δεν είναι όμως).

Γιατί τα λέω όλα αυτά?
Γιατί μόλις έρθει εκείνη η ώρα, ΔΕΝ θα ήθελα να ακούω τις συνηθισμένες δικαιολογίες: "δεν ξέραμε...", "μας εξαπάτησαν...", "νομίζαμε ότι...", "φταίει ο τάδε ή ο δείνα πολιτικός...", "φταίει η Τέυτων...", "φταίει ο οβριός...", κ.α.π. και μη ταιριαστά με ενήλικες και εκπαιδευτικούς.

Υ.Γ. Αν θυμηθείς και μπορείς, απάντησέ μου ( Και συγνώμη αν γίνομαι φορτικός. Είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να μην απαντήσεις αν δεν θέλεις ή δεν μπορείς): 

Τελικά ποιανού πρέπει να "περάσει" κατά τη γνώμη σου?
Της μειοψηφίας ( όπως είμαι εγώ και πιθανότατα κι εσύ), ή της πλειοψηφίας?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2013, 07:05:59 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #207 στις: Ιούνιος 10, 2013, 07:02:20 μμ »
@Patreas
Το τι θα γίνει δεν σημαίνει ότι με ευχαριστεί ή ότι με βρίσκει σύμφωνο. Σκοπός μου είναι να παραθέτω γεγονότα να τα ερμηνεύω και να αναλαμβάνω την ευθύνη για τα όποια λάθη μου. Το λοιπόν αν κάποιος διορίστηκε ως καθηγητής και θέλει να αλλάξει είναι κακό; δηλαδή είναι προτιμότερο να γίνονται αποσπάσεις και οι συγκεκριμένοι να το παίζουν δίπορτο. Δηλαδή όσο είμαι μακριά από το σπιτάκι μου είμαι διοικητικός, άμα πάρω μετάθεση ξαναγίνομαι καθηγητής. Κάποια στιγμή δεν πρέπει να παρθεί μια απόφαση; δηλαδή μέχρι τώρα με αυτό που γινόταν είμασταν όλοι ευχαριστημένοι;

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός.

http://ec.europa.eu/economy_finance/publications/occasional_paper/2013/pdf/ocp148_en.pdf

Σελ.33-34:
"At the end of 2012, the so-called mobility scheme was created, through which staff would be reallocated to new positions, or exit to the private sector after a 12-month period. Employees receive 75% of their salary while in the scheme. The new law on mobility has been legislated, the Secretary General of Coordination has been appointed, an action plan for the assessment of the public entities has been drafted. As a prior action for the previous review, 2,000 employees were transferred to the mobility scheme by November 2012."

"No transfers to the mobility scheme beyond the 2,000 employees in Q4 2012 have so far taken place. Nevertheless, the authorities confirmed their commitment to transfer 12,500 employees to the mobility scheme by June"

Απάντηση: η κινητικότητα (mobility scheme) προαπαιτεί και διαθεσιμότητα. Οι εθελούσιες μετατάξεις δεν εντάσσονται στην κινητικότητα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #208 στις: Ιούνιος 10, 2013, 07:34:52 μμ »
@Patreas

Οκ, τώρα κατάλαβα. Λοιπόν ας τα πάρουμε ένα ένα όλα.
1) Είσαι σίγουρος ότι οι εθελοντικές μετατάξεις δεν πιάνονται; τι εννοώ για να γίνει μια μετάταξη μέχρι τώρα κάποιος έχανε την οργανική του και επαιρνε μια νέα αλλού. σωστά;
Αν λοιπόν λέω αν η τοποθέτηση στη νέα οργανική συνεπάγεται ένα διάστημα (π.χ. 15 ημερών ή ενός μήνα μιας και το μεγαλύτερο όριο είναι 12 μήνες - δεν συνεπάγεται ότι θα έιναι για όλους 12, εξάλλου στους 12 μήνες απολύεσαι) τύπου διαθεσιμότητας με το 75% του μισθού αλλά με κίνητρο την επαναπρόσληψη με το νέο μισθολόγιο (αυτό με τις γρήγορες αποκτήσεις Βαθμών) ποιον θα πειράξει;
Ας το δούμε λίγο αν η διαθεσιμότητα είναι 15 μέρες έχεις χάσει μεικτά γύρω στα 300-400 ευρώ/ 2. Δηλαδή 100-125 καθαρά....
2) Το συγκεκριμένο έγγραφο είναι μνημόνιο 2 (Second Review) αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αναθεωρείται. δηλαδή ενώ ίσχυε το 1 προς 10 πριν λίγο καιρό είπαν για τους επίορκους 1 προς 1 προσλήψεις. Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι το μνημόνιο είναι μια τρόπο τινά mutual agreement στην οποία όμως μπορούν να γίνουν αλλάγές (και προς το καλύτερο και προς το χειρότερο).

Ας αναπτύξω λοιπόν το σκεπτικό μου για να καλύψω και τον PA,

Για να κάνει κάποιος εκτιμήσεις για το Υπουργείο Παιδείας πρέπει να έχει την συνολική εικόνα...δηλαδή

Διδακτικές ωρες (αβθμια και βθμια σε όλη την χώρα), ωράρια εκπαιδευτικών (ανεξάρτητα την ειδικότητα), πόσοι υπηρετούν ως εκπαιδευτικοί, τι ανάγκες έχει σε Δ/νσεις, βιβλιοθήκες, ΠΛΗΝΕΤ, Πανεπιστήμια. Τι άλλου είδους προσωπικό έχει το Υπουργείο Παιδείας. Τι άλλες ανάγκες έχει το Υπουργείο Παιδείας και Αθλητισμού και Πολιτισμού. Και φυσικά τις συνταξιοδοτήσεις.

Αν θέλει κάποιος να έχει και την συνολική εικόνα παντού πρέπει να κάνει κάτι ανάλογο για όλο το Δημόσιο.

Μιλάμε λοιπόν όλοι μας - ναι και εγώ - με λίγα κομματάκια του παζλ.

Επαναλαμβάνω λοιπόν δεν ξέρω όπως κανένας εδώ μέσα τι θα γίνει. Σκοπός μου είναι να βοηθήσω τους συναδέλφους να δουν τι γίνεται συνολικά, να διαμορφώσουν εικόνα και άποψη και να διεκδικήσουν τα δικαιώματα τους άμα και όταν αδικηθούν. Φυσικά πρέπει να ακούν και τις γνώμες που λένε ότι έρχονται χειρότερα. Δεν πρέπει όμως να μένουν μόνο σε αυτές...γιατί πολύ φοβάμαι ότι στο τέλος πολλοί θα φύγουν από μόνοι τους. Και αν έχουν βρει κάτι καλύτερο μαγκιά τους. αν δεν έχουν βρει θέλω να είμαι ο τελευταίος που τους οδήγησα να πάρουν μια βεβιασμένη απόφαση (αυτό το τελευταίο Patreas δεν αφορά εσένα - την δουλειά που κάνεις άλλωστε ξέρεις ότι την υπερεκτιμώ).

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2013, 07:41:13 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #209 στις: Ιούνιος 10, 2013, 07:54:07 μμ »
@Patreas

Οκ, τώρα κατάλαβα. Λοιπόν ας τα πάρουμε ένα ένα όλα.
1) Είσαι σίγουρος ότι οι εθελοντικές μετατάξεις δεν πιάνονται; τι εννοώ για να γίνει μια μετάταξη μέχρι τώρα κάποιος έχανε την οργανική του και επαιρνε μια νέα αλλού. σωστά;
Αν λοιπόν λέω αν η τοποθέτηση στη νέα οργανική συνεπάγεται ένα διάστημα (π.χ. 15 ημερών ή ενός μήνα μιας και το μεγαλύτερο όριο είναι 12 μήνες - δεν συνεπάγεται ότι θα έιναι για όλους 12, εξάλλου στους 12 μήνες απολύεσαι) τύπου διαθεσιμότητας με το 75% του μισθού αλλά με κίνητρο την επαναπρόσληψη με το νέο μισθολόγιο (αυτό με τις γρήγορες αποκτήσεις Βαθμών) ποιον θα πειράξει;
Ας το δούμε λίγο αν η διαθεσιμότητα είναι 15 μέρες έχεις χάσει μεικτά γύρω στα 300-400 ευρώ/ 2. Δηλαδή 100-125 καθαρά....


Πάντως οι περίπου 1900 υπάλληλοι που τέθηκαν σε διαθεσιμότητα στις 13/11/2012, ακόμα σε διαθεσιμότητα βρίσκονται. Και δεν νομίζω να μην τους έχει πειράξει: http://ipalliloiidax.blogspot.gr/2013/06/blog-post_7.html

Αν περάσουν ακόμα 5 μήνες, συμπληρώνουν ένα χρόνο σε διαθεσιμότητα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158519
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 364
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.