*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1385315 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: ’ντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2128 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:44:35 πμ »
Γιατί αγαπητέ nikita με το σχέδιο για το νέο Λύκειο αυξάνουν κατά πολύ τις ώρες Γλώσσας και Μαθηματικών και μειώνουν έως εξαφανίζουν τις ώρες άλλων ειδικοτήτων... Προς Θεού δεν λέω πως συμφωνώ με αυτήν την τακτική... απλά κόβουν και ράβουν το σχέδιο για το νέο Λύκειο με βάση το υπάρχον προσωπικό.

Έχει κυκλοφορήσει κάπου το σχέδιο για το νέο Λύκειο; Ψάχνω πληροφόρηση εναγωνίως, αλλά δε βρίσκω τίποτα. Να υποθέσω ότι οι αυξομειώσεις στις οποίες αναφέρεσαι είναι προϊόν συζητήσεων και εικασιών μεταξύ συναδέλφων;
... όχι βέβαιαhttp://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/texnologiko_lykeio_110826.pdf... ήδη έχουν ξεκινήσει και επίσημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:58:27 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: ’ντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2130 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:48:56 πμ »
Alexander, κανείς, νομίζω, δεν τρέφει την ψευδαίσθηση ότι η κυβέρνηση σκοπεύει να αναδιοργανώσει και ν' αναβαθμίσει το δημόσιο. Εξάλλου, μεταξύ μας, ούτε και την τρόικα την ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Όταν θέλεις ν' αναβαθμίσεις τον κρατικό μηχανισμό, το κάνεις με πρόγραμμα, δικαιοσύνη και αξιοκρατία. Δεν βγάζεις ξαφνικά άσσους από το μανίκι τύπου δημοτική αστυνομία ή σχολικοί φύλακες (όσο 'αμαρτωλός' κι αν είναι ο τρόπος πρόσληψής τους). Επιπλέον, αν θέλεις όντως να κάνεις μεταρρύθμιση, τους πιο μορφωμένους και προσοντούχους υπαλλήλους σου τους στηρίζεις,τους επιμορφώνεις, τους αξιοποιείς. Δεν τους στέλνεις πρώτους από όλους στο σπίτι τους. Εκτός κι αν λέγεσαι Στάλιν, Μάο και Πολ Ποτ.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: ’ντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2131 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:49:21 πμ »
Τώρα θα μου πεις πως δεν αναφέρεται τίποτε για τα μαθήματα?... δες κι' αυτό.
http://www.ekp.gr/files/allages.pdf

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:58:27 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: ’ντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2132 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:50:46 πμ »
Alexander, κανείς, νομίζω, δεν τρέφει την ψευδαίσθηση ότι η κυβέρνηση σκοπεύει να αναδιοργανώσει και ν' αναβαθμίσει το δημόσιο. Εξάλλου, μεταξύ μας, ούτε και την τρόικα την ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Όταν θέλεις ν' αναβαθμίσεις τον κρατικό μηχανισμό, το κάνεις με πρόγραμμα, δικαιοσύνη και αξιοκρατία. Δεν βγάζεις ξαφνικά άσσους από το μανίκι τύπου δημοτική αστυνομία ή σχολικοί φύλακες (όσο 'αμαρτωλός' κι αν είναι ο τρόπος πρόσληψής τους). Επιπλέον, αν θέλεις όντως να κάνεις μεταρρύθμιση, τους πιο μορφωμένους και προσοντούχους υπαλλήλους σου τους στηρίζεις,τους επιμορφώνεις, τους αξιοποιείς. Δεν τους στέλνεις πρώτους από όλους στο σπίτι τους. Εκτός κι αν λέγεσαι Στάλιν, Μάο και Πολ Ποτ.
... Είναι αλήτες... απλά.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2133 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:52:02 πμ »
Καλημέρα,

Λοιπόν έχουμε και λέμε...

Τους 5000 ποιος τους είπε; αν τους είπε ή αν ήταν μπλόφα και καλά δώσαμε αγώνα. Με λίγα λόγια κανένας δεν ασχολείται με αυτούς αφού δεν ειπώθηκε και από επίσημα χείλη άλλωστε. Οταν λοιπόν δεν θέλω να πω κάτι επίσημα το λέω σε δημοσιογράφο, αυτός το γράφει για να εξυπηρετηθούν κάποιοι σκοποί
Εντελώς τυχαία φέτος που δεν παίρνει άτομα από τις Πανελληνιες στην Αστυνομία (το ήξεραν από Μάιο) εμφανίζεται Ιούλιο ότι οι της Δημ. Αστυνομίας θα πάνε στην κανονική.
ΑΡΑ η προεργασία έχει γίνει από Μάιο. Μια χαρά λοιπόν υπήρχαν σχέδια από εποχής Μανιτάκη.
Προς το παρόν λοιπόν το μόνο επίσημο που έχουμε για Υπ. Παιδείς είναι 2000 (περίπου) πλεονάζοντες (δεν έχει διευκρινιστεί αν όλοι, κάποιοι ή οι μισοί είναι εκπαιδευτικοί).
Επίσης οι πρώτοι 2000 που βγήκαν σε διαθεσιμότητα, παρόλο που αλλαξαν Υπηρεσίες, Υπουργεία και μεσολάβησε και ο ΑΣΕΠ τοποθετήθηκαν σε 7 μήνες - παρόλο που μεσολαβούσαν Χριστούγεννα και Πάσχα.

Δεν δικαιολογώ καμία διαθεσιμότητα. Απλά παραμένω στα δεδομένα και όχι στις φήμες των δημοσιογράφων.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2134 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:54:58 πμ »
Τώρα θα μου πεις πως δεν αναφέρεται τίποτε για τα μαθήματα?... δες κι' αυτό.
http://www.ekp.gr/files/allages.pdf

Αυτό μάλλον ήταν το όραμα της 'αγάπη μου συρρίκνωσα την παιδεία', ε; Το κορίτσι ήθελε να διδάσκονται στα αγγλικά και άλλα μαθήματα (π.χ ιστορία). Εμένα, φυσικά, θα με συνέφερε αυτό, αλλά δε μπορώ να μην επισημάνω την έλλειψη σοβαρότητας της ηγεσίας του υπουργείου μας εδώ και πολλά χρόνια.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2135 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:55:41 πμ »
Alexander, κανείς, νομίζω, δεν τρέφει την ψευδαίσθηση ότι η κυβέρνηση σκοπεύει να αναδιοργανώσει και ν' αναβαθμίσει το δημόσιο. Εξάλλου, μεταξύ μας, ούτε και την τρόικα την ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Όταν θέλεις ν' αναβαθμίσεις τον κρατικό μηχανισμό, το κάνεις με πρόγραμμα, δικαιοσύνη και αξιοκρατία. Δεν βγάζεις ξαφνικά άσσους από το μανίκι τύπου δημοτική αστυνομία ή σχολικοί φύλακες (όσο 'αμαρτωλός' κι αν είναι ο τρόπος πρόσληψής τους). Επιπλέον, αν θέλεις όντως να κάνεις μεταρρύθμιση, τους πιο μορφωμένους και προσοντούχους υπαλλήλους σου τους στηρίζεις,τους επιμορφώνεις, τους αξιοποιείς. Δεν τους στέλνεις πρώτους από όλους στο σπίτι τους. Εκτός κι αν λέγεσαι Στάλιν, Μάο και Πολ Ποτ.
Φοβάμαι όμως ότι ούτε και οι πολίτες, και πολύ περισσότερο τα μέλη κάθε συντεχνίας του δημοσίου, θέλουν ουσιαστική αξιολόγηση, αναδιοργάνωση, εξορθολογισμό. Και μην πάμε μακριά, ας θυμηθούμε πως αντιδρούσε επί δεκαετίες η εκπαιδευτική κοινότητα έστω και στην πρόταση για αξιολόγηση της.
Ας σταματήσουμε να κρυβόσαστε πίσω από το δάχτυλό μας, η ασυδοσία, το μπάχαλο και η ανοργανωσιά ευνόησε την μετριότητα πολλών συμπολιτών μας για δεκαετίες. Και εν τέλει καταντήσαμε ως λαός να μην είμαστε ηθικότεροι των κυβερνόντων που καταγγέλλουμε. Εξάλλου από εμάς εκλέγονται τα τελευταία 39 χρόνια και δικό μας καθρέφτη αποτελούν.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: ’ντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2136 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:57:22 πμ »
Τώρα θα μου πεις πως δεν αναφέρεται τίποτε για τα μαθήματα?... δες κι' αυτό.
http://www.ekp.gr/files/allages.pdf

Αυτό μάλλον ήταν το όραμα της 'αγάπη μου συρρίκνωσα την παιδεία', ε; Το κορίτσι ήθελε να διδάσκονται στα αγγλικά και άλλα μαθήματα (π.χ ιστορία). Εμένα, φυσικά, θα με συνέφερε αυτό, αλλά δε μπορώ να μην επισημάνω την έλλειψη σοβαρότητας της ηγεσίας του υπουργείου μας εδώ και πολλά χρόνια.
... Ποιά ηγεσία ρε συ nikitas? Σου έχουν δώσει ποτέ το στίγμα του ηγέτη όλα αυτά τα ανθρωπάκια που παίρνουν αποφάσεις για όλους τους Έλληνες τα τελευταία χρόνια?

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2137 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:58:00 πμ »
Τώρα θα μου πεις πως δεν αναφέρεται τίποτε για τα μαθήματα?... δες κι' αυτό.
http://www.ekp.gr/files/allages.pdf

Το σχέδιο θα τεθεί σε διαβούλευση από την άνοιξη του 2011,
δηλαδή ΅ετά την ολοκλήρωση του διαλόγου για τις αλλαγές στα πανεπιστή΅ια, ώστε στη συνέχεια το
σχετικό νο΅οσχέδιο να κατατεθεί στη βουλή και να ψηφιστεί ΅ε στόχο να εφαρ΅οστεί για πρώτη φορά
στην Α΄ Λυκείου του σχολικού έτος 2011-2012, στη Β΄ Λυκείου του σχολικού έτος 2012-2013 και στη
Γ΄ Λυκείου του 2013-2014, ώστε να συνδυαστεί ΅ε την εφαρ΅ογή για πρώτη χρονιά του νέου
συστή΅ατος εισαγωγής στην τριτοβάθ΅ια εκπαίδευση το 2014.


έχω την εντύπωση ότι το παραπάνω είναι μη έγκυρο...

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: ’ντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2138 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:59:46 πμ »
Alexander, κανείς, νομίζω, δεν τρέφει την ψευδαίσθηση ότι η κυβέρνηση σκοπεύει να αναδιοργανώσει και ν' αναβαθμίσει το δημόσιο. Εξάλλου, μεταξύ μας, ούτε και την τρόικα την ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Όταν θέλεις ν' αναβαθμίσεις τον κρατικό μηχανισμό, το κάνεις με πρόγραμμα, δικαιοσύνη και αξιοκρατία. Δεν βγάζεις ξαφνικά άσσους από το μανίκι τύπου δημοτική αστυνομία ή σχολικοί φύλακες (όσο 'αμαρτωλός' κι αν είναι ο τρόπος πρόσληψής τους). Επιπλέον, αν θέλεις όντως να κάνεις μεταρρύθμιση, τους πιο μορφωμένους και προσοντούχους υπαλλήλους σου τους στηρίζεις,τους επιμορφώνεις, τους αξιοποιείς. Δεν τους στέλνεις πρώτους από όλους στο σπίτι τους. Εκτός κι αν λέγεσαι Στάλιν, Μάο και Πολ Ποτ.
Φοβάμαι όμως ότι ούτε και οι πολίτες, και πολύ περισσότερο τα μέλη κάθε συντεχνίας του δημοσίου, θέλουν ουσιαστική αξιολόγηση, αναδιοργάνωση, εξορθολογισμό. Και μην πάμε μακριά, ας θυμηθούμε πως αντιδρούσε επί δεκαετίες η εκπαιδευτική κοινότητα έστω και στην πρόταση για αξιολόγηση της.
Ας σταματήσουμε να κρυβόσαστε πίσω από το δάχτυλό μας, η ασυδοσία, το μπάχαλο και η ανοργανωσιά ευνόησε την μετριότητα πολλών συμπολιτών μας για δεκαετίες. Και εν τέλει καταντήσαμε ως λαός να μην είμαστε ηθικότεροι των κυβερνόντων που καταγγέλλουμε. Εξάλλου από εμάς εκλέγονται τα τελευταία 39 χρόνια και δικό μας καθρέφτη αποτελούν.
... ;)... έγραψες!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2139 στις: Ιούλιος 07, 2013, 12:01:02 μμ »
Τώρα θα μου πεις πως δεν αναφέρεται τίποτε για τα μαθήματα?... δες κι' αυτό.
http://www.ekp.gr/files/allages.pdf

Αυτό μάλλον ήταν το όραμα της 'αγάπη μου συρρίκνωσα την παιδεία', ε; Το κορίτσι ήθελε να διδάσκονται στα αγγλικά και άλλα μαθήματα (π.χ ιστορία). Εμένα, φυσικά, θα με συνέφερε αυτό, αλλά δε μπορώ να μην επισημάνω την έλλειψη σοβαρότητας της ηγεσίας του υπουργείου μας εδώ και πολλά χρόνια.
... Ποιά ηγεσία ρε συ nikitas? Σου έχουν δώσει ποτέ το στίγμα του ηγέτη όλα αυτά τα ανθρωπάκια που παίρνουν αποφάσεις για όλους τους Έλληνες τα τελευταία χρόνια?
Πιστεύεις ότι οι έλληνες άξιζαν κάτι καλύτερο; Επίμονες και συστηματικές δικές τους επιλογές (με ποσοστά του 45%, μοναδικά για τα ευρωπαικά δεδομένα) δεν ήταν αυτά τα "ανθρωπάκια" επί δεκαετίες;

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: ’ντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2140 στις: Ιούλιος 07, 2013, 12:01:56 μμ »
Τώρα θα μου πεις πως δεν αναφέρεται τίποτε για τα μαθήματα?... δες κι' αυτό.
http://www.ekp.gr/files/allages.pdf

Το σχέδιο θα τεθεί σε διαβούλευση από την άνοιξη του 2011,
δηλαδή ΅ετά την ολοκλήρωση του διαλόγου για τις αλλαγές στα πανεπιστή΅ια, ώστε στη συνέχεια το
σχετικό νο΅οσχέδιο να κατατεθεί στη βουλή και να ψηφιστεί ΅ε στόχο να εφαρ΅οστεί για πρώτη φορά
στην Α΄ Λυκείου του σχολικού έτος 2011-2012, στη Β΄ Λυκείου του σχολικού έτος 2012-2013 και στη
Γ΄ Λυκείου του 2013-2014, ώστε να συνδυαστεί ΅ε την εφαρ΅ογή για πρώτη χρονιά του νέου
συστή΅ατος εισαγωγής στην τριτοβάθ΅ια εκπαίδευση το 2014.


έχω την εντύπωση ότι το παραπάνω είναι μη έγκυρο...
... το είχανε παγώσει γιατί καταπιάστηκαν με το μνημόνιο 2, το μεσοπρόθεσμο τους και την προανακριτική για τον Τσοχατζόπουλο... τώρα το ξαναπιάνουν...

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: ’ντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2141 στις: Ιούλιος 07, 2013, 12:04:27 μμ »
Τώρα θα μου πεις πως δεν αναφέρεται τίποτε για τα μαθήματα?... δες κι' αυτό.
http://www.ekp.gr/files/allages.pdf

Αυτό μάλλον ήταν το όραμα της 'αγάπη μου συρρίκνωσα την παιδεία', ε; Το κορίτσι ήθελε να διδάσκονται στα αγγλικά και άλλα μαθήματα (π.χ ιστορία). Εμένα, φυσικά, θα με συνέφερε αυτό, αλλά δε μπορώ να μην επισημάνω την έλλειψη σοβαρότητας της ηγεσίας του υπουργείου μας εδώ και πολλά χρόνια.
... Ποιά ηγεσία ρε συ nikitas? Σου έχουν δώσει ποτέ το στίγμα του ηγέτη όλα αυτά τα ανθρωπάκια που παίρνουν αποφάσεις για όλους τους Έλληνες τα τελευταία χρόνια?
Πιστεύεις ότι οι έλληνες άξιζαν κάτι καλύτερο; Επίμονες και συστηματικές δικές τους επιλογές (με ποσοστά του 45%, μοναδικά για τα ευρωπαικά δεδομένα) δεν ήταν αυτά τα "ανθρωπάκια" επί δεκαετίες;
... Εμ? Ξέρεις δεν το πάω μακριά.... βλέπω από τους συγγενείς μου το τι μούτζες ρίχνουν στα μούτρα τους τελευταία, για τις επιλογές τους στις κάλπες...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.